توقف روند کاهش استفاده از آنتی بیوتیک‌های حیوانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

توقف روند کاهش استفاده از آنتی بیوتیک‌های حیوانی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از فرانس پرس؛ سازمان امنیت غذایی و بهداشتی فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد کاهش استفاده از آنتی بیوتیک روی دام‌ها و سایر حیوانات در فرانسه در سال ۲۰۱۸ پس از آنکه به مدت ۸ سال به شدت کاهش یافت، به پایین‌ترین حد رسید.

فرانسه سال ۲۰۱۲ نخستین طرح دولتی پنج ساله را برای کاهش استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای سلامت حیوانات هم برای دام‌ها و هم سایر حیوانات آغاز کرد. این طرح که اکو آنتی بیو نام دارد برای پنج سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۱ از سر گرفته شد. پس از کاهش مصرف آنتی بیوتیک برای حیوانات که از سال ۲۰۱۱ مشاهده شد، استفاده از آنتی بیوتیک برای حیوانات در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ۰٫۷ درصد افزایش یافت که این افزایش در میان گونه‌های متفاوت، تفاوت داشت.

ژان پیر اوران، مسئول سازمان ملی دارو‌های دامپزشکی اعلام کرد افزایش مصرف آنتی بیوتیک برای گاو‌ها و خرگوش‌ها بسیار ناچیز است، اما این نخستین نشانه هشدار است. ما می‌دانیم که روزی به پایین‌ترین حد مصرف خواهیم رسید. باید اطمینان یافت که بار دیگر به اوج باز نمی‌گردیم.

مصرف آنتی بیوتیک‌هایی با خطر بالا که در پزشکی انسانی نیز مواد خطرناکی محسوب می‌شود در مقایسه با سال ۲۰۱۳ که سال مرجع است، کاهش یافته است.

از سال ۲۰۱۱، میزان آنتی بیوتیک‌های حیوانی فروخته شده ۴۸٫۲ درصد کاهش یافت. کاهش فروش این ماده در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال پیش از آن ۵٫۵ درصد بود.

گزارش سازمان نظارت بر مصرف میکروب کش‌ها در اروپا که در ماه اکتبر منتشر شد، حاکیست فروش آنتی بیوتیک‌ها برای مصارف حیوانی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ به میزان ۳۲ درصد کاهش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
نتیجه شمارش آرای مردمی در چهارمین روز از سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت اعلام شد. قدس آنلاین: به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، پنج فیلم برتر از نگاه تماشاگران جشنواره سینماحقیقت تا پایان روز چهارم جشنواره، توسط دبیر ستاد جایزه تماشاگران به این شرح اعلام شد: رتبه اول: «تارهای ممنوعه»؛ کارگردان: حسن نوری، تهیه کننده: افسانه سالاری-حسن نوریرتبه دوم: «جایی برای فرشته‌ها نیست»؛ کارگردان: سام کلانتری، تهیه کننده: محمد شکیبانیا-محسن شاه محمد میرابرتبه سوم: «پروژه ازدواج»؛ کارگردان: حسام اسلامی - عطیه عطارزاده و تهیه کننده: اتین دو ریچاد - حسام اسلامی - عطیه عطارزادهرتبه چهارم: «قرقبان»؛ کارگردان: فتح الله امیری و نیما عسگری، تهیه کننده: فتح الله امیریرتبه پنجم: «صدسال تنهایی»؛ کارگردان: مهدی فارسی، تهیه کننده: محمدعلی فارسیآرای تماشاگران به صورت روزانه اعلام می‌شود و جایزه تماشاگران سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود. تنها فیلم‌های بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت در این نظرسنجی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

نظرها

اخبار بیشتر