کمترین ساعات آموزش دوره ابتدایی متعلق به ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
کمترین ساعات آموزش دوره ابتدایی متعلق به ایران

کمترین ساعات آموزش دوره ابتدایی متعلق به ایران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کمترین میزان ساعات آموزش دانش‌آموزان دبستانی در بین کشورهای در حال توسعه متعلق به ایران است، گفت:زمان آموزش در دوره ابتدایی باید ۳۰ روز یا ۱.۵ ماه اضافه شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مسعود کبیری عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در نشست بررسی موضوع زمان آموزش در آموزش و پرورش ایران که در محل این پژوهشگاه برگزار شد، اظهار‌ کرد: براساس سند برنامه درسی ملی، زمان آموزش برای دوره ابتدایی ۹۲۵ ساعت است، البته درباره تعداد روزهای آموزش مصوبه مشخصی وجود ندارد اما به نظر می‌رسد روزهای آموزش باید ۱۸۵ روز باشد.

وی افزود: زمان آموزش رسمی و واقعی، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، سال تحصیلی گذشته در خوشبینانه‌ترین حالت دانش آموزان ۱۵۵ روز به مدرسه رفتند که البته در این سال تحصیلی به دلیل آلودگی هوا هیچ روزی تعطیل نبود همچنین مدارس ابتدایی از خردادماه به طور کامل تعطیل می‌شوند یعنی ۳۱ اردیبهشت پایان فعالیت است.

ادعای ۱۲۹۰۰ ساعت زمان آموزش در ایران یک فریب است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ادامه‌ داد: آقای حسینی در دوره‌ای که سرپرست آموزش و پرورش بود اعلام کرد، ۱۲ هزار و ۹۰۰ ساعت زمان آموزش در ایران داریم و در مقایسه با میانگین جهانی که ۸ هزار ساعت است بسیار زیاد است اما به نظر می‌رسد این مسئله نوعی فریب است چون هیچ وقت این ساعت آموزش را به دانش‌آموزان ارائه نمی‌دهیم.

کبیری افزود: سال تحصیلی گذشته در دوره ابتدایی دانش‌آموزان حداکثر ۱۵۵ روز در مدرسه بودند و در مجموع ۴۶۵۰ ساعت آموزش دیدند که ۱۰۰۰ ساعت از زمان تعیین‌شده آموزش کمتر است، ایران در میزان سالیانه آموزش دانش‌آموزان پایه چهارم در مقایسه با سایر کشورها در جدول رده‌بندی دنیا کشور یکی مانده به آخر است و بعد از ایران، لتونی قرار دارد.

کمترین میزان ساعات آموزش دانش‌آموزان دبستانی متعلق به ایران

وی اضافه کرد: هیچ تردیدی نداشته باشید که دانش‌آموزان دوره ابتدایی کمترین میزان آموزش را در مدرسه در میان کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته دریافت می‌کنند، دانش‌آموزان دوره ابتدایی در طول هفته ۲۱ ساعت آموزش واقعی دریافت می‌کنند که در روسیه و اسلوونی این ساعت کمتر و در ایتالیا و آمریکا میزان ساعت آموزش هفتگی دانش‌آموزان بیشتر است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در ایران تعداد هفته‌ها در طول سال تحصیلی ۳۴ هفته است و ایران جزو کشورهایی است که تعداد هفته‌های تحصیل در آن به شدت اندک است، مطرح‌ کرد: در ژاپن دانش آموزان ۴۰ هفته در طول سال تحصیلی به مدرسه می‌روند.

کبیری درباره روند تغییرات ۱۵ ساله زمان آموزش گفت: تنها کشوری هستیم که بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ کاهش بسیار شدیدی در زمان آموزش داشتیم و قبل از سال ۲۰۱۱ بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ روز آموزش در مدارس داشتیم و بعد از آن با تعطیلی ۵شنبه‌ها و اضافه شدن یک ساعت به زمان آموزش هر روز، کاهش بسیار شدیدی در نمودار ایران مشاهده می‌شود.

بیشترین زمان آموزش در مدارس شاهد و کمترین مدارس غیردولتی

وی با اشاره به اینکه بیشترین زمان آموزش دوره ابتدایی را در مدارس شاهد داریم و مدارس غیردولتی کمترین زمان آموزش را دارند چون بیشتر در مراکز شهرها هستند و در اینجا تعطیلات به عوامل مختلف از جمله آلودگی هوا بیشتر است، افزود: در استانها نیز به لحاظ زمان آموزش تفاوت‌هایی مشاهده می‌شود به عنوان مثال زمان آموزش سالانه دانش‌آموزان ابتدایی در شهر تهران ۵۹۰ ساعت و در شهر اصفهان ۶۶۰ ساعت است و گاه ۷۰ ساعت فاصله زمان آموزش را در بین شهرهای مختلف مشاهده می‌کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ادامه‌داد: کل ساعت آموزش دوره ابتدایی ۶۴۵ ساعت است که در مطالعات پرلز این میزان ۶۲۷ ساعت آموزش به دست آمده است و به طور متوسط هر دانش‌آموز درپایه چهارم دبستان ۱۸ ساعت تعطیل است و ۳۵ درصد دانش آموزان ۱۰ درصد از روزهای آموزش را غیبت می‌کنند و به این نتیجه رسیدیم که به طور متوسط دانش آموزان ۱۹ ساعت در طول سال تحصیلی از مدرسه غائب هستند.

کبیری درباره مقررات نوشته و نانوشته‌ای که برکاهش زمان آموزش تأثیر می‌گذارند، عنوان‌کرد: تعطیلی پنج شنبه‌ها، بخشنامه کاهش ساعت کار آموزگاران بالای ۲۰ سال سابقه و برگزاری جلسات شورای معلمان در ساعات آموزشی از جمله این موارد است، تحقیقی در سال ۹۲ انجام دادیم و در‌ آن مشخص شد که دو سوم زمان معلمان صرف آموزش و‌ آماده سازی و یک سوم صرف آموزش واقعی می‌شود.

دانش‌آموزان ابتدایی ۷۵ درصد زمان کلاس درس را آموزش واقعی دریافت می‌کنند

وی بیان کرد: در خوشبینانه‌ترین حالت از ۵۷۶ ساعت آموزشی که تصور می‌کنیم وجود دارد ۱۷۰ ساعت آن تشکیل نمی‌شود و ۱۳۰ ساعت نیز صرف استراحت درون مدرسه می‌شود و عملا دانش آموزان ۷۵ درصد از زمان کلاس درس را آموزش واقعی دریافت می‌کنند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش تصریح‌کرد: از هنگامی که زمان آموزش را کاهش دادیم، عملکرد آموزشی ایران در مطالعات تیمز و پرلز کاهش یافت و این یک هشدار است که زمان آموزش عاملی مهمی در عملکرد تحصیلی است و هیچ چاره‌ای نداریم که زمان آموزش را به استاندارد تعریف شده برگردانیم، ایران کشور‌ آخر در مطالعات تیمز و پرلز است.

زمان آموزش در دوره ابتدایی باید ۳۰ روز یا ۱٫۵ ماه اضافه شود

کبیری افزود: استاندارد و توصیه یونسکو هزار ساعت آموزش در طی ۲۰۰ روز است و ما باید ۳۰ روز یا ۱٫۵ ماه را به زمان آموزش اضافه کنیم و این باعث ارتقای کیفیت یادگیری می‌شود همچنین معلمان از حجم کتاب‌های درسی گلایه دارند و اگر زمان تدریس را افزایش دهیم مشکل حجم زیاد کتاب‌های درسی نیز منتفی می‌شود، مسئله دیگر وقت کافی معلم برای تدارک آموزش عمیق است که هم اکنون این اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه‌داد: پیشنهاد ما برای اضافه کردن ۱٫۵ ماه به طول سال تحصیلی ادامه فعالیت مدارس تا پایان خرداد و آغاز فعالیت آنها از ۱۵ شهریور است از سوی دیگر اکثر کشورها ۵ تا ۱۳ هفته تعطیلات آخر سال دارند که در ایران این میزان ۱۲ هفته است و می‌توانیم زمان تعطیلات پایان سال تحصیلی راکمتر کنیم و تعطیلات را در وسط سال قرار دهیم به عنوان مثال بیشتر کشورها تعطیلات پاییزی، زمستانی و بهاری دارند از سوی دیگر تعطیلات تابستانی را کم می‌کنند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش بیان‌کرد: برای اینکه بتوانیم سال تحصیلی را از ۱۵ شهریور آغاز کنیم ممکن است گفته شود در استان‌های گرمسیر این امکان وجود ندارد اما در آنجا می‌توان با دایر‌کردن مدارس در روزهای پنج شنبه میزان زمان آموزش را افزایش داد و باید در این رابطه تمرکززدایی انجام شود تا مدارس حداقل ۱۸۵ روز برای آموزش دایر باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر