اوج شهاب‌باران «اسدی» در شرایط جوی بارانی آسمان ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
اوج شهاب‌باران «اسدی» در شرایط جوی بارانی آسمان ایران

اوج شهاب‌باران «اسدی» در شرایط جوی بارانی آسمان ایران

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در حالی امروز بارش شهابی اسدی به اوج خود می‌رسد که به دلیل شرایط جوی بارانی و نور روز امکان رصد این پدیده نجومی از آسمان ایران وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، بارش شهابی اسدی (Leonid Meteor Shower)، یکی از شهاب‌باران‌های معروف است که هر ساله در روزهای پایانی آبان‌ماه (اوسط نوامبر) به اوج خود می‌رسد. کانون این بارش شهابی در صورت فلکی «اسد» و نامگذاری «اسدی» بر روی این بارش شهابی به همین دلیل بوده است.

منشا این بارش شهابی دنباله‌دار تمپل – تاتل (Temple – Tuttle) است. این دنباله‌دار دارای دوره ۳۳٫۳ ساله است و تقریبا هر ۳۳ سال یک بار با بازگشت آن، تراکم گرد و غبار در مسیر گردش زمین به دور خورشید بیشتر می‌شود و رگبار بارشی بیشتری اتفاق می‌افتد.

دنباله‌دار تمپل – تاتل آخرین بار در سال ۱۳۷۸ در مدارش از محل تقاطع با مدار زمین عبور کرد و به همین خاطر، در آن سال بارش شهابی اسدی چشمگیر و پرتعدادی را شاهد بودیم. اما در سال‌های اخیر، این رقم به ۱۰ تا ۳۰ شهاب در ساعات اوج بارش رسیده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

این شهاب باران معمولا شب‌های ۲۵ تا ۲۸ آبان به اوج خود می‌رسد که در این شب‌ها شاهد حداقل ۱۰ تا ۲۰ شهاب در هر ساعت خواهیم بود. شهاب‌های بارش اسدی، سرعت بسیار بالایی دارند و جزو سریع‌ترین بارش‌های شهابی شناخته می‌شوند. به خاطر همین سرعت بالاست که معمولا این شهاب‌ها به رنگ سفید دیده می‌شوند.

امکان رؤیت این بارش شهابی از آسمان ایران به دلیل شرایط جوی و همچنین نور روز وجود ندارد.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه این بارش امروز دوشنبه، ۲۷ آبان ماه به اوج خود می‌رسد، گفت: به دلیل اوج این بارش در نور روز از یک سو و نور ماه در تربیع آخر و همچنین وضعیت جوی، امکان مشاهده شهاب‌های این بارش وجود ندارد.

وی منشا این بارش را ذرات به جای مانده از دنباله‌دار «تمپل- تاتل» ذکر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر