آغازی بر پایان ثروتمندترین کشور جهان عرب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
آغازی بر پایان ثروتمندترین کشور جهان عرب

آغازی بر پایان ثروتمندترین کشور جهان عرب

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
هزینه‌ای که ریاض برای رقابت با تهران می‌پردازد زنگِ خطر فروپاشی اقتصاد عربستان را به صدا درآورده است. طبق برآورد‌های صورت گرفته، کسری بودجه دولتِ سعودی تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، با تکیه زدن سلمان بر تخت پادشاهی در سال ۲۰۱۵، فرزند ذکور او نیز برخلاف رویه حاکم در سلسله آل سعود به مقام، ولی عهدی رسید. طبق سنت این خاندان، تا زمانی که پسران عبدالعزیز، مؤسس پادشاهی سعودی، زنده هستند، تخت فرمانروایی باید از برادر بزرگتر به به برادر کوچکتر برسد.

این رویه تا دوران «عبدالله» پابرجا بود و پس از مرگ او، «سلمان» پادشاه و «مقرن»، ولی عهد شد، اما شاه جدید بدعتی نو نهاد که برخلاف سنت آل سعود بود. وی پس از گذشت مدت کوتاهی، «مقرن»، آخرین فرزند ملک عبدالعزیز را از جانشینی خود برکنار و برادرزاده‌اش «بن‌نایف» را به، ولی عهدی منصوب کرد و پسرش «محمد» را نیز جانشین او قرار داد.

محمد بن سلمان؛ از وزارت دفاع تا ولی عهدی عربستان

«ملک سلمان» برای مطرح کردن فرزند ذکور خود محمد در عرصه سیاست داخلی و خارجی، او را به صدارت منصب مهم وزارت دفاع گمارد. شاهزاده جوان با تکیه بر تیغ قدرت پدر، شروع به سرکوب شاهزادگان کهنه‌کار کرد. در این راه، «منصور بن مقرن» و «متعب بن عبدالله»، دو رقیب خود در مسیر، ولی عهدی را از سر راه برداشت. منصور به ظاهر در یک سانحه‌هوایی کشته شد؛ متعب به اتهام فسادمالی از تمامی منصب‌های خود برکنار گردید. بن‌نایف نیز به اتهام خیانت بازداشت و تحت فشار دست بیعت به ولایت عهدی بن سلمان داد.

«عربستان»؛ در باتلاق نظامی‌گری بن سلمان

به دلیل کهولت سن و آلزایمر ملک سلمان، در محافل داخلی و خارجی بن‌سلمان را پادشاه واقعی عربستان می‌دانند. او از ابتدای کار، سیاست تهاجمی و عریانی نسبت به جمهوری اسلامی در پیش گرفت. بن‌سلمان تمام توان و سرمایه عربستان را صرف رقابت با جمهوری اسلامی کرده است و حمله به یمن هم در همین پازل می‌گنجد. در سال ۲۰۱۵ با حمایت غرب و تعدادی از کشور‌های عرب نظیر امارات، به بهانه جلوگیری از اشغال یمن توسط طرفداران ایران، به این کشور حمله کرد. ولی‌عهد جوان در آغاز بر این خیال بود که طی چند هفته، فقیرترین کشور عرب را به تسخیر خود درمی‌آورد و انصارالله را نابود خواهد کرد، اما این چند هفته تا امروز به طول انجامیده است!

جنونی که رهبران فعلی «سعودی» بدان گرفتارند، عربستان را تا مرز فروپاشی اقتصادی پیش خواهد برد. بن‌سلمان برای رقابت با ایران هزینه نظامی‌گری خود را به حد سرسام‌آوری افزایش داده است. ریاض هم اکنون بزرگترین واردکننده سلاح در جهان است که از این حیث ۱۲ درصد از کل سهم بازار خرید اسلحه را در اختیار دارد. بودجه نظامی عربستان با ۳۳ میلیون جمعیت ۶۸ میلیارد دلار در سال است که بعد از آمریکا و چین بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد. این درحالی است که بودجه نظامی ایران با ۸۳ میلیون نفر جمعیت، حدودا ۱۳ میلیارد دلار و هجدهمین بودجه نظامی در جهان است!

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

قریب به یک دهه است که سعودی‌ها هزینه بسیاری صرف گروه‌های تروریستی کرده تا دولت‌های مستقر در عراق و سوریه را ساقط کند. با ورود بن سلمان به عرصه قدرت، این روند افزایش نیز پیدا کرده است. تمام اندیشه شاهزاده جوان معطوف به برتری یافتن نظامی و منطقه‌ای دربرابر ایران شده است. فقط در یک قلم، قرارداد ۴۵۰ میلیارد دلاری خرید سلاح با آمریکا منعقد کرده است. در آن سو، با گذشت ۵ سال از دستور سلمان مبنی بر حمله به یمن، سعودی کماکان در باتلاق این جنگ گیر کرده و متحمل هزینه سنگینی شده است. الجزیره قطر در گزارشی، هزینه لشکرکشی عربستان به یمن را روزانه «۲۰۰ میلیون دلار» تخمین زده است!

اما این تمام داستان نیست؛ یمنی‌ها جدا از مقاومت دلیرانه خود، ضربات مهلکی نیز به پیکره سعودی وارد کردند. تنها دریک مورد، نیرو‌های مسلح یمن، ۱۴ سپتامبر سال جاری میلادی، در یک حمله پیچیده و دقیق بزرگترین پالایشگاه نفت جهان متعلق به شرکت آرامکوی عربستان را در شرق این کشور هدف قرار دادند و تولید ۱۱ میلیون بشکه‌ای نفت در عربستان را به نصف رساندند! این ضربه به قدری سنگین بود که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا آن را «بزرگترین حمله به زیرساخت‌های نفتی جهان در تاریخ» عنوان کرد.

هزینه‌ای که ریاض برای رقابت با تهران می‌پردازد زنگ خطر فروپاشی اقتصاد عربستان را به صدا درآورده است. طبق برآورد‌های صورت گرفته، کسری بودجه دولت سعودی تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید. ذخایر ارزی این کشور نیز که تا پیش از حمله به یمن قریب به ۸۰۰ میلیارد دلار بود، در حال حاضر پایین‌تر از ۵۰۰ میلیارد دلار است و این نشان‌دهنده این است که ماجراجویی‌های بن‌سلمان در عرصه سیاست خارجی، آغازی خواهد بود بر سقوط ثروتمندترین کشور جهان عرب.

منبع:دانشجو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
کنگره آمریکا، لایحه‌ای در حمایت از «تظاهرات» و ناآرامی‌های اخیر ایران ارائه کرد. کنگره آمریکا در راستای اقدامات مداخله جویانه این کشور در امور ایران، لایحه‌ای را در حمایت از تظاهرات‌های اخیر در ایران ارائه کرده است. به گزارش روزنامه واشنگتن تایمز، جو ویلسون، نماینده جمهوری‌خواه و از حامیان این لایحه در اظهاراتی این باره گفت: با این تصمیم، کنگره پیامی محکم و دو حزبی به مردم ایران می‌فرستد که ما از اهداف دموکراتیک آن‌ها حمایت می‌کنیم و هر کاری که از دستمان بر بیاید انجام خواهیم داد تا این حکومت [ایران] مسئول تخطی‌های تعمدی‌اش از حقوق بشر باشد. این اقدام کنگره آمریکا در پی وقوع برخی اعتراضات و ناآرامی‌ها در ایران به دنبال اصلاح قیمت بزنین، انجام شده است. این در حالی است که دولت فعلی آمریکا از ابتدای روی کار آمدن با ناقص تلقی کردن توافق هسته‌ای و خروج از آن، نه تنها تحریم‌های لغو شده ایران را دوباره اعمال کرد، بلکه تحریم‌های جدیدی نیز بر ایران اعمال کرده است که به بیان ظریف وزیر امور خارجه ایران، «تروریسم اقتصادی» آشکار علیه مردم ایران به شمار می‌رود.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز8 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی گفت: کشور ما بانک‌محور شده و ۸۴ درصد تامین مالی در کشور توسط سیستم بانکی انجام می‌شود، اگر منابع صندوق‌ها و درآمد ثابت بورس که سپرده بانکی است را به آن اضافه کنیم، بالای ۹۰ درصد تامین مالی توسط سیستم بانکی انجام می‌شود و این امر سبب شده پروژه‌های بزرگ برای دریافت تسهیلات در اختیار بانک قرار گیرد و نتوانیم تسهیلاتی را در اختیار بخش‌های خرد قرار دهیم. سیستم بانکی کشور قرار نبود به سمت تامین سرمایه پروژه حرکت کند و فعالیت‌های بزرگ باید از سرمایه تامین مالی شود اما کشور ما بانک‌محور شده است و ۸۴ درصد تامین مالی در کشور توسط سیستم بانکی انجام می‌شود و اگر منابع صندوق‌ها و درآمد ثابت بورس که سپرده بانکی است را به آن اضافه کنیم، بالای ۹۰ درصد تامین مالی توسط سیستم بانکی انجام می‌شود و این امر سبب شده پروژه‌های بزرگ برای دریافت تسهیلات در اختیار بانک قرار گیرد و نتوانیم تسهیلاتی را در اختیار بخش‌های خرد قرار دهیم. وی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل بانک‌محور بودن کشور، تخلفات زیادی که در پروژه‌ها انجام می‌شود به نام بانک‌ها رقم می‌خورد و این باور ایجاد می‌شود که تخلفات در بانک‌ها زیاد است، در حالی که کارهای عملی زیادی در سیستم بانکی انجام می‌شود و تمام پروژه‌های بزرگ همچون ساخت سد و مجتمع‌های پتروشیمی توسط سیستم بانکی انجام شده است. شعار امسال رونق تولید است و تمام تلاش سیستم بانکی این است که این فرمایش مقام معظم رهبری محقق شود که در این راستا دو کار آغاز شده است. یکی از این کارها طرح وام است که روش مهمی برای تامین زنجیره تولید بدون نیاز به نقدینگی به شمار می‌رود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شرکت HMD از تلفن جدید نوکیا برای بازارهایی رونمایی کرد که به دنبال گوشی ارزان قیمت می‌گردند. این گوشی که به نوکیا C۱ مشهور است. گوشی C۱ دارای صفحه نمایش ۵٫۴۵ اینچی با وضوح ۴۸۰ ۹۶۰px و پنل IPS است. این تلفن دارای یک تراشه نامشخص با یک پردازنده چهار هسته‌ای با سرعت ۱٫۳ گیگاهرتز (به احتمال زیاد تراشه MediaTek) است. نوکیا C۱ یک تلفن سیم کارت دوگانه است و توجه داشته باشید که فاقد اتصال LTE است.

نظرها

اخبار بیشتر