مرکزی| دولت معافیت مالیاتی را برای ناشران و کتاب‌فروش‌ها در نظر بگیرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
مرکزی| دولت معافیت مالیاتی را برای ناشران و کتاب‌فروش‌ها در نظر بگیرد

مرکزی| دولت معافیت مالیاتی را برای ناشران و کتاب‌فروش‌ها در نظر بگیرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
استاندار مرکزی گفت: مردم استان مرکزی از دهمین نمایشگاه کتاب استان که بعد از ۳ سال برگزار شد، استقبال خوبی داشتند و بیش از یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان کتاب فروخته شد.

- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده ظهر امروز در آیین گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در استان مرکزی با تقدیر از زحمات تمام فعالان عرصه کتاب به ویژه کتابداران، ناشران و کتابفروشان اظهار داشت: استان مرکزی در موضوع کتاب و کتاب‌خوانی جزو استان‌های متوسط است، همه باید تلاش کنیم تا سرانه کتاب‌خوانی در استان را بالا ببریم، استان مرکزی استانی با سبقه و سابقه فرهنگی و تاریخی بسیار مهم و درخشان است، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای آشناسازی جوانان با کتاب و کتاب‌خوانی معطوف کنیم که در طول یک ماه گذشته فعالیت‌های خوبی را در استان در این زمینه شاهد بودیم.

وی با اشاره به استقبال خوب مردم از برگزاری دهمین نمایشگاه کتاب استان افزود: مردم استان مرکزی از دهمین نمایشگاه کتاب استان که بعد از ۳ سال برگزار شد، استقبال خوبی داشتند و بیش از یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان کتاب فروخته شد، این میزان فروش با اعمال تخفیف‌های خوب انجام شد که می‌تواند مشوق در مسیر ترویج کتاب‌خوانی باشد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: شوراهای شهر و شورای اسلامی شهر اراک هم می‌توانند در این زمینه با توجه به اینکه یکی از وظایف ذاتی مدیریت شهری در واقع کمک به مسیر فرهنگ و ارتقاء فرهنگی شهرها است کمک کنند، در شهر اراک هم از شورای شهر این انتظار می‌رود.

آقازاده با اشاره به نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری‌هابیان کرد: متاسفانه مطلع شدیم که امسال و همچنین سال گذشته نیم درصد شهرداری اراک به کتابخانه‌ها پرداخت نشده درحالی که این قانون است و شهرداری‌ها براساس آن مکلف هستند که نیم درصد از درآمدهای خود را به کتابخانه‌ها ارائه کنند.

وی ادامه داد: ممکن است شهرداری بگوید که در این زمینه هزینه کرده است، اما این هزینه‌کرد به طور کامل در قانون تفکیک شده و شهرداری در کنار فعالیت‌های فرهنگی که دارد این نیم درصد را هم مکلف است که بپردازد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: در استان مرکزی تقریبا همه شهرداری‌ها این نیم درصد را می‌پردازند و تنها شهرداری اراک است که نپرداخته، بنابراین از آنها تقاضا داریم که در این مسیر تکلیف خود را انجام دهد.

آقازاده افزود: با توجه به گذشت ۸ ماه از سال این نیم درصد حتما عدد سنگینی می‌شود که شاید شهرداری نتواند این را یکجا بپردازد اما با تهاتر (بخشی نقدی و بخشی غیرنقدی) پرداخت آن امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین کتابخانه‌های کشور در استان مرکزی درحال ساخت است تصریح کرد: طی مذاکراتی که انجام شده قرار شد امسال ۵ میلیارد تومان از سوی نهاد کتابخانه‌های کشور و ۵ میلیارد تومان هم از سوی استان برای این پروژه اختصاص یابد و امیدواریم در پایان سال ۹۹ یکی از بزرگترین کتابخانه‌های کشور را در استان مرکزی راه‌اندازی کنیم که امکان بسیار خوبی هم برای مردم و استان و همچنین برای سابقه فرهنگی استان است.

استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت مطالعه و کتاب‌خوانی بیان کرد: دانش‌اندوزی و کتاب‌خوانی در اسلام از جایگاه بالایی برخوردار است، روایت‌های گوناگونی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) موجود است که پیروان دین مبین اسلام را به دانش‌ورزی و کتاب‌خوانی توصیه و سفارش کرده‌اند.

آقازاده ادامه داد: یکی از مهم‎‌ترین کارهایی که می‌تواند آفت جهل را بزداید مطالعه است و آنچه می‌تواند شبهه‌های ذهنی را دفع کند و ایمان و اطمینان را به قلب‌ها بازآورد همین مطالعه و کتاب‌خوانی است.

وی عنوان کرد: کتاب حافظ و احیاکننده تفکر و اندیشه‌های والا و منبع عظیمی است که طالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب می‌کند و امروزه این کتاب است که می‌تواند به عنوان وسیله‌‌ای مطمئن و کارآمد در بهینه‌سازی فرهنگ جامعه مورد استفاده قرار گیرد، گواه این موضوع جوامعی است که با کتاب انس و الفت داشته‌اند و به تعبیری راه توسعه خود را مسیر کتاب و کتاب‌خوانی مشخص کرده‌اند و در این مسیر موفقیت‌هایی را هم حتما داشته‌اند.

استاندار مرکزی افزود: توسعه علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع حتما در گرو خواندن کتاب است و اهمیت دادن به کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه از مهم‌ترین راه‌های توسعه فرهنگی بوده و بی‌‌دلیل نیست که یکی از مهم‌ترین شاخص‌‌های توسعه در جهان امروز در واقع میزان سرانه مطالعه افراد و شهروندان آن کشورها است.

آقازاده تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین و اصولی‌ترین نهاد فرهنگ‌ساز در امر ترویج کتاب‌خوانی خانواده بوده که تاثیرگذاری آن بر این امر بر کسی پوشیده نیست، خانواده‌ها می‌توانند با اجرای برنامه‌های همچون مطالعه هم‌زمان و همراه با فرزندان یا رفتن خانواده به نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی از جمله کتاب و مطبوعات، زمان‌بندی برای مطالعه یا قصه‌گویی، اختصاص فضایی در خانه به مجموعه کتابخانه و عضویت افراد خانواده در کتابخانه و مراجعه به کتاب در زمان حل مشکلات در راستای ترویج کتاب‌خوانی گام بردارند.

وی بیان کرد: در نظام آموزشی هم با برنامه‌هایی چون تقویت کتابخانه‌های کلاس‌ها و معرفی کتاب در کلاس‌های درس، آشناسازی دانشجویان و دانش‌آموزان با شیوه‌های صحیح مطالعه می‌توان با این امر تشریک مساعی کرد.

استاندار مرکزی ادامه داد: رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب هم یکی از ارکان مهم در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی هستند که می‌توانند با اجرای برنامه‌هایی مانند ساخت فیلم و غیره با مضمون مطالعه تبلیغ رایگان کتاب در رسانه‌ها، معرفی نویسندگان، کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشان و ناشران در رسانه‌های و خیلی دیگر از راه‌های مشابه کمک درخور توجهی به این موضوع مهم معطوف کنند.

آقازاده عنوان کرد: ایجاد ایستگاه‌‌های مطالعه در مراکز تجمع افراد، مجتمع‌های مسکونی و اماکن مذهبی، مراکز ارائه خدمات از قبیل مطب‌ها، مراکز خرید، اماکن تفریحی و ورزشی و پایانه‌های مسافری و غیره می‌تواند راهکار دیگری در این زمینه باشد.

وی افزود: صنعت نشر ما هم می‌تواند با ارائه تسهیلاتی برای کاهش قیمت کتاب و نشر کتب با توجه به نیازسنجی‌ها و شناسایی نیازهای مخاطبان، تنوع راه‌های دسترسی به کتاب و تخفیف ویژه به مناسبت‌های خاص در این زمینه یاری‌گر باشد.

دولت با کاهش مالیات و اعمال معافیت‌های مالیاتی در بالا بردن سرانه مطالعه ایفای نقش کند

استاندار مرکزی تصریح کرد: دولت هم یکی از دیگر از پایه‌های اساسی در امر ترویج کتاب‌خوانی و بالا بردن سطح سرانه مطالعه در جامعه بوده و در این زمینه می‌تواند فرهنگ‌ساز باشد، دولت باید با حمایت‌های مالی و معنوی، کاهش مالیات یا معافیت‌های مالیاتی برای ناشران و کتاب‌فروش‌ها و بسیاری دیگر از راهکارهای قانونی، حمایت‌های موثری در این زمینه از صنعت کتاب، کتاب‌خوان‌ها و کتاب‌فروشان داشته باشد.

آقازاده بیان کرد: دولت می‌تواند با کمک در راه‌اندازی و تقویت کتابخانه‌های عمومی روستایی و حتی در زندان‌ها با اختصاص یارانه کتاب به خانواده‌ها در این امر شریک و سهیم باشد.

وی ادامه داد: کتاب‌داران و کتابخانه‌های ما هم در افزایش سرانه مطالعه کشور می‌توانند نقش بسیار مهمی را داشته باشند، کتابخانه‌‌های عمومی اگر جایگاه واقعی خود را بیابند و امکانات لازم و گسترده متناسب با رشد جمعیت را به دست آورند حتما جامعه مخاطب آنها از حیث تاریخی و اجتماعی در مکانی از بلوغ و قدرت گزینش قرار می‌گیرند که نه تنها برآورنده نیاز اطلاعاتی هر متقاضی و زمینه‌ساز رویکرد مردم به سوی مطالعه و کتاب‌خوانی است بلکه می‌تواند به عنوان پشتیبان امر تحقیقات در کشور بوده و ضمانتی مطمئن برای سلامت جامعه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پخش پشت صحنه سریال به رنگ خاک

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزای میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، پس از پایان پخش سریال ۳۴ قسمتی «به رنگ خاک» پشت صحنه ساخت این پروژه امشب چهارشنبه نمایش داده می‌شود. در تصاویری که پخش می‌شود تهیه کننده، کارگردان و سایر عوامل پشت و مقابل دوربین درخصوص ساخت این سریال توضیح می‌دهند. بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبر سیما اینجا کلیک کنیدمجموعه تلویزیونی «به رنگ خاک» به تهیه کنندگی سعید بشیری و حسن لفافیان کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما بود. /انتهای پیام

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«دل» مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال در ۲۸ قسمت به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است. نمایی از این سریال را مشاهده می‌کنید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر