برون رفت از بحران عراق با رهنمودهای مرجعیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
برون رفت از بحران عراق با رهنمودهای مرجعیت

برون رفت از بحران عراق با رهنمودهای مرجعیت

فارسخبرگزاری فارس |
در شرایطی که دشمنان و بدخواهان عراق، توان خود را معطوف به سوء استفاده از اعتراضات مردمی آن کشور و ایجاد بی ثباتی و ناامنی در عراق کرده اند، راهبردهای اعلام شده از سوی مرجعیت، تضمین کننده پیگیری مطالبات واقعی مردم در فضایی آرام و بی خشونت است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس؛ یادداشت میهمان- محمد مهدی ملکی: در هفته‌های اخیر عراق شاهد اعتراضات مردمی نسبت به وضعیت نامناسب معیشتی، مشکلات اقتصادی، فساد در میان مسئولین، آینده مبهم و نامشخص جوانان به واسطه افزایش بیکاری و برخی دیگر از مشکلات حاصل از ساختار سیاسی آن کشور است.

در فراز و نشیب هفته‌های اخیر به واسطه برگزاری اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف عراق به خصوص در پایتخت آن کشور، برخی جریانات داخلی و خارجی احساس کردند که می‌توانند از فرصت فراهم شده جهت کسب جایگاهی بهتر برای خود سوء استفاده کرده و منافعشان را تامین کنند. اما نه تنها موفق به این مهم نشدند که تا کنون به دیل هشیاری مردم، مسئولین و مرجعیت، طرف‌های خارجی و جریانات نفوذی داخلی در عملیاتی کردن اهداف خود ناکام ماندند.

در این میان دولت بارها بر این موضوع تاکید کرد که همه توان و امکاناتی که دولت مرکزی بغداد در اختیار دارد در جهت تأمین مطالبات و خواسته‌های به حق مردم و معترضین عراقی به کار گرفته شده است.

«عبدالمهدی» در یکی از مواضع اخیرش دولت را ملزم به ارائه برنامه‌های عملی و به کار گرفتن تمام توان خود برای کاهش رنج شهروندان و بهبود خدمات و فراهم کردن فرصت‌های شغلی دانست و از دو قوه مقننه و قضائیه و همچنین گروه‌های سیاسی هم خواست که با تمام اختیارات خود با دولت همکاری مشترک داشته باشند.

در قانون اساسی عراق این امکان و ظرفیت وجود دارد که با عزم و اراده راسخ دستگاه‌های مرتبط، قوای سه گانه و دیگر گروه‌های سیاسی و تاثیرگذار داخلی آن کشور، اصلاحات مدنظر معترضین و مردم عراق تامین شود.

اقدامات و سیاست‌های دولت بغداد در تحقق خواسته‌های مردم عراق با حمایت گروه‌های سیاسی و همینطور با پشتوانه رهنمودهای حکیمانه مرجعیت عالی شیعیان آن کشور یعنی آیت الله سیستانی، در حال اجرا است.

در آخرین مواضع مرجعیت عالی این کشور که از سوی نماینده آیت الله سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه کربلا قرائت شد نکات قابل تاملی در خصوص تحولات اخیر در عراق به چشم می‌خورد که متعاقب آن بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی از مواضع مرجعیت حمایت و آن را نقشه راه برون رفت از بحران فعلی کشور قلمداد کردند.

در خصوص مواضع اخیر آیت الله سیستانی پیرامون وضعیت جاری در عراق نکات ذیل قابل توجه است:

_ در مواضع آیت الله سیستانی بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات، قانونی دانستن آن و مرزبندی میان عده‌ای آشوبگر که قصد ایجاد ناامنی و هرج و مرج در کشور را دارند با عمده مردم و معترضینی که خواسته‌های به حقی را از مسئولین کشور مطالبه میکنند، تاکید شده است.

_ احترام به نیروهای امنیتی و مسلح کشور از سوی معترضین عراقی به عنوان کسانی که در دوران حضور گروه تروریستی داعش در خاک عراق، مدافع کشور بودند و زحمات زیادی را در مبارزه با تروریست‌ها کشیدند از سوی مرجعیت مورد تاکید واقع شده است.

_ لزوم هشیاری مردم و مسئولین عراقی نسبت به سواستفاده برخی طرف‌های داخلی و خارجی از اعتراضات به حق مردم این کشور، از سوی مرجعیت بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

_ در مواضع اخیر آیت الله سیستانی، اعتراضات مردمی این کشور فرصت مناسبی برای مسئولین عراق دانسته شده تا آنها بتوانند به صورتی اساسی و با عزم و اراده جدی به اصلاح ساختار سیاسی، قانون انتخابات، اصلاح قانون اساسی وبرطرف کردن دیگر مشکلات موجود در کشور بپردازند.

_ حفظ آرامش، نظم و امنیت در کشور همزمان با قانونی شمردن حق اعتراض مردم و در خواست ایشان از معترضین نسبت به پرهیز از آسیب زدن به اموال خصوصی و عمومی از دیگر نکات مورد توجه در مواضع اخیر آیت الله سیستانی به حساب می‌آید.

_ نخست وزیر، نیروهای بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی)، وزیر کشور، رهبر جریان حکمت ملی، گروه مقاومت اسلامی نجبا و برخی دیگر از شخصیت‌ها و گروه‌ها داخلی عراق در بیانیه‌ها و مواضع جداگانه‌ای از رهنمودهای مرجعیت حمایت کرده و آن را نقشه راه برون رفت از بحران عراق عنوان کردند.

_ اما در این خصوص نکته‌ای که وجود دارد آنکه این رهنمودهای مرجعیت صرفا در حد شعار و تبلیغات برخی گروه‌های سیاسی و مسئولین باقی نماند و همه دستگاه‌ها، قوای سه گانه و نیروهای مسلح و امنیتی در راستای تحقق و عملیاتی کردن آن گام بردارند و یکدیگر را یاری دهند. بر اساس آنچه که نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق از دیدارش با آیت الله سیستانی گفته، ایشان از عدم جدیت لازم گروه‌های سیاسی در جهت اصلاحات در کشور نگران است.

با نگاهی به عملکرد و نقش مرجعیت عالی عراق متوجه خواهیم شد که ایشان در بزنگاه‌های مهم و حساس تاریخی این کشور، ورود کرده و با درک عمیق از مسائل داخلی، منطقه‌ای، شرایط بین المللی و نگاه راهبردی خود، همواره درصدد اتخاذ مسیری روشن، صریح و هوشمندانه در جهت تأمین حداکثری منافع و امنیت ملی عراق گام برداشته‌اند.

به عنوان نمونه، در دوران حضور گروه تروریستی داعش در خاک عراق باردیگرشاهد ورود به موقع و تاثیرگذار مرجعیت عالی عراق و واکنش ایشان به شرایط موجود در این کشور بودیم که با فتوای جهاد کفایی که صادر کردند، موجبات تشکیل حشد شعبی یا همان نیروهای مردمی مقاومت را فراهم آوردند و همین باعث تقویت نیروهای عراقی و سرعت گرفتن پیروزی‌های بسیار در مبارزه با تروریست‌های افراط گرای داعشی شد.

به عبارتی، در شرایطی که دشمنان منطقه‌ای و بین المللی عراق با موج سواری بر اعتراضات مردمی این کشور به دنبال ایجاد چالش امنیتی و سیاسی برای عراق هستند تا بتوانند از قبل آن منافعشان را تامین کنند، رهنمودهای مرجعیت عالی عراق تضمین کننده تحقق خواسته‌های معترضین عراقی و به مثابه مسیری روشن پیش روی مسئولین این کشورخواهد بود.

بدخواهان و دشمنان دولت و ملت عراق به درستی دریافتند که مرجعیت عالی عراق می‌تواند با یک فتوا، بیانیه یا اعلام موضع، توطئه‌ها و اهداف آنها را که سال‌ها روی آن سرمایه گذاری کردند، نقش بر آب کند و به همین دلیل آنها خواهان تضعیف جایگاه مرجعیت و تمامی نیروها وجریانات وابسته و منتسب به ایشان هستند. حملات سیاسی، تبلیغاتی و حتی تخریب فیزیکی مواضع و چایگاه‌های الحشد الشعبی از سوی رژیم صهیونیستی را می‌توان در این راستا تفسیر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا18 ساعت قبل
رئیس‌جمهوری روسیه گفت که اخراج دیپلمات‌های این کشور به‌خاطر کشته شدن یک شهروند گرجستانی در برلین، به بحران در روابط آلمان-روسیه نخواهد انجامید. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه، در نشستی خبری پس از برگزاری اجلاس نرماندی گفت که اخراج دیپلمات‌های این کشور به‌خاطر کشته شدن یک شهروند گرجستانی در برلین به بحران در روابط آلمان-روسیه نخواهد انجامید. وی افزود: «به گمانم، براساس برآوردهای اولیه، اخراج دیپلمات‌ها اشتباه بود و ارتباطی به قتل این شهروند گرجستانی در برلین نداشت. پوتین در ادامه عنوان کرد: ‌ «آیا این به معنای بحران در روابط دو طرف است. وی افزود که روسیه هرچه در توان دارد برای کمک به آلمان در زمینه تحقیقات انجام می‌دهد.

نمایش کیف هسته‌ای پوتین در تلویزیون دولتی روسیه (+عکس)

4+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | هجوم ۵۶ خرس به روستایی در شمال شرق روسیه

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
بر اساس اعلام صندوق جهانی حیات وحش، هجوم ۵۶ خرس به روستای «ریرکایپی» موجب شده که برخی کارهای عمومی در این روستا متوقف شود. از جمله این کارها می‌توان به لغو کنسرتی به مناسبت سال جدید میلادی اشاره کرد. کودکان این روستا مجبورند با اتوبوس‌های ویژه و برنامه‌ریزی شده خودشان را به مدرسه برسانند. سازمان جهانی حیات وحش اعلام کرده است: «دلیل اصلی هجوم خرس‌ها به این روستا، کاهش سطح یخ‌ها و تغییرات آب‌وهوایی است. در فقدان یخ، حیوانات برای جستجوی غذا مجبور می‌شوند به مناطق ساحلی بیایند.» ۶۱۲۶۴
ورزش۳ورزش۳13 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، ابومسلم کوکاکولا، ابومسلم خوشگوار، ابومسلم ناجا، پیام گچ، پیام ارتباطات، سیاه‌جامگان و … همگی نام‌هایی از فوتبال خراسان در تاریخ فوتبال خطه شرق ایران هستند که به رغم داشتن ستاره‌هایی در دوران خود هرگز موفق به راهیابی و کسب سهمیه آسیا نشده بودند تا اینکه با ورود شهرخودرو، بالاخره طلسم راهیابی به آسیا شکسته شد. شهرخودرو خراسان با حمایت فرهاد حمیداوی موفق شد در نهایت سال گذشته با هدایت یحیی گل‌محمدی این طلسم چند ۱۰ساله را برای خراسانی‌ها بشکند تا امروز برای اولین بار خراسان در مراسم قرعه‌کشی جام باشگاه‌های آسیا دو نماینده و دو صندلی مختص به تیم خود داشته باشد و نام این استان را در میان غول‌های آسیا به شرکت‌کنندگان قاره کهن سر زبان‌ها بیاورد. مجتبی سرآسیایی و جواد طاری‌بخش سرپرست و مدیر رسانه‌ای تیم خراسانی‌ها در قرعه‌کشی جام باشگاه‌های آسیا بودند که برای اولین بار به عنوان نمایندگان تیمی از شرق ایران عکسی به یادگار با جام قهرمانی مسابقات انداختند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
به اعتقاد کارشناسان، تصمیم عربستان، امارات متحده عربی و بحرین بر حضور در بازی‌های جام خلیج‌فارس چراغ‌سبزی برای تلاش‌های ۲ کشور دیگر این شورا در پایان دادن به بحران آن محسوب می‌شود. اعتمادآنلاین| به اعتقاد کارشناسان، تصمیم عربستان، امارات متحده عربی و بحرین بر حضور در بازی‌های جام خلیج‌فارس، چراغ‌سبزی برای تلاش‌های ۲ کشور دیگر این شورا در پایان دادن به بحران آن محسوب می‌شود. به اعتقاد تحلیلگران، چند پارامتر مهم دست به دست هم داده‌اند تا روابط بین این سه کشور و دوحه از هر زمان دیگری بعد از آغاز بحران نزدیک‌تر شود. برخی از کارشناسان شورای همکاری هم تاکید دارند: حمله انصارالله به آرامکو ریاض را بر آن داشت تا به این نتیجه برسد که به جای صرف کردن بخشی از انرژی خود برای بحران‌های ساختگی و بی‌دلیل با قطر، توجهش را معطوف وقایع بزرگ‌تری کند که به شکل راهبردی ادامه حیات سلطنت سعودی را به خطر می‌اندازند. پایگاه اطلاع‌رسانی لوبوگ هم طی گزارشی در این رابطه به نقل از منابع آگاه خبر داد ریاض و ابوظبی به این نتیجه رسیده‌اند که دونالد ترامپ کار چندانی برای آنها انجام نخواهد داد.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری15 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری46 دقیقه قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز47 دقیقه قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری51 دقیقه قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری52 دقیقه قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری53 دقیقه قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری1 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری1 ساعت قبل