استان فارس ۱۲ هزار زندانی جرایم غیر عمد دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
استان فارس ۱۲ هزار زندانی جرایم غیر عمد دارد

استان فارس ۱۲ هزار زندانی جرایم غیر عمد دارد

مهرخبرگزاری مهر |
مدیر نمایندگی ستاد دیه فارس از حضور بیش از ۱۲۰۰ محکوم بدهکار مالی یا متعهدین به پرداخت دیات ناشی از حوادث کارگاهی و رانندگی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، اصغر تراب‌پور با بیان اینکه زندانیان جرایم غیرعمد استان فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰ درصدی دارند، اظهار کرد: غفلت نسبت به ایمنی محیط کار، بی‌توجهی به مقررات رانندگی، افزایش قیمت طلا، تغییر فاحش قیمت‌ها در بازار، سوءاستفاده برخی وام گیرندگان از تضامین بانکی و بیش از همه مشکلات معیشتی اقشار متوسط به پایین از دلایل اصلی حبس این افراد به شمار می‌آید.

وی با اشاره به میانگین ۲۰ میلیون تومانی این افراد دربند اظهار کرد: امروز با همکاری خوب محاکم قضایی مجازات افراد غیربزهکار در قبال پرداخت محکومیت‌های مالی پایین چندان به زندان منتهی نمی‌شود اما با این احوال به دلیل تعدد پرونده‌ها و مبالغ سنگین محکوم‌به افرادی بیشماری روانه حبس می‌شوند که افزون بر انگ حبس روی پیشانی این دسته از مردمان بعضا بی‌بضاعت و مشکلات روحی و روانی حاصل از ای ننوع مجازات‌ها خانواده‌های بسیاری با از دست دادن نان‌آور خانه درگیر معضلات اجتماعی و در مواردی ناخواسته گرفتار فسادهای اخلاقی می‌شوند که بسیاری از این آسیب‌ها دیگر راه جبرانی هم ندارند.

آزادی ۲۴۲ زندانی غیرعمد در فارس

مدیرعامل ستاد دیه استان فارس با تقدیر از همیاری خوب خیرین در روند پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها و همچنین مقوله انساندوستانه حبس‌زدایی یادآور شد: به دلیل این که طلب اولیاءدم و شکات یک حق خصوصی است و فرد تا دین خود را نداده امکان آزادی از زندان را ندارد برای همین حبس این دسته از بدهکاران به دلیل عدم ایفا ممکن است سال‌های سال طول بکشد و زمان معین و محدودی برای آن فرض نیست. با درک همین موضوع خیرین استانی و البته حمایت همیشگی ستاد دیه کشور تنها در هفت ماهه نخست سال جاری تعداد ۲۴۲ زندانی جرایم غیرعمد از بند رهایی یافته و به آغوش گرم خانواده‌های خود بازگشتند.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

وی افزود: مجموعه بدهی این افراد رقمی بالغ بر ۹۴ میلیارد و ۲۹۷ میلیون تومان بوده که به میزان ۶۴ میلیارد تومان آن با گذشت شاکیان پرونده از اصل بدهی کسر شده است و مابقی مبلغ نیز از طریق ارایه تسهیلات بانکی بدون سود، و جلب اعتبار از صندوق تأمین خسارت‌های بدنی یا شرکت‌های بیمه پرداخت شده است.

تراب‌پور گفت: از ابتدای ماه ربیع‌الاول نیز جمعی از عاشقان خاندان نبوت زمینه آزادی ۳۸ زندانی بدهکار مالی ناشی از جرایم غیرکلاهبرداری را تامین کرده‌اند که همگی این افراد تا پیش از سالروز میلاد فرخنده حضرت رسول صلی‌الله‌علیه از حبس استخلاص یافته‌اند.

مدیرعامل ستاد دیه استان فارس با اشاره به جمعیت محکومان غیرعمد استان افزود: هم‌اکنون یکهزار و ۲۰۱ نفر زندانی جرائم غیرعمد در سطح زندان‌های استان تحمل حبس می‌کنند که از این تعداد ۳۸ نفر زن و مابقی مرد هستند.

وی از کاهش زندانیان زن خبر داد و گفت: در شش ماهه نخست امسال، ۳۱ درصد از زندانیان زن از بند رهایی یافتند که این اقدام بر حسب اولویتی انجام شده است که خیرین برای ما ترسیم کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری2 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر2 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری2 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر