کاهش زمان پروازهای داخلی و عبوری به خاطر گازهای گلخانه‌ای در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
کاهش زمان پروازهای داخلی و عبوری به خاطر گازهای گلخانه‌ای در کشور

کاهش زمان پروازهای داخلی و عبوری به خاطر گازهای گلخانه‌ای در کشور

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
سحر تاجبخش، رئیس سازمان هواشناسی، ضمن اشاره به این که 4.5 میلیارد نفر در جهان متاثر از مخاطرات طبیعی هستند، گفت: حمل و نقل می‌تواند تا 14 درصد در انتشار گازهای گلخانه‌ای اثرگذار باشد بنابراین کوتاه کردن زمان پروازها به کاهش مصرف سوخت و گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.

اعتمادآنلاین| سحر تاجبخش، رئیس سازمان هواشناسی، در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که با همکاری سفارتخانه کشورهای هند، عراق، قزاقستان، ویتنام، اسپانیا، هلند، بلژیک، نروژ، فرانسه، افغانستان و سوئد برگزار شد، با بیان این که تغییر اقلیم امروز جزو مسائل امنیتی کشور است، گفت: افزایش رویدادهای حدی در دنیا و در کشور ما یکی از تاثیرات تغییر اقلیم است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل تاثیر گذار بر تغییراقلیم حمل و نقل هوایی است، تصریح کرد: حمل و نقل هوایی نقش به‌سزائی در تولید دی اکسید کربن دارد. امروزه مسئله تغییر اقلیم جزو مسائل پر ریسک اقتصادی دنیا است و ۴٫۵ میلیارد نفر در دنیا متاثر از مخاطرات طبیعی هستند که ۹۶ درصد مخاطرات طبیعی مربوط به خشکسالی، طوفان، سیل و … است.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به این که سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۷ پدیده‌های هواشناسی افزایش یافته است، تصریح کرد: قسمت‌هایی از خاورمیانه و شمال آمریکا متاثر از کم بارشی شده‌اند و این موضوع بر درآمد ناخالص ملی آنها تاثیر گذاشته است.

وی افزود: در حال حاضر با افزایش یک درجه‌ای دمای هوا در کره زمین مواجهه هستیم. اگر این تغییرات دمایی به ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد برسد، سبب می‌شود که امنیت غذایی در کشورها با مشکل مواجهه شود همچنین در حال حاضر بخشی از خاورمیانه و شمال آفریقا متاثرترین مناطق از تغییرات اقلیمی هستند.

تاجبخش در ادامه ضمن اشاره به طوفان‌های حاره‌ای گفت: طوفان‌های حاره‌ای یکی از مهمترین مخاطرات جوی و اقلیمی هستند چنانچه دمای هوا در کره زمین افزایش پیدا کند طوفان‌های حاره‌ای نیز بیشتر خواهند شد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

به گفته رئیس سازمان هواشناسی آب شدن یخ‌های قطبی، افزایش تراز آب دریا را به دنبال دارد که این موضوع کشورها و شهرهای متعددی که در کنار سواحل قرار دارند را تهدید می‌کنند.

وی با بیان این که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ افزایش گازهای گلخانه‌ای و دی اکسید کربن در زمین وجود داشت، اظهارکرد: یکی از مهمترین پیامدهای این موضوع تولید امواج گرمای است.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان این که حمل و نقل ۱۴ درصد در انتشار گازهای گلخانه‌ای موثر است، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید در کشور ایجاد شده است که این موضوع سبب شده که مسیرهای هوای کشور به ۹۴ هزار کیلومتر برسد.

تاجبخش با بیان این که کاهش مسیرهای هوایی سبب کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌شود، اظهار کرد: برای مثال مسیر هوایی بندرعباس - تبریز در حال حاضر به ۸۳۶ مایل کاهش پیدا کرده است و زمان پرواز به ۱۰۴ دقیقه رسیده است که نسبت به گذشته حدود ۲۰ دقیقه کاهش پیدا کرده است بنابراین افزایش تعداد راه‌های کوتاه هوایی می‌تواند به محیط زیست کشور کمک کند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

باران پاییزی و هوای پاک

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، باران، هدیه امروز ابر‌های آسمان به مردم شهر بود. امروز بعضی‌ها به رسم مهربانی، کنار هم زیر باران رفتند. امروز هوای باران خورده شهر حسابی صاف بود. البته ترافیک سنگین در خیابان‌ها هم سریال تکراری روز‌های بارانی پایتخت بود. خلاصه اینکه پس از چند روز آلودگی هوا، مردم شهر یک روز پاییزی خوب را پشت سر گذاشتند.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شکوری راد نگرانی از ریزش رای اصلاح طلبان در انتخابات به دلیل اعتراضات بنزینی را منتفی دانسته بود. تحلیل اشتباهبعید است تحلیل شکوری راد از عدم ریزش رای اصلاح طلبان مورد تایید تحلیلگر دیگری باشد. مجالی برای حضور قشر خاکستری نماندهاز طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد این جریان است. شهروند درجه دو؟ گویا شکوری راد حتی شعار‌های اصلاح طلبان که از خرداد ۷۶ به مرور گسترش یافته و در مانیفست نانوشته اصلاح طلبان جای گرفتند را نیز فرموش کرده. لگرایان می‌گویند به قدری با خواسته‌های بدنه اجتماعی اصلاح طلبان متفاوت است که نمی‌توان تصور کرد رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خواهد رفت.

نظرها

اخبار بیشتر