در نشست کوارتت زهی آتلاس مطرح شد: از شنیدن اجراها هراس دارم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
در نشست کوارتت زهی آتلاس مطرح شد: از شنیدن اجراها هراس دارم

در نشست کوارتت زهی آتلاس مطرح شد: از شنیدن اجراها هراس دارم

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نشست خبری کنسرت کوارتت زهی آتلاس از کشور دانمارک با حضور فوزیه مجد و چند چهره هنری برگزار شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری کنسرت آتلاس صبح امروز ۲۷ آبان ۱۳۹۸ با حضور فوزیه مجد، امیر مهیارتفرشی‌پور و امیر بکان در مؤسسه ریشه در خاک برگزار شد. در این نشست هر کدام از حاضران به بیان دیدگاه‌ها و نظرات‌شان درباره اجرای پیش‌رو پرداختند.

در ادامه متن صحبت‌های هر کدام از حاضران را می‌خوانید:

دغدغه همکاری با خام مجد را داشتم

امیرمهیار تفرشی‌پور: تابستان سال گذشته دو قطعه از آثار خانم مجد به نام «رویا زمین» و «فراقی» را به همراه دو اثر از خودم در لندن ضبط کردیم که بازخوردهای مثبتی داشت. یکی از دغدغه‌هایم این بود که با خانم مجد اثری بسازم. اکنون نیز پس از ساخت آلبوم تصمیم گرفتم کنسرتی را برای این آلبوم در ایران برگزار کنم. دلیل اینکه آلبوم را در انگلیس ضبط کردیم این بود که بتوانیم به راحتی آن را در دیگر جاهای دنیا منتشر کنیم. یک ماه دیگر هم آلبومی را به همراهی شاهین فرهت خواهیم ساخت. برای ساخت آلبوم «فراقی» از ارکستری استفاده کردیم که بهترین نوازندگان انگلیس در آن حضور داشتند.

دو سال طول کشید تا آقای هرمز فرهت را راضی کنم به ایران بیاید. هیچکس نمی‌پرسید که او کجاست و دانشگاه تهران نیز به آثار او توجه خاصی نمی‌کند گرچه او یکی از بنیانگذاران دپارتمان موسیقی دانشگاه تهران است.

هراس دارم از شنیدن اجراها

فوزیه مجد آهنگساز و پژوهشگر: خیلی من به اینکه آهنگساز درباره آثار خودش صحبت کند اعتقاد ندارم. ما نوعی آگاهی داریم که از هوش ما تراوش می‌کند. این نوع آگاهی کمک می‌کند تا ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید. آگاهی دیگری هم داریم که شاید فراآگاهی باشد و شما خیلی نمی‌دانید دارید چه می‌کنید. من نمی‌دانم در این کوارتت چه اتفاقی افتاده و احساس کردم که باید آن را بنویسم چون امکان آن برایم فراهم بود. گاهی اوقات پشت پیانو می‌نشینم و با آن ور می‌روم و ایده‌های زیادی به ذهنم می‌آیند. مهم این است که آدم بداند چگونه به یک ملیت فکر کند و بگوید که من به ملیتی تعلق دارم که امکاناتی را به من می‌دهد. ما یک تصویر درونی و بیرونی از موسیقی داریم. من بیشتر مایلم راجع به تجربه درونی‌ام صحبت کنم که بیان آن خیلی راحت نیست. من این کوارتت را اول روی پیانو امتحان کردم و در نهایت دیدم در مجموعه آنچه که می‌خواهم بیان کنم مطلوب است و به یک ایده برای من تبدیل شد و با همان شروع کردم.

وقتی اثری را می‌نویسید، حاصلش در هر اجرایی به طور متفاوت شنیده می‌شود. به نظر اجرای خوبی خواهد بود و من همیشه تا حدی از گوش دادن به اجراها هراس دارم و خودم را درگیر نمی‌کنم. در ایران نوازندگان خوبی داریم و مطمئنم یک روزی می‌توان با نوازنده‌های ایرانی نیز این کار را کرد. باید ارتباط بیشتری بین آهنگسازان ایرانی به وجود بیاید.

در سایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

بودن در کنار مجد برایم افتخار است

امیر بکان: آقای تفرشی پور از من درخواست کرد که من نیز یک قطعه در این آلبوم داشته باشم و باعث افتخار است که در کنار استاد مجد بودم. اینکه استاد تفرشی پور درباره آثارش صحبت نمی‌کند یک فرهنگ درست است و اعتقاد دارد که کار باید خودش را ارائه کند.

ارتباط با دیگر فرهنگ‌ها هنوز هم دشوار است

جاسپر لوتزهفت مدیر هنری ارکستر آتلاس: این ارکستر ۳۰ سال پیش تشکیل شد تا موسیقی کلاسیک اجرا کند. ما سال گذشته به ایران آمدیم تا در جشنواره فجر اجرایی داشته باشیم که حاصل کارمان اجرای ۶ قطعه با یک گروه هفت‌ نفره بود. اجرای پیش رو دومین اجرایمان در ایران است. امسال چهار قطعه موسیقی را از سه آهنگساز ایرانی به نام‌های تفرشی‌پور، فوزیه مجد و آقای بکان اجرا می‌کنیم و در کنارش قطعه‌هایی از کارنیلسن آهنگساز دانمارکی خواهیم نواخت. این ارکستر طی سال‌ها توانسته به موفقیت برسد و گاهی شاید برای یک اجرا ۲ هزار نفر نیز مخاطب داشته باشد. به نظرم رسیدن به موفقیت زمان‌بر است.

دو سال پیش با آقای تفرشی‌پور آشنا شدیم. دوست داشتیم موقعیت موسیقی معاصر را در کشورهای خاورمیانه مانند ایران بدانیم. اجرای پیش‌رو برای اولین بار است که با خانم مجد آشنا شدیم و موسیقی او را واقعا دوست داریم. برخی می‌گویند دوره سختی است و دنیا در حال کوچک‌تر شدن است ولی به نظر من این طور نیست چون ارتباط با دیگر فرهنگ‌ها هنوز کار سختی است، حتی در اروپا نیز به همین گونه است و کسی که از نژاد خودشان نباشد را قبول ندارند. این کنسرت سیاسی نیست و یک دیدگاه انسانی دارد و قصد داریم به مرور آهنگسازان ایرانی بیشتری را بشناسیم و آثار آنها را اجرا کنیم.

ارکستر ما نوازندگان خوبی دارد و پیش‌تر قطعات خیلی سخت‌تری را هم اجرا کرده‌ایم. البته تا مقداری نواختن این قطعات سخت بود ولی این سختی بیشتر از لحاظ درک احساس موجود در کار بود.

کنسرت کوارتت زهی آتلاس پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ از ساعت ۸ در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. در پایان این کنسرت از آلبوم «فراق» که با آهنگسازی تفرشی‌پور و مجد ساخته شده است، رونمایی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بدل میوه فروش موذن زاده اردبیلی، این بار درحال فروختن کدو تنبل

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
پیرمرد میوه فروش اردبیلی که پیشتر با ویدئویی در حال فروختن سیب که صدایش شباهت زیادی به موذن زاده اردبیلی داشت، معروف شده بود این بار با ویدئویی جدید در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده است. او مشغول فروش کدو تنبل است. او با صدای زیبایش دارد بورانی‌هایش _ {آذری‌ها به کدو تنبل می‌گویند بورانی} را با عسل مقایسه می‌کند و سعی می‌کند آنها را بفروشد.

جراح حادقی که رکورددار معرفت است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برنامه «بدون تعارف»، این هفته به سراغ جراح مغز و اعصابی رفته که رکورددار اخلاق، معرفت و مرام پزشکی است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بدون تعارف این هفته به سراغ جوانی ۳۷ ساله رفته که ۹ سال است جراح مغز و اعصاب است، دکتر رضا جباری، جراح حاذقی است که دو رکورد دارد؛ یکی در تعداد جراحی‌هایش که به چند هزار جراحی می‌رسد و دومی در اخلاق و مرام پزشکی.

«رادیکال سه» به استقبال روز دانشجو می‌رود

مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه سه، برنامه دانشجویی «رادیکال سه» این هفته به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در ویژه‌ برنامه‌ای شش قسمتی به بررسی جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ می‌پردازد. سیدنظام موسوی مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و سیدمهدی طباطبایی دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت مهمان‌های بخش اول ویژه‌برنامه «رادیکال سه» هستند و به بررسی فعالیت‌های جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ می‌پردازند. همچنین ایمان ملکا دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و مهدی امامقلی دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل مهمان‌های این برنامه در بخش دوم هستند که ابعاد فعالیت‌های جنبش دانشجویی را در دهه ۸۰ مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. در بخش پایانی این هفته نیز امین سلیمی مسئول سابق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور و رضا نجابت دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد جریان دانشجویی در دهه نود سخن می‌گویند. «رادیکال سه» در روزهای شنبه تا پنجشنبه ۱۶ تا ۲۱ آذرماه هر روز ساعت ۱۸:۱۵ روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود.

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس‌آنجلسی+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به اظهارات خواننده لس‌آنجلسی درباره امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد. مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) در حسینیه‌‌ ‌محبان ‌‌اهل‌بیت (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام علی خزاعی و مدیحه‌سرایی حسین طاهری برگزار شد. خبرگزاری فارس نوشته است: در این مراسم حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به توهین خواننده لس‌آنجلسی به امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد و در ابتدای آن اظهارداشت: به کوری چشم آن خواننده کثیفی که دهانش را به بی‌احترامی باز کرد، این گونه می‌گویم: کی شود دریا به پوز سگ نجس! بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است: تن علی، تهمتن علی، نعره متنتن علیقدرت یل افکن علی، هیبت مدون علیروشن و مبرهن علی، وجه خدا به وجه احسن علیبرتر و سرتر ازهمه افلاک، ولی عهد خواجه لولاتولی والی والا علی، تعالی عالی اعلی علییاعلی یاعلی

روایتی از قهرمانان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نگاه فیلم مرد نقره‌ای به ایران و ایرانی قهرمانانه است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ فیلم مرد نقره‌ای داستان یک مرد؛ گروگان گیری و ماجرای مبارزه سخت است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیررقابتی جشنواره به نمایش درخواهند آمد. منبع: ایسنا

نظرها

اخبار بیشتر