ما زمینه اعتراض آرام را برای مردم مهیا نکرده‌ایم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
ما زمینه اعتراض آرام را برای مردم مهیا نکرده‌ایم

ما زمینه اعتراض آرام را برای مردم مهیا نکرده‌ایم

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
جواد آرین‌منش، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصول‌گرا، گفت: ما زمینه‌های اعتراض آرام مردم را در کشور مهیا نکردیم.

اعتمادآنلاین| جواد آرین‌منش، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصول‌گرا، در خصوص شرایط لازم برای اعتراضات بدون خشونت در کشور گفت: در جوامع دموکراتیک معمولا اتحادیه‌ها، احزاب، سندیکاها و تشکل‌ها به صورت کاملا دموکراتیک، آزاد و آرام اعتراضات و انتقادات خود را مطرح می‌کنند. ما بسترهای چنین کاری را در کشور فراهم نکردیم لذا وقتی چنین اقدامی یعنی افزایش قیمت بنزین صورت می‌گیرد و فرهنگ سازی هم برای پذیرش آن انجام نمی‌شود با واکنش‌های تند و مخرب مواجه هستیم.

وی ادامه داد: باید عقلا و نخبگان در این زمینه ورود کنند و همچنین دولت و نیرهای امنیتی و انتظامی در این زمینه خویشتن داری کنند تا این جو آرام شود.

این فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: علت این واکنش‌ها همان‌طور که گفته شد به دلیل فراهم نشدن تمهیدات و مقدمات است و اکنون نیاز به تدبیر و خردورزی از جانب مسئولان، رسانه‌ها و نخبگان است تا این ماجرا به خیر تمام شود، البته به نظر من تمام شدن این ماجرا به معنای پایان مسئله نیست ما امروز در کشور با مشکلات عدیده‌ دیگری همچون تورم و بیکاری نیز مواجه هستیم که زمینه‌های نارضایتی مردم را فراهم کرده است.

آرین‌منش در خصوص افزایش قیمت بنزین بیان کرد: افزایش قیمت بنزین در واقع با هدف، هدفمند کردن یارانه‌های سوخت انجام شده است، در گذشته هم در دولت آقای احمدی نژاد موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها در قالب یک لایحه در مجلس هشتم مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

وی افزود: شکل هدفمند کردن یارانه‌ها در گذشته برخلاف آنچه امروز اتفاق افتاد کاملا دموکراتیک و مبتنی بر نظرات مردم، کارشناسان و نمایندگان مجلس صورت گرفت و مجلس شورای اسلامی به این اقدام رای مثبت داد، در واقع زمینه‌های آن مهیا شد و رسانه‌ها هم به مدد اجرای این طرح آمدند و رئیس جمهور وقت مکررا با مردم صحبت کرد و مردم را متقاعد کرد که این کار به نفع آن‌هاست.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این فعال سیاسی اصول‌گرا اضافه کرد: امروز قاعدتا شورای هماهنگی سران سه قوه با هدف خیر و توزیع عادلانه ثروت و توزیع عادلانه یارانه سوخت دست به چنین اقدامی زدند اما از آنجا که این اقدام به صورت غیر مترقبه و در بی‌خبری مردم انجام گرفت با واکنش تند آنان مواجه شد، به هرحال من معتقدم که بی‌اعتنایی به نظر مردم و نمایندگان اصلا کار درستی نیست، البته واکنش‌ها نباید به گونه‌ای باشد که اموال عمومی مورد تعرض قرار بگیرد و شرایط به گونه‌ای باشد که ما تعدادی کشته بدهیم.

این فعال سیاسی اصولگرا در مورد معترضان گفت: به نظر من نباید همه کسانی را که در زمینه اعتراضات فعال هستند اشرار و دشمن بنامیم و باید واقعیت‌ها را پذیرفت که این نارضایتی‌ها در جامعه وجود دارد و باید در صدد حل مسالمت آمیز و منطقی مشکلات مردم گام‌های اساسی برداشته شود وگرنه ممکن است چند وقت دیگر به یک دلیل دیگری مردم به خیابان‌ها بیایند بنابراین باید کار به صورت عاقلانه، مدبرانه، منطقی و عالمانه حل شود.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، شرکت آتیه اوج سفر، شرکت سفرکارت ملی و دفتر خدمات مسافرتی ایرانگردی و جهانگردی ازجمله زیر مجموعه‌های این شرکت هستند. اگر سری به سایت سفرکارت ملی بزنید در نگاه نخست با سایت رزرواسیون آنلاین هتل و بلیط روبه رو می‌شوید. درواقع می‌توان گفت کارمندان دولت که ازجمله کاربران اصلی طرح سفرکارت بودند خاطرات بدی از این طرح در ذهن خود دارند. و در این شرایط صحبت از راه‌اندازی باشگاه‌ مشتریان در سفرکارت ملی به میان آمده است. کلوپی که قرار است اعضای آن، مشتریان سفرکارت ملی باشند.

نظرها

اخبار بیشتر