رکورد نصب ۳ روزه سکوی نفتی توسط مهندسان ایرانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
رکورد نصب ۳ روزه سکوی نفتی توسط مهندسان ایرانی

رکورد نصب ۳ روزه سکوی نفتی توسط مهندسان ایرانی

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
قائم مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی در پاسخ به این سوال که به چه دلیل نصب سکو‌های این فاز‌ها در پارس جنوبی را رکود شکنی تلقی می‌کنند؟ گفت: دلیل این امر، مدت زمان کوتاه پس از نصب سکو‌های پیشین است چرا که مهندسان ایرانی با تفاوت ۳ روز این عملیات را انجام دادند.

به گزارش افکارنیوز،

علی اصغر صادقی، قائم مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی در تشریح رکورد زنی نصب سکو در فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی بیان کرد: در سال گذشته ۲ سکوی ۲۰ و ۲۴A فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ را نصب و راه اندازی کردیم. امسال نیز بنابر تحقق برنامه تولید زمستانه شرکت پارس جنوبی، قرار شد ۲ سکوی دیگر نیز در فازهای مذکور نصب و راه اندازی شود که این سکو‌ها با فاصله کمتر از ۳ روز نسبت به یکدیگر، نصب شدند.

اخبار اقتصادی- این مقام مسئول با اشاره به اهمیت بالای عملیات انجام شده در این فازها، گفت: سکوی ۲۳ و ۲۴B نام سکوهایی است که در پارس جنوبی نصب شده‌اند؛ این نصب به نوع خود بی نظیر بود چرا که توانستیم با فاصله بسیار کم، ناوگان غول پیکر و عظیم مراحل کاشت سکو را در محل برنامه ریزی شده فازهای مذکور به مقر مورد نظر برسانیم. در نتیجه مهندسان ایرانی سکو‌ ۲۳B را نصب و با تغییر موقعیت با سرعت به جایگاه نصب سکوی ۲۴B رجعت کردند. این اقدام علاوه بر اینکه بسیار ستودنی است بسیار هم سخت و طاقت فرساست.

صادقی بیان کرد: این نصب در سکو‌های ۲۴ و ۲۳B با کمترین حادثه و شاید بدون هیچ آسیبی با تلاش مهندسان کشورمان انجام و راه اندازی آن نیز عملیاتی شد. این سکوها آخرین سکوهای فازهای ۲۲ و ۲۴ بودند.

قائم مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی در پاسخ به این سوال که به چه دلیل نصب سکو‌های این فاز‌ها در پارس جنوبی را رکود شکنی تلقی می‌کنند؟ گفت: دلیل این امر، مدت زمان کوتاه پس از نصب سکو‌های پیشین است چرا که مهندسان ایرانی با تفاوت ۳ روز این عملیات را انجام دادند.

رکورد ۳ روزه نصب سکو نفتی با حمل سریع جرثقیل ۵ هزار تنی

او ادامه داد: برای نصب سکو‌ها ناوگان عظیمی شامل شناور‌های پشتیبانی، شناور‌های حمل سکو، یدک کش‌ها و شناور حامل جرثقیل باید تجهیز شود، تنها وزن جرثقیل نصب این سکوها به ۵ هزار تن می‌رسد.

صادقی بیان کرد: مدت زمان زیادی برای مستقر شدن مهندسان صنعت نصب سکو برای لنگر اندازی نیاز است که این مدت زمان در نصب سکوی فاز ۲۳ و ۲۴ به حداقل خود رسیده است.

قائم مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی تاکید کرد: روز ۲۱ آبان امسال نصب سکوی ۲۳B را انجام و بلافاصله ناوگان را به موقعیت ۲۴B منتقل و کمتر از ۳ روز این عملیات نصب بر فاز مذکور نیز انجام شد که طبق برآورد‌ها این سرعت عمل بسیار کم نظیر و نادر بوده چرا که این برنامه ریزی جهت جا به جایی بسیار پیچیده و عظیم است.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

صادقی تاکید کرد: صد در صد عملیات مهندسی، ساخت، اجرا و نصب توسط متخصصان و کارگران ایرانی انجام شده است و به نوعی این افتخار در پارس جنوبی تماما بومی و ساخت داخل است.

این مقام مسئول با اشاره به موقعیت صنعت نفت ایران در مقایسه با دیگر کشورهای دارنده نفت و گاز، گفت: اکثر کشور‌های نفتی ناوگانی اینچنینی دارند و ما از هیچ یک از این کشور‌ها عقب نبوده و حتی پیشرفته‌تر نیز عمل می‌کنیم. ایران برای عملیات‌های نصب سکوهای در فراساحلی به هیچ مهندس خارجی و حتی مشاوره گیری از مشاوران برون مرزی نیاز ندارد.

او توضیح داد: نصب سکو‌های جدید در فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز غنی در کشور را به یک میلیارد فوت مکعب افزایش می‌دهد.

این مقام مسئول با اشاره به نحوع استحصال گاز از مخازن دریایی و انتقال آن به خشکی، تصریح کرد: در فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به طور کلی چهار سکو ۲ به ۲ اصلی و اقماری وجود دارد که سکو‌های اقماری به سکو‌های اصلی متصل هستند و تولید آن‌ها از طریق سکوی اصلی با خط لوله ۳۲ اینچی به ساحل وصل شده و گاز غنی شده را به سیستم تولید گاز کشور متصل می‌کند.

صادقی در پایان با اشاره به استفاده ظرفیت عظیم پارس جنوبی در سال‌های گذشته، گفت: زمانی که شرکت خارجی انی در این محل مستفر بود در فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی مشغول به کار شدم، حال با گذشت این سال‌ها مدعی هستیم که ایران صفر تا صد بحث‌های مهندسی تا بهره برداری سکوها و صنایع نفتی و گازی خود را توسط متخصصان و شرکت‌های داخلی انجام می‌دهد.

گفتنی است که روز سه‌شنبه ۲۱ آبان امسال سکوی ۲۴B فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با دستیابی به رکوردی جدید در فعالیت‌های دریایی پارس جنوبی، سه روز پس از نصب سومین عرشه دریایی این طرح نصب شد. پس از اتمام عملیات نصب سکوی اصلی ۲۳ در سه‌شنبه گذشته، عصر جمعه، ۲۴ آبان ۹۸ عرشه اقماری ۲۴B نیز توسط شناور HL۵۰۰۰ بر روی جکت خود در موقعیت دریایی فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی قرار گرفته و نصب شد. بدین ترتیب با نصب ۲ عرشه دریایی با فاصله کوتاه سه روز، رکوردی بی‌سابقه در فعالیت‌های فراساحلی پارس جنوبی ثبت شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر