مقایسه بهترین API‌های گرافیکی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
مقایسه بهترین API‌های گرافیکی

مقایسه بهترین API‌های گرافیکی

زومیتخبرگزاری زومیت |
API گرافیکی یا رابط برنامه‌نویسی گرافیکی، ابزاری ضروری برای تعامل بین نرم‌افزار‌، درایور‌ها و سخت‌افزار گرافیکی است. با زومیت همراه باشید تا در مورد مطرح‌ترین API‌های گرافیکی، بیشتر بدانیم.

امروزه، دنیای فناوری‌های سه‌بعدی به چنان پیشرفت خیره‌کننده‌ای دست یافته است که می‎‌توان ادعا کرد، هیچ مفهومی نیست که تخیلات انسان توانایی تصور کردنش را داشته باشد، اما این فناوری‎‌ها از عهده تصویر‌سازی آن برنیایند. ابزار‌های مدل‌سازی سه‌بعدی به یاری انسان آمده‌اند تا ایده‌های شخصی ما را به الگوهایی کاربردی برای مصارف گسترده دیگر مانند سینما، پویا‌نمایی (انیمیشن)، بازی‌های ویدیویی و معماری تبدیل کنند. برای چنین اهدافی، نرم‌افزار‌های بسیاری در دسترس هستند و اینکه مناسب‌ترین ابزار کدام است، کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد. به‌علاوه روزبه‌روز بر محبوبیت نرم‌افزار‌های گرافیکی و رندرینگ سه‌بعدی افزوده می‌شود مخصوصا وقتی پای بازی‌های ویدیویی در میان باشد و اینجا است که اهمیت API‌های گرافیکی مشخص می‌شود چرا‌که، API گرافیکی ابزاری است که به‌صورت اختصاصی برای ساده‌سازی فرایند ساخت تصاویر سه‌بعدی طراحی شده است.

API گرافیکی چیست؟

رابط‌ برنامه‌نویسی نرم‌افزار کاربردی یا Application Programming Interface که به اختصار به آن رابط برنامه‌نویسی گرافیکی یا API گرافیکی نیز گفته‌ می‌شود ابزاری است که فرایند ساخت گرافیک را در تمامی بخش‌های کامپیوتر، آسان می‌کند. امروزه استفاده از API برای سازندگان سخت‌افزار‌های گرافیک رایانه‌ای، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است؛ چرا‌که برنامه‌نویس‌ها با وجود اینکه نیاز به استفاده مستقیم از سخت‌افزار‌های ویژه‌ای مثل کارت‌های گرافیک دارند، باید به این سخت‌افزار‌ها دسترسی مجازی هم داشته باشند.

اما پیش از آن‌که به معرفی و مقایسه مطرح‌ترین APIهای گرافیکی موجود بپردازیم، لازم است با مفهوم دیگری با عنوان lower-level graphics API، بیشتر آشنا شویم. شاید با ترجمه تحت‌لفظی lower-level این سوء‌تفاهم برای مخاطب ایجاد شود که چرا پیشرفته‌ترین و به‌روز‌ترین API‌‌های گرافیکی موجود، در دسته‌بندی lower-level یا سطح پایین قرار گرفته‌اند؟ برای درک بهتر فلسفه‌ی این طبقه‌بندی، تصویر زیر را مشاهده کنید.مستطیل سبز: بازی ویدیوییمستطیل قرمز: درایور‌هامستطیل زرد: موتور بازینقطه‌چین: API گرافیکی

مقایسه بهترین API‌های گرافیکی - 5

این تصویر، روند پیشرفت ابزار‌های گرافیک رایانه‌ای را طی سالیان گذشته نشان می‌دهد.

اولین ردیف مربوط است به دوران کنسول‌های اولیه مانند آتاری و Commodore۶۴ که گرافیکی بسیار ساده و ابتدایی داشته‌اند و نرم‌‌افزار (مستطیل سبز‌رنگ) به‌طور مستقیم با سخت‌افزار گرافیکی در ارتباط بوده‌است.

ردیف دوم نمایانگر این است که با گذشت زمان، هم سخت‌افزار‌ها و هم نرم‌افزار‌ها، هر‌دو پیچیده‌تر شده‌اند و سیستم‌های عامل از دسترسی مستقیم آن‌ها با یکدیگر جلوگیری می‌کنند چرا‌که، نیاز بوده تا نرم‌افزار، محدود به دستگاه خاصی نباشد و بتواند با طیف گسترده‌تری از سخت‌افزار‌های موجود در بازار، سازگاری داشته باشد. به‌همین دلیل، استانداردهای جدیدی تعیین شدند و درایور‌ها (مستطیل قرمز) پدید آمدند. API گرافیکی هم مانند رابط‌‌های‌کاربری دیگر، وسیله‌ای برای برقراری ارتباط، استاندارد‌سازی و ثبت عملکرد‌های نرم‌افزار است و درایور‌ها این موارد را به دستوراتی که برای سخت‌افزار قابل فهم باشد، ترجمه می‌کنند.

در ردیف سوم می‌بینیم که با پیچیده‌تر شدن بازی‌ها، دیگر امکان بازخوانی مستقیم API گرافیکی از کد‌های منطقی بازی وجود نداشت و به‌همین دلیل لایه دیگری با نام موتور بازی یا game engine (مستطیل زرد) ایجاد شد. وجود چنین لایه‌ای از این جهت ضروری بوده است که تولید موضوعات گرافیکی با جزئیات زیاد (higher-level) مثل ماهیت (entity)، دارایی (asset)، جنس (material)، دوربین (camera) و نور (light) در بخش گرافیکی API، تنها با کمک به‌کار‌گیری فرمان‌هایی با جزئیات کم (lower-level) مانند سایه‌زنی (shader)، بافت (texture) و شبکه توری (mesh) امکان‌پذیر است.

ردیف چهارم بیانگر شیوه کارکرد بازی‌های مرسوم امروزی است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، با قوی‌تر شدن بازی‌ها، موتور‌های بازی نیز پیچیده‌تر و گران‌قیمت‌تر شده‌اند. بنابر‌این اکثر سازندگان بازی، ترجیح می‌دهند به‌جای طراحی موتور بازی اختصاصی از موتور‌های بازی موجود در بازار مثل Unity و Unreal استفاده کنند و تمرکز اصلی خود را بر طراحی بازی قرار دهند. تصویر نشان می‌دهد که درایور‌ها نیز بزرگ‌تر و پیچیده‌تر شده‌اند. درایور‌ها با بازی تفاوت دارند و حاوی فایل‌های سنگین گرافیک و موزیک نیستند. پس چه چیزی درون آنهاست؟ هزاران هزار کد. چراکه، باید APIهای گرافیکی (مثل DirectX ۹, ۱۰, ۱۱, OpenGL) را به‌کار بگیرند و کارت‌های گرافیک یا GPU را مدیریت کنند.

ردیفپنجم اما نمایانگر نسل جدید APIهای گرافیکی است. همان‌طور که می‌بینید درایور‌ها کم‌حجم‌تر و در عوض، موتور‌های بازی بزرگتر و پیچیده‌تر شده‌اند. بنابر‌این API گرافیکی lower-level به‌معنای پایین‌تر بودن کیفیت یا ضعیف‌تر بودن آن نیست و به ‌این معنا است که در این نسل جدید، تمام وظایف به ابزار‌های خودکار مثل درایور‌ها محول نمی‌شود و لایه‌های بالاتر (مثل GPU)، مسئولیت بیشتری در مدیریت و پردازش گرافیکی به عهده دارند و به همین دلیل، درایور‌ها ساده‎‌تر و کوچک‌تر شده‌اند.

حالا که با مفهوم APIگرافیکی low-level آشنا شدیم، بیایید با چند API گرافیکی مطرح و پیشرو بیشتر آشنا شویم.

۱. دایرکت ایکس ۱۲

مقایسه بهترین API‌های گرافیکی - 14

DirectX، رابط گرافیکی پلتفرم مایکروسافت است. این API گرافیکی شناخته‌شده با هدف مدیریت وظایف مربوط به نرم‌افزار‌های چند‌رسانه‌ای (multimedia) و به‌طور ویژه بهبود عملکرد بازی و ویدئو طراحی شد. در ابتدا کلیه زیر‌شاخه‌های این API گرافیکی با واژه Direct آغاز می‌شدند مانند Direct۳D، DirectSound، DirectMusic، DirectDrawو … که سرانجام کل مجموعه با‌عنوان DirectX نام‌گذاری شد. بعد‌ها مایکروسافت، کنسول بازی اختصاصی خود را تحت عنوان Xbox روانه بازار کرد که حرف X آن ریشه در همین DirectX دارد. اولین نسخه DirectX در سال ۲۰۰۲ و بانام DirectX ۹ به‌همراه ویندوز ۹۸ به‌بازار آمد و جدید‌ترین نسخه آن یعنی DirectX ۱۲ در سال ۲۰۱۴ رونمایی و در سال ۲۰۱۵ به‌همراه ویندوز ۱۰ به‌طور رسمی معرفی شد.

DirectX 1210.00.10240.16384جولای۲۰۱۵Windows 10, Xbox One
DirectX 1210.00.15063.0000مارس ۲۰۱۷Windows 10, Depth Bounds Testing and Programmable MSAA added
DirectX 1210.00.17763.0001اکتبر ۲۰۱۸Windows 10, DirectX Raytracing support added
DirectX 1210.00.18362.0116مه ۲۰۱۹Windows 10, Variable Rate Shading (VRS) support added

DirectX ۱۲ توسط یک ویژگی خاص به‌نام آداپتور چندگانه پشتیبانی می‌شود و به سازندگان این امکان را می‌دهد تا به‌طور هم‌زمان از چند GPU روی یک سیستم استفاده کنند. این ویژگی (استفاده هم‌زمان از چند GPU) پیش از این تحت انحصار دو محصول از NVIDIA و AMD با نام‌های AMD CrossFireX و NVIDIA SLI بود.

DirectX ۱۲ از تمامیGPU‌های Fermi (و همینطور محصولات جدید‌تر) شرکت انویدیا، چیپ‌های مبتنی بر GCN شرکت AMD و همینطور Hasswell و پردازنده‌های جدید اینتل پشتیبانی می‌کند.

سال ۲۰۱۴ و حین برگزاری همایش SIGGRAPH، شرکت اینتل، ویدیویی جذاب از کمربند سیارک‌ها در منظومه شمسی نمایش می‌داد. اینتل مدعی شد که برای ساخت این دموی گرافیکی که با کمک DirectX ۱۲ تولید شده است، سرعت رندرینگ و مصرف برق CPU به‌میزان ۵۰ تا ۷۰ درصد نسبت به DirectX ۱۱ بهبود پیدا کرده‌است.

خبری: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

بازی ویدیویی Ashes of the Singularity اولین محصولی بود که DirectX ۱۲ را به‌کار گرفت و مایکروسافت به‌تازگی DirectX ۱۲ را برای ویندوز ۷ نیز معرفی کرد. به‌دلیل تفاوت‌های ذاتی کامپیوتر و Xbox، امکان تبادل مستقیم کد‌های DirectX ۱۲ روی این دو پلتفرم وجود ندارد، با این وجود، کنسول‌های Xbox مایکروسافت به این API گرافیکی مجهز است.

۲. OpenGL

مقایسه بهترین API‌های گرافیکی - 23

Open Graphics Library که به اختصار به‌آن OpenGL هم گفته می‌شود، یک رابط‌ برنامه‌نویسی گرافیکی چند‌زبانه (cross-language) و چند‌سکویی (cross-platform) است که به‌زبان برنامه‌نویسی C نوشته شده و از آن برای رندرینگ گرافیکی دو‌بعدی و سه‌بعدی استفاده می‌شود.

این API اولین‌بار سال ۱۹۹۱ توسط شرکت Silicon Graphics طراحی شد و در سال ۱۹۹۲ به‌بازار آمد و کاربردگسترده‌ای در زمینه‌های مختلف مانند نقشه‌کشی با کامپیوتر، واقعیت مجازی، تجسم علمی و اطلاعات، شبیه‌سازی پرواز و بازی‌های ویدیویی داشته است. OpenGL از سال ۲۰۰۶ به بعد، توسط Khronos Group که یک کنسرسیوم غیرانتفاعی فناوری است، اداره می‌شود. جدید‌ترین نسخه این API که ۴٫۶ OpenGL نام دارد در ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۱۷ معرفی شد. در جدول زیر تاریخ معرفی و مشخصات ۷ نسخه آخر (نسخه ۴ به بعد) OpenGL را مشاهده می‌کنید.

4.0مارس ۲۰۱۰GLSL 4.00, Tessellation on GPU, shaders with 64-bit precision
4.1جولای۲۰۱۰GLSL 4.10, Developer-friendly debug outputs, compatibility with OpenGL ES 2.0
4.2 اوت۲۰۱۱GLSL 4.20, Shaders with atomic counters, draw transform feedback instanced, shader packing, performance improvements
4.3 اوت۲۰۱۲GLSL 4.30, Compute shaders leveraging GPU parallelism, shader storage buffer objects, high-quality ETC2/EAC texture compression, increased memory security, a multi-application robustness extension, compatibility with OpenGL ES 3.0
4.4 جولای۲۰۱۳GLSL 4.40, Buffer Placement Control, Efficient Asynchronous Queries, Shader Variable Layout, Efficient Multiple Object Binding, Streamlined Porting of Direct3D applications, Bindless Texture Extension, Sparse Texture Extension
4.5 اوت۲۰۱۴GLSL 4.50, Direct State Access (DSA), Flush Control, Robustness, OpenGL ES 3.1 API and shader compatibility, DX11 emulation features
4.6 جولای۲۰۱۷GLSL 4.60, More efficient geometry processing and shader execution, more information, no error context, polygon offset clamp, SPIR-V, anisotropic filterin

۳. Vulkan

مقایسه بهترین API‌های گرافیکی - 28

Vulkan یک API گرافیکی کم‌هزینه و چند‌سکویی است که کاربرد‌های گرافیکی قدرتمندی مانند بازی‎‌های ویدیویی و رسانه‌های تعاملی را در تمامی پلتفرم‌ها، هدف گرفته‌است. Vulkan نیز مانند سایر API‌های گرافیکی مثل DirectX، OpenGL و Metal، قصد دارد بیشترین کارایی ممکن را از تعادل بین GPU و CPU به کاربران ارائه دهد. اما نقطه تمایز Vulkan این است که قادر به رندر‌کردن گرافیک‌های دو‌بعدی است. به‌علاوه با وجود تقسیم کار بهتر بین CPU‌های چند‎‌هسته‌ای، در مقایسه با OpenGL و DirectX ۱۱، مصرف برق پایین‌تری دارد.

زمانی‌که برای اولین‌بار این API توسط Khronos Group (که مالک OpenGL نیز هست) معرفی شد، بسیاری Vulkan را نسل بعدی یا OpenGL آینده تصور می‌کردند اما با رونمایی از آن، این تصورات درست از آب درنیامدند. برای مشاهده تفاوت‌های عملکرد این دو API گرافیکی به جدول زیر دقت کنید.

تنها یک ماشین global state داردمبتنی بر شیء است و فاقد global state
state تنها به یک محتوا منحصر می‌شودمفهوم تمامی stateها در بافر دستورها قرار گرفته است
عملکرد‌ها فقط به‌صورت ترتیبی انجام می‌شوندقابلیت برنامه‌نویسی چند‌رشته‌ای دارد
حافظه و همگام‌سازی GPU معمولا مخفی استکنترل و مدیریت همگام‌سازی و حافظه مقدور است
بررسی خطا به‌صورت مداوم انجام می‌شوددرایور‌ها حین اجرا، بررسی خطا انجام نمی‌دهند.در عوض برای سازندگان، یک لایه اعتبار‌سنجی در نظر گرفته شده است.

به‌منظور استاندارد سازی و ارتقاء فناوری API‌های گرافیکی low-level در بنیادی مشترک بین Khronos و AMD، توافق شد که شرکت AMD اجزاء ساخت API گرافیکی اختصاصی خود یعنی Mantle را در اختیار Khronos قرار دهد و در حقیقت ساختVulkan از اجزاء Mantle الهام گرفته است. Vulkan اولین‌بار در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد و جدیدترین ویرایش آن، یعنی نسخه ۱٫۱.۱۲۵ به‌تازگی و در تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ به بازار آمد. این API کاملا توسط اندروید پشتیبانی می‌شود اما به دلیل حمایت اپل از API اختصاصی خود Metal، امکان پشتیبانی رسمی از سیستم‌های عامل‌ IOS و Mac را ندارد. (البته کتابخانه‌های متن‌بازی در بازار موجود هستند که این مسئله را ممکن می‌کنند.)

جدول زیر سازگاری Vulkan با شناخته شده‌ترین محصولات گرافیکی را بررسی می‌کند.

AMDNavi 10Radeon RX 5000 series×
Vega 10Radeon Rx Vega series×
Polaris 10, Polaris 11, Polaris 12Radeon Rx 400 seriesRadeon Rx 500 series×
Tonga, Fiji, CarrizoRadeon R9 Series and more×
Bonaire, Hawaii, Kaveri, Kabini Temash, Mullins, Beema, Carrizo-LRadeon HD 7790 and more,PlayStation 4, Xbox One×
Oland, Cape Verde, Pitcairn, TahitiRadeon HD 77xx–7900 Series×××
Cayman, Trinity/RichlandRadeon HD 69xx Series,Radeon HD 7xxx–76xx Series×××
Cedar, Cypress, Juniper, Redwood,Palm, SumoRadeon HD 5000 Series, Radeon HD 6350,Radeon HD 64xx–68xx Series×××
R600, RV630, RV610, RV790,RV770, ...Radeon HD 2000 Series, HD 3000, HD 4000×××
NvidiaTU10x, TU11xGeForce 20 series, GeForce 16 series×××
GV10xNvidia Titan V×
GP10xGeForce 10 series, Tegra X2×
GM10x, GM20xGeForce GTX 750 Ti, GTX 750, GTX 860M,GeForce 900 series, Tegra X1
GK10x, GK110, GK208GeForce 600 series, GeForce 700 series,Tegra K1
GF10x, GF11xGeForce 400 series, GeForce 500 series×××
G8x, G9x, GT20x, GT21xGeForce 8 series, GeForce 9 series,GeForce 100 series, GeForce 200 series,GeForce 300 series×××
IntelCore i3-/i5-/i7-8000,
Core i3-/i5-/i7-7000, Pentium xyz, Celeron xyz
Core i3-/i5-/i7-6000, Core m3-/m5-/m7-6Yxx,Pentium G4xxx, Celeron G39xx
Core i3-/i5-/i7-6000, Core m3-/m5-/m7-6Yxx,Pentium G4xxx, Celeron G39xx×
Core i3-/i5-/i7-4000, Pentium G3xxx, Celeron G18xx×
Core i3-/i5-/i7-3000, Pentium G2xxx, Celeron G16xx×
Core i3-/i5-/i7-2000, Pentium Gxxx, Celeron Gxxx×××
Core i3-/i5-/i7-xxx, Pentium G69xx, Celeron G1101×××
ImaginationTechnologyGE8200, GE8300
GE7400, GE7800, GT7200, GT7400,GT7600, GT7800, GT7900Apple A9, A9X, A10 Fusion, Helio X30 (MT6799)
G6100, G6200, G6230, G6400, G6430,G6630, RK3368, G6050, G6060,G6100 (XE), G6110, GX6240, GX6250,GX6450, GX6650Apple A7, A8, A8X, MediaTek MT8173, MT8176,MediaTek MT6595M, MT6595T, MT6595M,MT6795, MT8135, Helio X10 (MT6795), LG H13,Atom Z3460, Z3480, Z3530, Z3560, Z3570, Z3580
SGX543, SGX544, SGX554Apple S1, A5, A5X, A6, A6X, NovaThor L8540,L8580, L9540, TI OMAP 4470, 5430, 5432,MediaTek MT5327, MT6589M, MT6589T,MT6589, MT8117, MT8121, MT8125,MT8389, Atom Z2460, Z2520, Z2560, Z2580,Z2760, Exynos 5410×××
QualcommAdreno 510, Adreno 530,Adreno 540,Adreno 512Snapdragon 430, 625, 650, 652, 660,820, 821, 835
Adreno 418,Adreno 420,Adreno 430Snapdragon 415, 615, 616, 617, 805, 808, 810
Snapdragon 200, 208, 210, 212, 400, 410, 412,600, 800, 801×××
ARMMali-G71, ...Kirin 960, 970, Exynos 8895, MediaTek HelioP23 (MT6763T), Helio P30
Mali-T860, Mali-T830, Mali-T880Exynos 8890, Exynos 7880, Exynos 7870, Kirin 950,955, MediaTek MT6738, MT6750, Helio X20 (MT6797),X25 (MT6797T), P10 (MT6755), P20 (MT6757)
Mali-T760, ...Exynos 8890, Exynos 7880, Exynos 7870, Kirin 950,955, MediaTek MT6738, MT6750, Helio X20 (MT6797), X25 (MT6797T), P10 (MT6755), P20 (MT6757)
Mali-T600 series, T720Exynos 8890, Exynos 7880, Exynos 7870, Kirin 950, 955,MediaTek MT6738, MT6750, Helio X20 (MT6797),X25 (MT6797T), P10 (MT6755), P20 (MT6757)×××

۴. Mantle

مقایسه بهترین API‌های گرافیکی - 36

Mantle یک API کم هزینه رندرینگ برای بازی‌های ویدیویی سه‌بعدی است. AMD اولین‌بار در سال ۲۰۱۳ این APIگرافیکی را با مشارکت یک شرکت سازنده بازی‌های ویدیویی به‌نام DICE طراحی کرد تا رقیبی برای Direct۳D و OpenGL در رایانه‌های خانگی باشد. هرچند Mantle از Xbox One و PlayStation ۴ نیز پشتیبانی می‌کند. در سال ۲۰۱۵ توسعه اختصاصی Mantle تعلیق و در سال ۲۰۱۹ رسما متوقف شد و جای خود را به API گرافیکی Vulkan داد.توسعه APIگرافیکی Mantle در سال ۲۰۱۹ متوقف شد و جای خود را به Vulkan داد.

یکی از قابلیت‌های Mantle کاهش مواردی است که پردازنده شدیدا تحت فشار قرار می‌گیرد. طراحی این API به‌گونه‌ای است که به بازی‌ها و نرم‌افزار‌ها اجازه می‌دهد تا به‌شکل بهینه‌تری از GPU استفاده کنند. Mantle با کم‌کردن هزینه اعتبارسنجی API و سنجش بهینه‌تر پردازنده‌های چند‌هسته‌ای، در حقیقت گلوگاه‌های ایجاد شده در پردازنده را از بین می‌برد.

Mantle از GPU و APUهای بازی زیر پشتیبانی می‌کند:

GPURadeonHD 7000-
RadeonHD 8000-
AMD RadeonRX 200R7 و R9
APUAMD A107000all Steamroller-based "Kaveri"
AMD A87000
AMD E12000all Jaguar-based "Kabini" and "Temash"
AMD E23000
AMD A41200
AMD A41350
AMD A45000
AMD A61450
AMD A65200
AMD sempron2650
AMD sempron3850
AMD Athlon5150
AMD Athlon5350
AMD E1Micro-6200Tall Puma-based "Beema" and "Mullins"
AMD A4Micro-6400T
AMD A10Micro-6700T
AMD E16010
AMD E26110
AMD A46210
AMD A66310

۵. METAL

مقایسه بهترین API‌های گرافیکی - 42

این API گرافیکی، یک رابط‌برنامه‌نویسی گرافیکی کم‌هزینه و low-level تحت لیسانس شرکت اپل است که اولین‌بار در IOS ۸ به‌کار گرفته شد. عملکرد Metal را در‌حقیقت می‌توان با ترکیب دو رابط‌برنامه‌نویسی OpenGL و OpenCL با یکدیگر در یک API گرافیکی، مشابه دانست. هدف از طراحی این API شبیه‌سازی API‌های سایر پلتفرم‌ها مثل Vulkan و DirectX ۱۲ برای سیستم‌های عامل‌ IOS، Mac و tvOS بوده است. Metal یک APIگرافیکی شیء‌گرا است که با زبان‌های برنامه‌نویسی سوئیفت و Objective-C اجرا می‌شود اما مبتنی بر زبان ++C نوشته شده است. اولین‌بار اپل در چیپ A۷ از این API استفاده کرد و از سال ۲۰۱۴، Metal در تمامی دستگاه‌های iOS و از سال ۲۰۱۵ روی سیستم‌عامل Mac نیز نصب شده است. در سال ۲۰۱۷ و در همایش WWDC، اپل دومین نسخه Metal را معرفی کرد که از سیستم‌های عامل‌ macOS High Sierra، iOS ۱۱ و tvOS ۱۱ پشتیبانی می‌کند. در حقیقت Metal ۲ در مقایسه با Metal، رابط‌گرافیکی متفاوتی محسوب نمی‎‌شود و از همان سخت‌افزار بهره می‌برد اما کارایی بیشتر و بهینه‌تری دارد.

Metal در مقایسه با OpenGL به دلایل مختلف، کارایی بهتری دارد. مهم‌ترین این دلایل عبارت‌اند از:محاسبه اولیه سایه‌سازی‌ها (Shader) و اعتبار وضعیت از پیش تأیید شدههمگام‌سازی آشکار بین GPU و CPUفضای حافظه اشتراکی بین GPU و CPUهزینه‌های کمتر درایوربهینه‌سازی قابلیت چند رشته‌ای بودن پردازنده‌ها؛ به‌نحوی که هر رشته از پردازنده به‌طور مجزا می‌تواند به GPU دستور ارسال کند.

مواردی که ذکر شد در حقیقت، میزان فعالیت پردازنده، برای انجام موفق دستورها اجرایی GPU را به‌طرز چشمگیری کاهش می‌دهد و این به افزایش کارایی آن منجر خواهد شد چرا‌که با کاهش میزان فعالیت، پردازنده می‌تواند سایر وظایف خود را بهتر و سریع‌تر انجام دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) خشم کودک پس از تصادف

فراروفرارو4 روز قبل
کودک چینی پس از برخورد یک خودرو با او و مادرش خشمگین شد. به گزارش فرارو، در چهار راهی در شهر چونگ‌کینگ در غرب چین یک کودک با مادرش در حال عبور از روی خط عابر پیاده بود که ناگهان یک خودرو با آنها برخورد کرد. بلافاصله کودک از جای خود بلند می‌شود و در حالی که فریاد همراه با گریه سر می‌دهد ابتدا نگاهی به مادر کرده و با لگد به سپر خودرو می‌کوبد. راننده نیز بلافاصله از خودرو خارج شده و مادر مصدوم را به بیمارستان منتقل می‌کند. به گفته پلیس راننده در این حادثه مقصر بوده است.

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران3 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/

(ویدئو) تبدیل انسان به ربات

فراروفرارو3 روز قبل
شرکت رباتیک Skeletonics یک اسکلت خارجی تولید کرده که به انسانی که درون آن قرار می‌گیرد، این امکان را می‌دهد که اعضای بدن خود را حرکت دهد تا دست و پای اسکلت خارجی را به کنترل خود درآورد. دکمه‌های روی دست ربات هم قابلیت کنترل انگشتان را به کاربر می‌دهد. به گزارش فرارو، این اسکلت خارجی Arrive نام گرفته و در شرکتی تولید شده که محصولات آن به انسان این امکان را می‌دهد که احساس غول‌پیکر بودن پیدا کند. ربات Arrive چهارمین محصول تولید شده این شرکت در حوزه اسکلت خارجی است و پوشیدن آن نسبت به دیگر مدل‌ها سریع‌تر و آسان‌تر است و وزن کمتری هم دارد. تهیه این ربات ژاپنی ارزان نیست و قیمت آن از حدود ۷۰ هزار پوند آغاز می‌شود و کسانی که قصد تن کردن این ربات را دارند، باید از قبل آموزش ببینند زیرا استفاده از آن خیلی هم آسان نیست.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، شرکت ایران خودرو اعلام کرد خودروهای عرضه شده در این پیش فروش شامل سمند EF۷ پایه گازسوز، پژو پارس سال، دنا پلاس و پژو ۲۰۷I است. موعد تحویل خودروها نیز آذرماه ۹۹ عنوان شده است. همانند شرایط پیش فروش گذشته، هر کدملی قادر است تنها یکی از خودروهای موجود در این بخشنامه را انتخاب کند. امکان تغییر کد کلاس و رنگ خودرو از سوی ایران خودرو در این قرارداد وجود دارد و امکان صلح برای آن در نظر گرفته نشده است. در این بخشنامه، پس از فرا رسیدن موعد تحویل خودرو، در صورت اعلام شرکت ایران خودرو و تمایل مشتری امکان تغییر شرایط ثبت نام (تمدید موعد تحویل) با همان شرایط وجود خواهد داشت.
برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
به تازگی شرکت آلمانی دایملر خودروی جدید مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱ را رونمایی کرده است تا قبل از عرضه، مشتریان و علاقمندان را با قابلیت و امکانات جدید آن آشنا کند. خبرگزاری ایسنا: به تازگی شرکت آلمانی دایملر خودروی جدید مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱ را رونمایی کرده است تا قبل از عرضه، مشتریان و علاقمندان را با قابلیت و امکانات جدید آن آشنا کند. سرانجام خودروی مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱ با تغییر و تحولات متعددی در سیستم محرکه و همچنین طراحی ظاهری رونمایی شد. مدل‌های استاندارد همچون GLA ۲۵۰ این خودرو به سیستم چرخ‌های جلو محرک و مدل GLA ۲۵۰ ۴MATIC به سیستم تمام چرخ محرک مجهز شده‌اند. در زیر تصاویری از خودروی مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱ را مشاهده خواهید کرد:

نظرها

اخبار بیشتر