اعتراضات عراق| بسته شدن جاده منتهی به فرودگاه نجف، تجمع مقابل ورودی منطقه سبز بغداد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
اعتراضات عراق| بسته شدن جاده منتهی به فرودگاه نجف، تجمع مقابل ورودی منطقه سبز بغداد

اعتراضات عراق| بسته شدن جاده منتهی به فرودگاه نجف، تجمع مقابل ورودی منطقه سبز بغداد

فارسخبرگزاری فارس |
در ادامه تظاهرات‌های مردمی عراق، امروز نیز بغداد و سایر استانهای مرکزی و جنوبی عراق شاهد اعتراض‌های مردمی بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رصد اخبار تظاهرات‌های مردمی در عراق در اعتراض به فساد و نقصان در خدمات رسانی نشان میدهد که امروز نیز در بغداد، کوفه، نجف اشرف، بصره، السماوة، الناصریه، بصره و کربلا ادامه دارد. مهمترین تحولات میدانی مربوط به این اعتراض‌ها در ادامه می‌آید.

تظاهرات مقابل یکی از ورودی‌های منطقه سبز بغداد

خبرنگار شبکه «السومریه» عراق، از تحصن شماری از کارمندان موسسه «الشهداء»، مقابل یکی از ورودی‌های منطقه سبز در مرکز بغداد تحصن کردند. این اعتراض در واکنش به درخواست‌ها برای لغو حقوق این موسسه صورت گرفت.

بر اساس این گزارش، تظاهرات‌کنندگان همچنین خواستار فعالسازی ماده ۱۳۲ قانون بعثی زدایی، قطع حقوق سرویس‌های سرکوب‌گر، عدم تعدی به حقوق شهدا و زندانیان سیاسی و مبارزه با فساد شدند.

جاده منتهی به فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف بسته شد

تظاهرات کنندگان عراقی، امروز جاده اصلی منتهی به فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف را بستند. از سوی دیگر، برخی اخبار از تداوم اعترا‌ض‌های مردمی در شهر کوفه حکایت دارد.

بندر «ام قصر» همچنان بسته است

یک منبع آگاه امنیتی در استان بصره، اعلام کرد که تظاهرات‌کنندگان در شهر ام قصر، همچنان بندر این شهر را بسته‌اند و بر ضرورت تداوم بسته ماندن بندر مذکور پافشاری می‌کنند.

اعتراضات عراق| بسته شدن جاده منتهی به فرودگاه نجف، تجمع مقابل ورودی منطقه سبز بغداد - 9

به نوشته بغداد الیوم، این منبع گفت: اخباری که پیش از این درباره باز شدن ام قصر منتشر شده بود، صحت ندارد.

اعتراضات عراق| بسته شدن جاده منتهی به فرودگاه نجف، تجمع مقابل ورودی منطقه سبز بغداد - 11

بر اساس این گزارش، معترضان عراقی امروز همچنین جاده‌های اصلی منتهی به میدان‌های نفتی در بصره را بستند. این اقدام یک روز پس از بسته شدن جاده منتهی به میدان نفتی مجنون صورت گرفت.

تداوم اعتراض‌های مردمی در پایتخت

امروز نیز پایتخت عراق شاهد تظاهرات‌های مردمی و اعتراض آنها بود. اتفاق جدید امروز در بغداد این بود که کارمندان نهادهای دولتی موجود در دو طرف رود دجله، ناگزیر شدند، با قایق به محل کار خود برسند زیرا پل الاحرار و بسیاری از پل‌های اصلی که دو طرف این رود را به هم مرتبط می‌کرد، در کنترل معترضان و بسته بود.

شب گذشته درگیری‌ شدیدی میان نیروهای امنیتی و معترضان در پلهای الاحرار و الشهداء در مرکز بغداد روی داد و طی آن دست‌کم یک نفر کشته شد و ۴۵ تن زخمی شدند.

تداوم تظاهرات در استان «ذی قار»

معترضان عراقی امروز نیز همچنان در میدان «الحبوبی» واقع در مرکز شهر «الناصریه» مرکز استان ذی‌قار به تحصن و اعتراض خود ادامه دادند.

وزارت نفت عراق: تولید و صادرات نفت در سایه تظاهراتهای مردمی بدون وقفه ادامه دارد

«عاصم جهاد» سخنگوی وزارت نفت عراق امروز در گفت‌وگو با «روسیا الیوم» گفت که با وجود تظاهرات‌های مردمی در مناطق جنوبی این کشور، عملیات تولید نفت خام یا صادرات آن بدون هیچ مانعی ادامه دارد. هرچند که شماری از مردم معترض خود را به نزدیکی‌های میدان‌های نفتی رسانده‌اند.

وی افزود: معترضان تمام تلاش خود را دارند که به میدان‌های نفتی تعدی نکنند و تنها حقوق خود را مطالبه می‌کنند و این حق قانونی آنهاست. در حال حاضر تنها برخی جاده‌های منتهی به میدان‌های نفتی بسته است.

بر اساس گزارش‌های اوپک، عراق با تولید روزانه ۴٫۵ بشکه نفت در اکتبر گذشته، دومین تولید کننده بزرگ نفت خام به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو3 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر