در مجلس بنزینی چه گذشت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

در مجلس بنزینی چه گذشت؟

فراروخبرگزاری فرارو |
جلسه ۲۶ آبان مجلس، یکی از پرحواشی‌ترین جلسات یک سال اخیر بود. احمد بیگدلی نماینده خدابنده در مورد جلسه بنزینی مجلس، درگفتگو با فرارو می‌گوید: «فراکسیون امید یک طرح دو فوریتی و یک طرح سه فوریتی را تهیه کرد که در حال طی شدن فرآیند قانونی خود بود، که در نهایت هیئت رئیسه مجلس نامه‌ای از مقام معظم رهبری برای نمایندگان قرائت کردند. تاکید رهبر معظم انقلاب در این نامه بر حمایت از دولت و طرح سهمیه بندی بنزین بود و به دنبال آن، هر دو طرح از دستور کار مجلس خارج شد.»

فرارو-پس از اینکه طرح سهمیه بندی بنزین با تایید سران قوا اجرایی شد، اعتراض‌هایی در نقاط مختلف کشورشکل گرفت. به دنبال این موضوع فراکسیون امید، ۲۵ آبان در واکنش به افزایش قیمت بنزین یک طرح دو فوریتی برای تک نرخی کردن بنزین و طرح سه فوریتی برای توقف سهمیه بندی تهیه کردند. اما روز بعد این دو طرح از دستور کار مجلس خارج شد. البته برخی نمایندگان مجلس نیز در اقدامی اعتراضی استعفای خود را به هیئت رئیسه مجلس ارائه کردند. در این میان برخی نمایندگان تندرو هم خواهان استیضاح لاریجانی و روحانی شدند.

به گزارش فرارو، مجلس ۲۶ آبان حواشی بسیاری داشت. شمخانی که در نشست غیر علنی مجلس برای پاسخ به ابهامات نمایندگان حاضر شده بود، در مورد حوادث رخ داده گفت که تعدادی از افراد که اقدام به تحریک مردم در خیابان‌ها می‌کردند، شناسایی شدند. مشخص شد که آنان با سازمان منافقین در ارتباط هستند. آنان برخی از افراد شرور منطقه بودند، پول گرفتند تا ایجاد آشوب کنند.

پس از نشست غیر علنی مجلس، محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان در جلسه عصر مجلس و پس از نطق میان دستور خود، در اعتراض به نقش نداشتن مجلس در موضوع افزایش قیمت بنزین وسهمیه بندی آن، استعفای خود را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد. محمود صادقی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید نیز در اقدامی مشابه اعلام کرد که استعفای خود را تقدیم هیئت رئیسه می‌کند.

واکنش‌ها به استعفای دو نماینده فراکسیون امید

استعفای محمد قسیم عثمانی و محمود صادقی دو نماینده لیست امید در اعتراض به نقش نداشتن مجلس در موضوع افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین، واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. در میان انتقاد‌ها کیهان با واکنشی تند به این اقدام پاسخ داد. کیهان نوشت که «استعفای برخی نمایندگان در واکنش به اجرای طرح سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین، چیزی نیست جز طفره رفتن از پاسخگویی و به حاشیه بردن مطالبات مردم.»

محمد صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایرانیان نیز در واکنش به استعفای نمایندگان، در یک یادداشت نوشت: «این اقدام، شایسته کار حرفه‌ای کنشگران سیاسی نیست، هنوز ترکش‌های استعفای دسته جمعی مجلس ششم اندام اصلاحات را آزار می‌دهد، اینکه در آستانه هفتمین سال دولت مورد حمایت، چنین موضعی گرفته شود یا چنین اقدامی صورت بگیرد یعنی فرار رو به جلو! یعنی طفره رفتن از پاسخگویی! خوب است نمایندگان محترم مردم به اصل پدیده و حاشیه‌های رخ داده آن توجه کنند.»

سرنوشت طرح دو فوریتی و سه فوریتی مجلسی‌ها چه شد؟

نمایندگان مجلس پس از سهمیه بندی بنزین و در پی اعتراض‌های مردم دو طرح را برای تک نرخی کردن قیمت بنزین و توقف طرح افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین ارائه کردند. فراکسیون امید یک طرح دو فوریتی با هدف تک نرخی کردن بنزین با قیمت ۱۵۰۰ تومان و یک طرح سه فوریتی برای بازگردان قیمت بنزین ارائه کرد. البته برخی از نمایندگان نزدیک به پایداری و اصولگرا نیز مدعی شدند که طرحی سه فوریتی مبنی بر بازگرداندن قیمت‌ها به روال قبل را آماده کرده‌اند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده نزدیک به جبهه پایداری درباره ارائه طرح سه فوریتی در مجلس گفته بود: «نمایندگان طرحی سه فوریتی تهیه کرده‌اند تا قیمت بنزین به حالت قبل برگردد.» طرحی که به ادعای او به امضای ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس رسیده بود و مجتبی ذوالنوری، رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم جزو امضاکنندگان آن بود.

یک روز پس از اعلام ارائه طرح‌های دو فوریتی و سه فوریتی از سوی مجلسی‌ها، فاطمه سعیدی سخنگوی فراکسیون امید در مورد سرنوشت طرح دو فوریتی وسه فوریتی این فراکسیون می‌گوید: «در شورای مرکزی فراکسیون امید با توجه به نظرات کارشناسی کمیته‌های تخصصی یک طرح سه فوریتی برای لغو افزایش قیمت بنزین و افزایش تدریجی از طریق بودجه سنواتی تهیه شده بود که با توجه به تاکیدات صبح امروز رهبری معظم انقلاب از دستور خارج شد.»

او ادامه می‌دهد: «طرح دو فوریتی دیگری نیز تهیه شده بود که بر مبنای آن بنزین تک نرخی و با نرخ ۱۵۰۰ تومان عرضه شود که آن هم به دلیل مشابه از دستور خارج شد.»

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

مجلسی‌ها چه گفتند؟

برخی از نمایندگان مجلس در جلسه علنی ۲۶ آبان، پشت تریبون قرار گرفتند و نسبت به عدم اطلاع نمایندگان از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین انتقاد کردند وتذکرات بنزینی به رئیس مجلس و سران قوا دادند.

غلامرضا کاتب معتقد بود که رئیس مجلس باید نظرات آنان را به دستگاه‌های اجرایی منعکس می‌کرد و یا مقدسی دیگر نماینده مجلس عنوان کرد که ما باید به قانون احترام می‌گذاشتیم و در قالب برنامه طرح اصلاح قیمت و سهمیه‌بندی بنزین را به مجلس ارائه می‌کردیم.

در ادامه اسدالله عباسی در جمع خبرنگاران، ضمن بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین در روز پنجشنبه، گفت: ما اطلاعی از این نداشتیم که چه زمانی قرار است بنزین گران شود؛ ما نماینده مجلس هستیم، اما نمی‌دانیم.

ماجرای استیضاح روحانی و لاریجانی چه بود؟

حواشی مجلس ۲۶ آبان تنها به استعفای برخی نمایندگان مجلس ختم نشد، مجتبی ذوالنوری نماینده تندرو و رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز در اقدامی جنجالی با جمع آوری امضا قصد استیضاح علی لاریجانی و حسن روحانی را داشت که تنها توانست ۱۰ امضا جمع کند و این اقدام ناکام ماند.بیشتر بخوانید:

پشت پرده طرح استیضاح روحانی و لاریجانی

علیرضا رحیمی عضو هیئت رئیسه مجلس در مورد اقدام ذوالنوری، می‌گوید: «به نظر می‌رسد اظهارات و اقدامات رئیس کمیسیون امنیت ملی و تلاش برای استیضاح رئیس جمهور و رئیس مجلس نشان از درک جناحی از امنیت ملی دارد.»

او ادامه می‌دهد: «یکی از اعضای جبهه پایداری در مقابل درخواست آقای ذوالنوری برای امضای استیضاح رئیس جمهور از امضا امتناع کرد و گفت که شما برای شهرت امضا جمع می‌کنید و نه رضای خدا.»

مجلس بنزینی به روایت بیگدلی نماینده خدابنده

در مجلس بنزینی چه گذشت؟ - 24

احمد بیگدلی می‌گوید که هدف برخی نمایندگان از استیضاح روحانی و لاریجانی تبلیغاتی و انتخاباتی استجلسه ۲۶ آبان مجلس، یکی از پرحواشی‌ترین جلسات یک سال اخیر بود. احمد بیگدلی نماینده خدابنده در مورد جلسه بنزینی مجلس، درگفتگو با فرارو می‌گوید: «فراکسیون امید یک طرح دو فوریتی و یک طرح سه فوریتی را تهیه کرد که در حال طی شدن فرآیند قانونی خود بود، که در نهایت هیئت رئیسه مجلس نامه‌ای از مقام معظم رهبری برای نمایندگان قرائت کردند. تاکید رهبر معظم انقلاب در این نامه بر حمایت از دولت و طرح سهمیه بندی بنزین بود و به دنبال آن، هر دو طرح از دستور کار مجلس خارج شد.»

بیگدلی با اشاره به جمع آوری امضا برای استیضاح رئیس مجلس و رئیس جمهور از سوی برخی نمایندگان، می‌گوید: «متاسفانه عده‌ای برای مطرح شدن دست به چنین کاری می‌زنند تا میان مردم محبوب شوند، در حالی که این قبیل کار‌ها نه درد مردم دوا می‌کند و نه محبوبیت ایجاد می‌کند.»

نماینده خدابنده در مجلس، اضافه کرد: "من فکر می‌کنم این اقدام‌ها بیشتر جنبه تبلیغاتی و انتخاباتی دارد و هیاهو‌های سیاسی در شرایط کنونی به ضرر جامعه تمام می‌شود.»

او با اشاره به دغدغه‌های مردم مبنی بر افزایش قیمت کالا‌ها به دلیل افزایش قیمت بنزین، افزود: «افزایش قیمت دیگر کالا‌ها عقلانی نیست و تنها عده‌ای با سو استفاده از فضای افزیش قیمت بنزین، به دنبال گران کردن دیگر کالا‌ها هستند.»

بیگدلی ادامه می‌دهد: «گران شدن دیگر کالا‌ها از این نظر عقلانی نیست که تنها بنزین گران شده و قیمت دیگر سوخت‌ها ثابت مانده است. پس دلیلی برای افزایش قیمت مسکن، مواد غذایی، تجهیزات و دیگر کالا وجود ندارد و باید با هر گونه گرانی برخورد شود.»

بیگدلی تصریح می‌کند: «ما و تعدادی دیگر از نمایندگان خواستار حضور سران قوا در جلسات غیرعلنی مجلس برای نظارت بیشتر بر اجرای طرح سهیمه بندی بنزین و معیشت مردم شده‌ایم. چرا که در این طرح قرار است سود حاصل از فروش بنزین به اقشار کم درآمد برگردد. مردم هم مداوم نگرانی‌های خود را به ما منتقل می‌کنند و ما از سران قوا این مطالبات را پیگیری خواهیم کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر