نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن با ۵ وزیر وارد «عدن» شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. بین‌المللی
نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن با ۵ وزیر وارد «عدن» شد

نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن با ۵ وزیر وارد «عدن» شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن همراه پنج وزیر کابینه‌اش، امروز پس از گذشته 2 هفته از توافق ریاض، از عربستان عازم عدن شد.

اعتمادآنلاین| «معین عبدالملک» نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن امروز (دوشنبه ۱۸ نوامبر) به همراه پنج وزیر، پس از گذشت دو هفته از امضای توافق ریاض با گروه «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) وابسته به امارات، ریاض را به مقصد عدن ترک کرد.

بر اساس یکی از بندهای توافق ریاض که پنجم نوامبر در ریاض امضاء شد، دولت مستعفی یمن که خود را دولت قانونی می‌خواند؛ می‌بایست در هفته نخست پس از امضای این توافق، در عدن مستقر می‌شد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، یک هواپیمای اختصاصی، امروز، ریاض را به مقصد عدن ترک کرد و به همراه نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن، وزرای دارایی، برق، آموزش عالی، اوقاف و ارتباطات وارد عدن شدند.

این در حالی است که رهبران شورای انتقالی جنوب یمن، بند بازگشت دولت یمن به عدن را به بازگشت صرفا نخست‌وزیر برای اجرای مسئله پرداخت حقوق‌ها تفسیر می‌کنند. از سوی دیگر، از شب گذشته درگیری میان نیروهای این شورا و نیروهای مسلح وابسته به دولت «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن از سرگرفته شده است.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف2 روز قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر