علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: در این گزارش به بررسی دلایل شکست اکثر فیلم‌های سینمایی در گیشه، حتی با داشتن بازیگران مطرح می‌پردازیم.

به گزارش سینماپرس، بیشتر فیلم‌های سینمایی در گیشه موفق نیستند تا جایی که درصد بالایی از آن‌ها با شکست روبرو می‌شوند؛ این موضوع علت‌های مختلفی دارد که در مورد هر فیلم به دلایل آن می‌پردازیم، ولی نباید از موضوع مهم وضعیت اکران و تعداد سینماها و چینش فیلم‌ها غافل شد که به طور مستقیم روی کلیت سینماها و گیشه تاثیر گذاشته است. البته نباید نادیده بگیریم که هر فیلم خوب به معنای واقعی، تحت هر شرایطی می‌فروشد و موفق خواهد بود.ما همه با هم هستیم

فیلمی با انبوه بازیگران مطرح اما فیلمنامه‌ای ضعیف و کم محتوا که قدرت جذب مخاطب فراوان را نداشت و به شکست در گیشه رسید.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 3

ماجرای نیمروز ۲؛ رد خون

فیلمی که به موضوع مهم و استراتژیک و بخشی از تاریخ ماندگار می‌پردازد و به معنای واقعی کلمه تولید سختی داشت؛ از بازیگران مطرحی هم بهره می‌برد، اما این فیلم به نسبت خرجی که کرد بازگشت سرمایه نداشته و نتوانسته آنچنان که باید و شاید موفق باشد.

بازیگرانی چون جواد عزتی، بهنوش طباطبایی، محسن کیایی و هادی حجازی فر در این فیلم بازی می‌کنند و بازی‌های سخت و متفاوتی از خود ارائه داده‌اند، اما نتوانستند آن را به سود برسانند.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 7

مردی بدون سایه

این فیلم بازیگرانی چون لیلا حاتمی، امیر آقایی، علی مصفا و … دارد و به نظر می‌رسد هزینه خوبی برای تولید داشته است؛ اما در گیشه موفق نبود و علت آن نداشتن فیلمنامه‌ای منسجم و همراه با نگاه مخاطب امروزی است. در این فیلم نیز بازیگران نتوانستند آن را در گیشه به پیروزی برسانند.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 10

روسی

امیرحسین ثقفی نشان داده کارگردان با ذوق و سلیقه‌ای است و سینما را به خوبی می‌شناسد، اما فیلمش با داشتن ستاره هایی چون امیر آقایی، صابر ابر، طناز طباطبایی و میلاد کی مرام در گیشه موفق نبود و به نوعی با شکست روبرو شد. فیلمنامه‌ای با ساختار تجربه گرایی که نوع آن از سینمای گیشه‌ای و مخاطب عام دور بود؛ این جا نیز بازیگران به داد فیلم نرسیدند.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 13

سال دوم دانشکده من

رسول صدرعاملی کارگردان خوبی است و کارنامه چشمگیری دارد و البته سوژه این فیلمش داغ و به روز بود، اما این فیلم نیز در گیشه به شکست رسید. بازی‌ بازیگرانی که چهره نبودند رها و بی انگیزه ارائه می‌شد و این به مذاق مخاطب خوش نیامد. اما دیگر بازیگران مطرح آن بازی‌های خوبی ارائه دادند، ولی این هم نتوانست در گیشه کمک کننده باشد.

سوژه فیلمنامه هم خوب و منسجم نبود و دم دستی به آن پرداخته شده بود که در نهایت نتوانست موفق باشد.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 17

فیلم‌های کودک/ بنیامین، منطقه پرواز ممنوع، تورنا ۲

فیلم‌های این حوزه در کل با شکست در گیشه مواجه شدند؛ این فیلم‌ها نیز بازیگران مطرحی داشتند، اما به فروش آن کمک‌کننده نبودند. مخاطب کودک امروز ما با حجمی از فیلم‌های انیمیشن و رئال سطح بالایی از دنیا مواجه است و ساده بگوییم گول نمی‌خورد. شاید این فیلم‌ها پیام خوبی داشته باشند، اما همه می‌دانیم سینما صنعت است و باید به گیشه نیز توجه داشته باشد.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 20

سمفونی نهم

این فیلم علیرغم تبلیغات گسترده و داشتن بازیگران مطرح در گیشه موفق نبود و می‌توان گفت، با توجه به بودجه ساخت آن که می‌توان حدس زد بالاست و گروهی که از آن در تولید استفاده شده و رقم فروش کمی بیش از ۲۵۰ میلیون تومان به صد در صدی شکست رسیده است. آن هم برای کارگردانی که کارنامه موفقی دارد و به خصوص برای فرخ نژاد که مدتی است نتوانسته موفق عمل کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 24

مسخره باز

صابر ابر، بابک حمیدیان، هدیه تهرانی، علی نصیریان و رضا کیانیان بازیگران این فیلم هستند، اما فروش این فیلم نیز دلچسب نیست و می‌توان گفت به سود مورد نظر نخواهد رسید. ادای دین کارگردان به سینمای کلاسیک قابل تحسین است و بازی‌های خوبی را در آن شاهد هستیم. اما هر ساختار متفاوتی جذب مخاطب ندارد و نمی‌تواند موفق باشد.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 27

سرکوب

فیلمی زنانه‌ با داشتن بازیگرانی چون سارا بهرامی و باران کوثری که به شکست رسید. سوژه و فیلمنامه و بازی‌های تکراری و روایتی به شدت تلخ از علت‌های عدم موفقیت این فیلم بود.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 30

قسم

محسن تنابنده نشان داده بازیگر و کارگردان بسیار خوبی است و جسارتش را در آثارش می‌توان به خوبی مشاهده کرد. قسم فیلمی با سوژه‌ای خاص و دارای روایتی لب مرزی است و به خوبی با بازی‌های خوب تنش صحنه‌ها را به مخاطب القا می‌کند؛ اما با فروش نسبتا خوبی که داشت نتوانست به سود بالایی برسد. مهناز افشار که این روزها گفته می‌شود دستمزد بالایی می‌گیرد بازیگر اصلی زن این فیلم در کنار سعید آقاخانی بازی متفاوتی ارائه داد، اما در فروش اثر قابل توجهی نگذاشت.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 33

شاه کش

مهناز افشار و هادی حجازی فر بازیگران اصلی این فیلم هستند و حجازی فر بازی متفاوتی از خود ارائه می‌دهد. سوژه فیلم تکراری و نزدیک به آژانس شیشه‌ای حاتمی کیا است و در حال و هوایی زمستانی روایت می‌شود، اما مخاطب عام را جذب نمی‌کند. این فیلم با داشتن ستاره‌ها در گیشه موفق نبود و به نوعی با شکست روبرو شد.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 36

پیلوت

ابراهیم ابراهیمیان کارگردان این فیلم در اثر قبلی خود نیز موفق نبود و نتوانست در گیشه خودنمایی کند. در صورتی که در هر دو فیلمش از بازیگران مطرحی بهره می‌برد. هر دو فیلمش فیلمنامه و پرداختی ضعیف داشت.

در این فیلم جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، سعید آقا خانی و … بازی می‌کنند و بازی‌های متفاوتی ارائه می‌دهد، اما به داد فیلم در گیشه نرسید.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 40

درخونگاه

سیاوش اسعدی کارگردانی جوان خوش ذوق و خوش قریحه است، اما تمایل زیادی به نشان دادن سینمای قدیمی‌تر ما در ساخت فیلم هایش دارد. بازی گرفتن متفاوت از بازیگرانش را به خوبی بلد است و سعی می‌کند فیلمنامه هایش را با ثبات و چارچوبی قوی بنویسد. اما شاید توقعش نسبت به جذب مخاطب حداکثری در حال و هوای سینمای کنونی زیاد باشد و این است که او را در گیشه با موفقیت بالا روبرو نکرد.

علت شکست برخی فیلم‌های سینمایی در گیشه - 43

البته بجز این فیلم‌هایی که به آن اشاره کردیم آثاری هم بودند که فروش آن‌ها فوق العاده ضعیف و زیر ۲۰۰ میلیون تومان و بعضا زیر ۱۰۰ میلیون تومان است.

با نگاهی به آمار فروش و مخاطب فیلم‌های امسال سینما که برخی از آن‌ها در گیشه شکست خورده‌اند و یا تعدادی فروش دلچسبی نداشتند، به این نتیجه می‌رسیم بازیگرانشان حتی با بازی‌های متفاوت، اما با دستمزدهایی که می‌گیرند نتوانستند اثر را نجات دهند. فیلمنامه ضعیف نقطه مشترک بسیاری از آنهاست.

*خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.
فارسفارس15 ساعت قبل
مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش کتاب‌های منتشرشده خود را با تخفیف ۲۰درصدی ارائه می‌ دهد. به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی، مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش کتاب‌های منتشرشده خود را با تخفیف ۲۰درصدی ارائه می‌‌دهد. براساس این گزارش، مدیریت انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت هفته پژوهش و به استناد دستورالعمل اجرایی مصوب هیأت رئیسه دانشگاه و موافقت معاون پژوهشی، کتاب‌های منتشرشده خود را از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آذرماه با تخفیف ۲۰درصدی ارائه می‌‌کند. دانشجویان علاقه‌مند به‌ منظور بهره‌مندی از تخفیف مرکز چاپ و انتشارات می‌توانند با مراجعه به فروشگاه کتاب دانشگاه در پردیس مرکزی، کتاب‌فروشی دانشکده اقتصاد و فروشگاه آنلاین به آدرس book. atu. ac. ir نسبت به خرید خود اقدام کنند. انتهای پیام/
کرد آنلاینکرد آنلاین18 ساعت قبل
عصر کرد - رضا رشیدپور مجری سابق «حالا خورشید» با یک برنامه ویژه شب یلدا به تلویزیون برمی‌گرددمجری «حالا خورشید» پس از ماه‌ها در شب یلدا برمیگردد «شب‌آرام» نام برنامه‌ ویژه شبکه سه برای شب یلدا است. برنامه‌ای که قرار است اجرای آن را رضا رشیدپور برعهده داشته باشد و با همکاری تیم «حالا خورشید» ساخته می‌شود. برنامه رضا رشیدپور در شب یلداپس از آن رشیدپور تصمیم گرفت از تلویزیون به سینما برود و یک فیلم سینمایی با موضوع مورد علاقه‌اش یعنی پرواز تهیه‌ کند. رضا رشیدپور سال گذشته هم «شب‌آرام» را به عنوان برنامه ویژه شب یلدا در دو شب متوالی روی آنتن برد. بیشتر بدانید: چهره جدید رضا رشیدپور که باعث تعجب مخاطبانش شد + عکسبیشتر بدانید: آیا تیپ جدید رضا رشیدپور و چاق شدنش ربطی به فیلم ساختنش دارد؟؟ بیشتر بدانید: خداحافظی رشیدپور با تلویزیون؟ / آغاز روزهای سخت رشیدپورمنبع: khabaronline. ir
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
امسال با منابع در آمدی کنونی به بخش‌های مختلف فشار قابل توجهی آمده است و فشار‌ها در حوزه فرهنگ بیشتر خودش را نشان می‌دهد. وی افزود: بودجه کل حوزه فرهنگ و تربیت بدنی ۲ و نیم درصد از بودجه عمومی بوده که امسال کمتر هم شده و فشار مضاعفی بر ما آمده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره معافیت مالی هنرمندان ادامه داد: ما دو بحث در بخش بودجه داریم. قانون مالیاتی که مجلس تصویب کرده و اصلاح این قانون وظیفه وزارت اقتصاد و دارایی است که مسیر خود را طی خواهد کرد. حجم زیادی از هنرمندان اصحاب فرهنگ و اهالی رسانه دچار مشکل می‌شدند و جای چنین پیشنهادی در بودجه نیست و باید در مسیر اصلاح قانون مالیاتی بحث و گفتگو و سپس تصمیم گرفته شود.

نظرها

اخبار بیشتر