سرا آینده خوبی ندارد/ سرا یک روند عادلانه برای شایسته‌سالاری نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

سرا آینده خوبی ندارد/ سرا یک روند عادلانه برای شایسته‌سالاری نیست

تابناکخبرگزاری تابناک |
طرحی که اسمش را گذاشته‌اند «سرا»؛ به نظر می رسد اخرین تیر ترکش اصلاحات باشد طرحی که به پیشنهاد اتحاد ملتی ها در پشت درهای بسته طراحی شده و قرار است مشکل لیست های سفارشی و دقیقه نودی دو دوره قبل انتخابات را جبران کند بخصوص که اکنون فضا با سال 96 و 94 تفاوت دارد و خبری از شور و اشتیاق انتخاباتی نیست.

طرح سرا یا همان سامانه رأی‌ﺳﻨﺠﯽ اصلاح‌طلبان، طرحی است که گفته می‌شود از سوی حزب اتحاد ملت به شورای عالی سیاستگذاری پیشنهاد شده است. در «سرا» که یک وب‏سایت اینترنتی است، اصلاح ‏طلبان به عنوان «انتخاب‌کننده» به عضویت درمی‏ آیند و در یک رای ‏گیری شفاف و دموکراتیک، از میان نامزدهای واجد شرایط، فهرست نامزدهای اصلاح‏ طلبان را در تهران و مراکز استان‏ها برمی گزینند.

به گزارش «تابناک»؛ اما از روزی که اصلاح‌طلبان از طرح جدید خود رونمایی کرده‌اند موافقان و مخالفان این طرح در برابر یکدیگر صف‌آرایی کردند. عده‌ای اعتقاد دارند که این طرح برای گنجاندن نفرات خاص در لیست‌ها است و عده‌ای دیگر آن را فاقد زیر سسخت مناسب برای اجرا می‌دانند.

داود محمدی، نماینده اصلاح‌طلب تهران در خصوص «طرح سرا» که در هفته‌های اخیر به طور جدی توسط شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: به نظر من، «طرح سرا» از زیرساخت و امنیت لازم برای اجرا برخوردار نیست.

وی افزود: در این طرح امکان اینکه عده‌ای وارد سیستم شوند و امنیت آن را دچار مشکل کنند، وجود دارد. از طرفی مسئله اصلی، تقویت احزاب است. در یک جامعه مدنی باید حرف مردم در قالب احزاب گفته و شنیده شود. از این‌رو احزاب بهترین رابط بین مردم و مسئولان هستند و می‌بینیم که در کشورهای مترقی، حزب‌ها کاندیداهایی را به مردم معرفی می‌کنند تا آن‌ها راحت‌تر بتوانند روی به انتخاب بیاورند.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: باید نقش احزاب برای مردم تبیین شود تا آن‌ها با اعتماد بیشتری به آن‌ها روی آورند. احزاب و جریان‌های سیاسی می‌توانند گفتمان‌های مختلف که به جامعه نزدیک است را به وجود آورند و سپس پاسخگوی عمل خود باشند، یعنی در این صورت مردم می‌دانند که طرف حساب آن‌ها چه کسانی هستند.

محمدی اظهار داشت: «طرح سرا» ابتکار عمل را از احزاب اصلاح‌طلب گرفته و در این طرح، احزاب خیلی جایگاه ندارند و این اصلا اتفاق خوبی نیست، زیرا اگر احزاب فردی را معرفی کنند و آن شخص رای بیاورد، پاسخگو هستند، ولی در این طرح اگر به فرد منتخب انتقاد شود می‌گوید من برآمده از نظرجمعی اصلاح‌طلبان هستم و آنگاه مردم سردرگم می‌شوند و نمی‌دانند باید مطالبات خود را از چه کسانی پیگیری کنند.

دبیرکل انجمن اسلامی معلمان کشور گفت: من آینده خوبی را برای این طرح متصور نیستم و اتفاقا برخی احزاب بزرگ اصلاح‌طلب هم در شورای عالی سیاست‌گذاری با آن مخالفت کردند، زیرا این روند یک روند عادلانه برای شایسته‌سالاری نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم اگر بنا به اجرای «طرح سرا» است حتما در ابتدا در قالب‌های کوچک‌تر و نه در انتخابات مجلس یازدهم آزمایش شود، زیرا اگر برای انتخابات پیشرو استفاده شود و ضعف‌ها و ایرادات اساسی آن دیده شود، هزینه زیادی متوجه اصلاح‌طلبان خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا19 ساعت قبل
در مجموع سه هزار و ۵۰۰ نفر کارآموز وکالت در کانون‌های وکلا پذیرش می‌شوند که این پذیرش از طریق آزمون است. رئیس اسکودا با بیان اینکه کانون‌های وکلا رویکرد افزایشی داشته‌اند، افزود: کانون‌های وکلا با درک مشکل بیکاری جوانان که در نتیجه سیاست‌های غلط آموزش عالی ایجاد شده تلاش می‌کند که کارآموزان را جذب کند. باز هم تأکید دارم که هیچ دلیل قابل قبولی وجود ندارد که قوه قضاییه خود اقدام به صدور پروانه کند. ما با توجه به رویکرد معاونت جدید حقوقی قوه قضاییه امیدواریم که این فعالیت موازی رفع شود. با توجه به رویکرد جدید قوه قضاییه و تأکید رئیس قوه بر حاکمیت قانون امیدواریم در این دوره مسئله صلاحیت‌ها حل شود.

تصاویر جدید از لحظه غارت فروشگاه‌ها توسط آشوبگران

مهرمهر20 ساعت قبل
این تصاویر مربوط به اعتراضات اخیر است که طی آن عده‌ای سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب این اعتراضات را به کام خود کرده و این اعتراضات را به اغتشاش و آشوب کشانده‌ند.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
ایسنا/فارس عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه باید کمک کنند تا مجلس در راس امور باشد، مشکلات ساختاری و رویه‌های غلط برخی از نمایندگان را عاملی مهم در مخدوش شدن جایگاه مجلس شورای اسلامی دانست. وی با بیان اینکه در دیگر کمیسیون‌ها نظیر عمران هم همین موضوع صدق می‌کند، گفت: شورای محترم نگهبان هم در تثبیت جایگاه مجلس تاثیرگذار است، این شورا باید زمینه ورود افراد توانمند و متخصص در بخش‌های مختلف به مجلس را فراهم کند. پارسایی با تصریح اینکه رئیس مجلس در واقع سخنگوی این نهاد محسوب می‌شود، تاکید کرد که اختیار نمایندگان قابل واگذاری نیست و رئیس مجلس هم قانونا نمی‌تواند فراتر از مسئولیت قانونی خود تصمیم گیری و عمل کند. پارسایی ابراز امیدواری کرد که قوه قضائیه در تداوم ورود به عرصه مبارزه با مفاسد اقتصادی، به این موضوع نیز ورود کند. عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه باید برای افزایش مشارکت آگاهانه مردم در تمام انتخاباتها تلاش کنند، ابراز امیدواری کرد که در این دوره هم شاهد حضور هوشمندانه و آگاهانه مردم پای صندوق‌های رای باشیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
به گزارش مشرق، نهمین نشست ماهانه جامعه روحانیت مبارز با احزاب و تشکل‌های ارزشی، انقلابی و ولایی صبح امروز (پنجشنبه ۱۴ آذر) در دفتر مرکزی جامعه روحانیت برگزار شد. در ابتدای این نشست آیت‌الله موحدی کرمانی، رئیس جامعه روحانیت مبارز با ذکر حدیثی از امام حسن عسکری علیه السلام در باب کوچک شمردن گناهان در تعالیم اسلامی گفت: هر جا که در زندگی اجتماعی و فردی گرفتار می‌شویم خود مستوجب این گرفتاری شدیم و در نظام هستی، مجازات خداوند را خود موجب می‌شویم. رئیس جامعه روحانیت مبارز با انتقاد از بی مسئولیتی و بی تدبیری برخی مسئولین در افزایش قیمت بنزین بدون مقدمه چینی لازم آن را نمونه‌ای از انتخاب افراد ناکارآمد و عامل گرفتاری دانست و افزود: وای بر این مسئولین! مشکلی را می‌توانند حل کنند یا خدمتی را انجام دهند اما وظیفه و ماموریت مهم را تشخیص نمی‌دهند. در پایان این نشست نمایندگان احزاب و تشکل‌های انقلابی و ارزشی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص انتخابات پیش روی مجلس پرداختند.

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی گفت: این پرونده به عملکرد سال ۸۹ تا ۹۳ مربوط می‌شود که رسیدگی کردیم و در نهایت، چون از نظر دیوان تمکین نشد، دادستان به ناچار دادخواست صادر کرد. دادستان دیوان محاسبات افزود: البته اگر آنان را قانع و ملزم می‌کردیم که سهم صندوق توسعه ملی را بپردازند ضرورتی به تعقیب شان نبود، اما چون نپذیرفتند اعلام کردیم که تعقیب می‌شوند تا کار به رای منتهی شود. آقای شجاعی افزود: ما معتقدیم که سوخت رسانی به کشتی‌های داخلی هم از مصادیق صادرات است و سهم صندوق توسعه ملی باید در آن دیده شود. چرا شرکت هپکو یا آذران با مشکل مواجه شدند؟ این در حالی است که هدف اصلی خصوصی سازی، تغییر مالکیت مدیریت به شیوه‌های قانونی است. وی مهمترین پرونده‌های واگذاری در سازمان خصوصی سازی را شامل شرکت کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، خودروسازی تبریز و آلومینیوم المهدی برشمرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری1 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا1 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا1 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا1 ساعت قبل