زندگی شیرین دیابتی‌ها با ورزش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
زندگی شیرین دیابتی‌ها با ورزش

زندگی شیرین دیابتی‌ها با ورزش

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
محمدرضا صائینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، گفت: ورزش زندگی دیابتی‌ها را شیرین می‌کند.

اعتمادآنلاین| محمدرضا صائینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با اشاره به ارتباط مستقیم دیابت و ورزش، گفت: امروزه بروز دیابت در کشورهای جهان به موازات کاهش میزان فعالیت مردم و افزایش چاقی به طور فزآینده‌ای افزایش یافته است. با توجه به نقش ورزش در افزایش سطح فعالیت و کاهش وزن، می‌توان به اهمیت آن در پیشگیری و درمان دیابت پی‌ برد؛ زیرا اکثر افرادی که توانایی کنترل دیابت خود را دارند، کسانی هستند که به طور منظم ورزش می‌کنند؛ در واقع ورزش یکی از سه پایه اصلی درمان دیابت را علاوه بر رژیم غذایی و داروها تشکیل می‌دهد.

وی در رابطه با ورزش و دیابت نوع ۲، افزود: ورزش اثرات مثبتی بر روی دیابت نوع ۲ می‌گذارد، همان‌طوری‌که تحقیقات جدید نشان می‌دهد، ورزش منظم در بلندمدت نه تنها باعث بهبود کنترل دیابت نوع ۲ خواهد شد، بلکه حتی قادر است تا از بروز آن در افراد در معرض خطر نیز جلوگیری کند. ورزش در مراحل اولیه دیابت و قبل از اینکه نیاز به دارو در شخص مبتلا بروز یابد، آغاز می‌شود به طوری‌که اثرات آن در بهبود کنترل دیابت بیش‌تر خواهد شد.

این مسئول در رابطه با نقش ورزش در کنترل بهتر قند خون، تصریح کرد: یکی از علل عمده افزایش قند خون در دیابت نوع ۲ مقاومت نسبت به عملکرد انسولین در بدن است. ورزش با کم کردن این مقاومت و افزایش اثر انسولین در بدن یعنی افزایش ورود گلوکز به داخل سلول‌های بدن مخصوصا سلول‌های عضلاتی، باعث کاهش قند خون می‌شود و این اثر خود را با کم کردن قند خون ناشتا و مقدار هموگلوبین که بیانگر وضعیت درازمدت قند خون شما در طول ۳ الی ۲ ماه گذشته است، نشان خواهد داد.

صائینی در رابطه با کاهش چربی و درمان چاقی و افزایش وزن، ادامه داد: ورزش منظم در کاهش چربی خون خصوصا تری‌گلیسیرید بسیار موثر است. فعالیت منظم ورزشی در صورت همراهی با رژیم غذایی مناسب، نقش بسیار مهمی در کاهش وزن و سپس حفظ وزن موجود و جلوگیری از بروز مجدد چاقی برعهده دارد.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در رابطه با ورزش و دیابت نوع ۱، اظهار کرد: افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ می‌توانند در همه سطوح فعالیت ورزشی از آماتور و حرفه‌ای شرکت کنند، البته به شرط اینکه دچار عوارض دیابت نشده باشند و کنترل قند خونشان در حد قابل قبولی باشد. تنظیم مقدار انسولین تزریقی و غذای مصرفی براساس شدت و زمان انجام فعالیت ورزشی مهمترین اصل در انجام ورزش در دیابت نوع ۱ است و جایگاه مهمی در کنترل آن دارد.

وی افزود: انجام آزمایش قند خون برای اطلاع از چگونگی پاسخ بدن به ورزش نیز از اهمیت اساسی برخوردار است و باعث افزایش کارآیی و جلوگیری از حمالت هیپوگلیسیمی می‌شود. به‌طور کلی هدف اصلی از انجام ورزش در دیابت نوع ۱ ایجاد یک حس اعتماد به نفس بالا در افراد مبتلا است. باید این حس را در خود تقویت کرده که دیابت نباید هیچ‌گونه محدودیتی در فعالیت‌های روزمره من به‌وجود آورد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بهترین زمان برای ورزش کردن ۱ الی ۲ ساعت بعد از خوردن غذا است، زیرا از این طریق نه تنها شما می‌توانید قند خون بعد از غذا را بهتر کنترل کنید؛ بلکه در صورت تزریق انسولین احتمال پایین افتادن قند خون (هیپوگلیسیمی) نیز کم‌تر خواهد بود. هم‌چنین اگر از انسولین استفاده کنید باید از ورزش کردن در ساعاتی که فعالیت انسولین در بدن به حداکثر میزان خود می‌رسد، خودداری کنید.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

نجات عقاب گرفتار در چنگ اختاپوس در اقیانوس آرام + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک عقاب سر سفید توسط ماهیگیران از دست یک اختاپوس نجات پیدا کرد. این اتفاق در آب‌های اقیانوس آرام در شهر کواتسینو ساند در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا به وقوع پیوست. بیشتر بخوانید: حمله عقاب به مرغ دریایی نگون بخت + فیلمانتهای پیام/

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

بشنوید | وکیل محمد علی نجفی: خبر ۷ سال حبس نجفی واقعیت ندارد، اگر تخفیفاتش را لحاظ کنند باید یکسال حبس بگیرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، یک مطالعه جدید باعث برملا شدن راز شکاف‌های نمادین قمر یخی «انسلادوس» (Enceladus) که شبیه به نوارهای روی تن ببر است، شده است. تصور می‌شود ماده تراوش شده از سطح این قمر یخی از یک اقیانوس زیرسطحی باشد که می‌تواند میزبان حیات فرازمینی باشد. با وجود این، برخلاف شکل ظاهری ناخوشایند این قمر یخی، به نظر می‌رسد حداقل از نظر زمین شناسی بسیار زنده است. سؤالات بسیاری در مورد ماهیت نوارهای ببری این قمر به وجود آمده است. قمر «انسلادوس» ششمین قمر بزرگ زحل است و در سال ۱۷۸۹ و توسط «ویلیام هرشل» کشف شد.

نظرها

اخبار بیشتر