افزایش ۱۱٫۹ درصدی مرگ خاموش در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. حوادث

افزایش ۱۱٫۹ درصدی مرگ خاموش در کشور

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس HSE شرکت ملی گاز گفت: در سال 96، 311 نفر فوتی ناشی از گازگرفتگی داشتیم که در سال 97 به 348 نفر رسیده که 11.9 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش ۱۱٫۹ درصدی مرگ خاموش در کشور - 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، غلامرضا بهمن‌نیا در نشستی خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شرکت گاز دوستدار محیط زیست است و با توجه به مسئولیتی که برایش تعریف شده، ماموریت سبز دارد، اظهار داشت: یک رویکرد و ویژگی مهم ما تامین گاز به شکل ایمن، پایدار و بدون وقفه به مشترکین خانگی، صنایع، تجاری و حتی خارج از کشور است.

وی افزود: قرار است سوخت پاک به دست مشتریان برسد و در بسیاری از صنایع و منازل جایگزین سوخت مایعی شود که با خود آلایندگی دارد و به سمت سوخت سبز حرکت کنیم و در حوزه اقتصاد هزینه‌ها را نیز با مصرف این سوخت کاهش دهیم.

رئیس HSE شرکت ملی گاز با بیان اینکه برای ارسال گاز بی‌وقفه باید تاب‌آور باشیم، افزود: یعنی اینکه خود را برای تامین گاز پایدار آماده کرده تا در شرایط بحران و اضطراری توانمند ظاهر شویم.

وی در ادامه به مقایسه حوادث ناشی از گازگرفتگی در سالهای ۹۶ و ۹۷ پرداخت و گفت: در سال ۹۷، ۲۰۶۱ حادثه ثبت شده که از جنس آتش‌سوزی، انفجار و گاززدگی بوده و از این تعداد حادثه منجر به ۳۴۸ نفر شده است که این آمارها این نگرانی را ایجاد می‌کند که در مصرف گاز باارزش و استراتژیک کوتاهی و اهمال می‌کنیم بنابراین باید به موضوع ایمنی حوادث بیشتر توجه کنیم.

بهمن‌نیا با بیان اینکه شرکت‌های گاز استانی فعالیت‌های زیادی در راستای فرهنگسازی مدارس و مساجد و آموزش به مشترکین را در دستور کار قرار داده‌اند، افزود: اما در هر حال باز هم با ۳ تا ۴ درصد افزایش تعداد حوادث روبه‌رو می‌شویم.

وی با بیان اینکه ثبت ۳۴۸ نفر فوتی در سال ۹۷ بیانگر این است که حوادث بخش خانگی در سالهای گذشته روند افزایشی داشته است، گفت: علت ۸۸ درصد حوادث مربوط به مشکلات دودکش و عدم توجه به سالم بودن دودکش‌ها در فصول سرد سال بوده است.

بهمن‌نیا با بیان اینکه ۹۰ درصد فوت و انفجارها از آبان ماه تا پایان سال رخ داده است، گفت: علت بیشتر حوادث نصب غیراصولی و استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد و عدم تهویه دود در منازل بوده است.

وی یادآور شد: برای کشوری که به فکر توسعه است و بنا دارد ۷۰ درصد سبد انرژی از گاز باشد، باید حرکت جدیدی در راستای ایمنی مصرف این سوخت انجام شود.

رئیس HSE شرکت ملی گاز افزود: ۲۵٫۶ درصد حوادث مربوط به گازگرفتگی ناشی از نشت از شلنگ به علت نقص در بست بوده است و ۲۱٫۸ درصد حوادث ناشی از شلنگ‌های پاره و پوسیده بوده است. همچنین قرار دادن مواد قابل اشتغال، باز گذاشتن شیر گاز و لوله‌کشی غیراستاندارد نیز از جمله عوامل آتش‌سوزیهای مربوط به گاز بوده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث دیروز

وی با بیان اینکه سالانه ۳ تا ۴ درصد رشد حوادث را شاهد هستیم، افزود: این ارقام در حالی است که ۳ تا ۴ درصد نیز توسعه گازرسانی را در کشور شاهد هستیم.

وی در ادامه اظهار داشت: از ۳۴۸ فوتی ناشی از گازگرفتگی در سال ۹۷، ۱۳۵ مورد ناشی از آتش‌سوزی و انفجار، ۲۱۳ نفر نیز بر اثر استنشاق گاز مونوکسیدکربن بوده است. به عبارت دیگر ۸۸٫۶ درصد حوادث مربوط به دودکش‌های نامناسب و غیراستاندارد بوده است.

وی یادآور شد: از ۲۰۶۱ حادثه اتفاق افتاده در سال ۹۷، ۴٫۶۷ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش را نشان می‌دهد. از این تعداد حادثه (۲۰۶۱) ۱۸۱۴ حادثه ناشی از آتش‌سوزی و انفجار و ۲۴۷ حادثه به دلیل انتشار گاز مونوکسیدکربن بوده است.

بهمن‌نیا در ادامه با اشاره به آمار حوادث ناشی از گازگرفتگی در شهرها و روستاها تصریح کرد: ۲۴ درصد حوادث گازگرفتگی در روستاها و ۷۶ درصد در شهرها اتفاق افتاده است.

وی همچنین در مقایسه وضعیت حوادث ناشی از گازگرفتگی در ایران و سایر کشورها گفت: میزان حوادث در کشورهایی که به لحاظ وضعیت تامین و توزیع گاز با ایران شباهت دارند، یک‌چهارم ایران است.

وی در ادامه گفت: در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حوادث ناشی از استنشاق مونوکسیدکربن ۱۰درصد کاهش یافته است.

بهمن‌نیا با اشاره به آمار فوتی‌های اعلام شده از سوی اورژانس گفت: ۵۹ نفری که اورژانس اعلام کرده مربوط به تمامی حوادث ناشی از گاززدگی است که نمی‌تواند مبنای ما قرار گیرد چراکه ۹۰ درصد حوادث مربوط به گازگرفتگی از ۱۵ آبان تا ۱۵ اسفند اتفاق می‌افتد.

وی در مقایسه تعداد فوتی‌ها در سالهای ۹۶ و ۹۷ گفت: در سال ۹۶، ۳۱۱ نفر فوتی ناشی از گازگرفتگی داشتیم که در سال ۹۷ به ۳۴۸ نفر رسیده که ۱۱٫۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی همچنین گفت: تعداد حوادث در سال ۹۶، ۱۹۶۹ مورد بوده که در سال ۹۷ به ۲۰۶۱ حادثه رسیده و ۴٫۶ درصد افزایش داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو3 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

(ویدئو) خشم کودک پس از تصادف

فراروفرارو4 روز قبل
کودک چینی پس از برخورد یک خودرو با او و مادرش خشمگین شد. به گزارش فرارو، در چهار راهی در شهر چونگ‌کینگ در غرب چین یک کودک با مادرش در حال عبور از روی خط عابر پیاده بود که ناگهان یک خودرو با آنها برخورد کرد. بلافاصله کودک از جای خود بلند می‌شود و در حالی که فریاد همراه با گریه سر می‌دهد ابتدا نگاهی به مادر کرده و با لگد به سپر خودرو می‌کوبد. راننده نیز بلافاصله از خودرو خارج شده و مادر مصدوم را به بیمارستان منتقل می‌کند. به گفته پلیس راننده در این حادثه مقصر بوده است.

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران3 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر