وقتی غذای تند می‌خوریم چه اتفاقی برای بدن مان می‌افتد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

وقتی غذای تند می‌خوریم چه اتفاقی برای بدن مان می‌افتد؟

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: با خوردن فلفل علاوه بر سوزش احتمالی قلب، معده نیزتولید اسید می کند.این افزایش آب معده اسیدی به این معنی است که وقتی غذای تند به طور کامل هضم می شود، می تواند منجر به احساس سوزش ناراحت کننده بعد از حرکت روده شود.

وقتی غذای تند می‌خوریم چه اتفاقی برای بدن مان می‌افتد؟ - 1

به گزارش رکنا، ترکیباتی به نام کپسایسینوئیدها گرمای خود را به فلفل‌ها می‌دهند. گیرنده‌های دهان و زبان که دمای گرم و درد را حس می‌کنند، همان گیرنده هایی هستند که هنگام مصرف غذاهای تند تحریک می‌شوند و سعی می‌کنند بدن را خنک کنند. با خوردن فلفل بدن شروع به عرق کردن می‌کند تا دمای بدن پایین بیاید.

کپسایسینوئیدها برای اولین بار بزاق دهان را تحریک می‌کنند. همچنین غشاهای مخاطی موجود در بینی، چشم‌ها و گلو را تشدید می‌کند، که می‌تواند منجر به آبریزش چشم، بینی و حتی عطسه کردن شود.

با وجود همه این موارد، بسیاری از مردم واقعا از غذاهای تند لذت می‌برند، و بسیاری از آنها قادر به تحمل غذای «گرم» نسبت به دیگران هستند. اما چرا؟ پاسخ کوتاه این است که بدن و درک‌های حسی همه متفاوت هستند.

مصرف ادویه جات براساس شاخص گرمای مواد غذایی فرد و همچنین گیرنده‌های طعم فرد است. بنابراین ممکن است یک فرد فوق العاده حساس باشد. البته تأثیر فرهنگی و اولویت اصلی شخصی نیز در خوردن فلفل نقش دارند. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که اولویت غذایی یک شخص حتی قبل از تولد او شروع می‌شود. این به معناست است که تغذیه مادر حین بارداری و تغذیه با شیر مادر نیز می‌تواند بر اولویت‌های غذایی شخص تأثیر بگذارد. جوانه‌های چشایی کودکان و خردسالان نیز تحت تأثیر آنچه در سنین جوانی در معرض آن قرار دارند، می‌باشد. به همین دلیل ممکن است کسانی که در خانه هایی بزرگ شده‌اند که مقادیر زیادی ادویه را در آشپزی خود مصرف می‌کنند، بیشتر به خوردن غذاهای تند در بزرگسالی روی می‌آورند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

ناراحتی‌های رایج بعد از غذا شامل تعریق و سوزش قلب است و افراد دارای حساسیت لازم است حتی باید بیشتر مراقب باشند. غذاهای پرادویه می‌توانند آب بزاق و معده را تحریک کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمستان با گاری‌هایی برای ما تداعی می‌شود که بوی لبو از آن سر به فلک می‌کشد. در مرحله بعد قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم. اجازه می‌دهیم چغندرها به مدت۳۰ دقیقه به آرامی بپزند. آب لبوها را نیز کنار می‌گذاریم. ۱ لیوان از آب لبو را با سرکه سفید و کمی نمک در قابلمه‌ای می‌ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا به جوش بیاید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم»

7+
همشهریهمشهری1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن، علت عمده‌ بروز بیماری‌های لثه است و لثه و استخوان‌هایی که از دندان حفاظت می‌کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در کاهش میکروب‌های مضری که می‌توانند باعث بروز این بیماری‌ها شوند، دارد. همچنین سیگار کشیدن با تاثیری که بر سیستم ایمنی بدن می‌گذارد، بدن را برای مقابله با میکروب‌ها کم توان کرده و لثه‌ها با احتمال بیشتری در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرند. بنابر اعلام بنیاد بیماری‌های خاص، با ترک سیگار طی ۳ تا ۵ سال احتمال ابتلا به سرطان دهان به نصف کاهش یافته و با گذشت زمان و به مرور این احتمال کاهش خواهد یافت. با متوقف کردن مصرف سیگار، بدن افراد قادر خواهد بود که با میکروب‌هایی که منجر به بیماری‌های لثه می‌شوند مقابله کند و حرکت جریان خون به سمت لثه‌ها افزایش خواهد یافت که به سالم ماندن لثه‌ها کمک می‌کند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - آرزوی یکی دیگر از کودکان مبتلا به بیماری سرطان به همت موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ با پوشیدن لباس عروس صورتی در اهواز محقق شد. وی افزود: آرزوی پرند هشت ساله پوشیدن لباس عروس صورتی بود که برای رسیدن به این آرزو ماه‌ها انتظار می‌کشید. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ ادامه داد: شاید از میان تمامی کودکانی که آرزوی آنها برآورده شده است تاکنون این میزان ذوق و اشتیاق را مشاهده نکرده بودیم. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ گفت: اعتقاد داریم تمامی افرادی که به میدان آرزو قدم می‌گذارند منتخبان خداوند هستند. وی افزود: آرایشگاه، سفره عقد، آتش بازی، گروه موسیقی، لباس عروس، تالار عروسی، بادبادک آرایی، جرثقیل برای بالا بردن جایگاه عروس و تمامی خدمات و پذیرایی به صورت رایگان انجام شده که جا دارد از تک‌تک این افراد خیر صمیمانه قدردانی کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر