تب مدرک‌گرایی در کشور بالاتر از مهارت آموزی است/ دانشگاه مقصر اصلی مشکلات بازار کار است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
تب مدرک‌گرایی در کشور بالاتر از مهارت آموزی است/ دانشگاه مقصر اصلی مشکلات بازار کار است

تب مدرک‌گرایی در کشور بالاتر از مهارت آموزی است/ دانشگاه مقصر اصلی مشکلات بازار کار است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کارشناس روابط کار با اشاره به رواج مدرک گرایی در کشور گفت:باید برای جوانان ظرفیت سازی کنیم،نیاز است محدودیت ها را در بازار کار برداریم و مشکل اشتغالزایی را حل کنیم. تقصیر موانع و مشکلات در بازار کار بیشتر از دانشگاه ها است.

- اخبار اقتصادی -

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس روابط کار در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره گسترش مدرک گرایی در کشور گفت: نمی توانیم همه تقصیرها را به گردن آموزش کشور بگذاریم اما آموزش‌ها هم مشکلاتی دارد ولی مشکلات جدید نیست. مهارت آموزی مهم‌تر از مدرک گرایی است و ضرورت دارد که مهارت آموزی جایگزین مدرک گرایی شود.

وی ادامه داد: نباید همه تقصیرها را بر گردن آموزش عالی بگذاریم، با وجود اینکه کارآفرینی در دانشگاه‌ها را به طور جدی شروع کردیم، ولی معتقدم که این کار تأثیر چندانی در بازار کار نداشته است، بنابر این اینکه همه تقصیرها را روی آموزش عالی بگذاریم راهگشا نیست.

حاج اسماعیلی با اشاره به اصلاح نظام آموزش عالی و گزینش رشته‌های دانشگاهی بیان کرد: اصلاح نظام آموزش عالی و رشته‌های دانشگاهی به شکل کارشناسی شده باید انجام شود. اکثر کسانی که به دنبال تسهیلات دانشگاهی در سطح بالا می‌روند، به دنبال این هستند که یک شغل خوب و پرستیژ داشته باشند، در حالت کلی نیز یکی از دلایل پیگیری برای مدرک اهمیت پرستیژ آن است.

کارشناس اقتصادی بیان کرد: تا زمانی که کارشناسان روابط کارهدف دانشگاه‌ها، ادارات، کارگاه‌های ودولتی داشته باشند، با مشکل مدرک گرایی و بیکاری در کشور روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از نرخ اشتغال معطوف به بخش خدمات است اظهار داشت: باید برای جوانان ظرفیت سازی کنیم، نیاز است محدودیت‌ها را در بازار کار برداریم و مشکل اشتغالزایی را حل کنیم. تقصیر موانع و مشکلات در بازار کاربیشتر از دانشگاه‌ها است.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه بخش عمده اشتغالزایی در کشور در بخش خدمات است گفت: کشور ما کار بهره‌وری ندارد و یک اقتصاد خدماتی را دنبال می‌کند. در چنین وضعیتی همه افراد می‌توانند مشغول کار شوند، به طور مثال حتی اگر یک دکتر در رشته فنی تخصص داشته باشد می‌تواند کار هم پیدا کند. بخش خدمات مهم است و دولت هم باید این بخش را زنده نگه دارد.

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های دولتی نمی‌تواند منجر به توسعه بازار کار شود بیان کرد: بخشی از اقتصاد کشور به موجب اصل ۴۴ قانون اساسی، بخش تعاون است، اما بسیاری از مسئولان اعتقادی به تعاون ندارند، اگر به تعاون اعتقاد داشتند بسیاری از مشکلات حل می‌شد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

این فعال کارگری با اشاره به اینکه جذب فارغ التحصیلان و تجمیع سرمایه‌های خرد با تعاون گفت: تعاون یکی از بخش هایی است که هم ظرفیت جذب فارغ التحصیلان و هم سرمایه‌های خرد را دارد.

وی با اشاره به پایین بودن رتبه کسب و کار افزود: با وجود اینکه تلاش کردیم که رتبه فضای کسب و کار در عرصه بین المللی بهبود یابد ولی این اتفاق نیفتاد و نتوانستیم این رتبه را ارتقا دهیم بنابر این نباید همه مشکلات را به گردن دانشگاه بگذاریم، بلکه باید یکی یکی این مشکلات را پیدا کنیم، چرا که بسیاری از مشکلات وابسته به نظام عرضه و تقاضا است.

حاج اسماعیلی باید مشکلات متعدد در مسیر کار آفرینی رفع شود گفت: ۹۵ درصد کارآفرینان شکست و ۴درصد موفق می‌شوند. خوب است که در تمام دروس دانشگاهی واحدهای کارآفرینی باشد، تا همه افراد فقط به استخدام فکرنکنند بلکه به این فکر کنند که چطور می‌توانند کسب و کار جدیدی راه اندازی کنند.

وی با بیان اینکه تحصیلات دانشگاهی جایگاه خودش را دارد اما باید ببینیم چطور می‌توانیم آن را کارآمد کنیم ادامه داد: سهم تحقیقات و توسعه در کشور ما از تولید ناخالص داخلی بسیار پایین است. در برخی صنایع مثل خودروسازی که سالهای سال است فریاد می‌زنیم و مردم با آن درگیرند و جزو صنایع برجسته کشور به شمار می‌رود، سهم تحقیقات و توسعه کمتر از یک درصد است.

حاج اسماعیلی با تاکید بر اینکه دانشگاهای ما نیازمند داشتن تحقیقات و توسعه هستند، گفت: تحقیقات و توسعه دانشگاه به منزله مقاله نویسی نیست. وقتی تحقیق و توسعه در دانشگاه شکل می‌گیرد، پروژه قبول می‌کند و این پروژه می‌تواند زایش دانشگاه باشد یا از بیرون با تقاضا بیاید. بنابر این اگر می‌خواهیم فارغ التحصیلان دانشگاهی کارآمدی در بازار کار داشته باشیم که تغییر و تحول ایجاد کنند باید دانش را کیفی کنیم. دانش زمانی کیفی می‌شود که واحد تحقیقات و توسعه در دانشگاهها برجسته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پخش پشت صحنه سریال به رنگ خاک

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزای میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، پس از پایان پخش سریال ۳۴ قسمتی «به رنگ خاک» پشت صحنه ساخت این پروژه امشب چهارشنبه نمایش داده می‌شود. در تصاویری که پخش می‌شود تهیه کننده، کارگردان و سایر عوامل پشت و مقابل دوربین درخصوص ساخت این سریال توضیح می‌دهند. بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبر سیما اینجا کلیک کنیدمجموعه تلویزیونی «به رنگ خاک» به تهیه کنندگی سعید بشیری و حسن لفافیان کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما بود. /انتهای پیام

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«دل» مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال در ۲۸ قسمت به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است. نمایی از این سریال را مشاهده می‌کنید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر