نقش عراق در قتل «البغدادی» چه بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
نقش عراق در قتل «البغدادی» چه بود؟

نقش عراق در قتل «البغدادی» چه بود؟

الفخبرگزاری الف |
یک شبکه آمریکایی به نقش عراق در شناسایی محل اختفای سرکرده گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه پرداخت و نقش بغداد را در عملیات قتل وی، بررسی کرد.

به گزارش فارس، شبکه «سی. ان. ن» آمریکا گزارشی تحت عنوان «عراق چگونه به شناسایی ابوبکر البغدادی سرکرده داعش کمک کرد؟» منتشر کرد که به نقل از برخی مسئولان عراقی به بررسی این نقش پرداخت.

«سعد العلاق» رئیس سرویس اطلاعات نظامی عراق گفت که بازداشت «محمد علی ساجت» داماد البغدادی در ماه می، اوج موفقیت تاکتیک عراق در تعقیب سرکرده داعش از طریق نزدیکان وی بود. در واقع «ما از طریق خانواده البغدادی، تحرکات وی را به صورت غیر مستقیم تحت نظر داشتیم. این مسئله باعث می‌شد که ما مخفی بمانیم و به البغدادی نیز چنان وانمود کنیم که تحرکاتش را تحت نظر نداریم».

یکی از افسران عراقی نیز خبر داد که ساجت پس از اینکه در ماه می‌۲۰۱۹ در نزدیکی بغداد بازداشت شد، اطلاعات مهمی از البغدادی ارائه کرد. داماد البغدادی، نیروهای امنیتی عراق را به تونلی در مناطق بیابانی نزدیک به شهر «القائم» در غرب عراق راهنمایی کرد که در نزدیکی مرزهای سوریه قرار داشت. نیروهای عراقی در این تونل، وسایل شخصی و برخی از نقشه‌ها و دست‌نوشته‌های البغدادی را کشف و ضبط کردند.

این افسر گفت که ساجت به آنان گفته بود احتمالا سرکرده داعش در استان ادلب (شمال غرب سوریه) حضور دارد. نیروهای امنیتی عراق نیز توانسته بودند به شبکه قاچاق البغدادی در سوریه نفوذ کنند و همین مسئله باعث شد که بتوانند او را تعقیب کنند.

«کلاریسا ورد» که در سی ان ان فعالیت می‌کند، با انتشار گزارشی در ماه گذشته گفت، خبر حضور البغدادی در ادلب برای بسیاری از تحلیلگران عجیب بود؛ زیرا ادلب در اشغال ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» قرار داد که وابسته به القاعده است. درست است که تفکرات ایدئولوژیک مشترکی بین گروههای تروریستی وجود دارد، ولی داعش، القاعده و گروههای وابسته به آنان، در سوریه درگیری‌های شدیدی با هم داشتند. به همین دلیل، بعید بود که البغدادی در ادلب و در روستایی مخفی شده باشد که فقط پنج کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد.

به هر حال، العلاق با بیان اینکه بسیاری از سرکرده‌های داعش به شمال سوریه فرار کردند تا به منبع تأمین مالی خود (ترکیه) نزدیک باشند، می‌گوید که عملیات نظامی مستمر در شرق سوریه و مناطق مرزی مشترک با عراق، البغدادی را خشمگین کرد و «به غرب [سوریه] رفت تا به دور از عملیاتهای نظامی و میادین جنگ باشد».

عملیات «عین الصقر» (چشم باز)

به گزارش سی ان ان، از زمانی که البغدادی در سال ۲۰۱۴ و در مسجد موصل، خلافت ادعایی خود را اعلام کرد، عراق در حال تعقیب وی بود. بغداد، جاسوسانی به این شهر فرستاد. یک بار، نیروهای عراقی، یک منطقه را به گمان اینکه البغدادی در آن حضور دارد، محاصره کردند.

العلاق تصریح کرد، البغدادی در آن زمان، روزانه بیش از ده بار، محل اختفای خود را تغییر می‌داد. افسران سرویس اطلاعات نظامی عراق، جزئیات عملیات عین الصقر را گردآوری نموده و گفتند که البغدادی در زمان اوج قدرت داعش، در عراق حضور داشته است، ولی در آگوست ۲۰۱۷، به سوریه گریخته بود. پدر زن سوم البغدادی، در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، نقش مهمی را در جابجایی البغدادی و سرکرده‌های داعش بین موصل عراق و رقه سوریه بر عهده داشته است.

مسئولان عراقی در فوریه ۲۰۱۸ اعلام کردند که «محمد الدیلمی» معروف به «ابو ابراهیم» را بازداشت کردند. الدیلمی، پسر یکی از معاونان پیشین البغدادی بود که یکی از منتقل کنندگان اصلی پیامهای رمزدار داعش در آن برهه بود.

العلاق گفت که بازداشت الدیلمی باعث شد که اطلاعات بیشتری درباره البغدادی گردآوری شود و اقدام مهمی در به دام انداختن وی بود. البغدادی اما پس از بازداشت الدیلمی، مخفیگاه خود در استان دیرالزور واقع در شرق سوریه را ترک کرد.

رؤسای سرویس اطلاعات عراق در پایان خاطر نشان کردند، البغدادی پس از آن، دائما در حال جابجایی در مناطق بیابانی سوریه به ویژه بین «حمص» و «تدمر» بود. پس از آن عازم شمال سوریه شد و در آنجا، وی را محاصره کردند و او نیز خود را کشت.

نشریه «نیوزویک» بامداد یکشنبه پنجم آبان (۲۷ اکتبر ۲۰۱۹) به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی از کشته شدن ابوببکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی تکفیری داعش خبر داده بود. این مقام آمریکایی از عملیات بالگردی نیروهای ویژه ارتش این کشور در استان «ادلب» سوریه علیه البغدادی خبر داده و نوشته بود که واشنگتن می‌گوید، البغدادی در این حمله کشته شده است. چند روز پس از این خبر، رسانه‌های منتسب به داعش، کشته شدن البغدادی را تأیید کردند اما آمریکا هیچ گاه مستندی بر این ادعا ارائه نکرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ میدان التحریر عراق مملو از مخالفان حضور آمریکایی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
یک نشریه آمریکایی با اشاره به تقویت توانمندی‌های موشکی و پهپادی ایران نوشت که دولت ترامپ باید به یاد داشته باشد که ایران نحوه مقابله با ارتش آمریکا را می‌داند. این گزارش سپس در مقدمه خود به دولت آمریکا یادآوری کرد که ایران با تقویت توانمندی موشکی و پهپادی خود، در هرگونه تقابل احتمالی با آمریکا، احتمالا دست برتر خواهد داشت. ایران آنطور که در این گزارش هم آمده است در حال تولید موشک‌های بالستیک ضدکشتی با قدرت مانور بالا است. در بخشی از این گزارش نیز به توانمندی پهپادی ایران اشاره شده است و آمده که ایران اخیرا دقت پهپادهای خود را تقویت کرده است. علی‌رغم این، آمریکا و عربستان سعودی ادعا کردند مستقیما از ایران و توسط این کشور انجام شده است.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت دفاع روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که دهها تن از نیروهای نظامی دولت سوریه در حمله گروهی از شورشیان مسلح کشته شدند. این وزارتخانه، شمار کشته شدگان را ۴۰ تن اعلام کرد. مسکو همچنین اعلام کرد که این شورشیان مسلح در یکی از این عملیات تهاجمی که روز چهارشنبه آغاز شد، دو منطقه مسکونی در ادلب را به تصرف خود درآوردند. رسانه رسمی سوریه بدون اشاره به تلفات این حمله اعلام کرد که این حمله شامل خودروهای بمب گذاری شده و گلوله باران شدید شورشیان بود. این در حالی است که سخنگوی ائتلاف جبهه آزادیبخش ملی سوریه وابسته به معارضان سوری این گزارش رسانه سوریه و دولت روسیه را تکذیب کرد و مدعی شد که هیچ‌گونه حمله‌ای صورت نگرفته است.
الفالف14 ساعت قبل
این ازهم‌گسستگی و ناسازگاری در هیچ زمینه‌ای به اندازه سیاست دولت ترامپ در برابر ایران آشکار نیست. بنابراین از آنجا که واشتنگتن نمی‌تواند حتی به یک هدف محقق شده استناد کند باید گفت که سیاست فشار اقتصادی به پایان خود رسیده است. افزایش تحریم‌ها، ارزیابی‌های ایران را تغییر نمی‌دهد و فشار اقتصادی هیچ یک از تغییرات مورد نظر واشنگتن در ایران را محقق نخواهد کرد. ادامه سیاست فشار حداکثری، ابزاری خطرناک در دستان تهران است که تلاشش برای بقا بیش از تلاش ایالات متحده برای نابودی آن است. اما اگر آسیا اولویت دولت ترامپ است، واشنگتن نمی‌تواند سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کند.
الفالف14 ساعت قبل
تظاهرات میلیونی عراقی‌ها در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در حالی آغاز شده است که طرفداران گروه‌های مختلف شیعه – که تا چندی پیش در خصوص حمایت از دولت بغداد با هم اختلاف داشتند – اکنون یکصدا خواستار خروج آمریکا از این کشور شده‌اند. «محمد محیی» سخنگوی کتایب حزب الله و از جناح‌های حاضر در حشدالشعبی می‌گوید تظاهرات روز جمعه به تقویت هرچه بیشتر مصوبه پارلمان عراق برای خروج نظامیان خارجی منجر شده و نیز بیانگر خواسته عراقی‌ها از طبقات مختلف سیاسی و اجتماعی است. این خواسته مردم عراق و پارلمان این کشور است. " جنبش عصائب اهل حق نیز که از گروه‌های تاثیرگذار در پارلمان عراق محسوب می‌شود، از تظاهرات میلیونی عراق به عنوان اراده ملت در مخالفت با اشغالگری و نیز تاکید بر خروج نظامیان آمریکایی از عراق یاد کرده است. و قطعا خروج نظامیان آمریکایی از عراق، از جمله مهم‌ترین بندهای این راهکار خواهد بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان

ایسنا27 دقیقه قبل

جلوه‌های زیبا از برف زمستانی در اردبیل

مهر29 دقیقه قبل

«عاشق داعشی من» روایتی تازه از جنایت‌های آشکار گروهک تروریستی داعش

میزان‌آنلاین29 دقیقه قبل

«دانش دریایی» احیا می‌شود/ ساخت نخستین «تقویم آفتابی» در بوشهر

مهر29 دقیقه قبل

ستاره‌های پاری سن ژرمن، تماشاگران ویژه دیدار بسکتبال شارلوت هورنتس و میلواکی باکس در پاریس (عکس)

طرفداری29 دقیقه قبل

ادعای مارکا: ستین اعتقادی به کارلس پرز ندارد؛ احتمال خروج او در ژانویه نیز وجود دارد

طرفداری33 دقیقه قبل

اسماعیلی مصدوم شد و بازی با الکویت را از دست داد

نود34 دقیقه قبل