رسانه‌های اسرائیلی: در متوقف کردن موشک‌های غزه عاجزیم/ قدرت بازدارندگی را از دست داده‌ایم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
رسانه‌های اسرائیلی: در متوقف کردن موشک‌های غزه عاجزیم/ قدرت بازدارندگی را از دست داده‌ایم

رسانه‌های اسرائیلی: در متوقف کردن موشک‌های غزه عاجزیم/ قدرت بازدارندگی را از دست داده‌ایم

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کارشناسان رژیم صهیونیستی اذعان کرده اند که این رژیم قدرت بازدارندگی خود را در برابر گروه‌های مقاومت در نوار غزه از دست داده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عمیر اورن» کارشناس نظامی صهیونیست در مطلبی نوشت دور اخیر تنش با غزه نشان داد که نزاع ما با چالش راکت‌ها همچنان ادامه دارد و پایان نیافته است.

وی در تحلیلی که در پایگاه عبری واللا منتشر شد، آورده است فقط پس از گذشت دو روز از شلیک موشکها به اسرائیل (مناطق اشغالی ۱۹۴۸)، آرامشی از بین رفت که حدود چهل و دو ماه پایدار مانده بود و این آرامش عملا در ماه مارس ۲۰۱۸ پایان یافت، از زمان پایان جنگ «صخره سخت» علیه نوارغزه در سال ۲۰۱۴ معنایش این بود که باید برای چالش آینده از طریق دور آتی رویارویی آماده شد.

وی افزود آنچه در برابر غزه رخ می‌دهد، با نظریه امنیتی نظامی که موسسان نخست اسرائیل از دیوید بن گورین و موشه دایان تا اسحاق رابین وضع کرده بودند، تناقض دارد، آنها این اصل را بر کشورهای عربی تحمیل کرده بودند که یا آرامش مطلق یا جنگ فراگیری که نظامها و سرزمینهای آنها را تهدید می‌کند و این گونه بود که اسرائیل جنگ‌های خود علیه اعراب را در سالهای دهه پنجاه و دهه شصت تا جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ مدیریت کرد.

این تحلیلگر افزود اسرائیل پس از این جنگ وارد مرحله فرسایشی شدن طولانی در چندین جبهه شد، در کانال سوئز و غور اردن و جنوب لبنان، تا اینکه توافق صلح با مصر و آنگاه با اردن پس از هزاران کشته و زخمی امضا شد و با وجودی هزینه هایی که اسرائیلی‌ها مجبور شدند در برابر صلح بپردازند، ولی قطعا کمتر از بهاهای جنگ‌ها و رویارویی‌های نظامی است.

وی افزود هنگامی که اسرائیل به دستیابی به آتش بس با غزه افتخار می‌کند، این دستاورد بزرگی نیست، زیرا ما در آستانه دور تنش قریب الوقوع قرار خواهیم داشت، زیرا آنچه رخ داده، صلح و آتش بس و آرامش نیست و میزان تداوم آتش بس یا نقض آن، اول و آخر به طرف دیگر در غزه بستگی دارد.

این تحلیلگر صهیونیست آورده است سران سیاسی در اسرائیل باید، اسرائیل را به آینده بدون موشک و راکت و بدون اینکه روند امور مختل شود، برسانند، کاری که نتانیاهو در طول بیست و سه سال از زمان انتخابش در سال ۱۹۹۶ و طی یازده سالی که نخست وزیری را در دست داشته، انجام نداده است.

نحمیا شتیرسلییر هم در مطلبی در هاآرتص نوشت پس از گذشت یک دهه از حکومت نتانیاهو، نه امنیت باز گشته است و نه حکومت حماس از هم فروپاشیده است، بلکه امنیت اسرائیل از هم فروپاشیده و حماس تقویت شده و جنبش جهاد رشد و پیشرفت کرده است و آنها با یکدیگر هزاران موشک شلیک کرده و هزاران دونم در شهرک‌های اطراف غزه را آتش زدند، نتانیاهو، اسرائیل را با ارتش خود به سمت شکست کامل در بازدارندگی سوق داد، زیرا وی فاقد راه حل است و فقط تلاش می‌کند که در قدرت باقی بماند، او آقای امنیت نیست بلکه آقای شکست است.

وی در مقاله‌ای با عنوان از آقای امنیت تا آقای شکست نوشت تصور می‌کنید که نتانیاهو در صورتی که در اپوزیسیون بود چه کاری انجام می‌داد و گروه کوچکی مانند جهاد اسلامی صدها موشک به سمت ما شلیک کرد و وحشت و تهدید را در مناطق مختلف ایجاد کرد، بخش آموزشی را فلج کرد، مراکز تجاری را بست و سبب شد تا کارگران کار را تعطیل کنند و به تجارت و گردشگری اسرائیل ضربه و خسارت وارد کرد.

وی افزود این وضعیت در سال ۲۰۰۹ رخ داد زمانی که حزب کادیما در قدرت بود و حماس چندین موشک به جنوب شلیک کرد و نتانیاهو بلافاصله در آن زمان به عسقلان رفت که یک موشک به آن اصابت کرد و در برابر دوربین‌ها اعلام کرد که فقط یک معجزه مانع تلفات انسانی شد، ولی ما نمی‌توانیم همواره بر معجزه‌ها متکی باشیم، هنگامی که من به قدرت برسم، حماس را از بین خواهم برد و امنیت را به ساکنان عسقلان و اسدود و بئرالسبع و سدیروت بازخواهم گرداند. باید پرسید وی در عمل چه کاری انجام داد؟

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

یدیعوت آحرونوت: ما در متوقف کردن موشکها از غزه عاجزیم چگونه می‌توانیم با جنگ مشترک مقابله کنیم؟

یک رسانه رژیم صهیونیستی از دور اخیر درگیری در نوار غزه سخن گفت و بر ضرورت تشکیل کمیته تحقیق رسمی درباره ناتوانی رژیم اسرائیل درمتوقف کردن این موشک‌ها تاکید کرد.

روزنامه یدیعوت آحرونوت نوشت دولت باید به کمیته تحقیق رسمی درباره تصمیماتش و اینکه چگونه اسرائیلی‌ها در معرض شلیک موشک‌ها قرار گرفته‌اند و قادر نیستند روند عادی زندگی شان را حفظ کنند، پاسخ دهد. این رسانه افزود رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل و رئیس شاباک (امنیت کل) عملیات ترور بهاء ابوالعطا (فرمانده منطقه شمالی گردانهای القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی) را تایید کردند.

این رسانه تاکید کرد موافقت این دو مقام تابع هیچ ملاحظات سیاسی مرتبط با بحران کنونی اسرائیل نبوده، این دو مسئول با چنین حمله‌ای در ماه سپتامبر گذشته مخالفت کردند آن هم زمانی که جنبش جهاد اسلامی به سمت شهر اسدود موشک شلیک کرد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر را به تنگنا انداخت و وی مجبور به فرار از تجمعی که در آن حضور یافته بود، شد.

یدیعوت آحرونوت آورده است در آن زمان، (در سپتامبر) کشته شدن فرمانده نظامی فلسطینی (شهید بهاء ابوالعطاء فرمانده منطقه شمالی گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی) منجر به شعله ور شدن آتش جنگ می‌شد که آن مسئله مستلزم موافقت کابینه امنیتی بود و دادستان اسرائیل به مخالفت با این حمله پرداخت تا از خطر مانع تراشی در برابر انتخابات اسرائیل (در ماه سپتامبر) جلوگیری کند.

این رسانه افزود پس از ترور ابوالعطا، جنبش جهاد اسلامی توانست اسرائیل را به مدت سه روز مختل کند. یدیعوت آحرونوت این سئوال را پرسیده است که باید انتظار چه چیزی را می‌داشتیم در صورتی که جنگ مشترکی با حماس در غزه و حزب الله و ایران رخ می‌داد؟

در چنین حالتی، قادر به شمارش موشک هایی که به سمت شهرهای ما شلیک شود، نخواهیم بود، ما در معرض حمله‌ای با ۱۰ هزار موشک با کلاهک جنگی قرار خواهیم داشت که می‌توان دهها برابر بیشتر از موشک هایی که شلیک شد، در کنار دقت بالای آن باشد.

یدیعوت آحرونوت با اشاره به افزایش توانمندی گروههای مخالف رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای فلسطین اشغالی خاطر نشان کرد اسرائیل فاقد سلاح دفاعی است که ممکن بود آن را در اختیار داشته باشد.

این روزنامه افزود تمام این مسائل موضوع تحقیق رسمی در روزی از روزها نخواهد بود، بلکه لازم است درباره تصمیماتی که دولت اتخاذ کرده، تحقیق شود، تصمیماتی که سبب شد تا چنین خطری امنیت اسرائیلی‌ها را تهدید کند، تحقیق به تمام سخنرانی هایی که بیان شد و شکست‌ها در دستیابی به راه حل هایی برای چالش‌های امنیتی رسیدگی خواهد کرد.

این رسانه ادامه داد با وجودی که گروههای مسلح نتوانستند ارتش اسرائیل را شکست بدهند، ولی آنها باید احساس خوشبختی فراوان کنند، چراکه توانستند زندگی روزانه در اسرائیل را متوقف و مختلف کنند.

یدیعوت آحرونوت با بیان اینکه اسرائیل همچنان فاقد دولت جدید است، افزود این از دوراندیشی است که بنی گانتس پیش از امضای تشکیل دولت وحدت با نتانیاهو این نکته را به یاد آورد که وی به سخنانش پایبند نیست و باید در ادعاهایش مبنی بر اینکه وی کناره گیری خواهد کرد و به توافقنامه چرخشی بودن نخست وزیری پایبند خواهد بود، شک و تردید داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم/دوربین مخفی: فست فود با سس بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری15 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری27 دقیقه قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز28 دقیقه قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری32 دقیقه قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری33 دقیقه قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری34 دقیقه قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری42 دقیقه قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری46 دقیقه قبل