قطعی اینترنت چه بر سر کسب‌و‌کارهای اینترنتی می‌آورد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
قطعی اینترنت چه بر سر کسب‌و‌کارهای اینترنتی می‌آورد؟

قطعی اینترنت چه بر سر کسب‌و‌کارهای اینترنتی می‌آورد؟

زومیتخبرگزاری زومیت |
اختلال اینترنت کشور که وارد سومین روز خود شده، کسب‌وکارهای اینترنتی را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده است.

پیش از وقوع انقلاب صنعتی و زمانی‌که بسیاری از افراد ازطریق کشاورزی امرارمعاش می‌کردند، آب عنصری حیاتی برای موفقیت یا شکست تجاری کشاورزان بود. امروزه، اینترنت و ارتباط برای زندگی قرن بیست‌ویکمی حکم آب برای بشر چند قرن گذشته را دارد؛ نکته‌ای که در چند روز اخیر به‌وضوح آن را درک کرده‌ایم. شاید تا چند سال پیش، قطع‌شدن اینترنت خللی در زندگی‌مان ایجاد نمی‌کرد؛ اما امروزه صفر و یک‌‌ها به‌گونه‌ای در تاروپود زندگی‌مان تنیده شده که در ۴۸ ساعت اخیر، اختلال ایجادشده را به‌روشنی احساس می‌کنیم. این فقدان برای کسب‌وکارهایی که اینترنت برایشان به‌منزله‌ی خون در رگ به‌شمار می‌آید، بیش‌از‌پیش ملموس است؛ به‌طوری‌که برخی از کسب‌وکارها در روزهای اخیر و پس از قطعی و اختلال ایجادشده، دست‌به‌دامان ارسال پیامک شدند و از این طریق کاربران خود را از ادامه‌ی فعالیتشان در بستر اینترانت داخل کشور آگاه می‌کنند. البته این موضوع فقط کار شرکت‌های اینترنتی را مختل نکرده است؛ بلکه تقریبا اغلب کسب‌وکارها و افرادی که با یکدیگر ازطریق پیام‌رسان‌های مختلف و سرویس‌های ایمیل و سایر خدمات ارتباط داشتند، به‌نوعی فلج شده‌اند؛ به‌طوری‌که در بسیاری از موارد، جایگزین‌های داخلی توسعه‌یافته نیز نمی‌توانند خلأ ایجادشده را پر کنند.

بهتر است در ابتدا نگاهی به تأثیر این اختلال بر افرادی بیندازیم که ازطریق دورکاری و فریلینسینگ فعالیت می‌کنند. برای مثال، می‌توان به برنامه‌نویسانی اشاره کرد که به طرق مختلف با شرکت‌های غیرایرانی در خارج از کشور در ارتباط بودند که با اختلال ایجادشده، عملا نمی‌توانند وظایف خود را انجام دهند و به تعهدات خود عمل و درنتیجه درآمدزایی کنند؛ در‌حالی‌که درآمد کسب‌شده‌ی این افراد را می‌توان درآمدی ارزی خواند.

نکته‌ی دیگری که باید به آن اشاره کرد، مطلع‌نبودن بسیاری از مردم و کاربران از دردسترس‌بودن سرویس‌های داخلی است که زیرساخت خود را در داخل کشور مستقر کرده‌اند؛ از‌این‌رو، برخی از کسب‌وکارها برای جبران بخشی از ضرری که دراثر اختلال اینترنت متحمل شده‌اند، دست‌به‌دامان روشی همچون ارسال پیامک شده‌ و از این طریق کاربران را از دردسترس‌بودنشان آگاه کرده‌اند.

همان‌طور که می‌دانید، بخش زیادی از کاربران در فضای اینترنت ازطریق جست‌وجو به‌سراغ سرویس‌های موردنیاز خود مراجعه می‌کنند و شاید بخش بزرگی از آدرس اینترنتی سرویس مدنظر خود مطلع نباشند. با اختلال ایجادشده و دسترسی‌نداشتن به موتور جست‌وجویی نظیر گوگل و نبود موتور جست‌وجوی کارآمد داخلی، بسیاری از کاربران نمی‌توانند حتی از سرویس‌های داخلی مدنظرشان استفاده کنند؛ چراکه آدرس اینترنتی سرویس مدنظر را جز در موارد خاص حفظ نیستند و همین مسئله مشکلات بسیاری برای کاربران ایجاد کرده است. درمقابل، کسب‌وکارها نیز به‌دلیل از‌دست‌دادن مشتریان خود متضرر شده‌اند؛ چراکه بخش بزرگی از ترافیک روزانه‌ی خود را از طریق موتورهای جست‌وجو به‌دست می‌آورند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

رضا الفت‌نسب، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکارهای مجازی، در گفت‌وگو با زومیت به این نکته اشاره کرد که تا‌به‌امروز، ۵۰ هزار نماد اعتماد الکترونیکی دراختیار کسب‌وکارها قرار گرفته که نشان‌دهنده‌ی گستردگی فعالیت در فضای آنلاین است. وی به این موضوع اشاره کرد که در سال ۱۳۸۸ نیز چنین مشکلاتی بروز کرده و به اختلال منجر شده بود. الفت‌نسب افزود باید از چنین اتفاقاتی عبرت بگیریم. شاید در آن زمان اختلال اینترنت به‌‌دلیل اینکه کسب‌وکارهای اینترنتی چندان فعال نبودند، چندان تأثیر‌گذار نبود؛ اما اختلال اخیر موجب متضررشدن بسیاری از کسب‌وکارها و به‌تبع آن، به‌خطر‌افتادن چندین موقعیت شغلی شده است. الفت‌نسب لزوم پیاده‌سازی بستر جدید را برای چنین مواقعی ضروری عنوان کرد؛ چراکه در چنین شرایطی بخش خصوصی متضرر می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در فضای آنلاین انجام داده است. وی مسئول پیاده‌سازی چنین بستری را دولت عنوان کرد.

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکارهای مجازی همچنین از کسب‌وکار‌ها خواست سرورهای خود را با وجود برخی مشکلات به داخل ایران منتقل کنند تا بتوانند در چنین شرایطی قدرت مانور‌پذیری بیشتری داشته باشند. البته به‌گفته‌ی الفت‌نسب، دولت‌مردان نیز باید حتما بستری مناسب ایجاد کنند تا در چنین شرایطی کسب‌وکارهای داخلی متضرر نشوند. الفت‌نسب اعلام کرد فروش و سرویس‌دهی برخی کسب‌وکارها در روزهای اخیر به‌دلیل اختلال ایجادشده در اینترنت بسیار کاهش یافته است؛ به‌طوری‌که به‌گفته‌ی وی، برخی کسب‌وکارها از کاهش ۹۰ درصدی فروش خود خبر داده‌اند.

با گذشت دو روز از زمان قطعی اینترنت، هنوز از اتصال دوباره و بازگشتن به شرایط عادی خبری نیست و در چنین وضعیتی، کسب‌وکارهای آنلاین متحمل ضرر می‌شوند. باید دید این تصمیم شورای امنیت کشور به‌نقل از شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی اینترنت، تا کی ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نقد و بررسی فورد اکسپلورر مدل ۲۰۲۰

تابناکتابناک1 روز قبل
«فورد اکسپلورر / Ford Explorer» یک خودرو اس‌یو‌وی از کمپانی فورد است که از سال ۱۹۹۰ تاکنون در شش نسل تولید و عرضه شده است که نسل سوم آن از مدل ۲۰۲۰ آغاز شده است. بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ ابعاد میان‌سایز داشته ولی از سال ۲۰۱۰ به بعد در دسته کراس‌اوورهای اس‌یو‌وی فول‌سایز قرار گرفته است. ظاهرا فورد جای این نوع اس‌یو‌وی را در بازار خالی‌تر دیده است. این خودرو را می‌توان به دو صورت محو عقب و با هدایت چهار چرخ سفارش داد که البته توانایی آفرود آن در رده بالایی دسته‌بندی نشده است. در این ویدیو مدل ۲۰۲۰ از این خودرو مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

لنزهای «هوشمند» سلامت چشم شما را هم زیر نظر می‌گیرند

همشهریهمشهری1 روز قبل
مانند یک لنز تماسی نرم معمولیلی می‌گوید لنزهای هوشمند طوری طراحی شده‌اند که مانند لنزهای نرم تماسی معمول کوچک، نرم و انعطاف‌پذیر باشند، و باعث تحریک چشم، ناراحتی ناشی از گرم شدن یا هر کاهشی در میدان دید نشوند. در این روش چندین لایه مدار الکترونیکی ظریف با یک خمیر بسیار نازک به لبه بیرونی لنز افزوده می‌شود. آیا لنزهای هوشمند ایمن هستند؟ لی می‌گوید در آزمایش روی خرگوش‌ها و یک داوطلب انسانی که برای ۱۰ دقیقه لنز را در چشمش گذاشت، قابلیت ماندن لنز در چشم و کارکرد سیستم شارژ بی‌سیم آن نشان داده شد. اما این پژوهشگران قبول دارند محدودیت‌های ارزیابی ایمنی‌شان از این لنز هوشمند را قبول دارند و یادآور می‌شوند که هنوز کارآزمایی‌های بالینی بزرگ برای این لنز برنامه‌ریزی نشده است. بنابراین هنوز راه درازی تا قرار گرفتن این لنز هوشمند در دسترس عموم باقی است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش محدود و نقدی ام وی ام ایکس ۵۵ در نمایندگی‌های مجاز مدیران خودرو آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران فروش ام وی ام ایکس۵۵ در شبکه نمایندگی‌های مدیران خودرو آغاز شده است. مدیران خودرو، ام وی ام ایکس۵۵ را در دو تیپ و با قیمت ۳۶۵ میلیون ۵۰۰، و ۳۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به صورت نقدی عرضه می‌کند. زمان تحویل این خودرو در طرح فروش نقدی مدیران خودرو ۴۵ روز اعلام شده است. این همچنین این خودرو دارای گیربکس اتوماتیک (۶ سرعته دوکلاچه)، مانیتور ۹ اینچی لمسی، سیستم‌های پایداری ESP، TCS، HHC، ایربگ‌های (جلو-جانبی (دوربین ۳۶۰، سیستم GPSمی باشد) _________________بیشتر بخوانید: ________________
تسنیمتسنیم1 روز قبل
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعالیت تولیدات صنعت آلومینیوم تا پایان سال به روال معمولی خود بازمی‌گردد خاطر نشان کرد: اکنون خوشبختانه نه تنها تأمین آلومینیوم با مشکل مواجه نشده است بلکه میزان ذخیره برای تولید شمش آلومینیوم از متوسط ۵ سال گذشته نیز بیش‌تر است. وی از نهضت ساخت داخل در صنعت خودرو کشور خبر داد و بیان کرد: این مهم به عناون یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اردیبهشت امسال با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی آغاز شده است. رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: در همین راستا تاکنون قرارداد داخلی سازی قطعات، لوازم و تجهیزات مصرفی صنعت خودرو به ارزش ۲۷۵ میلیون یورو منعقد شده که البته مجموع هدف‌گذاری ما در صنعت خودرو در مجموع به ارزش ۱٫۴ میلیارد یورو است. وی اذعان کرد: بر اساس این نهضت قرار است تا سال ۱۴۰۰ قطعات وارداتی صنعت کشور به ارزش ۱۰ میلیارد دلار داخلی‌سازی شود که مطالعه تمام فرآیندهای انجام این کار انجام شده و مشخص شده که در کجا احتیاج به سرمایه‌گذاری، دانش، تکنولوژی داریم. انتهای پیام/۱۹۰/ش
فارسفارس22 ساعت قبل
در این روز دو تیم سپاهان و شهر خودرو برای رسیدن به صدر و جایگاه استقلال تلاش می‌کنند. نگاهی به این بازی‌ها می‌اندازیم: نساجی مازندان - شهر خودرو مشهد؛ بازگشت شاگردان گل محمدی به صدر؟ نساجی ۹هفته است که پیروز نشده اما بازی‌های زیبایی ارایه می‌دهد. با این شرایط به نظر می‌رسد شهر خودرو در شهر قائمشهر کار سختی را داشته باشد. شهر خودرو اگر می‌خواهد همچنان در جمع مدعیان بالانشین جدول باقی بماند باید در شهر خسته پیروز شود. شهر خودرو اگر در این مسابقه پیروز شود شانس دارد به صورت موقت صدر جدول برسد به شرطی که سپاهان هم مقابل پیکان متوقف شود.

نمایشگاه حمل و نقل هوشمند در هانگژو (+تصاویر)

8+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر