سیگنال تابستانی از رشد قیمت زمین درتهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
سیگنال تابستانی از رشد قیمت زمین درتهران

سیگنال تابستانی از رشد قیمت زمین درتهران

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
محاسبات مرکز آمار نشان می‌دهد در تابستان امسال میانگین قیمت زمین مسکونی تهران۱۰درصد و میانگین قیمت مسکن ۴.۵درصد نسبت به بهار افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، چند ماهی می‌شود که وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی در گزارش‌هایی که از تحولات بازار مسکن منتشر می‌کنند، از عقب‌گرد قیمت مسکن خبر می‌دهند و حتی اتحادیه مشاوران املاک معتقد است؛ کاهش قیمت مسکن از آنچه این ۲ گزارش می‌دهند نیز بیشتر است، اما در این میان، گزارش مرکز آمار ایران از تحولات تابستانی بازار مسکن نه‌تنها کاهش قیمت را تأیید نمی‌کند، بلکه از رشد ۱۰درصدی قیمت زمین و ۴٫۵درصدی قیمت مسکن نسبت به فصل بهار حکایت دارد.

براساس اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، بازار مسکن شهر تهران به‌عنوان پیشران بازار مسکن از اول تابستان امسال وارد دوره رکود غیرتورمی شد و در شرایطی که تعداد معاملات آن تا یک‌پنجم دوران اوج رونق کاهش یافته بود، از نظر قیمتی نیز وارد روند کاهشی شد. این وضعیت بنا بر گزارش‌های همین ۲ دستگاه تا آخر تابستان ادامه پیدا کرد و بازار مسکن در اولین‌ماه از فصل پاییز به ثبات نسبی رسید؛ اما بررسی گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد نه‌تنها قیمت زمین مسکونی و مسکن شهر تهران در فصل تابستان افت نکرده، بلکه با رشد قابل‌توجهی نیز مواجه بوده است.

قیمت زمین روی هوا

طبق اعلام مرکز آمار ایران، در فصل تابستان امسال میانگین قیمت هر مترمربع زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی در شهر تهران به ۱۸میلیون و ۶۶۰هزار تومان رسیده که نسبت به فصل بهار ۱۰درصد و نسبت به تابستان پارسال ۱۳۱٫۷درصد افزایش یافته است. در این فصل تعداد معاملات زمین یا ساختمان کلنگی ۴۹٫۳درصد نسبت به بهار و ۵۵٫۴درصد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل کاهش داشته که از رکود تورمی و کسادی بازار زمین حکایت دارد.

تداوم رشد قیمت مسکن

بنابر اطلاعات منتشر شده از وضعیت بازار مسکن، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۳میلیون و ۶۸۷هزار تومان بوده که نسبت به فصل بهار ۴٫۵درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۰٫۱درصد افزایش داشته است. در مقابل اما وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی اعلام می‌کنند میانگین قیمت مسکن شهر تهران در فصل تابستان حدود ۱۳میلیون تومان بوده و این فصل را با افت به زیر قیمت ۱۳میلیون تومان به پایان رسانده است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تأیید کسادی بی‌سابقه بازار

گرچه مرکز آمار در اعلام قیمت مسکن با وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی اختلاف‌نظر دارد؛ اما در محاسبات مربوط به تعداد معاملات بازار مسکن تقریبا با این ۲ نهاد هم‌نظر است. طبق اعلام مرکز آمار ایران در فصل تابستان امسال تعداد معاملات بازار مسکن شهر تهران ۴۹٫۶درصد نسبت به فصل بهار و ۷۰٫۲درصد نسبت به فصل تابستان پارسال افت کرده است. آمارها نشان می‌دهد در این فصل، گران‌ترین مسکن شهر تهران به قیمت ۶۳میلیون و ۸۸۸هزار تومان به ازای هر مترمربع فروخته شده و در مقابل هر مترمربع از ارزان‌ترین واحد مسکونی تهران نیز ۲میلیون تومان قیمت خورده است.

تورم ۸٫۱درصدی بازار اجاره

این گزارش حاکی از این است که در فصل تابستان امسال، میانگین مبلغ اجاره‌بهای پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران معادل ۴۳هزار و ۵۴۲تومان بوده که نسبت به فصل بهار ۸٫۱درصد و نسبت به تابستان پارسال ۳۱٫۲درصد افزایش نشان می‌دهد. براساس این آمارها، در تابستان امسال، میانگین اجاره‌بهای یک واحد مسکونی ۷۰متری در شهر تهران ۳میلیون و ۴۸هزار تومان بوده و رهن کامل آن حدود ۱۰۰میلیون تومان بوده است. براساس این آمارها اجاره‌بهای گران‌ترین واحد استیجاری شهر تهران در تابستان امسال، ۲۱۷هزار و ۵۹۴تومان به ازای هر متر بوده و اجاره ارزان‌ترین واحد مسکونی استیجاری، ۳هزار و ۲۵۰تومان ثبت شده است. این گزارش می‌افزاید: تعداد قراردادهای منعقد شده در بازار اجاره تابستان امسال ۴۰٫۴درصد بیش از بهار و ۸٫۹درصد کمتر از تابستان سال قبل بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

پناهجویان در بوسنی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
با وجود آنکه دولت بوسنی و هرزگوین وعده داده بود تا بیش از ۶۰۰ پناهجوی ساکن کمپ ووچیاک را پیش از آغاز سرمای شدید به زیر سرپناه منتقل کند، آوارگان این اردوگاه در شمال غرب بوسنی پس از بارش اولین برف سنگین عملا با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.

نظرها

اخبار بیشتر