آشفتگی زبانی از مخاطرات فضای مجازی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
آشفتگی زبانی از مخاطرات فضای مجازی است

آشفتگی زبانی از مخاطرات فضای مجازی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این‌که آشفتگی زبانی از جمله مخاطرات فضای مجازی است، گفت: وحدت ارضی و ساختار جغرافیایی کشور با زبان و ادبیات فارسی پیوند دارد و نباید از این امر غافل بود.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در نشست شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی با تاکید بر این مطلب افزود: زبان و ادبیات فارسی از جوانب مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است؛ از طرفی کانون حفظ هویت ما است و از طرفی دیگر بخش قابل توجهی از میراث بشری به این زبان متصل است.

او ادامه داد: همچنین بخشی از میراث انسانی از جمله میراث علمی، فلسفی، ادبی و … به این زبان متصل است و بخش قابل توجهی از میراث اسلامی ما نیز پا به پای این زبان در جریان بوده است. بنابراین زبان فارسی از منظر میراث‌بانی فرهنگی، ادبی، علمی، انسانی و اسلامی ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد.

صالحی افزود: زبان و ادبیات فارسی در حلقه اتصال با جامعه آشنا با این زبان در خارج از کشور هم نقش بسزایی ایفا می‌کند و با توجه به جایگاه رفیع و پراهمیت خود، بخش بسیاری از جغرافیای بشری را در خارج از کشور به خود اختصاص می‌دهد.

رئیس شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی گفت: از طرف دیگر نسل جدید با توجه به تحولات دنیا با میراث فارسی انقطاع یافته و این واقعیت یک مخاطره برای زبان فارسی محسوب می‌شود. نسل امروز کمتر سعدی و حافظ را می‌شناسد و با پرچمداران هویت ایرانی اسلامی‌مان در حد یک اسم آشنا است.

او در عین حال تصریح کرد: فضای مجازی نیز با همه فرصت‌هایی که دارد مانند هر پدیده فناوری جدید مخاطراتی هم دارد و آشفتگی زبانی از جمله این مخاطرات است. آشفتگی زبانی در مظاهر اجتماعی نیز از دیگر مخاطرات به شمار می‌آید.

صالحی با اشاره به نقش اقوام ایرانی در پاسداشت و اعتلای زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: در کنار نقش مثبت و تاریخی اقوام در پاسداشت زبان فارسی، افراطی‌گرایی اقوام هم می‌تواند برای زبان و ادبیات فارسی مخاطره‌آمیز باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: باید موضوع زبان و ادبیات فارسی را بیش از پیش جدی بگیریم و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توجه به اعتلای این زبان جایگاه قابل توجهی در سیاستگذاری‌های خود برای آن درنظر بگیریم.

او با اشاره به قوانین موجود در جهت پاسداشت و اعتلای زبان و ادبیات فارسی بیان کرد: دستگاه‌های مرتبط در این زمینه باید وظایف ذاتی خود را دنبال کنند و گزارش‌های موجود در این زمینه را انجام دهند. هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر نیز در این زمینه اهمیت دارد و قانون پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و اصلاحیه آن با این نگاه بوده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

صالحی افزود: در این حوزه باید وضعیت موجود خود را بدانیم و به رفع موانع در این زمینه بپردازیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با راه‌اندازی دبیرخانه این شورا در حوزه وزارتی با هدف اهتمام در اعتلای زبان فارسی فعالیت خود را دنبال می‌کند.

او در ادامه با اشاره به وظایف دبیرخانه شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی گفت: این دبیرخانه باید بحث‌های راهبری در این زمینه را دنبال کند و اقداماتی از جمله نشست‌های تخصصی و گزارش‌های پژوهشی داشته باشد.

صالحی تصریح کرد: همچنین توجه به فرهنگ‌سازی و اقدامات اقناعی از دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه این دبیرخانه باشد. جمع‌آوری گزارش‌های دستگاه‌های مختلف در حوزه پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و در اختیار اعضای شورا گذاشتن، ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی برنامه‌های پاسداشت زبان فارسی و … نیز باید مورد توجه این دبیرخانه باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: پیگیری مصوبات جلسه قبل و به نتیجه رساندن آن‌ها، تعیین نام شرکت‌ها و مراکز تجاری در مبدأ درخواست مجوزها و راه‌اندازی کمیسیونی برای این شورا با هدف سرعت در فعالیت‌ها به عنوان مصوبات جلسه امروز است.

در ابتدای این نشست محمد شالویی دبیر شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی گفت: این شورا با توجه به اهمیت زبان و ادبیات فارسی تشکیل شده و اولین مصوبه مربوط به زبان فارسی در تاریخ ۲۶ خرداد سال ۱۳۶۱ به تصویب رسید. دومین مصوبه آن مبنی بر اجتناب جدی فروشگاه‌ها از اسامی خارجی و بیگانه نیز در جلسه ۱۷۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۶۷ به تصویب رسید.

او ادامه داد: سومین مصوبه این قانون توسط مجلس شورای اسلامی و در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۷۵ به تصویب رسید. چهارمین آن در جلسه هیات وزیران در سال ۱۳۷۸ بود که آیین‌نامه اجرایی ممنوعیت استفاده از واژه‌های خارجی و بیگانه را که مصوبه سال ۱۳۷۵ مجلس بود به مرحله اجرایی رسانده و هیات دولت نیز در سال ۱۳۹۴ اصلاحیه‌ای برای قانون اجرایی آن انجام و ابلاغ کرد و از آن زمان شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی شکل گرفت.

شالویی افزود: هم قوانین موجود در جهت پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و هم تاکیدات مقام معظم رهبری بر اعتلای زبان فارسی اهتمام و توجه به این موضوع را نشان می‌دهد.

در ادامه این نشست اعضای حاضر نظرات و پیشنهادهای خود در حوزه اعتلای زبان و ادبیات فارسی بیان کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس‌آنجلسی+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به اظهارات خواننده لس‌آنجلسی درباره امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد. مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) در حسینیه‌‌ ‌محبان ‌‌اهل‌بیت (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام علی خزاعی و مدیحه‌سرایی حسین طاهری برگزار شد. خبرگزاری فارس نوشته است: در این مراسم حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به توهین خواننده لس‌آنجلسی به امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد و در ابتدای آن اظهارداشت: به کوری چشم آن خواننده کثیفی که دهانش را به بی‌احترامی باز کرد، این گونه می‌گویم: کی شود دریا به پوز سگ نجس! بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است: تن علی، تهمتن علی، نعره متنتن علیقدرت یل افکن علی، هیبت مدون علیروشن و مبرهن علی، وجه خدا به وجه احسن علیبرتر و سرتر ازهمه افلاک، ولی عهد خواجه لولاتولی والی والا علی، تعالی عالی اعلی علییاعلی یاعلی

جراح حادقی که رکورددار معرفت است

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
برنامه «بدون تعارف»، این هفته به سراغ جراح مغز و اعصابی رفته که رکورددار اخلاق، معرفت و مرام پزشکی است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بدون تعارف این هفته به سراغ جوانی ۳۷ ساله رفته که ۹ سال است جراح مغز و اعصاب است، دکتر رضا جباری، جراح حاذقی است که دو رکورد دارد؛ یکی در تعداد جراحی‌هایش که به چند هزار جراحی می‌رسد و دومی در اخلاق و مرام پزشکی.
رکنارکنا1 روز قبل
داستان این تصویر جدید اما کمی متفاوت است: ماجرای ازدواج مجدد مهدی پاکدل با رعنا آزادی ور از کجا شروع شدو حالا انتشار عکسی از مهدی پاکدل در کنار رعنا آزادی ور بازیگر کشورمان ماجراهایی از ازدواج مجدد آقای بازیگر را در فضای مجازی و رسانه‌ها به راه انداخت و باعث شکل گیری حواشی تازه‌ای پیرامون مهدی پاکدل شد. این خبر توسط مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور تا به این لحظه نه تکذیب شده است و نه تایید. البته این اولین بار نیست که مهدی پاکدل با حواشی ازدواج مجدد دست و پنجه نرم می‌کند. جدایی پرحاشیه بهنوش طباطبایی از مهدی پاکدلبهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل در ۱۳۸۹ پس از ۵ سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند. ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه جدیدی در راه است؟ و حالا پس از شایعاتی که سال گذشته درباره ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی منتشر شد، با انتشار این عکس جدید نوبت به مهدی پاکدل رسیده است که شایعه ازدواج مجددش با رعنا آزادی ور، ورد زبان‌ها شود.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
ایسنا/خراسان رضوی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از انتقال دائمی ۳۳ هزار شی تاریخی از موزه ملی به موزه بزرگ خراسان خبر داد. معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی افزود: اشیایی که به موزه بزرگ خراسان منتقل شده، متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی است که برای تکمیل بخش‌های مختلف این موزه در سال جاری به این محل انتقال یافته است. اکبری با اشاره به انتقال این اشیا با هدف تکمیل پروژه فعال‌سازی موزه بزرگ خراسان تصریح کرد: این اشیاء به عنوان آثار ارزشمند تاریخی در موزه خراسان بزرگ به صورت ثابت و دائمی به نمایش گذاشته می‌شود. وی تصریح کرد: پروژه موزه خراسان بزرگ از سال ۱۳۸۴ آغاز و دارای سه بخش است که بخش اول آن شامل ساختمان موزه، فضای مخزن، آمفی تئاتر، آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی و نمایشگاه یافته‌های باستان‌شناسی خراسان، بخش دوم موزه نیز شامل نمایشگاه آثار برجسته ایران و بخش سوم شامل تکمیل طبقات موزه است که انتقال اشیاء تاریخی بر همین اساس انجام می‌شود. موزه بزرگ خراسان در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع در ۱۳ طبقه با زیربنای ۱۸ هزار مترمربع صحنه‌ای از تجلی خراسان در حوزه‌های فرهنگی، تاریخی و تمدنی است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ همایش دانشجویی «دوباره لبخند» به مناسبت ۱۶ آذر با حضور آقای محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دانشکده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده است. این همایش به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی و با حضور تعداد بسیاری از دانشجویان این دانشگاه در حال برگزاری است. اجرای زنده آهنگ «آقازاده» و «نجومی بگیران» گروه سرود سیاسی نجم ثاقب و سخنرانی آقای قالیباف و پرسش و پاسخ از وی از محور‌های مهم این همایش است. عنوان «دوباره لبخند» برای این همایش در کنایه به عنوان شعار انتخاباتی و عملکرد دولت دوازدهم انتخاب شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری3 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری3 روز قبل

ورزش برای بیماران ام اس مضر است؟

آفتاب‌نیوز8 ساعت قبل

بارسلونا نیمار را به امباپه ترجیح می‌دهد

ایسنا8 ساعت قبل

قدرت نظامیان آمریکا در خاورمیانه برای ایجاد بازدارندگی کافی است!

مهر8 ساعت قبل

کمکی که استرا به تیم المپیک می‌کند/قائدی هر روز کاملتر از دیروز!

مشرق‌نیوز8 ساعت قبل

سانس آخر؛ سه‌گانه «قالیباف - عارف - جلیلی» کاندیدای مجلس می‌شوند؟

خبرآنلاین8 ساعت قبل

ویزای اسپانیا برای ایرانی‌هایی که شرایط لازم را ندارند، صادر نمی‌شود/ تنوع غذایی و صنایع دستی ایران برای اسپانیایی‌ها جذاب است/ صدور ۱۹ هزار ویزا برای ایرانی‌ها

ایلنا8 ساعت قبل

حذف سرانه درمان هفت دهک میانی و کم درآمد، میخی بر تابوت عدالت است/ چرا وزارت بهداشت به منافع ملی پشت کرد؟

ایلنا8 ساعت قبل