یونانی‌ها در سالگرد قیام ۱۹۷۳ دانشجویان علیه خونتا تظاهرات کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

یونانی‌ها در سالگرد قیام ۱۹۷۳ دانشجویان علیه خونتا تظاهرات کردند

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
هزاران یونانی در سالگرد شورش ۱۹۷۳ علیه دیکتاتوری نظامی این کشور به خیابان‌ها آمدند، این اولین تظاهرات بزرگ در این کشور از زمان انتخاب دولت جدید محافظه‌کار در این کشور بود.

قدس آنلاین؛ به نقل از شبکه خبری دویچه وله، بیش از ۲۰ هزار تن با وجود تدابیر شدید امنیتی و حضور گسترده پلیس در آتن به خیابان‌ها آمده و یادبود چهل و ششمین سالگرد شورش دانشجویی علیه خونتا را گرامی داشتند.

بیش از ۵ هزار نیروی پلیس برای ممانعت از وقوع هرگونه خشونت و درگیری میان تظاهرات کنندگان و آنارشیست‌ها و دیگر گروه‌های افراطی چپ‌گرا در خیابان مستقر بودند.

یونانی‌ها در سالگرد قیام ۱۹۷۳ دانشجویان علیه خونتا تظاهرات کردند - 3

این اولین تظاهرات جدی در یونان در دولت میتسوتاکیس بود که از ماه ژوییه حکومت را درست گرفته و قول اجرای نظم و قانون داده است.

تظاهرات سالانه ۱۷ نوامبر معمولا از آتن پلی‌تکنیک محل شروع شورش ۱۹۷۳ آغاز و مقابل سفارت آمریکا خاتمه می‌یابد. بسیاری از یونانی‌ها واشنگتن را به حمایت از خونتا و حکومت نظامیان از ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۴ متهم می‌کنند. شورش دانشجویان با سرکوب شدید نظامیان و کشته شدن حداقل ۲۴ تن همراه بود.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اگرچه تظاهرات روز یکشنبه آرام برگزار شد اما پلیس یونان در نیمه دوم روز، شش شورشی مسلح به کوکتل مولوتف را که قصد داشتند به بالای سقف خانه‌ای در آتن بروند، دستگیر کرد.

طبق گزارش خبرگزاری آتن، به رغم تعیین مجازات کیفری برای استفاده از کوکتل مولوتف در اماکن عمومی، در ساعات عصر بیش از ۲۰۰ فرد ماسک دار شروع به پرتاب سنگ، بطری و کوکتل مولوتف به سمت نیروهای پلیس کردند.

یونانی‌ها در سالگرد قیام ۱۹۷۳ دانشجویان علیه خونتا تظاهرات کردند - 9

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پلیس برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک‌آور و نارنجک نورزا استفاده کرد. در این اعتراضات ۱۲ تن دستگیر شدند.

پلیس در شهر پاتراس ۱۰ تن از شورشیان را که پس از راهپیمایی یادبود قیام دانشجویان پلی‌تکنیک، به سمت نیروهای پلیس کوکتل مولوتف پرتاب کردند، دستگیر کرد.

شورشیان در شهر سالونیک دو خودرو را به آتش کشیدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر