اعتبارات عمرانی ایلام سال آینده ۳۲ درصد افزایش می‌یابد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
اعتبارات عمرانی ایلام سال آینده ۳۲ درصد افزایش می‌یابد

اعتبارات عمرانی ایلام سال آینده ۳۲ درصد افزایش می‌یابد

مهرخبرگزاری مهر |
ایلام - استاندار ایلام گفت: اعتبارات عمرانی ایلام سال آینده ۳۲ درصد افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم سلیمانی دشتکی ظهر دوشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با موضوع بررسی بودجه ۹۸ برگزار شد، اظهار داشت: امروز در شرایط سختی قرار داریم و چند روز قبل معاون اول رئیس جمهور بیان کرده بود که ما عملا در فروش نفت مشکل داریم و صادرات بسیار کم شده است و باید متکی به منابع دیگری باشیم.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته چیزی به عنوان یارانه پنهان ندارند و درآمدها را براساس مالیات می‌بندند و این مالیات‌ها را براساس درآمدهای ارزی ازجمله توریست و یا محصولات خاص کشور خود دارند.

وی اضافه کرد: تأکیدی که بر اقتصاد مقاومتی وجود دارد این است، دسترسی به مزیت‌های داخلی خود داشته باشیم ولی هنوز بر منابع داخلی خود مسلط نشده‌ایم.

استاندار ایلام گفت: در شرایط کنونی دو راه برای افزایش درآمدها وجود دارد که یکی از راههای آن کم کردن یارانه‌های آشکار و پنهان است که یکی از یارانه‌های پنهان همین تولید بنزین و مشتقات نفتی و حامل‌های انرژی است.

وی اظهار داشت: ما به ازای هر لیتر بنزین ۵ هزار تومان بر دولت هزینه تحمیل می‌شود و باید کاری کنیم که یارانه نظام برای تولید بنزین کمتر شود.

وی افزود: با اجرای سهمیه بندی بنزین به درآمدهای جدیدی خواهیم رسید که یکی کاهش تفاوت قیمت بنزین است و دیگری می‌توانیم صادرات بنزین را افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: صادرات بنزین را اگر بتوانیم با صرفه جویی ۱۵ تا ۲۰ درصد انجام دهیم درآمدهای دولت افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: منابع درآمدی ما از این سهمیه بندی بنزین به حساب خانوارها واریز می‌شود و کمکی به معیشت آنان می‌کند.

وی افزود: مسئله سهمیه بندی بنزین به خاطر این که فرصت توضیحات نبود و مشکلات در کشور ایجاد شد دولت مجبور شد با تصمیم سران قوا عملی کند.

وی افزود: امیدواریم ما براثر صرفه جویی در مصرف بنزین بتوانیم صادراتی داشته باشیم و درآمدهایی برای کشور ایجاد شود.

وی اضافه کرد: البته درآمدهای حاصل از فروش بنزین در کشور به خانوارها خواهد رسید، در بحث مالیات‌ها دیگر گنجایش افزایش مالیات را نداریم.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

سلیمانی دشتکی گفت: بخش تولید توانایی لازم را ندارد به این دلیل که مواد اولیه نداریم و همچنین صادرات تولیدات هم مشکل داریم امکان این که مالیات را افزاش دهیم نداریم.

وی افزوذ: این ارقامی که عنوان شده را نمی‌توانیم غیر از این وارد سامانه کنیم و ما تلاش کردیم که در بحث جاری و عمرانی جبران صورت گیرد و قول داده بودند که اعتبارات توازن جزو این آمار نیست.

وی اضافه کرد: اعتبارات استان سال آینده با رشد عمرانی ۳۲ درصد و رشد جاری ما هم بیش از ۱۷ درصد است.

وی افزود: قول دادند که در جاری هم اعتباری به این رقم اضافه کنند که اگر آن را افزایش دهند وضعیت بهتر خواهد شد.

استاندار ایلام گفت: محاسباتی که انجام شد بالای ۱۴ میلیارد کسری بودجه در سال آینده در استان داریم که این را هم به سازمان ارسال خواهیم کرد که درخواست داریم که این کسری را جبران کنند و به شرطی تصویب خواهیم کرد که کسری بودجه ما را جبران شود.

وی افزود: ما در کشور باید تلاش کنیم که درآمدهای غیر نفتی را بالا ببریم تا بتوانیم از این گردنه سخت عبور کنیم.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: ما در سال ۹۶ خیلی مشکل داشتیم اما امسال ثبات خوبی ایجاد شده و قیمت‌ها هم امسال تثبیت شده و مقداری هم گرانی‌ها تعدیل شد و تا اندازه‌ای در حال عبور از گردنه‌های سخت اقتصادی هستیم.

وی افزود: اگر متکی به دانش داخلی و درونی باشیم بتوانیم تحولی در پایه اقتصاد ملی به وجود آوریم و این بهترین شیوه است و با توجه به اصلاح ساختار بودجه متکی به بیانات رهبری و دانش اقتصاد دانان است.

وی بیان کرد: اتکا به نفت یک نقیصه بد برای کشور است و ما باید به سمت تولید مشتقات نفتی حرکت کنیم و محصولات نفتی را بتوانیم صادرات کنیم بسیار منتفع خواهیم شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، رسول رستمی صبح امروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان بوشهر با اشاره به بررسی مشکلات واحدهای تولیدی در این جلسه اظهار داشت: در این نشست ۸ مورد مشکلات واحدهای اقتصادی، صنعتی، تولیدی و جهاد کشاورزی استان بوشهر مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم در رفع موانع تولید ارائه شد. مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری بوشهر با بیان اینکه ۲۰ مورد پرونده بخشودگی جرائم تامین اجتماعی در این جلسه مطرح شد خاطر نشان کرد: بخشودگی جرائم تامین اجتماعی مصوباتی واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی از مصوبات این جلسه بود. رستمی با بیان اینکه سامانه رونق تولید در این جلسه بررسی شد افزود: در راستای تسهیلات بانکی و رونق تولید در سامانه بهین یاب امسال ۶۰ پرونده ثبت شده که ۲۸ پرونده آن در بانک‌ها بررسی شده و ۶۳ میلیارد تومان تسهیلات در راستای رونق تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی، تولیدی و صنعتی پرداخت شده است. وی مجموع واحدهای تولیدی این استان را ۲ هزار و ۵۵ واحد دانست و افزود: از این شمار اکنون یک‌ هزار و ۵۳۵ واحد معادل ۷۵ درصد آنها فعال است. مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری بوشهر با اشاره به اینکه حداقل ۷۵ درصد اقتصاد استان بوشهر فعال است گفت: سهم بخش‎های خدمات، صنعت و کشاورزی این میزان به ترتیب ۶۰، ۲۷ و ۱۳ درصد است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین22 ساعت قبل
سرپرست گمرک چذابه: پیام خوزستان - چذابه- سرپرست گمرک چذابه گفت: صادرات برنج ایرانی از طریق مرز چذابه برای اولین بار انجام شد. به گزارش خبرنگار مهر، علی فرهودی صبح امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران عنوان اظهار کرد: با پیگیری‌های استانداری خوزستان و سازمان جهاد کشاورزی برای صادرات برنج و شلتوک اولین محموله برنج ایرانی از مرز چذابه به کشور عراق صادر شد. وی افزود: برای اولین بار در طول سالیان اخیر است که از مرز چذابه برنج ایرانی صادر می‌شود. سرپرست گمرک چذابه تصریح کرد: مجوزهای لازم برای صادرات شلتوک خوزستان از این مرز اخذ شده و مشکلی در این خصوص نداریم. فرهودی در پایان گفت: با توجه به دریافت مجوزهای لازم این گمرک آمادگی کامل را در خصوص صادرات محصول برنج ایرانی به کشور عراق دارد.

نظرها

اخبار بیشتر