نگاهی اجتماعی به دغدغه‌ای اقتصادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

نگاهی اجتماعی به دغدغه‌ای اقتصادی

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |

 چندی پیش معاون هماهنگی وزارت کشور از برگزاری ۳۳۱ تجمع قانونی در یک سال گذشته گفته بود؛ تجمعاتی که در آن کارگران، معلمان، دانشجویان، معلولان و... به بهانه‌ای گرد هم می‌آمدند تا صدایشان را فارغ از نویزهای پنهان شبکه‌های اجتماعی به گوش مسئولان برسانند. با چهره‌هایی بی‌نقاب و مشت‌هایی خالی از چوب، سنگ و دشنه.

تجمعاتی که از بوی تند خشونت و حضور متعفن فرصت‌طلبان هم در صف نخست صنف و تشکل‌های وابسته‌شان خبری نبود.

صاحبان قانونمدار چنین تجمعاتی با وجود آنکه از بی‌توجهی مسئولان کارد به استخوانشان رسیده بود؛ دیگران را به سعه‌ صدر و رواداری، رعایت اخلاق و پرهیز از انتساب به فلان گروه سیاسی سفارش می‌کردند. درست عکس آنچه در چند روز گذشته به بهانه تغییر نرخ بنزین در چند شهر کشور صورت پذیرفت.

تفسیر سیاست اخیر دولت و بررسی کارآمدی یا ناکارآمدی آن موضوعی است که باید از سوی متخصصان علم اقتصاد مورد توجه قرار گیرد اما آنچه می‌ماند ضرورت ملاحظه نکاتی است که در فرایند میان دولت و مردم باید بیش از گذشته آن‌ها را مورد توجه قرار داد.

اما اتفاقات اخیر نشان داد که ما حتی پیش از الزام شهروندان به پذیرفتن تصمیماتی که قطعاً بر اساس ضرب و تقسیم داده‌های منطقی صاحبنظران و کارشناسان خبره نضج گرفته، به درکی مشترک از وضع موجود و آمادگی لازم برای ایجاد هر گونه تغییر نیازمندیم.

شاید به دلیل همین رفتار اخیر است که برخی می‌گویند اظهارنظرهای متناقض مسئولان و اتخاذ تصمیمی مغایر وعده‌های گذشته نه تنها اعتماد عمومی شهروندان جامعه را نسبت به آن‌ها از میان می‌برد که این شائبه را نیز در ذهن‌ها تقویت می‌کند که گویا می‌توان نسخه مهم‌ترین تغییرات را آن هم با دامنه گستردگی اینچنینی یک شبه و بدون ملاحظات اخلاقی و یا احتمالاً به بهای مخاطره افتادن امنیت ملی و تبعات اجتماعی پس از آن پیچید.

فراموش نکنیم اتخاذ تصمیمات عجولانه، واکنش‌ها و پیامدهای احساسی متقابل را نیز در پی خواهد داشت. در چنین شرایطی مهم‌ترین و کارآمدترین گام تلاش برای زدودن غبار ابهام از چهره این تصمیمات و شفاف‌سازی لایه‌های پیدا و پنهان آن و در یک کلام بازگرداندن روح اعتماد به کالبد جامعه است.

بدون تردید تدابیری همچون هدفمندی بنزین که قطعاً عوارض ظاهری و آثار کوتاه‌مدت آن بر ساختار اجتماعی جامعه و به ویژه طبقات متوسط و پایین جامعه دور از انتظار نیست بیش از همه پشتوانه‌هایی همچون شفافیت، درک متقابل، اعتماد و بیان صریح مسئله از سوی متخصصان خبره را می‌طلبد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

چنانکه رهبر معظم انقلاب تیرماه سال ۸۶ پس از اقدام مشابه دولت در هدفمندی بنزین، این گام دولت را اقدامی شجاعانه اما انجام آن را منوط به مقدماتی پیش از آن دانستند.

ایشان در همین خصوص می‌فرمایند: «ما احتیاج داریم به اقدامات شجاعانه. یکی از چیزهایی که من در مورد این دولت خدا را شکر می‌گویم، همین است که شجاعت اقدام وجود دارد. با تردید، با تزلزل، با ترس و لرز نمی‌شود کارهای بزرگ را انجام داد؛ لازم است با شجاعت وارد شد. البته شجاعت به معنای بی‌گدار به آب زدن نیست. بررسی‌ها باید انجام بگیرد، فکر صحیح باید بشود، وقتی به نتیجه رسیدیم، بدون تردید و تزلزل بایستی اقدام کنید. «وشاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکّل علی اللَّه»؛ مشورت‌هایت را بکنید، بررسی‌ها را بکنید، جوانب را خوب بسنجید، وقتی به نتیجه رسیدید، آن ‌وقت به خدا توکل کنید و وارد میدان بشوید. این شجاعت لازم است.

البته وارد بعضی از میدان‌ها شدن، مشکلاتی هم ایجاد می‌کند؛ شکی نیست؛ اما این مشکلات، مثل مشکلات کندن یک چاه عمیق است برای رسیدن به نفت؛ بدون مشکل که نمی‌شود. این، شبیهِ آن مشکلات است. این مشکلات را همه تحمل می‌کنند برای اینکه به نفت برسند؛ برای اینکه به آب برسند. معدن را می‌کاوند، برای اینکه به کان و ماده‌ ارزشمند کانی برسند. این مشکلات از این قبیل است. حالا همین مسئله‌ بنزین از جمله‌ همین کارهاست. این کار شجاعانه‌ای بود؛ خوب شد انجام گرفت. جوانبش را درست ملاحظه کنند و پیش ببرند...».

کوتاه سخن آنکه در جامعه‌ای که در ۴۰ سال گذشته در آن بیش از ۳۵ انتخابات با حضور گسترده مردم انجام گرفته و آن گونه که گفته می‌شود میزان مشارکت مردم در آن‌ها به طور متوسط ۶۸ درصد بوده انتظار آن است با فراهم آوردن زمینه‌های سازنده حضور مردم در تصمیمات و تصمیم‌سازی‌ها، بتوان زمینه‌های مشارکت بیش از پیش آن‌ها را در چنین موقعیت‌های سازنده‌ای فراهم ساخت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس11 ساعت قبل
مدیر عامل بهره‌برداری دریاچه شهدای خلیج فارس از حضور پرندگان مهاجر در این دریاچه خبر داد و از مردم خواست از غذا دادن به پرندگان خودداری کنند. مرتضی احمدی مدیر عامل شرکت بهره برداری دریاچه شهدای خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به شروع فصل مهاجرت پرندگان مهاجر به سمت عرض‌های جنوبی از جمله ایران از حضور این پرندگان در دریاچه خلیج فارس خبر داد و گفت: اوج حضور این پرنده‌های زیبا در اواخر زمستان است. مدیر عامل شرکت بهره‌برداری دریاچه شهدای خلیج فارس با اشاره به شکل‌گیری یک زیستگاه مصنوعی در این دریاچه از زیست ۸ گونه ماهی از جمله ماهی کپور و اردک ماهی در آن خبر داد و گفت: مرغ‌های دریایی و قره غازها از جمله پرندگان پرتعداد این روزهای دریاچه هستند. وی افزود: غذا دادن تفننی ما خیانت در حق این پرندگان است. ضمن اینکه باعث آلوده شدن آب دریاچه می‌شود. مدیر عامل شرکت بهره‌برداری دریاچه شهدای خلیج فارس با تاکید بر اینکه اکوسیستم این دریاچه مصنوعی بسته است، گفت: هر آنچه مردم به صورت دستی برای غذا دادن به ماهی‌ها و پرندگان در این دریاچه می‌ریزند در کف دریاچه جمع شده و باعث آلوده شدن آب آن می‌شود.

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

باران پاییزی و هوای پاک

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، باران، هدیه امروز ابر‌های آسمان به مردم شهر بود. امروز بعضی‌ها به رسم مهربانی، کنار هم زیر باران رفتند. امروز هوای باران خورده شهر حسابی صاف بود. البته ترافیک سنگین در خیابان‌ها هم سریال تکراری روز‌های بارانی پایتخت بود. خلاصه اینکه پس از چند روز آلودگی هوا، مردم شهر یک روز پاییزی خوب را پشت سر گذاشتند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه تلویزیونی «جهان آرا» دوشنبه شب با حضور سردار محمد علی جعفری و با موضوع چرایی محوریت جوانان در گام دوم انقلاب اسلامی از شبکه افق پخش می‌شود. سردار «محمدعلی جعفری» فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیة الله (عج)، مهمان برنامه امشب «جهان آرا» خواهد بود. موضوع این برنامه، چرایی محوریت جوانان در گام دوم انقلاب است. در برنامه امشب «جهان آرا» و در گفت‌وگوی امیرحسین ثابتی با سردار جعفری، مروری بر تجارب نظام در عبور از بحران‌ها با اتکا به جوانان مردم صورت می‌گیرد. این برنامه روز‌های زوج ساعت ۲۲ به صورت زنده از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار آن هم ساعت ۱۷:۳۰ روز بعد روی آنتن می‌رود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین7 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مصطفی سالاری اجرای نظرات ریاست جمهوری درباره خروج این سازمان از بنگاه‌داری را مورد تأکید قرار داد و گفت: این امر قطعا به نفع جامعه کارگری و اقشار تحت پوشش تأمین اجتماعی است و پیگیری می‌شود. وی تأکید کرد: خروج از بنگاه داری قطعا به نفع سازمان تأمین اجتماعی است و البته این کار با حفظ اموال کارگران انجام می‌شود و سازمان تأمین اجتماعی در چند حوزه درآمدزای مشخص و به صورت غیر مدیریتی سرمایه گذاری خواهد کرد. مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه با اظهار خوش‌بینی نسبت به تعادل منابع و مصارف سازمان تأمین اجتماعی گفت: مجموع هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه ۹۶۰۰ میلیارد تومان است و منابع نقدی حق بیمه دریافتی این سازمان نیز ماهیانه به حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. سالاری درباره هلدینگ درمان تأمین اجتماعی نیز گفت: تمامی بیمارستان‌های تأمین اجتماعی سراسر کشور تحت نظر معاونت درمان سازمان و مدیران درمان استانی مدیریت می‌شوند و هیأت مدیره‌ای بودن بیمارستان به معنای عدم پاسخگویی به مدیران درمان نیست. وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی آماده هر نوع همکاری و حتی مشارکت در تأمین منابع برای اجرای برنامه پرونده الکترونیک در وزارت بهداشت است.

نظرها

اخبار بیشتر