شادی به صرف نور و صدا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
شادی به صرف نور و صدا

شادی به صرف نور و صدا

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
زنی با لباس بلند و صورت گل‌انداخته داریه‌ای در دست گرفته و بین زنان دیگر که انگار در اتاق پذیرایی خانه نشسته‌اند ضرب می‌زند. عکس اینطور نشان می‌دهد که زنان در حال کف زدن‌اند و از لب‌هایشان نمی‌شود فهمید چه می‌خوانند که اینطور سرمست شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، عکس کناری مردی کت و شلوارپوش است که دکمه‌های یقه را باز کرده و عرق روی پیشانی‌اش نشسته‌. مرد دهانش باز است و دست‌هایش را کاملا به اطراف کشانده، انگار چیزی بخواند، مردان دیگر می‌خندند و کف می‌زنند. این تصاویری از آلبوم عکس‌های مادر است. مشابه تصویرهایی از همان سال‌ها و آلبوم‌های دیگر مادران؛ تصویری که چندان رد و نشانی از آن در کلیپ‌ها و آلبوم‌های عروسی این سال‌ها پیدا نمی‌کنید. نور سبز و قرمز روی صورت دی‌جی‌ها و تن‌هایی که هر یک بی‌توجه به دیگری رینگ‌های شیشه‌ای رقص را پر کرده‌اند ماحصل مجالس امروز و آلبوم‌های تازه عروسان است. اما ما که شادی را اینگونه جست‌وجو می‌کنیم از هم‌‌آوازان عروسی‌ها چه می‌دانیم؟ چقدر برای این شادی‌ها حاضریم پول پرداخت کنیم و این گروه‌های موسیقی چه دستاوردهای بکری برایمان خواهند داشت؟

از ۳ تا ۳۰میلیون تومان

اغلب خواننده‌های مراسم جشن و عروسی، در پایان هر مجلس، کارت‌های ویزیت خود را بین مهمانان پخش می‌کنند تا از این طریق بتوانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. با یکی از این شماره‌ها تماس می‌گیرم. می‌دانم که قیمت این گروه‌های موسیقی بین یک میلیون تا ۳۰میلیون تومان است. معمولا خواننده‌های تراز اول چنین دعوت‌هایی را قبول نمی‌کنند. خواننده‌های زیرزمینی پرطرفدار هم اغلب روزهای هفته رزرو شده‌اند، اما اگر موفق شوید از چنین خواننده‌هایی دعوت کنید باید مبلغی مابین ۱۰تا ۳۰میلیون تومان برای خواننده و گروه همراه هزینه کنید. اگر این خواننده جزو مطرح‌ترین چهره‌های موسیقی باشد و گروه کاملی را با خود به مراسم شما بیاورد، قطعا هزینه‌های شما افزایش خواهد داشت. علی. س از کسانی است که چند سالی با این بندهای موسیقی به مجالس عروسی می‌رفته و حالا که کار ثابتی پیدا کرده دیگر با این بندها همکاری نمی‌کند، اما هنوز دوستانش به مراسم و جشن‌های مردمی رفت‌وآمد دارند. او می‌گوید: «تعداد نوازندگان بستگی به هزینه‌ای دارد که برای این بخش کنار گذاشته‌اید. مثلا گروه می‌تواند متشکل از یک نوازنده کیبورد و یک خواننده باشد که با تجهیزات صوتی و نور به مراسم شما می‌آید. گاهی دی‌جی نیز همراه آنهاست؛ چون اجرای کل مراسم توسط گروه ارکستر ممکن است برای مهمانان خسته‌کننده باشد. تنوعی که دی‌جی‌ها در انتخاب ترانه ایجاد می‌کنند را نباید دست‌کم گرفت.»

دی جی، ساده‌ترین و ارزان‌ترین انتخاب شماست. او باید همه‌‌چیز در چنته داشته باشد؛ از موسیقی‌های قدیمی و خاطره‌انگیز تا راک و سنتی و محلی. کار این دی‌جی‌ها فقط انتخاب موزیک نیست؛ بعضی‌هایشان شومن‌های خوبی هستند و مجلس را گرم می‌کنند.

علی می‌گوید: «چند سال پیش یک بند موسیقی به مجالس دعوت می‌شد که یک کیبورد و خواننده داشت یا با گیتار و درام می‌آمد. هرچه تجهیزات بیشتر باشد مراسم هزینه‌بر‌دارتر است. این قیمت‌ها از ۴میلیون شروع می‌شد. حالا این رقم خیلی بالاتر است و از ۷میلیون آغاز می‌شود. البته در این گروه‌ها هم همه آهنگ‌ها را یک گروه نمی‌نوازد بلکه پارتیتور در اختیار دارند که به شکل ریمیکس آماده شده و در آن لازم نیست همه نوازنده‌ها مشغول باشند. مثلا ویلون در همه آهنگ‌ها حضور ندارد یا معمولا گیتار‌بیس قطع است و فقط ادا درمی‌آورد که در حال نواختن است. همه اینها شکل نمایشی و شماتیک دارند و بند به شکل واقعی خیلی‌وقت‌ها نمی‌نوازد. معمولا به‌کار این گروه‌ها می‌گویند خال یا خالطور. در این گروه‌ها معمولا کار اصلی را خواننده و نوازنده کیبورد انجام می‌دهند.»

تیپ‌شناسی مهمانان قبل از شروع کار

مراسم‌ عروسی که در تالار برگزار می‌شود به ۲ شکل است؛ یا کیبورد و خواننده در قسمت مردانه حضور دارد و صدای آن در قسمت زنانه پخش نمی‌شود که در این اجراها معمولا کار نمایشی هم انجام می‌دهند و در قسمت زنانه دی‌جی خانم حضور دارد یا دی‌جی مرد در اتاقی جداگانه برای خانم‌ها می‌نوازد و براساس صداهایی که می‌شنود موزیک را انتخاب می‌کند. هزینه این افراد براساس قرارداد با تالار محاسبه می‌شود. نور، باند و … در هزینه‌ای که تالار برای مشتریانش تعیین می‌کند محاسبه شده و معمولا از ۲میلیون آغاز می‌شود. علی می‌گوید: «گروهی که به یک عروسی دعوت می‌شوند باید مهمانان را تیپ‌شناسی کنند و قومیت و … را در انتخاب موزیک درنظر بگیرند.» او به خوانندگانی اشاره می‌کند که زیرزمینی فعالیت می‌کنند؛ «این خوانندگان بندهایی دارند و هزینه‌های این افراد بسیار بالاست. هزینه خواننده سرشناس با حضور چند آلت موسیقی و موزیسین از ۷میلیون آغاز می‌شود. گاهی این بندها یکسری آفر هم پیشنهاد می‌کنند. آفرها شامل افرادی می‌شود که در کنار موسیقی برای مهمانان هنرنمایی می‌کنند. مثلا «مندی» که شبیه یکی از خوانندگان لس‌آنجلسی است ۲میلیون برای خواندن چند آهنگ دریافت می‌کند. یا تنپو زن که با میکروفونی که به ضرب وصل کرده بین مهمانان حضور پیدا می‌کند برای اجرای چند آهنگ ۲میلیون دریافت خواهد کرد. البته این را نادیده نگیرید که نور از تأثیرگذارترین بخش‌ها در چنین برنامه‌هایی است؛ بلک لایت‌ها و نورهای مختلف.» بانوان اما قیمت‌های نسبتا کمتری از آقایان خواننده طلب می‌کنند؛ قیمتی معادل یک تا ۲ میلیون تومان. دلیل هم این است که زنان چهره‌های کمتر شناخته‌شده‌تری در خوانندگی دارند. البته در عروسی‌هایی که اعتقاد خانواده بر ساز و آواز نیست، از مولودی‌خوانان زن و مرد دعوت می‌شود تا اختیار شادی در مجلس را دست بگیرند. فخری ازجمله بانوانی است که در این مراسم‌ها مولودی‌خوانی می‌کند. او می‌گوید: «مجالس عروسی نوعی نمایش قدرت و توان مادی است. بسیاری از خانواده‌ها با وجود شرایط اقتصادی نامناسبی که دارند برای حفظ ظاهر و چشم و هم‌چشمی اطرافیان، از اینگونه برنامه‌ها در مراسم خود استفاده می‌کنند. آنها تصور می‌کنند هرقدر تعداد صفرهایی که برای مجلس عروسی هزینه می‌شود بیشتر باشد، آن مراسم باشکوه‌تر است.»

خبری: اخبار فرهنگی روز جهان

بالن آرزوها، شعبده‌بازی و تقلید صدا

به تازگی اما بازار این موزیسین‌ها گرم‌تر هم شده است. با آنکه خیلی از این افراد این شغل را کار اصلی و اول خود نمی‌دانند، اسامی معروف‌ترها در کارت‌های دعوت مراسم عروسی درج می‌شود. مثلا نام خواننده قبل از آدرس می‌آید تا مهمانان بدانند قرار است در مراسم متفاوتی شرکت کنند. فخری می‌گوید: «مردم برای اسم و رسم‌دار شدن و بر سر زبان آمدن مجالس خود حاضر به صرف هزینه‌های گزافند. البته سرگرمی‌های دیگری در بعضی مراسم‌های عروسی وجود دارد؛ از آتش‌بازی تا هوا کردن بالن آرزوها، شعبده‌بازی و تقلید صدا. حضور چهره‌های سرشناس نیز در این مجالس معمولا از گزینه‌های تازه عروسی‌هاست. البته معمولا در این مراسم از مهمانان می‌خواهند که از مراسم فیلمبرداری نکنند.»

علی درباره نوع اجراها در مراسم می‌گوید: «موزیکی که هنگام ورود عروس و داماد به تالار و باغ عروسی اجرا می‌شود بستگی به برنامه از پیش طراحی شده شما و روحیه‌تان دارد. اگر تمایل دارید که به‌صورت رسمی وارد مجلس شوید بهتر است موزیکی بی‌کلام و شاد هنگام ورودتان نواخته شود. نخستین هنرنمایی عروس و داماد بهتر است با آهنگ شادی با مضمونی عاشقانه باشد که توصیه می‌شود این موزیک از قبل تمرین و هماهنگ شده باشد. باقی بخش‌ها شامل موزیک پایکوبی میهمانان، موزیک خارجی، محلی، رمانتیک دونفره مخصوص عروس و داماد و … است.» در این مجالس معمولا هنگام بستن قرارداد ۳۰‌درصد مبلغ کل را باید پرداخت کرد و تسویه حساب نهایی پس از پایان مجلس عروسی است. اما خاطره مشترک بسیاری از موزیسین‌های مجالس عروسی ضبط وسایل‌شان توسط پلیس است و تجربه شادی‌های مشترک با کسانی که اصلا نمی‌شناسیم‌شان.

اما سؤالی که همچنان پس از این گزارش مطرح است این خواهد بود که ما دقیقا از این هزینه‌کردها چه به‌دست خواهیم آورد؟ آیا فکر نوآورانه‌ای برای آن روز به‌خصوص‌مان داریم یا تابع جمعی هستیم که پیش از ما نیز این راه را آزموده‌اند؟ آیا این مجلس گرم‌کن‌ها آن شادی معهود را برایمان تدارک خواهند دید یا فقط هزینه‌ای اضافه بر همه هزینه‌های گزاف عروسی خواهند بود و در آخر ما با زندگی خود چند چندیم؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بوت‌کمپ بلاکچین روز شنبه ۲۳ آذرماه با هدف آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی برگزار خواهد شد. به گزارش ایسنا، کمپ بلاک چین نخستین دوره آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی کشور است. کمپ، یک طرح طولانی مدت و مدون است که در آن شرکت‌کنندگان با کمک نخبگان و فعالان فعلی حوزه بلاک چین با همراهی پشتیبانان به حل مسائلی می‌پردازند که یافتن پاسخی برای آن‌ها بدون وجود فناوری بلاک چین ممکن نبود. در این رویداد فناورانه یک دوره ۶ روزه فشرده آموزشی، یک دوره ۲ ماهه پیش‌شتابدهی و یک دوره ۶ ماهه شتابدهی در نظر گرفته شده است. در تمامی این مراحل مشاورین و منتورهای مختلف در حوزه‌های بلاک چین، برنامه‌نویسی بلاک چین، طراحی و مدیریت کسب‌وکار و مدیریت ریسک‌های حقوقی در کنار شرکت کنندگان خواهند بود.
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

در باشگاه استقلال چه تغییراتی اتفاق افتاده؟

خبری16 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه ۲۳ آذرماه

خبری18 ساعت قبل

آلودگی مجدد هوا و افزایش چشم‌گیر آلاینده‌ها

خبری20 ساعت قبل

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند/ به ذهن هیچ مسئولی نمی‌رسد که اینترنت را قطع کند

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

مخالفت شدیدکیهان با مطرح شدن استعفای رئیس جمهور/ نقشه دشمنان است

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

خانواده‌های کودکان «پروانه‌ای» این روزها علاوه بر غم بیماری باید دغدغه تحریم‌ها را هم داشته باشند

ایلنا9 دقیقه قبل

ببینید | ویدیویی خاطر انگیز از دیدار علی دایی و مرحوم ناصر حجازی

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

وزیر ارتباطات: اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است

جام نیوز14 دقیقه قبل

قیمت آپارتمان نوساز در تهران/ جدول

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

مطالبه ۶ میلیارد دلاری ایران از کره جنوبی/ سئول: پول را واریز کرده‌ایم، بدلیل تحریم‌ها قابل انتقال نیست

خبرآنلاین15 دقیقه قبل