مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد

مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد

مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور استاندار مرکزی و سایر مسئولان استانی در شهر اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی با حضور سید علی آقازاده، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ احمد سجادی، مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری؛ حسین بختیاری، فرماندار شهرستان اراک؛ مجید رستگاری گوهر، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ مصطفی مشایخی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان؛ سرهنگ غلامرضا کریمی، مسئول مرکز حفظ آثار سپاه روح‌الله استان مرکزی؛ علی شاملو، مدیرکل حوزه استاندار؛ قنبر موسی نژاد، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی؛ فائزه عقیلی، سرپرست اداره کل روابط عمومی استانداری؛ مرتضی سورانه، عضو شورای اسلامی شهر اراک؛ حمید کربلایی حسنی، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک؛ جهانبخش قنبری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و جمعی از مسئولان، کتابداران، خبرنگاران، فعالان حوزه کتابخوانی استان و اعضای کتابخانه‌های عمومی در سالن اجتماعات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد.

سیدعلی آقازاده در آیین گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از زحمات تمام فعالان عرصه کتاب به ویژه کتابداران، ناشران و کتابفروشان، اظهار داشت: استان مرکزی در موضوع کتاب و کتاب‌خوانی در حد متوسطی قرار دارد. همه باید تلاش کنیم تا سرانه کتابخوانی در استان را بالا ببریم. استان مرکزی، استانی با سابقه فرهنگی و تاریخی بسیار مهم و درخشان است، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای آشناسازی جوانان با کتاب و کتاب‌خوانی معطوف کنیم. در طول یک ماه گذشته فعالیت‌های خوبی را در استان در این زمینه شاهد بودیم. شوراهای شهر و شورای اسلامی شهر اراک می‌توانند در این زمینه کمک کنند.

آقازاده با اشاره به نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری‌ها، بیان کرد: متاسفانه مطلع شدیم که امسال و همچنین سال گذشته نیم درصد شهرداری اراک به کتابخانه‌ها پرداخت نشده در حالی که این قانون است و شهرداری‌ها مکلف به رعایت آن هستند. در استان مرکزی تقریبا همه شهرداری‌ها، به جز شهرداری اراک سهم نیم درصد کتابخانه‌ها را می‌پردازند. بنابراین از شهرداری اراک تقاضا داریم که مسیر تکلیف خود را انجام دهد. با توجه به گذشت ۸ ماه از سال، ممکن است شهرداری نتواند این سهم را یکجا بپردازد اما با تهاتر (بخشی نقدی و بخشی غیرنقدی) پرداخت آن امکان‌پذیر است.

استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت مطالعه و کتاب‌خوانی، بیان کرد: دانش‌اندوزی و کتاب‌خوانی در اسلام از جایگاه بالایی برخوردار است. روایت‌های گوناگونی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) موجود است که پیروان دین مبین اسلام را به دانش‌ورزی و کتاب‌خوانی توصیه و سفارش کرده‌اند.

آقازاده ادامه داد: یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌تواند آفت جهل را بزداید مطالعه است و آنچه می‌تواند شبهه‌های ذهنی را دفع کند و ایمان و اطمینان را به قلب‌ها بازآورد، مطالعه و کتاب‌خوانی است.

وی عنوان کرد: کتاب حافظ و احیاکننده تفکر و اندیشه‌های والا و منبع عظیمی است که طالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب می‌کند و امروزه این کتاب است که می‌تواند به عنوان وسیله‌ای مطمئن و کارآمد در بهینه‌سازی فرهنگ جامعه مورد استفاده قرار گیرد، گواه این موضوع جوامعی هستند که با کتاب انس و الفت داشته‌اند و به تعبیری راه توسعه خود را در مسیر کتاب و کتاب‌خوانی مشخص کرده‌اند.

استاندار مرکزی افزود: توسعه علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع در گرو خواندن کتاب است. اهمیت دادن به کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه از مهم‌ترین راه‌های توسعه فرهنگی بوده و بی‌دلیل نیست که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه در جهان امروز سرانه مطالعه است.

آقازاده تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین و اصولی‌ترین نهادهای فرهنگ‌ساز در امر ترویج کتاب‌خوانی، خانواده است. خانواده‌ها می‌توانند با اجرای برنامه‌هایی همچون مطالعه هم‌زمان و همراه با فرزندان یا رفتن به نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی از جمله کتاب و مطبوعات، زمان‌بندی برای مطالعه یا قصه‌گویی، اختصاص فضایی در خانه به مجموعه کتابخانه و عضویت اعضای خانواده در کتابخانه و مراجعه به کتاب در زمان حل مشکلات در راستای ترویج کتاب‌خوانی گام بردارند.

وی بیان کرد: در نظام آموزشی نیز با برنامه‌هایی چون تقویت کتابخانه‌های کلاس‌ها و معرفی کتاب در کلاس‌های درس، آشناسازی دانشجویان و دانش‌آموزان با شیوه‌های صحیح مطالعه می‌توان در راستای ترویج مطالعه گام برداشت.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

استاندار مرکزی ادامه داد: رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب هم یکی از ارکان مهم در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی هستند که می‌توانند با تولیداتی با مضمون مطالعه، تبلیغ رایگان کتاب، معرفی نویسندگان، کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشان و ناشران و … به این موضوع کمک درخور توجهی کنند.

وی افزود: صنعت نشر ما نیز می‌تواند با ارائه تسهیلاتی برای کاهش قیمت کتاب و نشر کتب با توجه به نیازهای مخاطب و تخفیف ویژه به مناسبت‌های خاص در این زمینه یاری‌گر باشد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: دولت نیز از پایه‌های اساسی در امر ترویج کتاب‌خوانی و بالا بردن سطح سرانه مطالعه در جامعه بوده و در این زمینه می‌تواند فرهنگ‌ساز باشد. دولت باید با حمایت‌های مالی و معنوی، کاهش مالیات یا معافیت‌های مالیاتی برای ناشران و کتاب‌فروش‌ها و بسیاری دیگر از راهکارهای قانونی، حمایت‌های موثری از صنعت کتاب، کتاب‌خوان‌ها و کتاب‌فروشان داشته باشد. دولت می‌تواند با کمک در راه‌اندازی و تقویت کتابخانه‌های عمومی روستایی و حتی در زندان‌ها با اختصاص یارانه کتاب به خانواده‌ها در این امر شریک و سهیم باشد.

وی ادامه داد: کتابداران و کتابخانه‌های عمومی نیز در افزایش سرانه مطالعه اثرگذار هستند. کتابخانه‌های عمومی اگر جایگاه واقعی خود را بیابند و امکانات لازم و گسترده متناسب با جمعیت داشته باشند، نه تنها برآورنده نیاز اطلاعاتی هر متقاضی و زمینه‌ساز ترغیب مردم به سوی مطالعه خواهند بود، بلکه پشتیبان امر تحقیقات در کشور محسوب شده و ضمانتی مطمئن برای سلامت جامعه خواهند بود.

حجت‌الاسلام عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: سرانه مطالعه در برخی کشورها ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه اعلام شده و در ایران این شاخص ۱۳ دقیقه و در برخی استان‌ها سه تا چهار دقیقه است. بالا بودن سرانه مطالعه در کشورها نتیجه کار فرهنگی منسجم است. افزایش سرانه مطالعه نیازمند برنامه ریزی دقیق، همیشگی و نافذ است.

وی اظهار داشت: تعالی فرهنگ بشری با کتاب ممکن است و آنچه ما را ماندگار و با مشاهیر پیوند می‌زند، کتاب است. کتاب کالای لوکس و در حاشیه زندگی نیست بلکه این عنصر مهم فرهنگی باید در متن زندگی وجود داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: جای موزه علم در کشور خالی است تا فرزندان با حضور در آن با زندگینامه مفاخر و بزرگان کشور آشنا شوند.

مجید رستگاری‌گوهر، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این آیین بیان کرد: گام نخست انقلاب با تمام سختی‌ها سپری شد و باید مسیر را برای نسل‌های دوم و سوم انقلاب هموار کرد. لازمه موفقیت در گام دوم انقلاب، همت، هوشیاری و سرعت عمل است.

وی تأکید کرد: فضای مجازی قسمتی از زندگی آحاد جامعه را به خود اختصاص داده، با این حال کتاب هنوز جایگاه اصلی خود را حفظ کرده است. شایسته است مسئولین ذی‌ربط راهکارهای ویژه‌ای اتخاذ کنند تا فرهنگ مطالعه در جامعه‌ بسط و گسترش یابد.

برگزیدگان بیست و هفتمین دوره هفته کتاب استان مرکزی

در این مراسم از یک کتابخانه برتر، یک کتابدار پیشکسوت، ۲ مسئول برتر، ۵ کتابخوان برتر، ۳ برگزیده جشنواره هدهد سفید، ۲ برگزیده جشنواره خاطره نویسی و ۲ فرماندار برتر تجلیل شد.

فرمانداران برتر استان مرکزی:

سیامک سلیمانی، فرماندار شهرستان دلیجان

حمیدرضا فراهانی، فرماندار شهرستان تفرش

کتابخانه‌ برتر استان مرکزی:

کتابخانه عمومی شهدای شهر قورچی باشی شهرستان خمین

مسئولان برتر کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی:

علی چمرلو، مسئول کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر (عج) ساوه

مریم سادات جلالی، مسئول کتابخانه عمومی اشراق دلیجان

کتابخوانان برتر استان مرکزی:

هستی نائینی، عضو کتابخانه شهید هاشمی نژاد ساوه

ابوالفضل اسدی، عضو کتابخانه شادروان محمودی میلاجرد

آیدا حسینخانی، عضو کتابخانه شهدای سنجان اراک

فهیمه فمی تفرشی، عضو کتابخانه پروفسور حسابی تفرش

غلامعباس هاشمی، عضو کتابخانه علامه طباطبائی محلات

کتابدار پیشکسوت استان مرکزی:

کیومرث آجرلو، کتابدار بازنشسته کتابخانه‌های عمومی شهرستان شازند

برگزیدگان جشنواره هدهد سفید:

رضوان امیدی، عضو کتابخانه شهید بهشتی خمین

علی عزیزی، عضو کتابخانه شماره یک اراک

اعظم رنجبران، مسئول کتابخانه آیت الله اراکی اراک

برگزیدگان جشنواره خاطره نویسی:

فهمیه لطفعلی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دلیجان

شهناز میرزاخانی، کتابدار کتابخانه امیرالمومنین (ع) آستانه

مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 45مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 46مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 47مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 48مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 49مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 50مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 51مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 52مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 53مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد - 54

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

در باشگاه استقلال چه تغییراتی اتفاق افتاده؟

خبری16 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه ۲۳ آذرماه

خبری18 ساعت قبل

آلودگی مجدد هوا و افزایش چشم‌گیر آلاینده‌ها

خبری20 ساعت قبل

ارتباط فیلم‌های فصل جوایز هالیوود با اغتشاش‌های یک‌سال اخیر

مشرق‌نیوز34 دقیقه قبل

گزارش اختصاصی الف آخرین تحولات میدانی استان الجوف یمن؛ دفع حملات مزدوران رژیم سعودی پس از ۱۶ ساعت درگیری سنگین و نفس گیر + نقشه میدانی

الف47 دقیقه قبل

مظنه خرید آپارتمان در منطقه ستارخان

میزان‌آنلاین49 دقیقه قبل

دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!

مشرق‌نیوز49 دقیقه قبل

ترین‌های هفته پانزدهم لیگ برتر| استقلال، قائدی و کالدرون در جمع برترین ها+جدول

الف49 دقیقه قبل

عرضه آجیل یلدای امسال با قیمتی کمتر از پارسال

نامه‌نیور54 دقیقه قبل

مونتلا: بارها در طول زندگی خود زمین خورده‌ام اما همیشه برخاسته‌ام؛ لائوتارو مارتینز واقعا من را تحت تاثیر قرار داده است

طرفداری56 دقیقه قبل