یک روایت معتبر از منافقان؛ گروهکی که نامش با ترور گره خورده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
یک روایت معتبر از منافقان؛ گروهکی که نامش با ترور گره خورده است

یک روایت معتبر از منافقان؛ گروهکی که نامش با ترور گره خورده است

مهرخبرگزاری مهر |
«یک روایت معتبر درباره سازمان مجاهدین خلق» نوشته شهرام بزرگی از معدود منابعی است که با زبانی روان و مختصر و مفید تاریخچه و ماهیت فعلی این سازمان را برای عامه مردم روایت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات به نشر (وابسته به آستان قدس رضوی) کتاب «یک روایت معتبر درباره سازمان مجاهدین خلق» نوشته شهرام بزرگی را با شمارگان هزار نسخه، ۹۰ صفحه و بهای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر کرد. ناظر علمی این کتاب محمد حسن روزی طلب است.

سازمان مجاهدین خلق ایران که پس از خیانت‌های پی در پی به کشور، منافقان نام گرفتند، در ابتدا یک سازمان مثلا مذهبی بودند که مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی را آغاز کردند. این سازمان هرچند که هیچگاه مورد تایید امام خمینی (ره) قرار نگرفت، اما تا پیش از تغییر مشی آن از اسلام به مارکسیسم مورد تایید برخی از روحانیون مبارز و همچنین مبارزان انقلابی قرار داشت.

ساواک در ابتدای دهه ۵۰ عمده بنیان‌گذاران این سازمان را دستگیر و اعدام کرد، تا اینکه در سال ۱۳۵۴ بیانیه تغییر ایدئولوژیک این سازمان به‌وسیله تقی شهرام منتشر شد. تا پیش از این تغییر مشی مارکسیست‌های این سازمان با ترور شهیدان مجید شریف واقفی و مرتضی صمدیه لباف برای پاکسازی اسلام‌گرایان و مذهبی‌ها در هسته اصلی تلاش بسیار کردند. البته صمدیه لباف از این ترور جان سالم به‌در برد و بعدها توسط ساواک دستگیر و اعدام شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سازمان مجاهدین خلق به سرکردگی مسعود رجوی در مقابل امام خمینی (ره) و مردم قرار گرفتند و با ترورهایی کور تعدادی از بزرگان انقلاب و اصحاب امام و همچنین بسیاری از مردم عادی را به شهادت رساندند. هم‌اکنون نیز نام این گروه با ترور و همچنین خیانت به مردم ایران گره خورده است. این سازمان با شروع جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق بر علیه مردم ایران با خباثت فراوان به دشمن ایران پناهنده شد و در جنگ تحمیلی هشت ساله به کمک ارتش رفت. درنده خویی و سبعیت کادرهای این سازمان در عملیات به قول خودشان فروغ جاویدان بر علیه مردم و رزمندگان اسلام در تاریخ بشریت مثال زدنی است.

پس از پایان جنگ تحمیلی نیز این سازمان جایگاه خود را در مقام ستون پنجمی دشمنان ایران حفظ کرد و گاه و بیگاه و در بزنگاه‌های مختلف عملیات‌هایی را بر ضد مردم شریف ایران به سامان رساند. دشمنی و ضدیتی که تاکنون نیز خاتمه پیدا نکرده است و ردپای کادرهای این سازمان را می‌توان در تمامی اغتشاشات در ایران دید.

تاکنون منابع بسیاری درباره این سازمان منتشر شده است، هرچند که هنوز هم نقاط تاریک و مبهمی در تاریخچه این سازمان وجود دارد. همچنین باید اشاره کرد که منابعی که عموم مردم بتوانند با مطالعه آن به ماهیت این سازمان پی ببرند بسیار کم منتشر شده است. به نظر می‌رسد کتاب «یک روایت معتبر درباره سازمان مجاهدین خلق ایران» نوشته شهرام بزرگی که در اواخر تابستان امسال منتشر شد، از معدود منابعی است که با هدف عامه مخاطبان نوشته است. کتاب زبانی ساده دارد و خالی از پیچیدگی‌های معمول پژوهش‌های آکادمیک است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

عناوین سرفصل‌های کتاب از این قرار است: «از جبهه ملی و نهضت آزادی تا سازمان مجاهدین خلق»، ‌ «پیدایش، تاسیس و تدوین ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق»، «منابع مطالعاتی سازمان مجاهدین خلق»، «آثار تالیفی سازمان مجاهدین خلق»، «آموزش‌های سیاسی و اجتماعی در سازمان مجاهدین خلق»، «گسترش تشکیلات»، «ورود سازمان به مقوله آموزش نظامی»، «گردش به مارکسیسم»، «بازسازی سازمان در زندان»، «سازمان مجاهدین خلق پس از سرنگونی حکومت پهلوی» و «ترور و شورش‌های مسلحانه».

ایجاز یکی از ویژگی‌های قلم نویسنده است، روایت او مختصر و در عین حال کامل است و همچنین درج تصاویر متعددی از سازمان و بحران‌هایی که آفریدند، غنای ویژه‌ای به کتاب بخشیده است. تنها راهی که سازمان برای رسیدن به قدرت از آن بهره گرفت، خشونت و ترور بود. این بدل به خط مشی اصلی آنها شد و در طول چند سالی که پس از انقلاب در ایران بودند، مدام اسلحه‌شان را روی مردم ایران کشیدند. نویسنده به خوبی توانسته این مشی خشونت و آشوب طلبی آنها را روایت کند، همچنین تصاویر منتشر شده در کتاب نیز همچون اسنادی تصویری این خشونت را به تصویر کشیده‌اند.

البته در برخی از فصول نویسنده می‌توانست با مراجعه به اسناد و همچنین کتاب‌های خاطراتی که در این چند سال اخیر منتشر شدند (از جمله «زمان بازیافته: خاطرات سیاسی بهمن بازرگانی»، «خاطرات و تاملات در زندان شاه: خاطرات محمد محمدی گرگانی» و «تقی شهرام به روایت اسناد» نوشته احمدرضا کریمی) مطالب را پر و پیمان‌تر به مخاطبان عرضه کند.

به عنوان مثال در بخش گردش به مارکسیسم، نویسنده تقی شهرام را عامل مارکسیست شدن سازمان می‌داند، اما به روایت کتاب‌هایی که معرفی شد نه تقی شهرام بلکه شخص حنیف نژاد بذرهای مارکسیست شدن اعضا را ریخته بود. همچنین نویسنده می‌توانست با مراجعه به منابع بیشتری که موجود است (اعم از اسناد و کتاب‌ها) روایت خود را دقیق‌تر ارائه دهد، هرچند که کتاب در وضعیت فعلی خود نیز واقعا روایت معتبری است. از دیگر ایرادات کتاب شمارگان پایین آن است. باید این آثار در شمارگان چند ده هزار نسخه‌ای منتشر شده و با روش‌های گوناگون در دسترس مخاطبان قرار بگیرند.

اما به طور کل مهم این است که مردم ایران با منبع ساده و مختصری که حرف‌های مهم و اصلی را درباره سازمان بگوید آشنا شوند. واقعا مهم است که مردم بدانند که این سازمان مجاهدین خلق بود که در آشوب‌های خود به بانک‌ها حمله و غارت کرد و برای ایجاد نارضایتی در میان مردم به تخریب و آتش زدن اموال عمومی، اتوبوس‌ها، ماشین‌ها و موتورسیکلت‌های شخصی مردم پرداخت. عامه مردم ایران باید بدانند که این منافقان بودند که اشخاص عادی را به جرم قیافه مذهبی و داشتن ریش ترور می‌کرد. مردم باید بدانند که کادر رهبری سازمان یکی از بازوهای نظامی صدام حسین و نیروی نظامی او بر علیه مردم ایران بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دستاورد دارویی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

کمبود فراورده‌های خونی در فصل سرما

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر