بیماری ‌مبهم ‌کودکان را بشناسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
بیماری ‌مبهم ‌کودکان را بشناسید

بیماری ‌مبهم ‌کودکان را بشناسید

ایمناخبرگزاری ایمنا |
کودکان ‌مبتلا به بیماری‌های روماتولوژی نیاز به درمان‌های متفاوت ‌تر از بزرگسالان دارند، بیماری ‌های روماتیسمی ‌در کودکان نتیجه یک بد تنظیمی و بهم خوردن تعادل ‌سیستم ایمنی است، این ‌بیماری ها مزمن و معلولیت ‌زا است و حتی باعث ‌مرگ و میر کودکان هم می ‌شود.

به گزارش ‌خبرنگار ایمنا، روماتولوژی ‌بیماری است که بر روی استخوان‌ها ‌و عضلات تاثیر می‌گذارد. روماتولوژی کودکان، شاخه‌ای ‌نوین ‌از طب داخلی کودکان ‌است که در دهه‌های اخیر شکل ‌گرفته ‌و برای ‌بسیاری از افراد ‌تصور اینکه کودکی ‌نوپا دارای روماتیسم باشد، بسیار عجیب و دور از ذهن به نظر میرسد. دردهای عضلانی ‌استخوانی ‌از شکایات شایع در سنین رشد است که جهت تشخیص علت و درمان ‌آن و رفع نگرانی ‌والدین ممکن است مراجعات متعدد به پزشکان ‌مختلف داشته باشند. از سویی درمان نشدن ‌به موقع بیماری‌های روماتولوژی ممکن ‌است منجر به مشکلات بیشتر در کودکان شود. کودکان ‌مبتلا به بیماری‌های روماتولوژی نیاز به درمان‌های متفاوت ‌تر از بزرگسالان دارند؛ علت این بیماری‌ها ناشناخته است ‌ولی اختلال در سیستم ایمنی بدن و یا زمینه ژنتیک ‌باعث بروز علائم این ‌بیماری‌ها می‌شود. در خصوص ‌بیماری‌های شایع روماتولوژی ‌کودکان، ‌علائم ‌شناخته ‌شده آن، ‌عوارض و روند ‌درمان گفت‌وگویی را با محسن جاری، فوق تخصص روماتولوژی کودکان داشتیم که در ادامه می‌‌خوانید …

بیماری روماتولوژی ‌کودکان چیست؟

رشته ‌روماتولوژیک ‌کودکان و بیماریهای ‌روماتیسمی موضوعی است که ‌برای مردم و ‌کادر بهداشت ‌و درمانی ‌در بعضی از مقاطع ناشناخته ‌و مبهم است. ‌بیماری ‌های روماتیسمی در کودکان ‌نتیجه یک ‌بد ‌تنظیمی ‌و بهم خوردن ‌تعادل سیستم ایمنی است. متاسفانه این بیماری‌ها مزمن ‌و معلولیت زا هستند و حتی باعث مرگ و میر کودکان ‌هم می‌‌شوند. از سویی می‌‌توانند هزینه‌های اقتصادی سنگین ‌به ‌خانواده‌ها و دولت‌ها وارد کنند. نتیجه این ‌است که ‌با ‌بهم خوردن تعادل سیستم ایمنی که وظیفه آن دفاع از بدن در مقابل عوامل بیگانه است، سلول ‌ها بافت هم بند را همه سیستم‌های بدن به صورت بیگانه تلقی می‌‌کنند و مستقیم و یا غیر مستقیم آنها را از بین می‌‌برند. برای مثال ‌در بیماری آرتریت روماتوئید جوانان که معمولا تظاهر شایع آن درگیری یا درد یک ‌یا چند ‌مفصل است.

خانواده چه موقعی متوجه بروز این بیماری ‌در کودک می‌‌شوند؟

ممکن ‌است که این بیماری مدت‌ها مبهم باشد وحتی ‌در بدن کودک فقط ‌با یک لنگ زدن و خشکی ‌صبحگاهی خود را نشان دهد. خانواده ممکن است که حتی ‌توجهی ‌به این مساله نداشته باشد و زمانی ‌که بچه دیگر کاملا به لنگش می‌رسد و تظاهرات شدید می‌شود، متوجه بروز این بیماری ‌شوند، با بروز این بیماری در بدن کودک غضروف‌های مفاصل دچار اختلال می‌شود، اگر این بیماری طول بکشد ممکن است که فرد توانایی‌های آن مفصل ‌را از دست بدهد. برای مثال زانوی بچه در دراز مدت خوب باز و بسته نمی‌شود و اگر انگشتان دست کودک گرفتار شود در بیماری‌ها دیگری مثل کاوازکی درگیری عروق کرنور قلب ‌را به همراه دارد. درنهایت در صورت عدم تشخیص ‌و درمان سریع به ‌موقع شویع این بیماری به سمت درگیری کلیه، نارسایی کلیه، دیالیز و پیوند کلیه می‌‌رسد.

علل ‌شیوع بیماری روماتولوژی وابسته به کدام موارد است؟

اکثر بیماری‌ها وابسته ‌به استعدادهای ژنتیکی ‌بالقو بوده و این استعدادها در اثر بعضی ازعوامل محیطی بالفعل می‌‌شود. مانند بیماری لوپوس ‌که استعداد ژنتیکی عامل بروز آن است ‌و اکنون تعدادی از ژن‌ها شناخته شده‌اند. یا در مورد بیماری آرتریت روماتوئید جوانان درگیری مفاصل بزرگ به خصوص زانو به دلیل استعداد ژنتیکی است. بعضی از خانواده‌ها این ژن را به صورت غالب ‌و یا ارثی منتقل می‌کنند و فرزند در معرض ‌این بیماری قرار دارد.

محیط ‌چه تاثیری در شیوع این بیماری دارد؟

مهم ‌ترین موارد فاکتورهای محیطی است که می‌‌تواند باعث برانگیخته شدن استعدادهای ژنتیکی شود. استرس، عفونت ویروس و انگل می‌تواند باعث برانگیخته شدن ‌این ‌تظاهرات شود و در نهایت بعضی ‌از فاکتورهای محیطی مانند مواد شیمیایی ‌و حتی آلوده کننده هایی ‌مثل فلزات سنگین ‌جیوه و سرب نیز باعث تشدید یا ظهور علائم بالینی این بیماری می‌شود. به همین ‌دلیل رعایت بهداشت محیطی ‌در زمینه مسائل ‌و حتی واکسیناسیون ‌در بعضی ‌از موارد می‌تواند در کاهش برانگیخته شدن این بیماری و عوارض دراز مدت ‌آن تاثیر داشته باشد.

آیا بیماری روماتولوژی ‌علائم شناخته شده‌ای دارد؟

متاسفانه ‌علائم بیماری‌های روماتولوژیک در اکثر موارد مبهم است. برای مثال بیماری ‌لوپوس ممکن است که در چند ماه اول فقط به صورت ‌یک تب بدون ‌هیچ توجیه خاصی ‌بروز کند. یا یک ‌خستگی ‌و ‌ضعف ‌عضلانی ‌مفرط باعث ‌می شود که کودک از درد مفاصل وعضلات به صورت مبهم شکایت کند. در حالی که ‌خانواده و والدین متوجه هیچ نوع تظاهرات مفصلی، تورم یا قرمزی خاصی نمی‌شوند.

احتمال دارد که ‌اختلال خواب ایجاد کند یا در مورد بیماری لوپوس بسیاری از اوقات اولین تظاهر بیماری سردردهایی ‌است که خانواده را بیشتر به سمت مسائل ‌نورلوژیک سوق می‌دهد و مراجعه ‌به متخصصین مغز و اعصاب دارند که آنها تشخیص ‌های متفاوت ‌مانند میگرن ‌یا سرددرهای ‌عصبی ‌را برای این افراد دارند. گاهی اوقات این نوع سردردها منقطع یا با ‌تظاهرات سردرد میگرنی ‌است، در برخی موارد بیمار با ریزش مو مواجه می‌شود که مراجعه ‌به متخصص پوست انجام می‌شود. در حالی که ریزش مو و درد عضلات به صورت‌های خاص، آرتریت و تورم مفاصل ممکن است از علائم بیماری لوپوس باشد که مدت‌ها این بیماری در بدن وجود دارد.

خبری: اخبار اجتماعی ایران | اخبار سلامت پزشکی

تفاوت ‌این بیماری با دردهای خوش ‌خیم کودکی ‌چه مواردی است؟

در بین ‌کودکان دردهای خوش خیم کودکی که دردهای رشد هستند و معمولا از سنین سه تا ۱۲ سالگی ادامه دارد که با ماساژ، کمپرس ‌گرم یا مصرف ضد دردهای ساده مانند استامینوفن ‌و بروفن ‌سریع رفع شود، جای نگرانی ‌نیست، اما دردهایی ‌که با علائم تب با علت نامشخص، کاهش وزن و بی اشتهایی مفرط باشد و درد‌های یک طرفه که فقط یک ‌پای بچه همیشه درد دارد و او را خواب بیدار می‌کند، یا اینکه بچه از درد مفاصل اندام فوقانی، درد شانه و آرنج شاکی باشد یا تب توجیه نشده با کاهش وزن را داشته باشد، زنگ خطر مهمی ‌برای والدین است و کودک نیاز به بررسی ‌دارد و باید حتما به پزشک ‌متخصص مراجعه ‌شود.

برای ‌تشخیص بیماری‌های روماتولوژی در کودکان ‌چه نوع آزمایش هایی انجام می‌‌گیرد؟

در مواردی که درد مفاصل، ضعف عضلانی توجیه نشده، تب‌های طولانی، خستگی‌های مفرط، تغییر خلق و خو، اختلال خواب، سردردهای بدون ‌توجیه، ضایعات پوستی بدون دلیل ‌و در موارردی وجود تب‌های دوره که هر ۲۰ روز یکبار اتفاق می‌افتد و با مراجعه به پزشک منشاء عفونی برای آنها مشخص نمی‌‌شود، لازم است که این گروه از کودکان از نظر روماتولوژی بررسی ‌شوند. برای انجام آزمایش از دو روش همزمان استفاده می‌‌شود یکی علائم بالینی و دوم گرفتن شرح حال دقیق از بیمار است که بیماری از چه زمانی شروع شده و باید معاینه دقیق صورت گیرد. استفاده از معیارهای ‌آزمایشگاه در کلینیک و پارا کلینیک انجام می‌‌شود. خوشبختانه در بیماری‌های روماتولوژیک ‌جدول ‌معیار بندی برای طبقه بندی بیماران وجود دارد و بر اساس این طبقه بندی تشخیص بیمار تعیین شده و نحوه و مدت زمان درمان ‌و عوارض احتمالی ‌بیمار مشخص می‌‌شود.

آیا این بیماری ‌قابل پیشگیری ‌است؟

در مورد بیماری روماتولوژیک ‌بیشتر پیشگیری را مد نظر داریم به این صورت ‌که استعداد ژنتیکی به همراه فاکتورهای ‌محیطی که اتفاق می‌‌افتد باعث رخداد این بیماری‌ می‌شود. تشخیص و درمان ‌به هنگام در مورد این ‌بیماری ‌بسیار مهم است. اگر که یک بیماری مفصلی داشته باشیم چند هفته از آن بگذرد ممکن ‌است که تخریب غضروف اتفاق بیفتد و ‌تخریب مفصل رخ دهد در نهایت آن ‌مفصل عملکرد خود را از دست می‌دهد. ممکن ‌است که عوارض ‌دیگری هم داشته باشد متاسفانه ممکن است اختلاف ساق دو پا به وجود بیاید و بعضی مواقع آرتیپ‌های زانو ممکن است ‌باعث شود که یک پا دو یا سه سانتی متر از پای دیگر بلند‌تر شود ‌و بچه در راه رفتن مشکل پیدا کند ‌در حالی تشخیص ‌سریع و درمان این بیماری از بروز این عوارض جلوگیری می‌کند.

برای بیماران مستعد آنفولانزا و پنومونی ‌ (عفونت ریوی) واکسیناسیون ‌توصیه می‌شود و در نهایت فیزیوتراپی ‌و ورزش درمانی در پیشگیری و درمان و کاهش ‌عوارض موثر است.

مصرف داروها عوارضی هم دارد و روند درمانی این بیماری چه مدت زمانی طول می‌‌کشد؟

اکثر این بیماری‌ها درمان قطعی دارند و امر مهم کنترل ‌عوارض دراز مدت آن است. داروی اصلی در بسیاری از این بیماری‌ها به دلیل خودایمنی ‌و خودالتهابی استروئیدها هستند که افراد به اسم کورتون می‌‌شناسند.

کورتون ممکن است که عوارضی هم داشته باشد. به بیماران و والدین این آگاهی باید داد که عوارض این بیماری در دراز مدت به مراتب بسیار شدید و وخیم‌تر از استفاده یک استروئید است ‌و بسیاری از اوقات خیلی ‌از عوارض کورتون را با مصرف ‌مکمل‌ها پیشگیری می‌کنیم در حالی که اگر بیماری کنترل نشود عوارض ماندگار معلولیت ‌و مرگ و میر ا به دنبال دارد.

بیماری لوپوس والدین درابتلای فرزندان به این بیماری ‌موثر است؟

اگر یکی از والدین بیماری خود ایمنی مانند لوپوس را داشته باشد، احتمال اینکه کودکان آنها مبتلا شوند ۱۰ تا ۲۰ برابر جمعیت عادی است. باید به علائم بیماری ‌دقت کند و اگر اتفاق افتاد سریع به پزشک مراجعه کنند تا پیشگیری ‌صورت گیرد. کد خبر ۳۹۵۶۴۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو1 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تکذیب پیداشدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر