اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل!

اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل!

الفخبرگزاری الف |
سازمان امور مالیاتی مصرانه، رسیدگی و دریافت مالیات از فعالان اقتصادی را پیگیری می‌کند، اما گویا این جدیت و پیگیری چندان موشکافانه به نظر نمی‌رسد و گویا اظهارنامه مالیاتی برخی مشاغل روی یخ نوشته شده است.

فارس نوشت: براساس گزارش سازمان امور مالیاتی، در میان ۵۰ گروه از صاحبان حرف و صنوف در کشور، پزشکان و وکلا جز گروههایی هستند که علی رغم درآمدهای نجومی خود، باید مالیات بپردازند اما طی سالهای اخیر توجه چندانی به این امر قانونی نداشته‌اند؛ بطوری که فقط ۳۵ درصد پزشکان، دستگاه کارتخوان نصب کرده‌اند و یا گفته شده ۳هزار وکیل پروند مالیاتی ندارند.

بنابراین با اینکه روند نصب کارتخوان رو به افزایش است؛ ولی آن‌چه تمکین مالیاتی را برای فعالان اقتصادی، کم می‌کند نابرابری‌هایی است که در قانون دیده می‌شود و عینیت این نابرابری‌ها در معافیت‌های مالیاتی است؛ موضوعی که در میان اقشار پردرآمد جامعه مانند وکلا دیده شده است.

معافیت‌های مالیاتی بیش از 40 درصد اقتصاد کشور را شامل می شود و اثر این معافیت‌ها فقط در بخش معافیت نیست بلکه شکاف سیاستگذاری غلط و بی‌رویه را ایجاد می‌کند و به بخش مشمول مالیات هم فشار می‌آورد.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، وقتی مؤدی مالیاتی می‌بیند بخش دیگری از اقتصاد کشور از پرداخت مالیات، معاف است ناخودآگاه به‌سمت فرار مالیاتی و تمکین نکردن مالیاتی می‌رود و اگر بخواهیم اقتصاد بدون نفت داشته باشیم باید اقتصاد متکی بر درآمد پاک مالیاتی داشته باشیم و این محقق نمی‌شود مگر اینکه معافیت‌های مالیاتی را به حداقل برسانیم.

اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل! - 5

در این مسیر علاوه بر پزشکان، وکلا هم باید به قانون مالیاتی تمکین و همکاری کنند؛ این درحالی است که به گفته مسوولان امر، تاکنون ۳ هزار نفر از وکلا شناسایی شده‌اند که پرونده مالیاتی ندارند.

* ۳ هزار وکیل مالیات نمی‌دهند

فرید موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: از سازمان امور مالیاتی می‌خواهیم اطلاعات ناشی از فرارهای مالیاتی را به ما بدهد چرا که این کار، انگیزه فعالیت سالم اقتصادی را از بین می‌برد.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه در سالهای اخیر پرداخت مالیات بسیار مورد توجه نبوده و توسعه نیافته است ولی شاید افزایش درآمد‌های مالیاتی و عدالت محور بودن آن بتواند تا حدودی بازار آشفته پرداخت مالیات را سروسامان بدهد.

این نماینده مجلس در مورد عدم پرداخت مالیات از سوی ۳ هزار وکیل می‌گوید: این وکلا چون پرونده مالیاتی ندارند استعلامی از آنها و پروانه فعالیتشان نمی‌شود که این امر جای تأمل دارد.

در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده روش تقسیط پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای تولیدکنندگان پیش‌بینی شده است تا با آن‌ها مساعدت شود و در جایی که اثبات می‌شود فروش به‌صورت اقساطی و یا اعتباری است، متناسب با پرداخت، مالیات بر ارزش افزوده وصول می‌شود.

در این میان سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که یکی از مهمترین کارکردهای مالیات بر ارزش افزوده این است که فعال اقتصادی را در حکم مأمور وصول مالیات قرار می‌دهد که به‌نیابت از دولت، مالیات را از حلقه بعد، دریافت و به حلقه قبل پرداخت و آن‌ها را تهاتر می‌کند.

در معاملات بخش خصوصی و دولت از آن جا که دولت عمدتا به‌عنوان مصرف‌کننده و فعال اقتصادی است، این ضعف در تمکین به‌چشم می خورد و به همین علت تمرکز بر این شده تا الزام بخش‌های دولتی بالا برود.

اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل! - 14

از طرفی در معاملات بخش‌های خصوصی با یکدیگر از آن جا که طرف مقابل هم مؤدی مشمول مالیات بر ارزش افزوده است این ضعف تمکین وجود ندارد و اگر بخواهیم این موضوع را به همه توسعه دهیم عملا بحث سهل الوصول بودن مالیات بر ارزش افزوده بسیار کمرنگ می‌شود.

* لیست وکلای معاف از مالیات افشا شود

اما عیسی امینی، رئیس کانون وکلای دادگستری موضوع ۳ هزار وکیلی که پرونده مالیاتی ندارند را رد کرده و می‌گوید: فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل به کانون وکلا ربطی ندارد. این کانون تنها نهاد و صنفی است که قبل از اینکه درآمدی کسب کند و وکیل پرونده را شروع به وکالت کند با ابطال تمبر مالیاتی بخشی از مالیات خودش را پیش‌پرداخت می‌کند.

وی می‌گوید:کانون وکلا تا زمانی که وکیل دادگستری مفاصا حساب را نگرفته باشد، نه تمدید پروانه را انجام می‌دهد و نه امکان تمدید را دارد. تا زمانی که پرونده‌ هویتی وکیل مشخص نباشد که ما اصلا امکان صدور پروانه را نداریم. بر همین اساس انتظاری که ما از سازمان مالیاتی داریم وقتی ادعایی مثل فرار مالیاتی را مطرح می‌کند خب لیست را به مرجع مربوطه یعنی به کانون وکلا اعلام می‌کرد.

*کمترین فشار مالیاتی از سوی وکلاست

امینی میگوید: از طرفی هر نهادی را که به دقت بررسی کنید می‌بینید که هیچ‌کدام مانند وکلا در پرداخت مالیات خوش‌حساب نیستند چرا که تا محاسبه حساب مالیاتی را ارائه نکنند نمی‌توانند پروانه وکالت خود را تمدید کنند، بنابراین کم یا زیاد شاید به موقع‌ترین پرداخت‌ها از سوی وکلا انجام می‌شود. 

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز معتقد است: کمترین فشار مالیاتی از سوی وکلا به سازمان مالیات وارد می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی ادامه می‌دهد: اگر واقع‌بین باشیم می‌بینیم که ۲۲٫۵ درصد از وکلا پروانه وکالت خود را به دلیل کمی سرمایه تمدید نکرده‌اند درحالی که تمدید یک پروانه وکالت با احتساب مالیات و سایر هزینه‌هایی که به آن وارد است حدود ۳ میلیون تومان می‌شود؛ پس تعداد زیادی از وکلای جوان ما این پول را ندارند آن وقت آنها را متهم به برج‌ساز و متمول و گرفتن حق‌الوکاله‌های نجومی می‌کنند.

* فرار مالیاتی ۶هزار میلیاردی وکلا!

موضوع به همین جا ختم نشد و در همین راستا، یکی از نمایندگان مجلس اظهار کرد که فرار مالیاتی پزشکان، ۶هزار میلیارد است و به همین میزان، وکلا نیز فرار مالیاتی دارند.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز مجدد واکنش نشان داد و نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس ارسال و در آن تأکید کرد: این اظهارات غیرواقعی موجب تشویش اذهان و رنجاندن خاطر جامعه وکلا شده و «شدیدا فرار مالیاتی 6هزار میلیاردی توسط این جامعه تکذیب می‌شود».

اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل! - 27

* وکلا تا دیماه فرصت نصب کارتخوان دارند

حالا خبر رسیده که وکلا تا آخر دی در سامانه صندوق فروش ثبت‌نام کنند؛ علی رستم پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی می‌گوید: در شهریور ماه امسال حدود ۱۵ گروه از فعالان اقتصادی که حدود ۵۰ شغل می‌شوند را دسته بندی کردیم که وکلا هم جزو این گروه بودند. 

وی می‌گوید: برای ثبت‌نام دستگاه‌های کارتخوان فراخوان دادیم و از اول مهر ماه ثبت نام شروع شد و تا آخر دی ماه نیز ادامه دارد.

رستم پور تاکید می‌کند: بعد از آن، افرادی که به قانون تمکین کنند از اول سال ۱۳۹۹ ملزم به نصب و استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در قالب دستگاه شبکه‌های بانکی خواهند بود.

اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل! - 32

بنابراین صاحبان حرف و مشاغل مشمول نصب، راه اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش در بیست و هشتم شهریور امسال از طریق روزنامه رسمی، کثیرالانتشار و دیگر رسانه‌ها فراخوان شدند مبنی بر اینکه از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق مقررات خواهند بود و وکلا به انضمام ۱۴ گروه از فعالان اقتصادی در قالب ۵۰ گروه از صاحبان حرف و صنوف در کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از دستگاه کارتخوان هستند.

* آمار پائین وکلا برای درخواست ثبت‌نام کارتخوان

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌ سپاری سازمان امور مالیاتی در مورد استقبال وکلا از این طرح می‌گوید: درصد ثبت نام وکلا در سامانه سازمان امور مالیاتی برای دستگاه کارتخوان هم اکنون بسیار پائین است و به نظر می رسد از سمت کانون وکلا باید اطلاع رسانی بیشتری انجام شود.

وی تصریح می‌کند: سازمان امور مالیاتی بحث اطلاع رسانی خود را از مسیرهای مختلف تشدید کرده و انتظار داریم کانون وکلا نیز گام‌های بلندتری در این زمینه بردارد و تا پایان دی ماه سال جاری این کار به نحو مطلوب در کشور انجام شود.

* پای دیوان عدالت به پرداخت مالیات وکلا باز شد

در این زمینه فقط الزام سازمان امور مالیاتی برای به خط کردن وکلا در پرداخت مالیات وجود ندارد بلکه دیوان عدالت اداری نیز پای کار آمده و در رأی خود، صدور و تمدید پروانه وکالت را منوط به پرداخت مالیات کرده است.

اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل! - 39اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل! - 40

رأی دیوان عدالت اداری در مورد اخذ مالیات و تمدید پروانه وکلا

در رأی هیأت تخصصی اداری و امور عمومی دیوان عدالت اداری آمده:

«نظر بر اینکه بر اساس ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم، تمدید پروانه‌های کسب و کار از طرف مراجع ذیربط منوط به ارائه گواهی پرداخت بدهی مالیاتی گردیده که شامل پروانه وکالت نیز می‌گردد و در بخشنامه شماره ۵۴۷۸۵٫۴ – ۵٫۱۱٫۵۹ دولت نیز مورد تأکید قرار گرفته و اخذ هزینه تمدید دفترچه نیز مغایرت با مقررات قانونی ندارد و خارج از حدود اختیارات قانونی تشخیص داده نمی‌شود. لذا مستندا به بند «ب» ماده ۸۴ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ رای به رد شکایت صادر و اعلام می‌گردد. رأی صادره ظرف بیست روز از تاریخ صدور، از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است.»

اما و اگر فرار مالیاتی ۳ هزار وکیل! - 44

* جریمه برای وکلایی که مالیات ندهند

حالا طبق آخرین اعلام سازمان امور مالیاتی، فردی که در نصب کارتخوان کوتاهی کند، ۲ درصد از درآمد محاسبه شده را به صورت جریمه باید پرداخت کند و افرادی که در نصب کارتخوان به قانون عمل کرده‌اند قانون مشوق‌های مالیاتی را وضع کرده است که به موجب این قانون این افراد به مدت ۲ سال، سالیانه ۱۰ درصد از مالیات معاف خواهند شد.

جلوگیری از فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد باعث می‌شود تا چرخ‌های اقتصادی کشور بهتر از گذشته بچرخد و حالا امیدواریم وکلا در میان مشاغلی نباشند که علیرغم درآمدهای بالا و میلیاردی خود از دادن مالیات امتناع می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

به ثانیه‌های آخر این ویدیو دقت کنین!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر1 روز قبل
امروز در مجلس شورای اسلامی به بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و بررسی لایحه دو فوریتی درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌پردازند.

نظرها

اخبار بیشتر