اصل سهمیه بندی کردن بنزین درست است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
اصل سهمیه بندی کردن بنزین درست است

اصل سهمیه بندی کردن بنزین درست است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
یک کارشناس انرژی با تاکید بر اینکه اصل سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت اقدام خوبی است، گفت: اگر قرار به حمایت بود باید دولت از پیش این کار را صورت می‌داد؛ یعنی از بسیاری از کسب و کارهای مردم که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به بنزین مرتبط است، حمایت می‌کرد.

به گزارش افکارنیوز،

مالک شریعتی نیاسر کارشناس انرژی درباره تصمیم دولت برای از سرگیری سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین گفت: اصل سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت اقدام خوبی است ولی کاری اکنون دولت به این شکل انجام داد صد درصد اشتباه است و اصلا از حوزه‌های حمایتی و نظارتی خبر نداریم که دولت چه کاری انجام می‌دهد.

اخبار سیاسی- وی افزود: اگر قرار به حمایت بود باید دولت از پیش این کار را صورت می‌داد؛ یعنی از بسیاری از کسب و کارهای مردم که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به بنزین مرتبط است، حمایت می‌کرد از جمله آنها تاکسی‌های اینترنتی و باربرهای متوسط است. برای عدم تحمیل هزینه‌های اضافه ناشی از افزایش قیمت سوخت در این حوزه باید دولت از قبل چاره‌ای می‌اندیشید و برای آنها در حوزه تنوع سبد سوخت بحث توسعه خودروی CNG، استفاده از LPG و غیره را در نظر می‌گرفت که فشار به مردم منتقل نشود.

شریعتی تصریح کرد: در حوزه نظارتی هم دولت هیچ برنامه مدونی را اعلام نکرده است که برای جلوگیری از قاچاق یا استفاده از کارت‌های مختلف برای یک نفر یا مسائلی از این دست چه برنامه‌ای دارد. همچنین مشخص نیست برنامه دولت در حوزه خودروهای عمومی به خصوص خودروهای دستگاه‌های عمومی چیست. گزارش‌هایی که قبلا مراکز رسمی اعلام کردند این است که بخش زیادی از قاچاق سوخت در حوزه خودروهای عمومی اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: بنابراین هر اقدامی که در حوزه سوخت قرار است انجام شود باید حتما سه بعدی باشد: در بعد قیمت، حمایت و نظارت. در شرایط کنونی برنامه دولت در حوزه حمایت و نظارت مشخص نیست. در بعد قیمت هم رویکرد اشتباهی در پیش گرفته شد که فشار روانی بسیار زیادی به مردم تحمیل خواهد کرد.

شریعتی با اشاره به برنامه‌های اعلامی دولت در زمینه حمایت از تاکسی‌های اینترنتی گفت: هر سهمیه‌ای که برای خودروهای اینترنتی و تاکسی‌داران درنظر گرفته شود، اکثر آنها ادعا خواهند کرد این مقدار کفایت نمی‌کند و در نتیجه اثر روانی روی قیمت‌ها می‌گذارد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی خاطر نشان کرد: منظور من از حمایت، تنوع سبد سوخت است. آن چه باید اتفاق می‌افتاد ایجاد تنوع در سبد سوخت بود. اگر از تاکسی‌دارها سوال کنید چند لیتر در هفته سوخت‌گیری می‌کردند حتما پاسخ می‌دهند این سهمیه دولت، کافی نیست. بنابراین باید دولت توسعه CNG و LPG را در نظر می‌گرفت و از قبل برنامه می‌داشت که حداقل می‌توانست ۲ برابر بشود. یعنی میزان مصرف CNG می‌توانست دوبرابر شود تا بار زیادی را از دوش مصرف‌کننده‌های کسب و کارهای خرد بردارد.

شریعتی در مورد هدف دولت از افزایش قیمت بنزین بیان کرد: در حال حاضر دولت اعلام کرده درنظر دارد مابه‌التفاوت قیمت را به ۱۸ میلیون خانوار که حدود ۷۰ درصد جامعه می‌شود برگرداند. اولا این نشان می‌دهد سیاست‌های دولت در حوزه حمایتی و بحث جلوگیری از تورم شکست خورده است. این اعتراف رسمی به شکست است. الان گفته شده ۷۰ درصد خانوارها نیاز به حمایت دارند در حالی که قبلا اینگونه نبود. اکنون تعداد زیادی از مردم دچار مشکل معیشتی شده‌اند.

وی ادامه داد: نکنه دوم اینکه وقتی دولت می‌خواهد از محلی تأمین منابع کند، اگر اثر روانی قیمتی بیشتری از اثر تورمی واقعی برای محلی که قرار است تحت حمایت باشند اتفاق بیفتد، نقض غرض می‌شود. دولت قیمت سوخت را افزایش می‌دهد تا منابع حمایتی را تامین کند اما این درصد افزایش قیمت، اثر تورم روانی چند ده درصدی خواهد داشت. بنابراین نه تنها مشکل معیشتی را خنثی نمی‌کند بلکه بار تورمی ناشی از این افزایش قیمت روانی را به همان افراد تحت حمایت، تحمیل می‌کند. بنابراین نتیجه بخش نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری15 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری54 دقیقه قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز55 دقیقه قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری59 دقیقه قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری1 ساعت قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری1 ساعت قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری1 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری1 ساعت قبل