یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. طرفداری
  4. ورزشی
یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟

یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟

طرفداریخبرگزاری طرفداری |
تحقیقات نشان داده تسلط بالای بازیکنانی چون ژاوی و پیرلو روی توپ و میدان در بازی های فوتبال، اتفاقی نبوده است. دکتر گیِر یورده، استاد روان شناسی اهل نروژ است که برای تیم دسته پایینی Strommen IF بازی کرده است. پایان نامه ارشد و تز دکترای آقای یورده در خصوص نقش دید، درک و پیش بینی در عملکرد بازیکنان سطح بالا نگاشته شد. به بیان دیگر، این ها بخش هایی از عملکرد بازیکنان به شمار می روند که روان شناسی می تواند نتیجه شان را تحت تاثیر قرار دهد. او بازیکنان آژاکس را تحلیل کرده، یافته هایش را با کادر فنی درمیان گذاشته و به عنوان یکی از مشاوران مدرسه فوتبال کرایوف، همکاری می کند. او در این مقاله، در مورد هنر تصمیم گیری صحبت خواهد داد.

طرفداری- چه فاکتوری باعث بهتر به نظر آمدن نفراتی چون پیرلو، ژاوی، لمپارد، زیدان و جرارد می‌شد؟ در این یادداشت به عنوان گزیده‌ای از کتاب لبه: تجارت چه چیزی می‌تواند از فوتبال بیاموزد؟، بن لیتلتون در خصوص راز و رمز موفقیت این نابغه‌های فوتبال صحبت می‌کند که تقدیم می‌شود:

یورده فرایند تصمیم گیری در فوتبال را به ۳ فاکتور عمده تقسیم بندی می‌کند. این موارد خارج از زمین فوتبال هم صدق می‌کنند. فاکتور اول، درک بصری (visual perception) است که به معنای درک اطراف و تحلیل اطلاعات به شمار می‌رود؛ فاکتور دوم، درک بصری اکتشافی (visual exploratory behaviour) نامیده می‌شود که به معنای جستجوی فعالانه برای جمع آوری اطلاعات است؛ فاکتور سوم، پیش بینی (anticipation) به معنی تلاش برای پی بردن به حرکت یا اتفاق بعدی است.

یورده کار خود را با بردن دوربین به زمین فوتبال و ضبط تمام حرکات یک بازیکن طی ۹۰ دقیقه فوتبال، آغاز کرد. این فیلم شبیه مستند مربوط به زین الدین زیدان به نام Zidane: A ۲۱st Century Portrait است. یورده فیلم بازی حدود ۲۵۰ بازیکن را به شکل کلوزآپ (فاصله بسیار نزدیک) ضبط کرد و به این نتیجه رسید که هر کدام از آنها قبل از رسیدن به توپ، کار متفاوتی انجام می‌دهد.

ویدیویی از آندرس اینیستا در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ نشانم داد. دقیقا ۱۰ ثانیه قبل از اینکه گل را به ثمر برساند، او را در میانه میدان می‌بینید که در حال جمع آوری اطلاعات است. خودش را مطمئن می‌کند بیشترین میزان اطلاعات لازمه در زمین را جمع آوری کرده است. اینجا نقطه آغاز است؛ قبل از آنکه پروسه‌های ادراکی اش آغاز شود و قبل از آنکه تصمیم بگیرد و حتی قبل از آنکه از مهارت‌های ذهنی و تشخیص سیگنالش استفاده کند. آندرس اطمینان حاصل می‌کنند تمامی اطلاعات لازم را وارد شبکیه چشمش کرده است.

فرانک لمپارد هم همین طور بود. شاید بتوان گفت حتی بهتر. یورده ویدیویی ۱۶ ثانیه‌ای از او در اختیار دارد که به یکی از محبوب‌ترین‌ها در شبکه اجتماعی یوتوب بدل شده است. این ویدیو، که مربوط به دیدار سال ۲۰۰۹ چلسی برابر بلکبرن است، لمپس را در زمین حریف نشان می‌دهد. اول به سمت راستش نگاه می‌کند و بعد آن یکی سمت را به حافظه می‌سپارد. وارد موقعیت می‌شود و دوباره به هر دو سمتش نگاه می‌کند. مشغول جمع آوری اطلاعات برای زمانی است که توپ را خواهد گرفت. در ۷ ثانیه، ۱۰ بار به اطرافش نگاه می‌کند تا اینکه توپ به او می‌رسد؛ سرش را بالا می‌آورد، یک نفر را (که از وجودش خبردار بوده) پشت سر می‌گذارد و با پاسی خوب، بازیکن هم تیمی را در موقعیت قرار می‌دهد و خودش هم در شرایط گلزنی قرار می‌گیرد (ویدیوی پایین).

تسلط فوق العاده فرانک لمپارد به اطراف قبل از گرفتن توپ

در طی بازه‌ای که یورده مشغول انجام تحقیقش بود، فرانک لمپارد بیشترین میزان دید اکتشافی را در لیگ برتر به خود اختصاص داده بود. او در مورد تعریف این فاکتور می‌نویسد:

حرکت سر یا بدن که طی آن، صورت بازیکن به شکل پویا و موقتی بی توجه به توپ بوده و مشغول جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص اتفاق بعدی در زمین است.

این مطالعه فراوانی فاکتور جستجو برای ۶۴ بازیکن طی ۱۱ بازی شامل ۱۲۷۹ موقعیت را بررسی کرد. لمپارد با ۰٫۶۲ جستجو قبل از گرفتن توپ، بیشترین میزان را به خود اختصاص داده بود. این آمار برای استیون جرارد، بسیار نزدیک و برابر با ۰٫۶۱ بود. یورده معتقد بود بازیکنانی که قبل از گرفتن توپ بیشتر از بقیه جستجو می‌کنند، بیشترین میزان پاس موفق پس از گرفتن توپ را به خود اختصاص می‌دهند. آیا این نظر درستی بوده است؟ نمودار شماره یک در پایین، این مساله را تحلیل کرده است:

یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟ - 10

نمودار شماره (۱)؛ فراوانی رفتار اکتشافی در خصوص پاس‌های صحیح

یورده اطلاعات تحقیق را به سه قسمت تقسیم کرد: بازیکنانی که کمتر از بقیه به اطراف نگاه می‌کردند، بازیکنانی که بیشتر از همه به اطراف نگاه می‌کردند و بازیکنانی که در بین این دو گروه قرار می‌گرفتند. میزان پاس‌های موفق برای گروهی که کمترین توجه را به اطراف داشتند، برابر با ۶۴ درصد بود، گروه دوم و میانه عدد ۶۸ درصد را ثبت کردند و این عدد برای بازیکنانی که بیشترین توجه به اطراف را داشتند، به رقم جالب توجه ۸۱ درصد رسید. نتایج بدست آمده بسیار جالب بود، ولی همچنان دلیلی بر موثر بودن توجه به اطراف در عملکرد بهتر نبود. شاید مثلا ۸۱ درصد پاس‌های موفق، شامل پاس‌های کوتاه بی خطر به کناره‌ها یا روبه عقب می‌شدند که توپ از آنجا آمده بود. او نتایج تحقیق را براساس پاس‌های روبه جلوی موفق تغییر داد. نمونه بدست آمده کوچک‌تر و فقط شامل ۵۵ بازیکن می‌شد، ولی یافته‌ها قابل اتکاتر بود. در اینجا (نمودار شماره ۲)، بازیکنانی که همیشه به اطراف شان نگاه می‌کردند، آمار ۷۵ درصد پاس موفق و گروه بی توجه، ۴۱ درصد و تقریبا نصف موفق‌ترین گروه، پاس سالم داشتند.

یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟ - 13

نمودار شماره (۲)؛ فراوانی رفتار اکتشافی در خصوص پاس‌های صحیح رو به جلو​​​​​​

یورده بازهم داده‌ها را تغییر داد و فقط پاس هایی را آنالیز کرد که روبه جلو و در زمین حریف بودند. اینجا هم نتایج (نمودار شماره ۳) همان‌ها و حاکی از آن بود که رابطه مستقیمی بین دید اکتشافی و عملکرد مثبت بازیکنان وجود دارد.

یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟ - 16

نمودار شماره (۳)؛ فراوانی رفتار اکتشافی در خصوص پاس‌های صحیح رو به جلو در زمین حریف

رفتار بصری موثر ارتقا یافته (Increased Visual Efficiency Behaviour)، میزان داده‌های ذهنی ورزشکاران را بیشتر کرده و منجر به استفاده بهتر از آنها می‌شود. یورده از آن به عنوان کنترل آینده نگر (Prospective Control) یاد می‌کند که به معنای توانایی پیش بینی اتفاقات پیش رو است. این مهارت تنها در شرایطی موثر است که کاربردی شود. البته همه چیز سریع تغییر می‌کند و چیزی که الان کاربردی است، شاید سه ماه دیگر کاربردی نباشد و شاید اگر لمپارد باشید، در ۳ ثانیه همه چیز شامل جمع آوری اطلاعات و داده‌های مربوط به زمین، عوض شود. این مهارت به بازیکن اجازه می‌دهد قبل از بقیه عمل کند.

یورده بعدا توانست از خود لمپارد در مورد مهارت جستجویش بپرسد. آنها هر دو در یک کنفرانس حضور داشتند که یورده در مورد نتایج تحقیقش، به لمپس توضیح داد. تونی کار، که در روزهای نخست ظهور لمپارد در آکادمی وست هم با او کار می‌کرد، هم آنجا بود. یورده از لمپارد پرسید چطور آمارش این قدر بالا است:

نمی‌دانم از کجا آمده است. شاید با آن متولد شده‌ام. در هر حال، منطقی به نظر می‌رسد اطراف را اسکن کنید چون باید بدانید اطراف تان چه خبری است.

این مشکل بزرگ در مورد توانایی بالای بازیکنان سطح بالای فوتبال است. خیلی وقت‌ها آنها می‌گویند استعداد ذاتی است یا اینکه نظری ندارند. این صحبت‌ها کمکی به یورده که می‌خواهند روند مساله را موشکافی کنند، نمی‌کند. برای همین وقتی کار وارد بحث شد، یورده فهمید به نتایجی درخور دست پیدا می‌کند:

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار ورزشی ایران،اروپا و سراسر نقاط دنیا

در اولین روزهایی که فرانک لمپارد برای وست هم بازی می‌کرد، پدرش روی سکوها می‌نشست و همواره فریاد می‌زد. همیشه یک چیز را تکرار می‌کرد: «تصاویر، تصاویر!» او همیشه از فرانک می‌خواست قبل از گرفتن توپ، تصاویر اطرافش را در ذهنش، داشته باشد.

همه مساله همین بود. لمپارد هم یادش آمد:

درست است. از آنجا داد می‌زد و همین را می‌گفت.

یورده در نهایت به جواب سوالش رسیده بود. لمپارد با این استعداد متولد نشده بود و چندان هم منطقی نبود. او از همان دوران کودکی تشویق به برداشتن تصاویر ذهنی شده بود و هیچ رفتار دیگری را نمی‌شناخت. یورده در آکادمی آژاکس هم همین چیزها را به کودکان آموزش می‌دهد. او دو ویدیوی مختلف را به آنها نشان می‌دهد. یکی مربوط به آندره آ پیرلو است که با پیراهن یوونتوس مقابل تورینو بازی می‌کند. ریش قابل توجهی به صورت دارد و ۳۵ ساله شده است و نسبت به دوران اوجش، خیلی کندتر شده است. با این حال، همچنان قبل از گرفتن توپ، اطرافش را نگاه می‌کند. البته به اندازه لمپارد نیست، ولی آن رفتار همچنان مشاهده می‌شود. وقتی هم که توپ را می‌گیرد، همه چیز می‌ایستد. وقتی توپ به پایش می‌رسد، اصلا حواسش به آن نیست و یک جای دیگر را نگاه می‌کند. پایش را اصلا نگاه نمی‌کند و از قبل از گرفتن توپ، به دنبال پاسخ است، به دنبال حرکت بعدی و پاس کلیدی است. می‌داند توپ در راه است و می‌تواند جای دیگر را نگاه کند.

یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟ - 27

آندره آ پیرلو در دوران حضورش در یوونتوس (۱۴-۲۰۱۳)

ویدیوی دوم مربوط به تمرین گروهی بازیکنان یک تیم در بوندس لیگا است. شش بازیکن در یک دایره حضور دارند و سه توپ بین شان دیده می‌شود. بازیکنان توپ را بین خودشان ردوبدل می‌کنند که حرکت ساده‌ای است. آنها ۶۰ الی ۷۰ بار این کار را تکرار می‌کنند. کنترل و پاس‌ها همه بی نقص است. با این حال، هر کدام که توپ را می‌گیرد، به زیر پایش نگاه می‌کند. پیرلو این کار را نمی‌کند؛ خیلی دیگر از بازیکنان هم این چنین نمی‌کنند. یورده می‌گوید:

تمرینی که آنها انجام می‌دهند، از رایج‌ترین تمرینات در دنیای فوتبال است، ولی معمولا در بازی‌ها پیش نمی‌آید. آنها مهارتی را تقویت می‌کنند که اصلا نیازی به آن ندارند. تقریبا تمام بازیکنان در بالاترین سطح فوتبال، هر روز بارها و بارها این تمرین را تکرار می‌کنند. آنها گرم می‌کنند و توپ را بین خودشان ردوبدل می‌کنند. در اینجا توانایی کنترل توپ بدون نگاه کردن به آن می‌تواند به دردبخور باشد. در هر حال، یاد گرفتن چیزی جدید نباید زیاد پیچیده باشد. چیزی که پیچیده است، فراموش کردن مهارتی است که قبلا آن را یاد گرفته‌اید.

آژاکس اهمیت زیادی به این مهارت بازیکنان آکادمی اش می‌دهد. وقتی تیم جوانان آنها در سال ۲۰۱۶ برابر چلسی بازی کردند، یازده نفر اولیه شان بالاترین میزان رفتار بصری موثر (VEB) را در بین تمامی اعضای آکادمی ثبت کرده بودند. یورده می‌گوید هر عددی بیشتر از ۰٫۵ جستجوی بصری در هر ثانیه، بسیار بالا است. نگاهی به لیست بازیکنان مورد بررسی یورده کردم و دیدم لیونل مسی بالاتر از این مقدار است. بازیکنان نزدیک به او هم شامل زلاتان، مودریچ و پیرلو بودند. کریستیانو رونالدو پایین‌تر از بقیه بود، ولی این مساله دلیل داشت، چون شیوه رونالدو متفاوت است و او بعد از گرفتن توپ، بلافاصله به جایی که هم تیمی هایش ایستاده‌اند، نگاه می‌کند. چون می‌داند توپ کجا خواهد رفت، می‌داند فقط نیم ثانیه فرصت دارد بدون نگاه کردن به توپ عمل کند و اطرافش را نگاه می‌کند.

یادداشت روز: موشکافی علمی دید بی نظیر بزرگان فوتبال؛ چه چیزی مسی، پیرلو و ژاوی را متمایز می‌کند؟ - 32

لیونل مسی میزان VEB (رفتار بصری موثر) بسیار قابل توجهی در لیست یورده را به خود اختصاص داده است

یک بازیکن به شکلی کاملا شوکه کننده، بالاتر از بقیه بود. ژاوی هرناندز در جدول یورده ۰٫۸۳ را ثبت کرده بود. هر زمانی که توپ به او می‌رسید و قبل از آن اطرافش را اسکن نکرده بود، آن را به جایی که آمده بود، پس می‌فرستاد. وقتی داده‌های لازمه را نداشت، هیچ ریسکی نمی‌پذیرفت. خودش در سال ۲۰۱۱ به گاردین گفته است:

سریع فکر کنید. به دنبال فضاها باشید. من هم همین کار را می‌کنم. در جستجوی فضا هستم. در تمام طول روز همین است. همیشه در جستجو هستم. تمام روز. تمام روز. اینجا؟ نه! آنجا؟ نه! کسانی که هیچ گاه فوتبال بازی نکرده‌اند، نمی‌توانند پیچیدگی مساله را درک کنند. فضا، فضا، فضا. انگار پلی استیشن بازی می‌کنید. با خودم فکر می‌کنم دفاع اینجاست، توپ را آنجا بفرست. فضا را می‌بینم و پاس را می‌فرستم. این کاری است که انجام می‌دهم.

آیا ژاوی با این مهارت متولد شده بود؟ نه، آن را در بارسلونا و سیستمی که کرایوف بنیان نهاد، فرا گرفت. خودش می‌گوید:

فکر و ذکر برخی آکادمی‌های فوتبال، برنده شدن است. ما به آموزش فکر می‌کنیم. وقتی کودکی را می‌بینید که بعد از گرفتن توپ، سرش را بالا می‌کند و پاس می‌دهد، می‌دانید که موفق خواهد شد. دوست دارید مربی همیشه از او بیشتر استفاده کند. سیستم کاری ما توسط کرایوف پایه ریزی شد. شبیه نمونه آن در آژاکس است. همه چیز به تلاش مربوط است. تلاش و تلاش و تلاش. هر روزی که می‌گذرد. مسئولیت پذیری می‌آموزید و اینکه توپ را از دست ندهید.

چیزی که من یاد گرفتم این است که بازیکنان بزرگ بدون دیدن، پاسی نمی‌فرستند. بازیکنان بزرگ خیلی قبل‌تر از آنکه بدانند می‌توانند چنین پاسی بفرستند، آن را دیده‌اند. این ربطی به بینایی فوق العاده او ندارد، بلکه به نحوه آنالیز اطلاعات مربوط است. یورده می‌گوید:

از نظر من، ژاوی می‌تواند نسبت به کسی که میزان VEB در او پایین است، مدیراجرایی بهتری هم باشد.

گزینه‌های اطراف مهم است. ترسی هیوستون از دانشگاه سیاتل توصیه می‌کند همیشه سه گزینه به خودمان بدهیم. او مثالی در خصوص ساخت یک پارکینگ در شرکت تجاری می‌دهد:

در این مورد، به جای اینکه بپرسم پارکینگ بسازیم یا نه، سه گزینه مدنظر می‌تواند این‌ها باشد: پارکینگ بسازیم؟ به تمام کارمندان مان بلیط اتوبوس بدهیم یا به کارمندان اجازه دهیم یک روز در هفته را در خانه کار کنند؟

هر چقدر گزینه‌های بیشتری بسازید، تصمیم بهتری می‌توانید بگیرید. ژاوی هیچ وقت تنها دو گزینه ندارد. همیشه اطراف را خیلی سریع و خیلی واضح می‌بیند و همیشه حداقل دو گزینه یا بیشتر برای انتخاب دارد. برای همین است که همیشه تصمیمات درستی می‌گیرد.

گزیده‌ای از کتاب لبه: تجارت چه چیزی می‌تواند از فوتبال بیاموزد نوشته بن لیتلتون

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هر آنچه در مراسم توپ طلای جهان گذشت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، لیونل مسی به عنوان برنده توپ طلا ۲۰۱۹ معرفی شد. مهاجم بارسلونا با پشت سر گذاشتن بازیکنانی همچون ویرجیل فان دایک، کریستیانو رونالدو و سادیو مانه برای ششمین بار این جایزه را کسب کرد. ستاره آرژانتینی بارسلونا به نخستین بازیکنی تبدیل شد که شش بار توپ طلا را می‌برد و بر این اساس توانست از رونالدو پیشی بگیرد. ستاره پرتغالی پنج بار این عنوان را به دست آورده بود. بیشتر بخوانید: لحظه‌هایی که پنجمین توپ طلا را نصیب رونالدو کرد + فیلمانتهای پیام/

همشهری TV | مصطفی دنیزلی از تراکتور اخراج شد

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

گل ریچارلیسون به چلسی (اورتون ۱-۰ چلسی)

طرفداریطرفداری14 ساعت قبل
روزنوروزنو21 ساعت قبل
اشرف حکیمی ۲۱ ساله در نظر دارد که با هبه عبوک بازیگر ۳۳ ساله اسپانیایی ازدواج کند. این بازیگر که سعی می‌کرد از پاسخ دادن به سوال خبرنگاران طفره برود، با لبخند جواب داد: «صحبت هایی داشته‌ایم …. صحبت هایی انجام شده و ببینیم چه می‌شود.» بعد از آن خبرنگاران از او پرسیدند که آیا به ازدواج با اشرف حکیمی پاسخ مثبت داده است که این بازیگر جواب داد: «همین طور است.» هبه عبوک که پدری لبنانی و مادری تونسی دارد در مادرید متولد شده و در فیلم‌های مختلف اسپانیایی بازی کرده است. او همچنین به خبرنگاران گفت که هنوز برنامه سفر تفریحی او در تعطیلات کریسمس قطعی نشده است و هنوز برنامه‌ای برای ان نچیده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
نیچه معتقد بود «هیچ‌کس به اندازه فردی خشمگین دروغ نمی‌گوید.» اما حدودا ۱۲۰ سال بعد، فدراسیون فوتبال ایران ثابت کرد برای دروغ‌های مستمر و بزرگ، نیازی به خشم نیست. حذف در مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ و یورو ۲۰۱۶ با بهترین تیم‌ تاریخ بلژیک و ناکامی در رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ با ساحل عاج کل رزومه ویلموتس را تشکیل می‌داد! حالا اما در روز جدایی ویلموتس، مهدی تاج به راحتی در تلویزیون اعتراف می‌کند که ویلموتس و دستیارانش، سالانه ۳ میلیون دلار می‌گرفتند! بدون شک نیچه اگر زنده بود و به تماشای وضعیت فوتبال ایران می‌نشست، بخش اعظم تفکراتش در خصوص دروغ و ابتذال را ویرایش می‌کرد. چنین دروغ بزرگی، در کنار حیف و میل چند میلیون دلار در شرایطی رقم خورده که مردم، سخت‌ترین شرایط اقتصادی ممکنه را تجربه می‌کنند و کشور نیاز مبرمی به حفظ ارز دارد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۱۰۰ داور تکواندو ایران برای حضور در سمینار بین المللی و دوره دانش افزایی این رشته از طرف فدراسیون جهانی تکواندو فردا راهی روسیه می‌شوند. ۲۵ داور در ۲ بخش پومسه (اجرای فرم) و مبارزه در سمینار بین المللی شرکت می‌کنند و ۷۵ داور هم قرار است در دوره دانش افزایی حاضر شوند. سمینار بین المللی و دوره دانش افزایی داوران تکواندو بعد از رقابت‌های فینال گرندپری (جایزه بزرگ) تکواندو در شهر «رایزان» در نزدیکی مسکو برگزار می‌شود. هفته ششم و هفتم لیگ برتر تکواندو چهارم آذر برگزار شد که با توجه به حضور داوران تکواندو ایران در این دوره‌های آموزشی، هفته هشتم و پایان دور رفت لیگ برتر با فاصله ۲۸ روزه، دوم دی برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر