انتقاد سردبیر نیویورک‌تایمز از برخورد ترامپ با خبرنگاران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
انتقاد سردبیر نیویورک‌تایمز از برخورد ترامپ با خبرنگاران

انتقاد سردبیر نیویورک‌تایمز از برخورد ترامپ با خبرنگاران

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سردبیر روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ را متهم کرد که جان خبرنگارانش را با متهم کردن آنان به "سوء استفاده شخصی و دشمن مردم" خواندن آنان، در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش ایسنا، دین باکت، سردبیر روزنامه نیویورک تایمز اظهار کرد، سابقه رییس‌جمهوری آمریکا در حمله لفظی به روزنامه‌نگاران همچون مگی هبرمن، خبرنگار سیاسی نیویورک تایمز «افتضاح» بوده و احتمال بروز پیامدهایی جدی را به دنبال داشته است.

به گزارش روزنامه گاردین، وی افزود: به نظر من حملات شخصی او به خبرنگاران از جمله مگی بسیار افتضاح و بی‌سابقه بوده است. حمله به خبرنگاران با ذکر نامشان، جان آن‌ها را در خطر قرار می‌دهد. وقتی او نام خبرنگاران را بیان می‌کند و می‌گوید آن‌ها آمریکایی نیستند و دشمن مردم هستند، حمله‌ای هولناک علیه رسانه‌ها صورت می‌دهد.

مدیر اتاق خبر نیویورک‌تایمز اظهار کرد، به‌رغم درخواست بسیاری از خوانندگان روزنامه‌اش و برخی از کارکنانش برای اتخاد رویکردی انتقادآمیزتر علیه ترامپ، شغلش «پوشش خبری سراسر جهان با کنجکاوی بسیار زیاد» است نه اقدام علیه رییس‌جمهوری. او در پاسخ به سوالی درباره احتمال نژادپرست بودن دونالد ترامپ گفت: نمی‌دانم. به نظر من دونالد ترامپ اظهاراتی را بیان می‌کند که به لحاظ نژادی ایجاد تفرقه می‌کنند. این مساله کمی متفاوت است. من در ذهن او نیستم که بدانم.

باکت که نخستین آمریکایی سیاهپوستی است که سردبیری نیویورک تایمز را بر عهده داشته اظهار کرد، علاقه‌ای ندارد که به خبرنگارانش اجازه دهد رییس‌جمهوری را ارزش‌داوری کنند. او در این باره گفت: به عنوان سیاهپوستی که در جنوب آمریکا (جایی که تفکرات نژادپرستانه‌ شدیدتر است) بزرگ شده به شما می‌گویم که در قدرتمندترین متنی که تاکنون درباره مسائل نژادی دیده‌ام، از کلمه «نژادپرست» استفاده نشده بود، بلکه تنها به نقل قول از مردم پرداخته و جهانی که در آن زندگی می‌کنند را توصیف کرده و قضاوت را بر عهده مخاطب قرار داده بود و قضاوت مخاطب از این مطلب کاملا روشن بود. به نظر من این روش مناسب برای نوشتن درباره دونالد ترامپ و هر فرد دیگری است.

این خبرنگار کهنه‌کار در ادامه صحبت‌هایش افزود، «در این که ترامپ با زنان مشکل دارد سوالی نیست» اما او را فردی که تبعیض جنسیتی قائل می‌شود، ننامید. وی ادامه داد، شباهت‌های بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس با ترامپ را به رسمیت می‌شناسد و درباره آینده صنعت رسانه ابراز نگرانی کرد.

سردبیر نیویورک تایمز گفت: به نظر من کار ما پوشش خبری جهان با کنجکاوی بسیار است و باید مردمی را که به دونالد ترامپ رای داده‌اند و دلیل رای آنان را درک کنیم. فکر می‌کنم برخی از خوانندگان از ما می‌خواهند این افراد را نادیده بگیریم اما به نظر من این نوع پوشش خبری با درک افراد جامعه همراه نیست.

باکت که سال ۱۹۸۸ برنده جایزه پولیتزر برای روزنامه‌نگاری تحقیقی شد، همچنین درباره موضع‌گیری به نفع نامزدهای دموکرات چپگرا مانند الیزابت وارن و برنی سندرز، نامزدهای دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ هشدار داد و گفت، اگر نیویورک تایمز به طور علنی به نفع برخی سیاستمداران موضع‌گیری کند، موقعیت فعلی خود را از دست خواهد داد. باکت گفت: آنان احتمالا خواستار یک نیویورک‌ تایمز سیاسی‌تر هستند اما امیدوارم به مرور متوجه شوند که یک نیویورک تایمز بی‌طرف قدرت و ماندگاری بیشتری دارد.

وی تاکید کرد، انجام تحقیقاتی مانند تحقیقات درباره مالیات دونالد ترامپ تاثیر بیشتری نسبت به نگارش مطالب جانبدارانه خواهد داشت. باکت اظهار کرد، شباهت‌هایی میان مساله ترامپ و بریگزیت وجود دارد و از جمله آن‌ها این است که رسانه‌ها نتوانسته‌اند متوجه شوند که چه چیزی رای‌دهندگان را به رای دادن به نفع هر دوی آن‌ها سوق داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
رکنارکنا1 روز قبل
این‌ها چنین افرادی هستند به همین خاطر می‌گویم استقلال از چاله به چاه نیفتد. حالا آقایان شده‌اند غمخوار استقلال و جواد زرینچه. ‌نمی‌خواست قهرمان آسیا شودصراحتا در خبرورزشی می‌گویم فتح‌ا … زاده نمی‌خواست استقلال با حجازی قهرمان آسیا شود. در اردو برای سهراب بختیاری‌زاده و چند بازیکن دیگر حرف درآوردند و جو تیم را برهم ریختند تا استقلال قهرمان آسیا نشود. فتح‌ا … زاده نمی‌خواست و نگذاشت استقلال با حجازی قهرمان آسیا شود. قهرمانی آسیااستقلال می‌تواند قهرمان آسیا شود.
الفالف1 روز قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.
الفالف1 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.
روزنوروزنو1 روز قبل
اکرم عفیف، مهاجم تیم ملی قطر و عضو باشگاه السد هفته گذشته در رقابت با علیرضا بیرانوند، دروازه بان تیم ملی کشورمان در کسب جایزه بهترین بازیکن سال ۲۰۱۹ آسیا به برتری رسیده بود. عفیف به خاطر بازی قطر در مسابقات کشور‌های عربی در مراسم بهترین‌های سال آسیا حضور پیدا نکرد و در اقدامی بی سابقه AFC این جایزه را به فرد غایب اهدا کرد. در قانون AFC باید فرد برنده در مراسم حاضر شود در غیر این صورت، جایزه به نامزد دیگر اهدا می‌شود. شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی عجیب دیگر به دوحه سفر کرد تا شخصا جایزه بهترین بازیکن سال آسیا را به مهاجم قطری تقدیم کند. سپاهان در گروه D با تیم السد قطر رقیب شد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر