۳۰ هزار پناهجو تحت پوشش برنامه جهانی غذا در ایران | نیمی از پناهجویان زن هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
۳۰ هزار پناهجو تحت پوشش برنامه جهانی غذا در ایران | نیمی از پناهجویان زن هستند

۳۰ هزار پناهجو تحت پوشش برنامه جهانی غذا در ایران | نیمی از پناهجویان زن هستند

همشهریخبرگزاری همشهری |
نماینده برنامه جهانی غذا در ایران جمعیت پناهجویان زیر پوشش این برنامه را ۳۰ هزار نفر اعلام کرد که نیمی از آن را زنان تشکیل می‌دهند و گفت: توانمندسازی این زنان در جهت تامین معیشت‌ هدف اصلی برنامه جهانی غذا در ایران است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، نگار گرامی نماینده برنامه جهانی غذا در ایران، با اشاره به این‌که این برنامه سال ۱۳۴۲ راه‌اندازی شد و نخستین برنامه آن در زلزله بویین‌زهرا در ایران کلید خورد، گفت: برنامه جدی این سازمان امداد غذایی است. در ایران سبد غذایی که ۳۰ سال ارائه می‌کردیم متشکل از آرد، برنج، روغن، شکر و حبوبات بود، اما در مورد زنان پناهجو که در «میهمان‌شهرها» روزگار می‌گذرانند و بیشتر آنان سرپرست خانواده هستند، برنامه‌های معیشتی دیگری به صورت پیگیر دنبال می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که اکثر ذی‌نفعان پروژه‌های معیشتی ما زنان هستند چراکه امکان ارتزاق برای‌شان کم است، یادآور شد: برای این‌که آنها بتوانند به معیشت خانواده کمک کنند، امکان کار کردن را در قالب کارگاه‌های خیاطی و کارهای دستی برای‌شان فراهم کردیم.

نماینده برنامه جهانی غذا در ایران بیان کرد: امیدواریم بتوانیم این کار معیشتی را گسترش دهیم تا آن‌جا که دیگر به نیازمندان ماهی ندهیم بلکه ماهیگیری را به آنان بیاموزیم که تا وقتی در ایران هستند، بتوانند از عهده مخارج خود بربیایند و اگر زمانی توانستند به کشور خود بازگردند، توانایی لازم را برای امرار معاش داشته باشند.

وی افزود: هر کسی آواره است امید دارد روزی به وطن خود بازگردد و این پناهنده‌ها هم مستثنا نیستند، حتی اگر دهه‌ها از پناهجویی آنان گذشته باشد. بازگشتی پایدار است که فرد بتواند روی پای خود بایستد و این توانمندسازی در درازمدت انجام می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

گرامی همچنین در خصوص نحوه رسیدگی به وضعیت بهداشت و درمان پناهجویان به خصوص زنان، گفت: ۳۰ هزار پناهنده تحت پوشش برنامه جهانی غذا هستند که نیمی از جمعیت آنان را زنان تشکیل می‌دهند و در میان آنان ۳ هزار دختر و ۳۲۰۰ پسر دانش‌آموز وجود دارند و در ۲۰ میهمان‌شهر روزگار می‌گذرانند. با وجود این‌که بهداشت و درمان در برنامه‌های سازمان جهانی غذا گنجانده نشده است، برای این افراد از جانب دولت امکانات بهداشتی فراهم شده است.

وی افزود: خانه‌های بهداشت، بهیاران و بهورزان که جزو شبکه بهداشت کشوری محسوب می‌شوند هم در این راه ما را یاری می‌دهند و در حال حاضر با خیلی از این بهورزها در خصوص تغذیه سالم کار می‌کنیم. ضمن این‌که به آنان آموزش‌ داده‌ایم در خانه‌های بهداشت مسائل مختلف مربوط به بهداشت باروری و عمومی و زایمان سالم و ایمن را آموزش دهند.

گرامی با بیان این‌که این کار در ۸۰ کشور صورت می‌گیرد، درباره پایش و آمایش این افراد هم توضیح داد: برنامه جهانی غذا آژانسی است که در صورت نیاز، به پناهندگان کمک و امدادرسانی می‌کند؛ پناهندگانی که قانونی وارد کشور شده و کارت اقامت دارند. پذیرش آنان در ایران به این صورت است که شریک‌های اجرایی ما، یعنی وزارت کشور و اداره اتباع و امور کشورهای خارجی، آنها را معرفی می‌کنند. کد خبر ۴۶۳۸۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پلیس: اراذل اوباش سابقه‌دار در مسعودیه تیراندازی کردند، یک راننده اسنپ بی‌گناه کشته شد

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

خودکشی همزمان ۲ دختر در ایستگاه متروی شهرری / ظهر امروز رخ داد+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با بررسی‌های بیشتر مشاهده می‌شود که هنگامی که این دو خانم خودشان را به سمت ریل پرت می‌کنند قطار با آنها برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه وارده درجا فوت می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص می‌شود که این دو خانم با هم نسبت فامیلی دارند و دختر عمه، دختر دایی هستند، شب گذشته دعوایی بین این دختران و خانواده انها حاصل می‌شود که صبح امروز ساعت ۱۰ دختر عمه، از منزل خارج و به خانه دختر دایی اش مراجعه می‌کند. رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: حدود ساعت ۱۰ این دو دختر از خانه خارج می‌شوند و بعد در ایستگاه مترو شهرری چنین اتفاقی برایشان رخ می‌دهد. وی در پایان گفت: تحقیقات پلیس برای روشن شدن ابعاد بیشتری از این ماجرا ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس ویدئویی از آتش زدن‌ها و تخریب‌ها منتشر کرد | لیدرهای عملیاتی

همشهریهمشهری1 روز قبل

۱۵ آذر، روز هوانیروز

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ارتش در زمینه ساخت قطعات دست به کار بزرگی زده است و آن بی نیاز کردن کشور از واردات قطعات بالگردهاست. با مجهز شدن بالگردها به انواع موشک‌ها، قدرت هوانیروز ارتش روز به روز در حال افزایش است.

حرف تا عمل ایمن سازی معابر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ همکارمان خانم جعفری از وضعیت مناسب سازی و ایمن سازی معابر، پارک‌ها و بوستان ها‌ی پایتخت گزارشی تهیه نموده است و این موضوع را پیگیری نموده است ضمن آنکه امسال بودجه مناسب سازی اماکن و معابر از ۱۹٫۸ به ۷۱٫۶ میلیارد ارتقا یافته است.

ورود موج بارش از فردا شب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارشناس سازمان هواشناسی گفت: فردا شب موج بارشی در مناطق شمال غرب کشور در استان‌های ایلام، لرستان، کردستان و کرمانشاه آغاز و بارندگی‌های خوبی پیش بینی می‌شود. آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. وی ادامه داد: این موج بارش‌ها در استان اردبیل به شکل برف و کاهش دما پیش بینی می‌شود. آقای اصغری همچنین برای تهران از شنبه تا یکشنبه بارش پیش بینی کرد و گفت: ​این موج بارشی به نیمه شرقی خواهد رسید. وی با اشاره به بارش باران و کاهش دما در شهر مشهد افزود: هموطنان در استان‌های اصفهان، البرز، مرکزی و تهران حتی المقدور از تردد‌های غیر ضروری خودداری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر