جنبش دانشجویی پرچم حقوق مردم و مطالبه‌گری از مسئولان را بلند کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
جنبش دانشجویی پرچم حقوق مردم و مطالبه‌گری از مسئولان را بلند کند

جنبش دانشجویی پرچم حقوق مردم و مطالبه‌گری از مسئولان را بلند کند

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی گفت: تشکل‌های دانشجویی و جوانان انقلابی می‌توانند پرچمدار مطالبات مردم شوند و هم در امنیت و هم در سامان دادن به زندگی مردم و مقابله با مشکلات طرح افزایش قیمت بنزین نقش‌آفرینی کنند.

گروه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس- اعتراضات به طرح سهمیه‌بندی بنزین در برخی شهرهای کشور حکایت از نارضایتی گروه‌هایی از مردم از این طرح دارد اما سران قوا و برخی کارشناسان معتقدند این طرح نیاز کشور بوده و لازم الاجرا است. در این میان به نظر می‌رسد جنبش دانشجویی می‌تواند به عنوان دلسوز مردم و انقلاب اسلامی پرچم‌دار آن بخش از مطالبات به حق مردم شده و با ایفای نقشی واسطه‌گرایانه کمک کند ضمن آنکه مطالبات به حق مردم به گوش مسئولان برسد، ابهامات آن نیز رفع گردد تا کم‌‌ترین مشکل برای مردم و کشور پیش آید.

برای واکاوی ظرفیت‌های جنبش دانشجویی و توانایی‌های آن در مدیریت شرایط ایجاد شده، به سراغ داود گودرزی، رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی رفته‌ایم. او معتقد است محوری‌‌‌ترین وظیفه جریان دانشجویی در حال حاضر مطالبه و روشن‌گری است.

* پرداخت تخصصی به مسئله بنزین و طرح اجرا شده

گودرزی در پاسخ به این سؤال که دقیقا چه چیز را و از چه کسی باید مطالبه کرد، گفت: در مرحله نخست اصل مسئله بنزین و طرح اجرا شده را باید به بحث گذاشت؛ جنبش دانشجویی باید درباره این مسئله و ابعاد آن حرف بزند. این حرف زدن هم دو بخش دارد یک بخش ناظر به مردم است. باید برای مردم شفاف صحبت کرد که مثلا ما به نسبت کشورهای دیگر چقدر مصرف داریم؟ چرا ما با اینکه جمعیت و تعداد ماشین‌های‌مان با ترکیه یکی است اما هفت یا هشت برابر این کشور مصرف بنزین داریم؟»

وی با اشاره به بخشی از فرمایش‌های دیروز رهبر انقلاب که نظرات کارشناسی را درباره بنزین مختلف خواندند، از دیگر موضوعات قابل بحث در تشکل‌های دانشجویی را بررسی مزیت‌های طرح‌ فعلی دانسته و بیان داشت: تشکل‌های دانشجویی می‌تواند با دعوت از کارشناسان و متخصصین مختلف روش‌های مختلف مطرح را به نقد و بررسی بگذارد تا نقاط قوت طرح فعلی مشخص شود. همچنین نحوه اجرای این طرح و انتقادات به آن نیز می‌تواند محل بحث و گفت‌وگو باشد.

گودرزی مسئله عدالت و توزیع یارانه بنزین را نیز از مباحث قابل بررسی در جلسات جنبش دانشجویی عنوان کرد و گفت: ما در کشورمان برای بنزین یارانه می‌دهیم اما واقعا این نظام توزیع یارانه چقدر عادلانه است؟ این را باید به صورت تخصصی به بحث گذاشت و بعد راه‌های اصلاح را مشخص کرد و به فکر اعمال و مطالبه آن بود.

رئیس قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی همچنین با اشاره به مسئله قاچاق بنزین بیان کرد: یکی از دلایل اجرای این مصوبه پر چالش را مقابله با قاچاق سوخت اعلام کرده‌اند. تشکل‌های دانشجویی بایستی در میزگرد‌‌ها و مناظره‌‌‌ها و نشست‌های خود بررسی کنند آیا واقعا این طرح از قاچاق سوخت جلوگیری می‌کند؟ اگر نه؛ چه طرح‌های جایگزینی می‌توان پیشنهاد داد.

وی ادامه داد: قطع یقین یکی از انگیزه‌‌‌ها و اهداف اصلی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین جبران کسری بودجه و هزینه‌های دولت است. این مسئله نیز جای کار کارشناسی، میزگرد و نشست تخصصی با حضور مخالفان و موافقان دارد. باید به دقت بررسی کرد که آیا راه دیگری برای جبران این کمبود‌‌ها نیست؟ آیا اصلا این طرح می‌تواند منجر به جبران این کسری‌‌‌ها شود؟

* بررسی بسته حمایتی دولت

گودرزی بسته پیشنهادی دولت برای جبران هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین را از دیگر موضوعاتی دانست که جنبش دانشجویی بایستی برای تحلیل و بررسی آن به صحنه آید. او بیان داشت: دولت می‌گوید من بنزین را گران و در ازای آن برای کمک به خانوار‌‌ها یارانه‌ای را به صورت ماهانه پرداخت می‌کنم. جنبش دانشجویی بررسی کند آیا تحقق عدالت به این شکل امکانپذیر است یا چون انتظار تورمی ایجاد می‌کند و با توجه به آماده نبودن سامانه‌های کنترل قیمت، کالاهای دیگر را نیز به دنبال خود چندین برابر گران می‌کند وضعیت عدالت و معیشت مردم را سخت‌تر می‌سازد؟

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی همچنین گفت: یکی از مسائلی که مردم را اذیت می‌کند، غیرشفاف بودن میزان درآمدهای حاصلی از افزایش قیمت سوخت و مقدار بسته‌ حمایتی دولت است. دولت ادعا دارد تمام درآمدهای حاصله را به مردم باز می‌گرداند اما یک حساب مختصر نشان می‌دهد اینگونه نیست. این نیاز به شفاف‌سازی دارد و اگر حساب‌‌‌هایی که الآن نمایندگان مجلس نیز به آن معترض هستند، اشتباه است باید با مطالبه و پیگیری جنبش دانشجویی اصلاح و اعلام شود.

* تشکل‌های دانشجویی سعی کنند مطالبه واقعی مردم شنیده شود

رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی پیرامون وظایف جنبش دانشجویی در قبل اعتراضات و تجمعات گفت: مردم حق دارند بدانند پشت قضایا و تصمیمات چیست. نمی‌شود تصمیمات مهمی را که زندگی مردم در گرو آنهاست، یک شبه و بدون هیچ پشتوانه‌ای به مردم اعلام کرد. ولی آتش زدن بانک‌‌‌ها دردی را دوا نمی‌کند؛ از همین جهت مردمی که واقعا به این مسئله اعتراض داشته باشند، بانک و سطل زباله آتش نمی‌زنند. چون اینها برای خودشان است و اتفاقا زندگی خودشان را مختل می‌کند. مردم اسلحه ندارند. مردم ماشین‌های یکدیگر را تخریب نمی‌کنند. آن کسی که بانک و پمپ بنزین آتش می‌زند حسابش از مردم جداست. تشکل‌های دانشجویی باید سعی کنند حرف و مطالبه واقعی مردم شنیده شود.

جنبش دانشجویی پرچم حقوق مردم و مطالبه‌گری از مسئولان را بلند کند - 15

گودرزی در ادامه بیان داشت: تشکل‌های دانشجویی اولا باید مردم را از سناریوهای دشمن و سوء‌استفاده آنان از شرایط، آگاه کنند تا مردم حساب خود را با آن عده از اشرار که دنبال سیاسی کردن مطالبات مردم و به بی‌راهه کشاندن آن هستند، جدا سازند و بعد تلاش کنند با پرچمداری مطالبات واقعی، زبان مردم در برابر مسئولان باشند و مسیر رسیدن حرف و استدلال مردم به مسئولان و مسئولان به مردم را هموار سازند.

وی تأکید کرد: تشکل‌های دانشجویی و جوانان مؤمن انقلابی می‌توانند با ابزارهای مختلفی که در دست دارند؛ اعم از نشریه، کانال، تریبون، کرسی و … پرچمدار مطالبات مردم شوند و مسئولان را به صورت تخصصی پای کار بکشند و هم در امنیت و هم در سامان دادن به زندگی مردم و مقابله با مشکلات طرح افزایش قیمت بنزین نقش‌آفرینی کنند.

او همچنین اظهار داشت: در مطالبه‌گری باید از کلی‌گویی هم پرهیز کرد. باید به صورت دقیق و شفاف دستگاه‌‌‌ها و نهادهای مختلف من جمله صداوسیما، قوه‌ قضائیه، وزارت صنعت، سازمان بازرسی و تعزیرات را لیست و متناسب با وظایف هر دستگاه‌‌‌ها مطالبات را مطرح و دنبال کرد.

گودرزی تأکید کرد: شرایط ایجاد شده بهترین فرصت است که جنبش دانشجویی به جایگاه پرچمداری و جریان‌سازی بازگردد و با نقد مسئولان و مطالبه از آنها اجازه ندهد عده‌ای لندن‌نشین با پول‌های کاخ سفید بخواهند دایه‌ عزیزتر از مادر برای ملت ایران شوند.

* مشکلات امروز حاصل اشتیاق به روش‌های غربی است

رئیس قرارگاه ملی مبارزه با مفساد اقتصادی در پایان گفت: در کنار همه‌ موارد فوق نباید فراموش کرد که بخشی از مشکلات امروز به خاطر پشت کردن به اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌های بومی برای اداره کشور و اشتیاق به روش‌های غربی است. اگر ما کشور را در شش سال گذشته معطل تصمیمات اروپا و امریکا نمی‌کردیم، امروز قرار نبود به یکباره چنین فشاری به مردم تحمیل شود. ما باید از راهی که آمده‌ایم درس بگیریم تا در آینده باز هم دچار چنین چالش‌‌‌هایی که وقت، منابع، انرژی و ظرفیت‌های کشور را هدر می‌دهد نشویم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

به ثانیه‌های آخر این ویدیو دقت کنین!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، نجفی ۱۰ روز قبل و بعد از اخذ رضایت از خانواده استاد، به دلیل نقض حکم صادره در دیوان‌عالی کشور در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران یک‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت. قضات شعبه ۹ روز گذشته نتیجه شور خود را انشا کردند. این رأی با نظر اقلیت نیز همراه بوده که به صورت جداگانه نوشته شده است. گفته می‌شود نجفی به ٧/۵ حبس محکوم شده است که ۶ سال قابل اجرا است.

نظرها

اخبار بیشتر