کتیرا اصلی‌ترین گونه گیاهی اصفهان از نظر درآمدزایی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
کتیرا اصلی‌ترین گونه گیاهی اصفهان از نظر درآمدزایی است

کتیرا اصلی‌ترین گونه گیاهی اصفهان از نظر درآمدزایی است

ایمناخبرگزاری ایمنا |
رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه کتیرا اصلی ترین گونه گیاهی استان از نظر درآمدزایی است، گفت: برداشت گونه‌های مختلف گیاهی از سطح عرصه های طبیعی استان اصفهان در سال گذشته ۵۳ میلیارد تومان درآمدزایی داشته است.

آبتین میرطالبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وسعت ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتاری عرصه‌های منابع طبیعی استان اصفهان، اظهار کرد: بالغ بر یک‌هزار و ۵۰۰ گونه گیاه در این عرصه‌ها شناسایی شده که از این شمار ۳۵۰ گونه خاصیت دارویی دارد.

وی با بیان اینکه کتیرا اصلی‌ترین گونه گیاهی استان از نظر درآمدزایی است، ادامه داد: حدود ۴۵ گونه گیاهی با خاصیت دارویی و خوراکی توسط مردم در استان اصفهان برداشت می‌شود که از جمله آنها می‌توان به موسیر، کرفس کوهی، آنغوزه، باریجه، تره کوهی، کنگر، درمنه، آویشن و قارچ اشاره کرد.

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: سالانه حدود دو هزار و ۱۰۰ تن از این ۴۵ گونه گیاهی برداشت می‌شود که برخی از آنها مانند کتیرا، آنغوزه و باریجه داخل کشور مصرفی ندارند و حدود ۹۵ درصد صادر می‌شود.

میرطالبی با بیان اینکه برداشت و فروش گونه‌های گیاهی برای ۲۰۳ هزار نفر در استان اشتغال ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: انواع گیاهان در تمام شهرستان‌های استان وجود دارد اما غنای گونه‌های گیاهی در شهرستان‌های سمیرم، فریدونشهر و بویین میاندشت بیشتر از سایر مناطق است و بیشتر عشایر، روستاییان و بخش خصوصی در این مناطق به برداشت گیاهان اشتغال دارند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی افزود: درآمد حاصل از برداشت و فروش انواع گونه‌های گیاهی توسط بهره برداران (مردم) در سال گذشته ۵۳ میلیارد تومان بود که بخشی از آن به حساب دولت واریز می‌شود.

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه هم اکنون در سطح شش میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان انواع گونه‌های گیاهی برداشت می‌شود، گفت: بهره برداران برای برداشت، حمل و نقل و صادرات مجوز دریافت می‌کنند، همچنین عملیات اصلاح و بذر پاشی همان گونه‌ها را نیز انجام می‌دهند.

میرطالبی همچنین ارزش کتیرای برداشت شده در سال جاری را بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: سالانه ۲۰۰ کیلوگرم گز انگبین از عرصه‌های طبیعی استان برداشت می‌شود که ارزش ریالی شیره تصفیه نشده آن در بازار هر کیلو ۳۵۰ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه گزانگبین صادرات خام ندارد، گفت: بیشترین برداشت این گیاه در منطقه کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری است که بالغ بر یک تن در سال برآورد می‌شود.

میرطالبی گفت: علت کاهش تولید گزانگبین در استان اصفهان از بین رفتن گونه‌ای از حشرات است که با این گیاه همزیستی داشته است. کد خبر ۳۹۶۹۶۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا1 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر