بهره‌مندی بیشتر اقشار کم‌درآمد دستاورد اصلاح قیمت سوخت/محل‌ هزینه‌کرد درآمد شفاف باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اقتصادی
بهره‌مندی بیشتر اقشار کم‌درآمد دستاورد اصلاح قیمت سوخت/محل‌ هزینه‌کرد درآمد شفاف باشد

بهره‌مندی بیشتر اقشار کم‌درآمد دستاورد اصلاح قیمت سوخت/محل‌ هزینه‌کرد درآمد شفاف باشد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
یک اقتصاددان گفت: درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در میان‌مدت و بلندمدت موجب می‌شود قرص نانی که توزیع می‌شود بزرگ و بزرگ‌تر شود و این قطعاً به نفع کل جامعه و خصوصاً خانوارهای کم‌درآمد خواهد بود.

جمشید پژویانبا تأکید بر ضرورت اجرای واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی اظهار داشت: واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی در چارچوب مبانی اقتصاد، امری قطعی است و بهترین علامت‌دهنده در اقتصاد، قیمت‌ها هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: قیمت‌های نسبی هستند که علامت‌های مناسب را برای تخصیص منابع در تولید و تخصیص بهینه و بهتر کالاها در سبد خانوار می‌دهند؛ ‌یکی از بزرگترین مشکلات اقتصاد ما این است که این قیمت‌های نسبی درست نیستند و اصلاح آنها ضرورت اول است که ما باید در سیاستگذاری اقتصادی داشته باشیم.

پژویان افزود‌: به علت اینکه خدماتی که به وسیله دولت عرضه می‌شود، قیمت‌های آن را دولت تعیین می‌کند و نه یک بازار رقابتی، ‌ اصلاح به معنای آن است که قیمت‌های حامل‌های انرژی باید افزایش دهد و اینها اثراتی در مسائل توزیع درآمد و وضعیت رفاه خانوارها خصوصا خانوارهای کم‌درآمد دارد.

وی با مثبت برشمردن اصلاح قیمت حامل‌‌های انرژی، گفت: از جهتی این موجب بهبود تخصیص منابع در ‌‌میان‌مدت و بلندمدت ‌می‌شود و موجب می‌شود قرص نانی که توزیع می‌شود بزرگ‌ و بزرگ‌تر شود و این قطعا به نفع کل جامعه و خصوصا خانوارهای کم‌درآمد و فقیر خواهد بود.

* زمان اجرای واقعی‌سازی نرخ سوخت باید دقیق‌تر انتخاب می‌شد

این اقتصاددان بیان کرد: زمان اجرای واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی باید مناسب باشد، نه زمانی که مردم تحت بیشترین فشارهای اقتصادی هستند، به هر حال درست است که واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی، سیاستی درست است، اما اجرای آن در چنین زمانی ‌موجب می‌شود که شوک دیگری به مردم وارد شود و در کوتاه‌مدت آنها را متأثر کند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی تأکید کرد: در شرایطی که پس از برجام، تحریم‌ها برداشته شده بود و شرایط مناسبی وجود داشت، ‌واقعی‌سازی نرخ حامل‌های انرژی و اصلاح قیمت بنزین، زمانی مناسب‌‌ بود، نه امروز که بیشترین تحریم‌ها علیه کشورمان اعمال می‌شود و مردم در تنگنای شدید اقتصادی هستند.

پژویان گفت: اما این افزایش قیمت بنزین در زمان فعلی بهانه‌ای برای مردم می‌شود که کلا از فشارهای اقتصادی گله‌مند شوند و فریاد بزنند و یا اینکه اعتراضاتی داشته باشند.

*‌ درآمد واقعی‌سازی نرخ سوخت نصیب گروه‌های کم‌درآمد و فقیر می‌شود اگر …

این استاد دانشگاه ادامه داد: به هر حال ‌موضوع اصلاح نرخ حامل‌های انرژی اجرا شده است، اما باید اگر قرار است درآمدی که ایجاد می‌کند، در بودجه استفاده شود، مربوط به بودجه‌هایی باشد که منافع آن به گروه‌های کم‌درآمد و فقیر بیشتر برسد، نظیر یک سیستم جدید تأمین اجتماعی، البته نه این تأمین اجتماعی ناکارآمد موجود، بلکه سیستمی که از عده‌ای افراد کارشناس و اقتصاددان وارد به مسائل تأمین اجتماعی، تشکیل شده باشد.

وی اضافه کرد: همچنین می‌توان درآمد این اصلاح نرخ حامل‌‌های انرژی را در بخش بهداشت و درمان هزینه کرد یا به‌ آموزش اختصاص داد و بدین ترتیب است که منافع آن حتما به گروه‌های کم‌درآمد اختصاص می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
این عضو کابینه دوازدهم افزود: اگرچه در برخی دوره‌ها شرایط بازار ارز نوسان دارد و این نوسانات کوتاه مدت و زودگذر است، اما دلار بازار مطمئنی برای سرمایه گذاری نیست. نرخ قیمت سکه و ارز در ۱۹ آذر ماهایسنا نیز نوشت: قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه‌شنبه ۱۹ آذر ماه بدون تغییر نسبت به روز گذشته چهار میلیون و ۶۵۵ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح قدیم نیز با ۳۰ هزار تومان کاهش به چهار میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید. طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، نیم‌سکه هم دو میلیون و ۴۸۰ هزار تومان قیمت دارد که ۱۰ هزار تومان نسبت به روز گذشته کاهش نشان می‌دهد. ربع سکه یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و سکه گرمی ۹۲۰ هزار تومان داد و ستد می‌شوند که اولی ۱۰ هزار تومان و دومی ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتند. اما در بانک‌ها نیز قیمت خرید دلار و یورو افزایش داشت و هر دلار ۱۳ هزار و ۲۵۴ تومان و هر یورو ۱۴ هزار و ۶۸۵ تومان از مشتریان خریداری شده است.

برابری دیه مرد و زن در تصادف‌های غیرفوتی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
محمد بارانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این رای از این پس در همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و بیمه‌ها هم باید مطابق آن عمل کنند. وی گفت: پس از مذاکرات قضات دیوان عالی کشور، با اکثریت قاطع این تصمیم گرفته شد که نه تنها در مورد صدماتی که منتهی به مرگ می‌شود باید این برابری دیه زن و مرد رعایت شود، بلکه درباره سایر صدمات هم باید این برابری رعایت و دیه زن هم جبران شود، یعنی برابری به میزان دیه مرد جبران شود و این حکم الزام آور است و دادگاه‌ها در موارد مشابه باید به همین نحو عمل کنند. عضو معاون دیوان عالی کشور افزود: این موضوع به عنوان رای وحدت رویه و به منزله تفسیر از قانون برای همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و دادگاه‌ها وقتی بر این اساس رای دهند، بیمه‌ها هم باید دیه را پرداخت کنند. بارانی افزود: این اختلاف رویه وجود داشت که به جهت استنباط متفاوت دادگاه‌ها از قانون بود، اما در نهایت موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه مطرح شد. علیزاده، رئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشورراننده در تصادفات، شخص ثالث محسوب می‌شودرئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور گفت: با تصمیم هیئت عمومی دیوان، راننده متخلف در تصادفات هم به عنوان شخص ثالث محاسبه می‌شود و در صورت فوت به خانواده او دیه تعلق می‌گیرد و اگر هم آسیب دیده باشد، به خود شخص دیه داده می‌شود.

نظارت بر تاکسی‎‌های خطی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حدود یک ماه پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، رصد کرایه‌ خودروهای عمومی نشان می‌دهد، کرایه‌ تاکسی‌های خطی هیچ‌ افزایشی نداشته‌ است، اما رانندگان تاکسی‌ها نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.
ایبناایبنا7 ساعت قبل
به گزارش ایبنا به نقل از مرکز ارتباطات و روابط عمومی، میثم نمازی با بیان اینکه تقریبا ۳۰ درصد از کل مشتریان بانک شهر می‌بایست از رمز دوم پویا (یکبار مصرف) برای تراکنش‌های مالی بر بستر اینترنت استفاده کنند، افزود: هم اکنون تمامی شعب این بانک نیز برای راهنمایی مشتریان و اطلاع رسانی در این خصوص آمادگی دارند. نمازی تصریح کرد: این امکان برای مشتریان فراهم شده است تا با مراجعه به سایت بانک شهر به آدرس http: //shahr-bank. ir نرم افزار «رمزنت» را برای گوشی‌های با سیستم عامل اندروید و ios دریافت کنند. مدیر امور فناوری اطلاعات بانک شهر افزود: همچنین نحوه فعال سازی این نرم افزار بر روی سایت بانک قرار گرفته است که برای آشنایی بیشتر مشتریان، ویدئو آموزشی نصب نرم افزار «رمزنت» نیز در همین سایت قابل مشاهده است. نمازی در ادامه افزود: مشتریان بانک شهر پس از نصب نرم افزار در تلفن همراه، با مراجعه به حساب کاربری اینترنت بانک خود و یا مراجعه به شعب این بانک، می‌توانند این نرم افزار را فعال و از آن استفاده کنند. وی در خصوص آن دسته از مشتریان بانک که تلفن همراه هوشمند ندارند و یا قابلیت نصب این نرم افزار بر سیستم عامل گوشی آنها محقق نشده است، گفت: با اقدامات صورت گرفته، در روزهای آینده با استفاده از سامانه «هریم» بانک مرکزی، رمز دوم پویا (یکبار مصرف)، تنها برای خرید اینترنتی این مشتریان، از طریق پیامک ارسال خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر