بازگشت پرستویی کمدین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. فرهنگ

بازگشت پرستویی کمدین

فراروخبرگزاری فرارو |
پرویز پرستویی که پس از ده سال با فیلم "لس آنجلس- تهران" به نقش کمدی بازگشته بود، نتوانست مخاطبان را راضی کند و تجربه موفقی در کارنامه پرویز پرستویی ثبت نشد. اما حالا پس از دو سال او با نقش ابراهیم خوش لحن در فیلم "مطرب" به کارگردانی مصطفی کیایی بازگشته است. فیلمی که با بازی پرویز پرستویی، توجه مخاطبان را به خود جلب کرده است.

فرارو-در سینمای ایران کمتر بازیگری را می‌توان یافت که همزمان از پس نقش کمدی و جدی برآمده باشد، پرویز پرستویی یکی از معدود بازیگرانی ست که در طول چهار دهه اخیر هم ما را گریانده و هم خندانده است و در هر ژانری از او خاطره داریم. از نقش حاج کاظم در فیلم آژانس شیشه‌ای تا رضا مثقالی در فیلم مارمولک در خاطر ما ماندگار شده است. حالا هم پرویز پرستویی با فیلم کمدی مطرب در نقش ابراهیم خوش لحن پیش روی تماشاگران قرار گرفته و توجه مخاطبان را به خود جلب کرده است.

به گزارش فرارو، پرویز پرستویی ۶۳ ساله، تجارب موفقی در نقش‌های کمدی داشته است. رضا مثقالی در فیلم مارمولک، صادق مشکینی در فیلم لیلی با من است، سروان قربانی در فیلم مومیایی ۳ از جمله بازی‌هایی ست که او را در نقش‌های کمدی ماندگار کرده است. گرچه پرستویی از سال ۸۶ تا ۹۶ در فیلم‌های کمدی حضور نیافت و پس از ده سال با فیلم «لس آنجلس- تهران» بازگشت دلچسبی نداشت. اما به نظر می‌رسد بازی متفاوت او در فیلم مطرب که در حال اکران است، توانسته کم و کاستی لس آنجلس- تهران را جبران کند.

پرویز پرستویی کار بازیگری را با پیوستن به گروه تئاتر بهرام بیضائی و بازی در نمایش ماجرای یک محل در سال ۱۳۴۸ آغاز کرد. اما نام او به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای تئاتر با بازی در نقش دلال زمین در نمایش میلاد بر سر زبان‌ها افتاد. او سپس به سینما رفت و اولین تجربه سینمایی خود را با فیلم دیار «عاشقان» ثبت کرد و در همان فیلم اول موفق به دریافت جایزه سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از جشنواره فیلم فجر را دریافت شد.

اما چیزی نگذشت که بازی‌های متفاوت او در فیلم‌های «آدم برفی» و «لیلی با من است» در اوایل دهه هفتاد، جای پای پرویز پرستویی را در سینما محکم کرد. او با ایفای نقش جواد کولی در فیلم آدم برفی به کارگردانی داود میرباقری از پس نقش مکملی اکبر عبدی برآمد. اما در فیلم «لیلی با من است» به کارگردانی کمال تبریزی که نخستین تجربه کمدی پرویز پرستویی بود. او توانست در نقش صادق مشکینی منتقدان و مخاطبان را در یک نقش کمدی و متفاوت قانع کند.

از آژانس شیشه‌ای تا مارمولک

حاج کاظم آژانس شیشه‌ای یکی از نقش‌های ماندگار پرویز پرستویی است. او که پس از ایفای نقش صادق مشکینی در فیلم کمدی «لیلی با من است» نقش حاج کاظم در آژانس شیشه‌ای را پذیرفته بود، ثابت کرد که به خوبی از پس هر نقشی برمی آید. پرستویی برای آژانس شیشه‌ای، جایزه سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر و بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم یوگسلاوی را به دست آورد.

در حالی که همه انتظار داشتند، پرستویی پس از نقش حاج کاظم آژانس شیشه‌ای دور بازی کمدی را خط بکشد، اما او برخلاف نگاه‌ها با بازی در دو فیلم «مرد عوضی» و «مومیایی ۳» نشان داد که نمی‌خواهد خط و مرزی برای خودش بگذارد.

او پس از این کمدی‌ها چند فیلم جدی و غیر کمدی بازی کرد که بخشی از آن‌ها مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و برخی هم نه!

اما پرستویی دوباره با ایفای نقش جنجالی و پر سر و صدای رضا مثقالی در فیلم «مارمولک» به کارگردانی کمال تبریزی جلوه دیگری از بازی کمدی خود را نشان داد و با استقبال مخاطبان روبرو شد.

کمرنگ شدن در کمدی

پرویز پرستویی پس از فیلم مارمولک، کمتر به سراغ نقش کمدی رفت. آن هم شاید به این دلیل بود که در دهه هشتاد کمتر پیشنهاد کمدی به او داده شد. اما او با بازی در فیلم‌های «کافه ترانزیت» به کارگردانی کامبوزیا پرتوی، «بید مجنون» مجید مجیدی، «به نام پدر» ابراهیم حاتمی کیا و «پاداش سکوت» مازیار میری دهه هشتاد را موفق پشت سر گذاشت.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

پرستویی پس از چند سال دوری از کمدی در سال ۱۳۸۷ پیشنهاد بازی در فیلم «کتاب قانون» به کارگردانی مازیار میری را پذیرفت. فیلم که جنجال بسیاری به پا کرد.

او بعد از کتاب قانون، ده سال از کمدی فاصله گرفت و با ایفای نقش‌های درام و اجتماعی در فیلم‌های «بیست» عبدالرضا کاهانی، «سیزده پنجاه و نه» سامان سالور، «امروز» رضا میرکریمی، «خرس، من و زیبا، مهمان داریم، بیداری در سه روز، بوفالو و دو» مخاطبان را به این فکر فرو برد که پرویز پرستویی دیگر قرار نیست، به کمدی برگردد.

بازگشت با یک کمدی ضعیف

پس از ده سال دوری از کمدی، پرویز پرستویی این بار در سال ۱۳۹۶ با بازی در فیلم «لس آنجلس- تهران» به کارگردانی تینا پاکروان در یک نقش کمدی ایفای نقش کرد. نقشی که پس از ده سال آن چنان برای مخاطب دلچسب نبود و انتظار‌ها را برآورده نکرد.

پرویز پرستویی پیش از لس آنجلس- تهران، با بازی در فیلم بادیگارد با نقش حیدر سر وصدای زیادی به پا کرد. البته بیشتر این جنجال‌ها به خاطر شباهت گریم نقش حیدر در این فیلم به چهره سردار قاسم سلیمانی بود، که چندی بعد ابراهیم حاتمی کیا کارگردان بادیگارد این موضوع را تایید کرد.

او سپس در فیلم «قاتل اهلی» به کارگردانی مسعود کیمیایی در سال ۹۵ به ایفای نقش می‌پردازد و سپس در همان سال در فیلم «خانه کاغذی» به کارگردانی مهدی صباغ زاده حضور می‌یابد.

جبران با مطرب

پرویز پرستویی که پس از ده سال با فیلم «لس آنجلس- تهران» به کمدی بازگشته بود، نتوانست مخاطبان را راضی کند و تجربه موفقی در کارنامه پرویز پرستویی ثبت نشد. اما حالا پس از دو سال او با نقش ابراهیم خوش لحن در فیلم مطرب به کارگردانی مصطفی کیایی بازگشته است. فیلمی که با بازی پرویز پرستویی توجه مخاطبان را به خود جلب کرده است.

مصطفی کیایی کارگردان این فیلم در مورد نقش ابراهیم و پرویز پرستویی گفته است که «آقای پرستویی یکی از با استعدادترین بازیگر‌ها در زمینه کمدی است و درک خوبی از کمدی دارد. کاراکتری که من در «مطرب» نوشته بودم خیلی به ایشان نزدیک بود و فکر می‌کنم بازی در این فیلم کمدی برای ایشان هم بعد از چند سال اتفاق خوبی باشد.»گرچه اکران این فیلم در ابتدا با مشکلاتی مواجه شد و برخی گمانه زنی‌ها در مورد توقیف این فیلم نگرانی‌هایی را برای اهالی سینما به وجود آورد. اما یک هفته بعد از شایعه‌ها، فیلم مطرب به پرده سینما بازگشت و به حاشیه‌ها پایان داد.

داستان فیلم «مطرب»، درباره یک خواننده کاباره‌ای است که پیش از اوج گرفتن با وقوع انقلاب همچون این طیف خواننده‌ها از صحنه کنار می‌رود، اما، چون به اندازه کافی از تشاهر و اقبال نیز برخوردار نبوده، نمی‌تواند خواننده لس آنجلسی شود و در نهایت به خواننده مراسم تبدیل می‌شود.

در این فیلم بازیگرانی همچون پرویز پرستویی، محسن کیایی، الناز شاکردوست، مهران احمدی حضور دارند. کارگردان فیلم مطرب مصطفی کیایی است و تدوین فیلم توسط نیما جعفری جوزانی انجام شده است.

پرویز پرستویی نشان داده که در نقش‌های کمدی و درام می‌تواند به خوبی مخاطبان را راضی نگه دارد. گرچه او تجربیات ناموفقی هم داشته است. اما نقش‌های موفقی که در طول چهار دهه اخیر ایفا کرده، این تجربیات ناموفق را در سایه خود قرار داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، این رویداد که برای برگزاری در اسفند ماه برنامه‌ریزی شده، علاوه بر بخش جشنواره و انتخاب بهترین بازی‌های سال، شامل کنفرانس‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف بازی‌سازی و پنل‌های انتقال تجربه نیز خواهد بود. براساس برنامه‌ریزی انجام شده، تلاش خواهد شد طی این رویداد برترین متخصصان و بازی‌سازان کشور تجربیات خود را با همکاران و علاقه‌مندان به اشتراک بگذارند. هسته‌ اصلی برگزاری جشنواره منتقدان بازی‌های ویدیویی (ویگما) را رسانه‌های بازی‌سنتر، بازینامه، بازی‌نما، دنیای بازی‌، زومجی، گیم‌نیوز و ویجیاتو تشکیل می‌دهند. همانطور که در بسیاری از جشنواره‌های تخصصی دنیا، این منتقدان تخصصی آن حوزه هستند که نقش ارزیابی و داوری را بر عهده می‌گیرند؛ ویگما نیز قصد دارد با ایجاد تشکلی میان منتقدان، برترین بازی‌های تولید شده در داخل کشور طی یک سال اخیر را مورد داوری قرار داده و بهترین‌ها را مشخص کند. اطلاعات تکمیلی در مورد زمان‌بندی، فراخوان، داوران و غیره در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
برخی مدارس کرمانشاه تعطیل شدمدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از تعطیلی برخی مدارس استان کرمانشاه خبر داد. مدارس نوبت صبح شهرستان «نورآباد» تعطیل شدندرئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش لرستان گفت: همه مدارس نوبت صبح نورآباد و کاکاوند و مدارس پیش دبستانی و دبستانی نوبت صبح سلسله فردا تعطیل هستند. همه مدارس استان قزوین فردا تعطیل استمدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: مدارس استان قزوین در همه مقاطع تحصیلی فردا یکشنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است. مدارس استان اردبیل یکشنبه تعطیل شدروابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل اعلام کرد: روز‌ یکشنبه ۱۷ آذر به دلیل برودت هوا وپیشگیری از شیوع احتمالی برخی بیماری‌ها در مدارس، تمامی دوره‌های تحصیلی در نوبت صبح و بعداز ظهر در سطح استان اردبیل تعطیل است. مدارس استان قزوین یکشنبه تعطیل شدمدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اعلام کرد: با توجه به اوج شیوع آنفلوانزای فصلی و برای حفظ سلامت دانش آموزان یکشنبه هفدهم آذر مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول در همه مناطق استان تعطیل است.

نظرها

اخبار بیشتر