خاطره‌بازی برای طرفداران سینمای کیمیایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
خاطره‌بازی برای طرفداران سینمای کیمیایی

خاطره‌بازی برای طرفداران سینمای کیمیایی

ایمناخبرگزاری ایمنا |
سیاوش اسعدی با ساخت فیلم درخونگاه و خلق المان هایی که متعلق به سینمای کیمیایی بود تلاش کرد تا مخاطبان این سینما را دوباره به سینما علاقه مند کند و علاوه بر آن دین خود را به کیمیایی نیز ادا کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سیاوش اسعدی کارگردان فیلم‌های جیب بر خیابان جنوب و حوالی اتوبان این بار فیلمی درخشان و بسیار متفاوت نسبت به آثار قبلی خود را بر پرده نقره‌ای به نمایش گذاشت؛ بازیگران شناخته شده این فیلم امین حیایی، ژاله صامتی، مهراوه‌ شریفی‌نیا، جمشید هاشم پور و نیما فلاح به خوبی و درستی وظیفه خود را انجام داده‌اند. کمی جلوتر بیشتر به بازیگران و نقش‌ها می‌پردازیم.

اسعدی فیلم خود را به مسعود کیمیایی کارگردان بزرگ، مولف و جریان‌ساز سینمایی ایران تقدیم کرده است. این تقدیم فقط در لفظ خلاصه نمی‌شود اسعدی در فرم و محتوا نیز درخونگاه را به کیمیایی و سینمای او تقدیم کرده، اسعدی کاملا دانسته و درست به کیمیایی و ارزش‌های آن سینما ادای دین کرده است سینمایی که همواره بر اخلاق، انسانیت، معرفت، خانواده و اصالت ایرانی بودن استوار بوده و هست. درخونگاه در اجرای تمامی موارد ذکر شده موفق بوده و علاوه بر آن لبریز از المان هایی است که جدایی از ادای دین به کیمیایی، خاطره‌بازی دلپذیری را برای طرفداران آن سینما و همچنین متولدین دهه ۴۰ تا ۷۰ به ارمغان می‌آورد. نقش پر رنگ معماری و بافت قدیمی خانه حیاط دار، کوچه‌های باریک پایین شهر، نمای زیر بازارچه نواب و ریل قطار محله راه آهن از جمله المان هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

خاطره‌بازی برای طرفداران سینمای کیمیایی - 2

داستان یک خطی درخونگاه عبارت است از: پسر خانواده‌ای به اسم رضا (با بازی امین حیایی) که بعد از مدت‌ها از ژاپن به خانه برمی گردد و در صدد است با ماحصل تلاش خود اعضاء خانواده را سامان دهد ولی درگیر حوادث و اتفاقاتی می‌شود که دور از انتظار و تصورش بوده است. داستان شاید در ابتدا کلیشه‌ای به نظر برسد ولی روند فیلمنامه و پردازش کارگردان فیلمی کاملا متفاوت و دیدنی را پدید آورده است.

امین حیایی، ژاله صامتی و پانته آ پناهی‌ها در این فیلم بسیار خوش درخشیدند بازی دقیق درست و به جای این بازیگران به ترتیب نامزدی بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن را در سی و هفتمین جشنواره فجر به همراه داشته است.

از دیگر نقاط قوت درخونگاه فیلم فیلمبرداری بی نظیر و متفاوت آن است که کاملا در خدمت فرم فیلم قرار گرفته است. فیلمبرداری خلاقانه درخونگاه سرشار از نماهایی است که مخاطبان دهه ۸۰-۹۰ هالیوود را هم به وجد می‌آورد و خاطراتی را از آن دوره برای مخاطب زنده میکند.

خاطره‌بازی برای طرفداران سینمای کیمیایی - 6

اسعدی علاوه بر تمام موارد ذکر شده در دیالوگ نویسی هم بسیار موفق بوده و کلام بازیگران دقیقا منطبق بر فضای دهه شصت داستان وطبقه‌ای است که نقش‌ها از آن برخاسته‌اند.

درخونگاه از نظر کلام و دیالوگ بسیار غنی و با محتوا است آنچنان که جمله‌های خاص و درخشان فیلم انگشت شمار نیستند و همواره در سیر داستان با جملات مناسب و درخشان روبه‌رو می‌شویم جملاتی که از اندازه کاراکترها و از فرم فیلم بیرون نمی‌زنند و در عین حال تلاش می‌کنند با طنز ظریف خود از غلظت تلخی حوادث بکاهند.

نکته آخر اینکه درانتها فیلم قضاوت نمی‌کند و با پایانی باز مخاطب را به اتمام سرنوشت قهرمان دعوت میکند. کد خبر ۳۹۷۲۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علیرضا نجیمی، ظهر امروز در جمع اعضای شورای هیئات مذهبی و کانون مداحان شهرستان اشکذر از هیئات و مداحان به عنوان دو بازوی توانمند سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه مسائل فرهنگی و تبلیغی یاد کرد و اظهار داشت: ارتباط موثر با این دو تشکل در مرکز استان و شهرستان‌ها از اولویت‌های برنامه‌ای این اداره کل است. وی با بیان اینکه مساجد و هیئات تنها نباید به نمازو سینه زنی اکتفا کنند، افزود: مساجد و هیئات باید با ورود به خدمات اجتماعی پایگاهی برای حل مشکلات مردم در هر محله باشند. نجیمی تصریح کرد: اعتبار اجتماعی مساجد و هیئات سرمایه عظیمی است که می‌توان در حل بسیاری از امور اجتماعی مربوط به اهالی محل از آن بهره برد. وی افزود: باید در حوزه مسائل فرهنگی و دینی به تجربیات گذشتگان خود مراجعه کنیم که چگونه با استفاده از ظرفیت مساجد اقشار مختلف را به این پایگاه‌های عظیم مردمی جذب و نیازهای آنها را برطرف می‌کردند. مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد بر لزوم ایجاد درآمد پایدار در حوزه مسائل دینی و فرهنگی تاکید کرد و افزود: باید به حل این موضوع اهتمام جدی داشته باشیم تا نسل‌های آینده همچون ما با چالش‌های امروز در فعالیت‌های فرهنگی روبرو نباشند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

نظرها

اخبار بیشتر