ایران به رغم تحریم‌ها و محاصره چندجانبه در زمینه علمی با اروپا برابری می‌کند/ ایران در آمریکا احساس سقوط و اضمحلال ایجاد کرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

ایران به رغم تحریم‌ها و محاصره چندجانبه در زمینه علمی با اروپا برابری می‌کند/ ایران در آمریکا احساس سقوط و اضمحلال ایجاد کرده است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
استاد دانشگاه بغداد در واکنش‌ به تحریم‌های علمی آمریکا علیه ایران گفت: امروز ایران احساس سقوط و اضمحلال را در آمریکا ایجاد کرده است، چرا که افکار و اندیشه­‌ها و نیز دانشمندان ایرانی در حال رشد هستند.

ایران به رغم تحریم‌ها و محاصره چندجانبه در زمینه علمی با اروپا برابری می‌کند/ ایران در آمریکا احساس سقوط و اضمحلال ایجاد کرده است - 1

«حیدر عبدالزهره تمیمی» استاد دانشگاه بغداد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره تحریم‌های علمی آمریکا علیه ایران گفت: طبیعتا کشورهای استکبار جهانی (آمریکا، انگلیس و …) از ماهیت اسلام حقیقی که تا میراث اهل بیت امتداد دارد و در مقابل استکبار جهانی و سرکشان مقاومت می­‌کند، واهمه دارند.

وی ادامه داد: به اعتقاد من، ‌آمریکا و متحدانش همچون اسرائیل و صهیونیست‌ها نسبت به وجود جمهوری اسلامی ایران احساس خطر می‌کنند، چرا که این کشور (ایران) نماد اسلامی حقیقی است و در گسترش فرهنگی اسلامی سهم بسزایی داشته و یاری­‌گر جنبش‌های مقاومت و یاور مظلومان جهان بوده و با حمایت از گروه­‌های مقاومت با اشغالگران و استکباران جهانی مبارزه کرده است.

تمیمی بیان کرد: بنابر این امروز آمریکا و اسرائیل تا حد امکان به دنبال در هم شکستن قدرت جمهوری اسلامی ایران هستند به گونه­‌ای که آنها احساس می‌کنند، این کشور طرف حقیقی اسلام است و با دشمنان اسلام به شدت مقابله می‌کند.

این استاد دانشگاه بغداد اضافه کرد: آمریکا و برخی کشورهای اروپائی امروزه ایران را منشأ صدور فکر و اندیشه و نیز کارشناسان و دانشمندان در جهان می‌دانند و این کشور در حال رشد و پیشرفت و برتری نسبت به کشورهای دیگر جهان است. امروز ایران احساس سقوط و اضمحلال را در آنها ایجاد کرده است، چرا که افکار و اندیشه­‌ها و نیز دانشمندان ایرانی در حال رشد هستند. بنا بر این آنها به فکر ایجاد حصاری می‌­افتند که از طریق آن مانع پیشرفت جمهوری اسلامی ایران شوند.

وی بیان کرد: ‌ ایجاد مانع برای رشد علم طبیعتا از فرهنگ انسانی بسیار فاصله دارد، چرا که فراگیری علم عرصه‌ای است که باید به روی همگان باز باشد، چه ایران و یا هر کشور دیگری غیر از آن باید از آن بهره ببرند. بنابراین چنین سوء رفتار آمریکا بر حماقت این کشور دلالت می­‌کند و با این رفتار احمقانه فقط ترس خود را از رشد ایران نشان می­‌دهد و نمی­‌تواند مانع پیشرفت علمی و فناوری در ایران شود، ‌ چرا که جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده توانایی پیشرفت علمی دارد، در تولید علم توانمند بوده و دانشمندان زیادی پرورش داده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

تمیمی گفت: ایران به رغم تحریم‌ها و محاصره چندجانبه در زمینه علمی با اروپا برابری می‌کند. از دیدگاه من تحریم‌ها و فشارها بر ایران رفتارهای آزاردهنده‌ای است، اما با توجه به صبر و پایداری مردم نمی­‌تواند تأثیری بر حقیقت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

این استاد دانشگاه عراقی درباره روابط دانشگاه­‌های ایران با دانشگاه­‌های کشورهای اسلامی گفت: این موضوع بسیار مهم است. برگزاری کنفرانس­‌هایی متعدد بین دانشگاه­‌های مختلف جهان اسلام و کثرت دیدارهای دانشمندان در بغداد یا در دانشگاه «جامعة المصطفی» و یا دانشگاه «علامه طباطبائی» و یا دانشگاه‌های دیگر جهان اسلام به تبادل آراء علمی و اتخاذ یک طرح و روش واحد کمک می­‌کند و به طور قطع ارتباط بین اساتید و مهره­‌های دانشگاهی گام بسیار مهمی در مسیر پیشرفت علمی و تخصصی بر اساس ریشه‌های یکسان و نتایج یکسان است.

استاد دانشگاه بغداد در پایان اظهار داشت: بنابراین ملت‌­های اسلامی نیازمند ارتباط گسترده با یکدیگر در زمینه علمی هستند که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر ا‌ین گام را برداشته و در برگزاری کنفرانس‌­های علمی بین دانشگاه­‌ها فعال است و می­‌توان گفت که در آینده نتیجه این اقدامات قابل مشاهده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر