دولت بدون نظر مشورتی بخش خصوصی، تصمیم گیری نکند/ محدودیت‌های صادراتی و ناهموار بودن مسیر واردات دو مشکل اصلی صنعت سرب و روی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
دولت بدون نظر مشورتی بخش خصوصی، تصمیم گیری نکند/ محدودیت‌های صادراتی و ناهموار بودن مسیر واردات دو مشکل اصلی صنعت سرب و روی

دولت بدون نظر مشورتی بخش خصوصی، تصمیم گیری نکند/ محدودیت‌های صادراتی و ناهموار بودن مسیر واردات دو مشکل اصلی صنعت سرب و روی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
به‌رغم تاکید معاون اول رییس جمهوری مبنی بر اینکه هیچ تصمیمی بدون مشورت با بخش خصوصی گرفته نشود، در مورد معدن این اتفاق افتاده است و پشت درهای بسته تصمیم می‌گیرند و بعد از اعلام تصمیم نظر بخش خصوصی را خواستار می شوند. دولت دوزادهم معتقد به تشکل گرایی است و مدیران تشکل‌ها، در هر زمینه‌ای توانایی مشاوره دادن به دولت را دارند، همچنین می توانند بازار را تنظیم کرده و اطلاعات بازار را به دولت دهند، اما دولتمردان از نظرات بخش خصوصی استفاده نمی‌کنند.

اقتصاد آنلاین - طاهره گودرزی؛ یوسف مرادلو، رییس انجمن معادن و صنایع سرب و روی ایران در پاسخ به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: وزارت صمت دو تصمیم غیرکارشناسی طی دو ماه اخیر اتخاذ کرده‌اند؛ یکی عوارض ۲۵ درصدی و دیگری حق فروش زمان کمی از عوارض بر صادرات گذشته و نمی‌توان آمار درست و دقیقی در مورد پیامدهای منفی آن ارائه دهیم.

وی افزود: به عنوان یک فعال اقتصادی، هر دو دستورالعمل غیرکارشناسی و غیرعملیاتی است. مثل همیشه دولت بدون درنظر گرفتن آسیب هایی که این تصمیمات به تولید کشور می‌زند، کار خود را انجام می‌دهند اما نهایتا مجبور به تجدیدنظر در تصمیات خود می‌شوند.

مرادلو گفت: یکی از دستورالعمل‌ها پرداخت ۷درصد از فروش به دولت بوده است. این رقم، باعث شده تا مواد معنی گران شود، مخصوصا برای کالاهایی که قیمت‌های جهانی داشته و قدرت مانور ندارند. همانطور که می‌دانید همه معادن از نظرموقعیت مکانی، جایگاه معدن و نوع ماده معدنی با هم متفاوت هستند و نمی‌توان توقع داشت که این معادن با این تفاوت‌ها یک نرخ واحد را پرداخت کنند. ایراداتی که به این طرح می‌شود گرفت، اولا مشخص نیست این معادن سود می‌کند یا خیر، همچنین از ابتدای سال محاسبه می‌کنند که معلوم نیست معدن استخراجش ادامه خواهد داشت یا خیر. و ایا فروش دارد یا خیر.

وی ادامه داد: متاسفانه به‌رغم نظر آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهوری مبنی بر اینکه هیچ تصمیمی بدون مشورت با بخش خصوصی گرفته نشود، در مورد معدن این اتفاق افتاده است و پشت درهای بسته تصمیم می‌گیرند و بعد از اعلام تصمیم نظر بخش خصوصی را خواستار می‌شوند.

رییس انجمن معادن وصنایع سرب وروی ایران گفت: معتقد هستیم در همه زمینه‌ها، اولویت با تامین نیاز داخل است، اما به این معنی نیست که کفه ترازو به نفع یک عده خاص بالا باشد و با یک رفتار ظاهرا منطقی یک کار غیرمنطقی انجام دهند.

وی اظهار کرد: تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی با خواست دولت‌های قبلی شکل گرفته‌اند و دولت دوزادهم بیشتر از همه دولت‌ها، معتقد به تشکل گرایی است. این تشکل‌ها در کار خود متخصص هستند و در هر تشکلی خبره‌های اقتصادی و نیروهای فعال به عنوان هیات مدیره انتخاب می‌شوند تا بتواند از منافع صنف خود دفاع کنند. مدیران تشکل‌ها، در هر زمینه‌ای توانایی مشاوره دادن به دولت را دارند، همچنین می‌توانند بازار را تنظیم کرده و اطلاعات بازار را به دولت دهند، اما دولتمردان از نظرات بخش خصوصی استفاده نمی‌کنند.

مرادلو افزود: خواست مشخص ما از دولت و وزارت صمت، این است که در غیاب بخش خصوصی تصمیم گیری نکنند. در همین بحث اخیر (وضع عوارض ۲۵ درصدی)، معدنداران در مناطق محروم با شرایط سخت کار می‌کنند و بعضا قراردادهایی با خارجی‌ها منعقد کرده‌اند که باید محصول را به آن کشورها صادر کنند. در چنین موقیعتی، دولت یک شبه تصمیم می‌گیرد که جلوی صادرات را بگیرد یا با محدودیت اجازه صادرات دهد. در شرایط تحریم‌ها، فعال اقتصادی با سختی تمام برای کالایش مشتری خارجی پیدا می‌کند که با سیاست‌های غلط دولت، آن مشتری را از دست می‌دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

این فعال معدنی ادامه داد: یک ماده معدنی چقدر سود دارد که ۲۵درصد عوارض برای صادرات آن بخواهند بگیرند. باید هر کالایی که مازاد بر مصرف دارد را اجازه صادرات دهند. آثار منفی قوانین وضع شده بر تولید کننده، سرمایه‌گذار و اشتغال بیشتر است. دولت باید به این موضوع توجه کرده و خطاهای خود را به حداقل برساند تا بخش خصوصی بتواند به مسیر خود ادامه دهد.

مرادلو ادامه داد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، شعار سال، ورنق تولید است، چرا برخلاف نظر ایشان این همه محدودیت و مانع بر سرراه تولید کشور قرار دهند. بخش خصوصی با این گونه تصمیم سازی‌ها شدیدا مخالف است و از می‌خواهیم به بخش خصوصی اعتماد کند و ما را در تصمیم‌گیری‌ها دخیل کند تا هم منافع ملی به خطر نیافتد هم تصمیمات دچار مشکل نشود و نیاز تجدیدنظر پیدا نکند. تصمیمات دولت تاثیر به‌سزایی بر اشتغالزایی وسرمایه‌گذاری دارد.

وی محدودیت‌های صادراتی و ناهموار بودن مسیر واردات را دو مشکل اصلی معدن وصنایع معدنی خواند و گفت: ۴۷۵هزار تن ظرفیت نصب شده در صنعت سرب وروی وجود دارد که در حال حاضر با ۴۰ تا ۴۵ درصد ظرفیت کار می‌شود به این دلیل که مواد اولیه وجود ندارد. ۱۱ درصد مواد اولیه را از طریق شرکت‌های دولتی تامین می‌شود که از سوی خود وزارت صمت است و بقیه مواد را از کشورهای خارجی تامین می‌کنیم، با این حال ۷۰ تا ۷۵درصد مازاد بر مصرف داریم و لاجرم باید این مازاد را صادر کنیم. حدود ۲۱۰هزارتن تولید داریم که ۲۵هزار تن در داخل مصرف می‌شود و مازاد آن باید صادر شود که بنا بر دلایلی، طی دو ماه اخیر صادرات دچار مشکل شده است.

وی افز. د: قیمت‌های جهانی خطی نیست و در روز شاید چندین بار قیمت‌ها تغییر پیدا کند که گاها قیمت‌ها در طول روز تا ۱۰۰ دلار هم تغییر می‌کند و ثابت نیست. طبیعی است یک زمان قیمت‌های داخلی جذاب است و زمانی دیگر قیمت‌های خارجی جذابیت بیشتری دارد و این عادی است. یوسف مرادلو در ادامه گفت: به هرحال قیمت تمام شده در ایران خیلی بالاتر از قیمت فروش جهانی است که کل صنعت متضرر می‌شود. این اتفاق در فولاد، مس و آلومینیوم افتاده است.

رییس انجمن معادن وصنایع سرب وروی ایران اولویت انجمن را تامین نیاز داخل اعلام کرد و گفت: این موضوع را بارها به وزارت صمت اعلام کرده‌ایم و خود را موظف می‌دانیم بازار را جوری تنظیم کنیم که مصرف کننده داخلی، چه به لحاظ قیمت و چه به لحاظ تامین محصول دچار مشکل نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر