ضرورت بازنگری و به صفر رسیدن عوارض صادرات مس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
ضرورت بازنگری و به صفر رسیدن عوارض صادرات مس

ضرورت بازنگری و به صفر رسیدن عوارض صادرات مس

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
تاثیر تعیین عوارض ۲۵درصدی صادرات مواد معدنی بر برخی از معادن طی دو ماهه اخیر به شکل بارزی نمودار بوده است. معادن سرب و روی و سنگ آهن از جمله معادنی هستند که در کوتاه مدت آمار تولید و صادرات آنها از این قانون تاثیر پذیرفته است.

اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛کوروش شعبانی، نایب رییس انجمن مس ایران گفت: با توجه به اینکه شرکت ملی مس تمام کنسانتره تولید شده در بخش خصوصی را خریداری کرده و عوارض صادرات مس را به تنهایی پرداخت می‌کند نیاز است در عوارض صادرات مس بازنگری فوری صورت گیرد.

شعبانی عنوان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران تمام کنسانتره تولیدی بخش خصوصی را خریداری کرده و بخش خصوصی تاکنون مجبور به پرداخت عوارض صادرات نبوده است.

نایب رییس انجمن تازه تاسیس مس ایران تصریح کرد: بحث صادرات برای تولیدکنندگان کنسانتره در داخل کشور ما تاکنون به صورت جدی وجود نداشته است چرا که شرکت ملی صنایع مس ایران کنسانتره‌های تولید شده را به قیمت عادلانه خریداری می‌کند و ما تاکنون با موردی برخورد نداشته‌ایم که مشکل در پرداخت عوارض صادرات داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در کارگروه رونق معادن کوچک مقیاس به شرکت ملی مس تکلیف شده است کنسانتره را از معادن کوچک خریدار کند، توضیح داد: این مساله ایجاد مغایرت کرده است و در واقع آن عوارض ۲۵ درصدی صادرات که برای مس به ۱۰درصد تقلیل یافته است را شرکت ملی مس تقبل کرده تا فشار به بخش خصوصی وارد نشود و به نظر من این مساله نمی‌تواند چندان دوام داشته باشد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رییس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران با تاکید بر اینکه پیشنهاد صفر شدن عوارض را برای مس مطرح کرده‌ایم، افزود: بر این باورم که در جلسه‌ای که در پایان آبان ماه برای بررسی طرح پایش برگزار می‌شود عوارض صادراتی مس به صفر خواهد رسید.

وی در مقایسه تولید و صادرات مس در هفت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل عنوان کرد: عمده تولیدات مس ما به شرکت ملی صنایع مس بازمی‌گردد که افزایش چشمگیری در تولید هفت ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته داشته است.

نایب رییس انجمن مس ایران با تاکید بر اینکه تعیین این عوارض بدون تردید بر روی صادرات تاثیر منفی داشته است، ادامه داد: با این وجود تولید در شرکت مس نسبت به سال گذشته همچنان روند افزایشی خود را حتی در طول این دو ماهه حفظ کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا1 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سرمایه‌گذاری ارتش آمریکا بر روی توسعه عناصر نادر خاکی در توسعه تسلیحاتی/ تلاش آمریکا برای شکستن انحصار چین

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

بازی مار و پله/ گفت و گوی رسالت با سعید لیلاز

عصر ایران1 روز قبل

کاندیداهای تأیید صلاحیت‌شده همواره زیر ذره‌بین شورای نگهبان باشند

خوزستان آنلاین18 ساعت قبل

درخواست متفاوت جمعی از مردم از سردار سلیمانی و محمدجواد ظریف +عکس

خبرآنلاین1 روز قبل

لیست باشگاه‌های بدنسازی فرحزاد تهران

طرفداری10 ساعت قبل

وضعیت جسمانی رضا ایرانمنش رو به بهبودی است

سینماپرس14 ساعت قبل

هدفگذاری دولت برای ایجاد یک میلیون شغل در سال۹۹

اقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

اگر طلاق از سوی مرد باشد، چه حق و حقوقی باید به زن پرداخت شود؟

خبر فوری19 ساعت قبل

دفتری در مولوی، ویلایی در بهشت/ این مرد ۱۰ هزار دختر را راهی خانۀ بخت کرد+عکس

فارس21 ساعت قبل

تعویق در مذاکرات آمریکا با طالبان پس از حمله به پایگاه بگرام

ایلنا19 ساعت قبل