زمینه اعتراض آرام در کشور مهیا نیست!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
زمینه اعتراض آرام در کشور مهیا نیست!

زمینه اعتراض آرام در کشور مهیا نیست!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
جواد آرین‌منش، نماینده پیشین مجلس اعلام کرد در جوامع دموکراتیک اعتراضات و انتقادات به صورت آزاد و آرام مطرح می‌شود ولی ما در کشورمان زمینه اعتراضات آرام را مهیا نکرده‌ایم.

به گزارش خبر فوری، یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: ما زمینه‌های اعتراض آرام مردم را در کشور مهیا نکردیم.

جواد آرین‌منش در خصوص شرایط لازم برای اعتراضات بدون خشونت در کشور اظهار کرد: در جوامع دموکراتیک معمولا اتحادیه‌ها، احزاب، سندیکاها و تشکل‌ها به صورت کاملا دموکراتیک، آزاد و آرام اعتراضات و انتقادات خود را مطرح می‌کنند. ما بسترهای چنین کاری را در کشور فراهم نکردیم لذا وقتی چنین اقدامی یعنی افزایش قیمت بنزین صورت می‌گیرد و فرهنگ سازی هم برای پذیرش آن انجام نمی‌شود با واکنش‌های تند و مخرب مواجه هستیم.

وی ادامه داد: باید عقلا و نخبگان در این زمینه ورود کنند و همچنین دولت و نیرهای امنیتی و انتظامی در این زمینه خویشتن داری کنند تا این جو آرام شود.

این فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: علت این واکنش‌ها همان‌طور که گفته شد به دلیل فراهم نشدن تمهیدات و مقدمات است و اکنون نیاز به تدبیر و خردورزی از جانب مسئولان، رسانه‌ها و نخبگان است تا این ماجرا به خیر تمام شود، البته به نظر من تمام شدن این ماجرا به معنای پایان مسئله نیست ما امروز در کشور با مشکلات عدیده‌ دیگری همچون تورم و بیکاری نیز مواجه هستیم که زمینه‌های نارضایتی مردم را فراهم کرده است.

آرین‌منش در خصوص افزایش قیمت بنزین بیان کرد: افزایش قیمت بنزین در واقع با هدف، هدفمند کردن یارانه‌های سوخت انجام شده است، در گذشته هم در دولت آقای احمدی نژاد موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها در قالب یک لایحه در مجلس هشتم مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی افزود: شکل هدفمند کردن یارانه‌ها در گذشته برخلاف آنچه امروز اتفاق افتاد کاملا دموکراتیک و مبتنی بر نظرات مردم، کارشناسان و نمایندگان مجلس صورت گرفت و مجلس شورای اسلامی به این اقدام رای مثبت داد، در واقع زمینه‌های آن مهیا شد و رسانه‌ها هم به مدد اجرای این طرح آمدند و رئیس جمهور وقت مکررا با مردم صحبت کرد و مردم را متقاعد کرد که این کار به نفع آن‌هاست.

این فعال سیاسی اصول‌گرا اضافه کرد: امروز قاعدتا شورای هماهنگی سران سه قوه با هدف خیر و توزیع عادلانه ثروت و توزیع عادلانه یارانه سوخت دست به چنین اقدامی زدند اما از آنجا که این اقدام به صورت غیر مترقبه و در بی‌خبری مردم انجام گرفت با واکنش تند آنان مواجه شد، به هرحال من معتقدم که بی‌اعتنایی به نظر مردم و نمایندگان اصلا کار درستی نیست، البته واکنش‌ها نباید به گونه‌ای باشد که اموال عمومی مورد تعرض قرار بگیرد و شرایط به گونه‌ای باشد که ما تعدادی کشته بدهیم.

این فعال سیاسی اصولگرا در مورد معترضان گفت: به نظر من نباید همه کسانی را که در زمینه اعتراضات فعال هستند اشرار و دشمن بنامیم و باید واقعیت‌ها را پذیرفت که این نارضایتی‌ها در جامعه وجود دارد و باید در صدد حل مسالمت آمیز و منطقی مشکلات مردم گام‌های اساسی برداشته شود وگرنه ممکن است چند وقت دیگر به یک دلیل دیگری مردم به خیابان‌ها بیایند بنابراین باید کار به صورت عاقلانه، مدبرانه، منطقی و عالمانه حل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
۴۲ روز پس از تاکید رئیس قوه قضاییه بر لزوم تسریع در معرفی هیات مدیره کارخانه ماشین سازی تبریز، مدیرعامل این کارخانه تعیین شد. وی با اشاره به سفر اخیر رئیس قوه قضاییه به این استان و تاکید آیت الله رییسی در خصوص لزوم تسریع در تعیین هیئت مدیره کارخانه ماشین سازی تبریز از تعیین مدیرعامل کارخانه ماشین سازی تبریز خبر داد. بنابراین گزارش، گروه ماشین سازی تبریز یکی از بزرگترین کارخانه‌های شهر تبریز و اولین تولید کننده ماشین افزار در کشور است. مطابق جدیدترین گزارش سخنگوی قوه قضاییه در دهمین نشست خبری، در این پرونده تنها یک اقدام دستگاه قضا بازگشت ماشین سازی تبریز به دولت بود. بر اساس این قرارداد طی ۶ سال شرکت ماشین سازی تبریز ماشین‌های ابزار CNC به طرف سوری تحویل می‌دهد.

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
واشنگتن پست می‌گوید چند سناتور جمهوری‌خواه دیروز به این نشریه گفته‌اند که با کوتاه و موجز برگزار کردن جلسات استیضاح قصد دارند که از به راه افتادن یک «سیرک سیاسی» جلوگیری کنند. به همین علت هم بسیاری از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و نتیجه پایانی آن را به سرنوشت خود در انتخابات آتی گره خورده می‌دانند. با این حال به نظر می‌رسد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات و کهنه‌کار مجلس نمایندگان هر چه داغ‌تر شدن جریان استیضاح ترامپ را یک بازی برد-برد برای حزب خود می‌داند. دلیل دیگر برای خوش‌بینی دموکرات‌ها این است که با استیضاح ترامپ و «گناه‌کار و قانون‌شکن» جلوه دادن رئیس‌جمهوری آمریکا، ممکن است رای‌دهندگان مستقل و حتی بخشی از آرای خاموش، به انتخابات سال آینده به عنوان یک «رای اعتراضی» نگاه کنند و فارغ از توانایی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ، این رای‌دهندگان تنها برای «نه گفتن به ترامپ» سراغ دموکرات‌ها بروند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی با دعوت از استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ‌سفید و از حامیان جدی ترامپ در میان راست‌گرایان تندرو، به بررسی انتظارات ترامپ از جلسات استیضاح پرداخته است.

نظرها

اخبار بیشتر