نماز ما بیمار است/ پاسخ به اینکه چرا عربی نماز بخوانیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
نماز ما بیمار است/ پاسخ به اینکه چرا عربی نماز بخوانیم؟

نماز ما بیمار است/ پاسخ به اینکه چرا عربی نماز بخوانیم؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/کرمان ایسنا/ کرمان رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه نماز معروف درجه یک است، بیان کرد: نماز ما بیمار است (نمی توانیم بگوییم چند درصد جوانان نماز نمی خوانند) اما برخی درست نمی خوانند، برخی با حضور قلب نمی خوانند و ...

حجت‌الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی» امروز ۲۷ آبان ماه در هفتمین اجلاس استانی نماز در کرمان با موضوع «نماز و مدرسه» اظهار کرد: قرآن می‌فرماید نماز غیر از ایمان نیاز به امکانات نیز دارد و خداوند به ما قدرت و امکانات داده و قیامت از ما سوال خواهد کرد.

وی افزود: نباید به کار کم قانع باشید، قرآن می‌فرماید در انجام کار یا حق آن را ادا کنید و یا هرچه می‌توانید کار کنید. ما می‌توانستیم بیش از اینکه هستیم کار کنیم و نباید به ما بگویند در زمان شما نماز افت کرد.

قرائتی تصریح کرد: ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته و ما هنوز گندم زکات نداده می‌خوریم و با همه کارهایی که صورت گرفته، ۶ درصد مردم زکات می‌پردازند. خمس بیشتر می‌دهند.

وی بیان کرد: درباره نماز فرزندان، قرآن می‌فرماید خانواده‌ات را به نماز امر کن، اگر اثر نکرد، صبر کن و چند بار تکرار کن تا عملی بشود.

رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به فریضه امر به عروف و نهی از منکر گفت: نماز معروف درجه یک است و اگر نماز حل شود، خیلی از مسائل حل می‌شود. کمالی نیست مگر در نماز باشد.

وی با اشاره به استقبال جوانان افزود: ما نتوانستیم خوب کار کنیم. هیچ کس نمی‌تواند بگوید من به وظیفه‌ام عمل کرد. ما می‌توانیم بهتر از این باشیم.

قرائتی با مطرح کردن این سئوال که چرا بعد از ۴۰ سال از عمر انقلاب باید برخی از مدارس ما و شهرک هایی که ساخته می‌شود، مسجد نداشته باشد؟ گفت: امام علی علیه السلام فرمود همه کارها تابع نماز است و در حدیث دیگر داریم که اگر نماز قبول شود، بقیه کارها نیز قبول می‌شود.

وی تصریح کرد: چه بخواهیم قبول کنیم یا نه، برخی از سیلی هایی که ما می‌خوریم، به خاطر فراموش کردن نماز است. امام کاظم علیه السلام فرمودند «هر کس مبلغی در راه حق خرج نکند، دو برابر آن را در راه باطل خرج می‌کند».

رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه نماز ارزش است، بیان کرد: نماز ما بیمار است (نمی توانیم بگوییم چند درصد جوانان نماز نمی‌خوانند) اما برخی درست نمی‌خوانند، برخی با حضور قلب نمی‌خوانند و …

وی با بیان اینکه زکات تقریبا مرده و نماز بیمار است، افزود: ما (روحانیون) جاهایی کوتاهی کرده‌ایم و به مردم نگفته ایم (درباره نماز). درباره قرآن نیز کوتاهی کرده‌ایم. جاهایی سیل می‌آید، آتش سوزی می‌شود و … سیلی می‌خوریم، (بخشی از این بلاها) به خاطر کوتاهی در نماز و زکات است و باید برگردیم.

قرائتی اظهار کرد: اول چیزی که حساب می‌شود، نماز است و در جماعه به عنوان مثال برای ازدواج دختر می‌گویند اول ببینید دااد نماز می‌خواند و اهل حساب و کتاب است؟

وی تصریح کرد: ۴۶ حق (از جمله حق کودک، معاد، توحید و …) در نماز هست. نماز با لقمه حرام، نماز است اما قبول نیست.

رییس ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: باید همه درباره نماز کار و فکر کنیم که آیا قطارها وقت نماز می‌ایستند؟ وقت پروازها به نماز ضربه نمی‌زند؟ جاده‌ها چطور؟

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مسوولان نماز باید افراد محبوب، وارسته و علاقمند باشند و جای نماز در ادارات باید بهترین جا باشد؛ صدا و سیما برای همه چیز فیلم ساخته، برای نماز چه کرده؟ باید هر کسی خودش را محاسبه کند.

قرائتی گفت: از طرف مقام معظم رهبری عرض می‌کنم که به من فرمودند «تو در مسئله نماز بر همه نمایندگان من مقدم هستی». لذا من می‌گویم درست نیست برای کلانتری که عقیدتی سیاسی پول دارد، برای نماز سربازان روحانی برود و برای مدرسه کنار این کلانتری روحانی نرود. باید جواب پس بدهیم.

وی تصریح کرد: همه روحانیونی که برای نماز به اداره می‌روند، یک مدرسه بغل اداره را بروند زیرا مسئول هستیم. می‌توانیم نماز نسل نو را رها کنیم. اما برای اداره قند و شکر که ۱۱ کارمند دارد روحانی برود.

رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه دنیای ورزش برای ساعت نماز حرمت قائل شود، اظهار کرد: حضور مسوولان در صف اول نماز مهم است. در مدرسه دانش آموزان باید نماز مدیر را ببینند. گاهی باید علنی نماز خواند زیرا اثر دارد. وقتی یک فوتبالیست نماز بخواند، بچه‌ها یاد می‌گیرند.

وی افزود: باید افراد خوش صدا و افراد مشهور اذان بگویند. چرا گروه تواشیح داریم و گروه اذان نداریم؟

قرائتی با اشاره به گلایه‌ها از گرانی و کسادی بازار گفت: قرآن می‌فرماید اقتصاد شما مربوط به دین شماست اما تشخیص ما تشخیص قرآنی نیست. قرآن می‌گوید اگر به تورات، انجیل و قرآن عمل کردند، از آسمان و زمین رزق آنها زیاد می‌شد.

وی با بیان اینکه وضع نماز زیاد خوب نیست، افزود: از راه‌های مختلفی باید برای نماز وارد شویم و پدر و مادر فرزندان را تشویق کنند. تا نماز حل نشود سیلی می‌خوریم.

قرائتی تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند «اگر مسوولان ما نسبت به نماز حساس می‌بودند، نماز راه می‌افتاد».

وی با اشاره به اینکه نماز جدی نیست، بیان کرد: همیشه پول نمی‌خواهد، با تشویق با محبت و تشکر می‌توان کار کرد البته پول هم بی اثر نیست اما جایی که فرد دلسوز باشد و بخواهیم، می‌شود مسئله را حل کرد.

رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی نواقصی داریم که باید جبران شود، افزود: به کارهایمان رنگ الهی بدهیم. نماز رنگ می‌دهد. باید هر چه در توان دارید، کار کنید.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا نماز را باید عربی بخوانیم؟ گفت: در همه کشورها و در هر فرودگاهی خلبان‌ها باید انگلیسی صحبت کنند این ایراد نیست. نماز واحد ارزش است.

قرائتی درباره اینکه چرا کشورهایی که نماز می‌خوانند عقب هستند، اظهار کرد: ما به دستورات دین درست عمل نکرده‌ایم. نسخه مریض را خوب نمی‌کند، باید دارو را گرفت و استفاده کرد.

وی تصریح کرد: بد است با گذشت ۴۰ سال از انقلاب در برخی نقاط مسجد نداریم یا شهرک‌ها نمازخانه ندارند. ساعت پروازها و حرکت قطار با نماز اصطکاک دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، آقای جواد نصیری در ارتباط زنده با شبکه قرآن و معارف سیما افزود: مرکز تولیدات چند رسانه‌ای قرآنی جهاد دانشگاهی، نخستین دوره جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین را در تهران برگزار می‌کند که دبیرخانه آن از خرداد فعالیت خود را آغاز کرد و براساس فراخوان ارسال آثار تا ۳۱ شهریر امسال به دبیرخانه این جشنواره ادامه داشت. وی گفت: این جشنواره در چهار بخش؛ فیلمسازی با تلفن همراه، فیلمسازی حرفه‌ای، بخش جنبی با موضوع تربیت فرزند و انتخاب مردمی برگزار می‌شود. وی گفت: ۲۲۴ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که بعد از مرحله نخست داوری و شورای سیاست گذاری ۴۸ اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرده‌اند که در مراسم اختتامیه از نفرات برگزیده تقدیر خواهد شد. نصیری افزود: برای برگزاری مراسم اختتامیه در روز دهم ماه دی برنامه ریزی کرده‌ایم. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت mobinmedia. com مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور افزود: طبق آخرین اطلاعاتی که داریم حدود ۳۰ هزار پایان نامه قرآنی داریم که در مرحله فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌های کشور کار شده است که عمدتا نگاه ما به دکتری است. وی افزود: از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در حوزه قرآن ۲۹۹ مدرک علمی در دنیا تولید شده که از این تعداد تنها ۱۵ مدرک مربوط به ایران است، ۶۱ مدرک مربوط به امریکا و ۲۴ مدرک نیز مربوط به انگلستان است. رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: در کشور‌های اسلامی عربستان جایگاه اول، ایران دوم و مصر نیز جایگاه سوم را دارد. وی ادامه داد: اگر به قرآن نگاه کنیم چیزی نمانده که درباره آن نظر نداده باشد و از نظر علمی مفتاح العلوم قرآن کریم است. آقای شوشتری افزود: اکنون وضعیت فقرا را در جامعه ببینید آیا ما با استفاده از زکات، خمس و صدقه چگونه توانستیم وضعیت جامعه را حل کنیم.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این آزمون با حضور ۶۵ هزار و ۷۷۰ داوطلب در ۳۱ استان کشور و ۵ گروه امتحانی برگزار شد. ۵۳ درصد داوطلبان خانم و ۴۷ درصد آقا هستند. آقای محمدرضا زمانی رییس دانشگاه پیام نور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: انتظار داریم نتایج این آزمون در اوایل بهمن اعلام شود و ۲۷ هزار پذیرفته شده در این آزمون بتوانند در ترم دوم امسال تحصیل خود را در این مقطع شروع کنند. تمهیداتی برای اشتغالزایی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلیبمنظور اشتغالزایی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی از سال قبل تمهیداتی برای مهارت آموزی دانشجویان دانشگاه پیام نور در نظر گرفته شده است. رییس دانشگاه پیام نور گفت: نیاز کشور به نیروی متخصص در بسیاری از رشته‌ها به حد اشباع رسیده است و بنابراین باید این ظرفیت به سمتی هدایت شود که کشور به آن نیاز دارد.

نظرها

اخبار بیشتر