بهره‌مندی بیشتر اقشار کم‌درآمد دستاورد اصلاح قیمت سوخت/محل‌ هزینه‌کرد درآمد شفاف باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
بهره‌مندی بیشتر اقشار کم‌درآمد دستاورد اصلاح قیمت سوخت/محل‌ هزینه‌کرد درآمد شفاف باشد

بهره‌مندی بیشتر اقشار کم‌درآمد دستاورد اصلاح قیمت سوخت/محل‌ هزینه‌کرد درآمد شفاف باشد

فارسخبرگزاری فارس |
یک اقتصاددان گفت: درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در میان‌مدت و بلندمدت موجب می‌شود قرص نانی که توزیع می‌شود بزرگ و بزرگ‌تر شود و این قطعاً به نفع کل جامعه و خصوصاً خانوارهای کم‌درآمد خواهد بود.

جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با تأکید بر ضرورت اجرای واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی اظهار داشت: واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی در چارچوب مبانی اقتصاد، امری قطعی است و بهترین علامت‌دهنده در اقتصاد، قیمت‌ها هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: قیمت‌های نسبی هستند که علامت‌های مناسب را برای تخصیص منابع در تولید و تخصیص بهینه و بهتر کالاها در سبد خانوار می‌دهند؛ ‌یکی از بزرگترین مشکلات اقتصاد ما این است که این قیمت‌های نسبی درست نیستند و اصلاح آنها ضرورت اول است که ما باید در سیاستگذاری اقتصادی داشته باشیم.

پژویان افزود‌: به علت اینکه خدماتی که به وسیله دولت عرضه می‌شود، قیمت‌های آن را دولت تعیین می‌کند و نه یک بازار رقابتی، ‌ اصلاح به معنای آن است که قیمت‌های حامل‌های انرژی باید افزایش دهد و اینها اثراتی در مسائل توزیع درآمد و وضعیت رفاه خانوارها خصوصا خانوارهای کم‌درآمد دارد.

وی با مثبت برشمردن اصلاح قیمت حامل‌‌های انرژی، گفت: از جهتی این موجب بهبود تخصیص منابع در ‌‌میان‌مدت و بلندمدت ‌می‌شود و موجب می‌شود قرص نانی که توزیع می‌شود بزرگ‌ و بزرگ‌تر شود و این قطعا به نفع کل جامعه و خصوصا خانوارهای کم‌درآمد و فقیر خواهد بود.

* زمان اجرای واقعی‌سازی نرخ سوخت باید دقیق‌تر انتخاب می‌شد

این اقتصاددان بیان کرد: زمان اجرای واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی باید مناسب باشد، نه زمانی که مردم تحت بیشترین فشارهای اقتصادی هستند، به هر حال درست است که واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی، سیاستی درست است، اما اجرای آن در چنین زمانی ‌موجب می‌شود که شوک دیگری به مردم وارد شود و در کوتاه‌مدت آنها را متأثر کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی تأکید کرد: در شرایطی که پس از برجام، تحریم‌ها برداشته شده بود و شرایط مناسبی وجود داشت، ‌واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی و اصلاح قیمت بنزین، زمانی مناسب‌‌ بود، نه امروز که بیشترین تحریم‌ها علیه کشورمان اعمال می‌شود و مردم در تنگنای شدید اقتصادی هستند.

پژویان گفت: اما این افزایش قیمت بنزین در زمان فعلی بهانه‌ای برای مردم می‌شود که کلا از فشارهای اقتصادی گله‌مند شوند و فریاد بزنند و یا اینکه اعتراضاتی داشته باشند.

*‌ درآمد واقعی‌سازی نرخ سوخت نصیب گروه‌های کم‌درآمد و فقیر می‌شود اگر …

این استاد دانشگاه ادامه داد: به هر حال ‌موضوع اصلاح نرخ حامل‌های انرژی اجرا شده است، اما باید اگر قرار است درآمدی که ایجاد می‌کند، در بودجه استفاده شود، مربوط به بودجه‌هایی باشد که منافع آن به گروه‌های کم‌درآمد و فقیر بیشتر برسد، نظیر یک سیستم جدید تأمین اجتماعی، البته نه این تأمین اجتماعی ناکارآمد موجود، بلکه سیستمی که از عده‌ای افراد کارشناس و اقتصاددان وارد به مسائل تأمین اجتماعی، تشکیل شده باشد.

وی اضافه کرد: همچنین می‌توان درآمد این اصلاح نرخ حامل‌‌های انرژی را در بخش بهداشت و درمان هزینه کرد یا به‌ آموزش اختصاص داد و بدین ترتیب است که منافع آن حتما به گروه‌های کم‌درآمد اختصاص می‌یابد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
شرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۹/۱۹ آغاز می‌شود. به گزارش عصر ایران، در اطلاعیه ایران خودرو آمده است: با هدف جلوگیری از ثبت نام واسطه‌ها و افزایش امکان ثبت نام برای مصرف کننده نهایی خودرو، شرکت ایران خودرو فیلترهای را مطابق شرط و شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه که ذیلا" تشریح شده قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه، ثبت نام مشتری از سوی شرکت ایران خودرو یک طرفه ابطال و وجه ایشان حداکثر ظرف ۲۰ روز مسترد خواهد شد. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا «مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح» سامانه صیاد " را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند از اینرو اطلاعات صادر کننده چک پس از انجام پیش پرداخت، اعتبارسنجی شده و در صورت دارا بودن شرایط لازم، ادامه فرآیند فروش امکان پذیر خواهد بود، همچنین نتیجه بررسی و اعتبارسنجی از طریق پیامک به مشتریان اطلاع رسانی خواهد شد، و در صورت عدم امکان اعتبارسنجی وجوه پرداختی مشتری به حساب ایشان استرداد خواهد شد. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد و عنوان صادر کننده چک دراین بخشنامه اشاره به صاحب قرارداد دارد. همچنین فک رهن سند خودرو زودتر از موعد چکها برای کلیه محصولات این بخشنامه امکانپذیر نخواهد بود، لذا ضروریست نمایندگی‌های محترم در این خصوص اطلاع رسانی مقتضی به مشتریان خود داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری15 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری18 دقیقه قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز19 دقیقه قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری24 دقیقه قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری25 دقیقه قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری26 دقیقه قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری33 دقیقه قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری37 دقیقه قبل