پیشنهاد برخی ائمه جمعه کشور؛ مردم مطالبتشان را در سنگر نماز جمعه مطرح کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
پیشنهاد برخی ائمه جمعه کشور؛ مردم مطالبتشان را در سنگر نماز جمعه مطرح کنند

پیشنهاد برخی ائمه جمعه کشور؛ مردم مطالبتشان را در سنگر نماز جمعه مطرح کنند

فارسخبرگزاری فارس |
اعتراضات با اجرای طرح سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین در برخی نقاط شکل گرفت که ائمه جمعه سراسر کشور نیز در پی این اتفاقات بر پیگیری مطالبات مردم از طریق تریبون نمازجمعه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اعتراضات با اجرای طرح سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین در برخی نقاط کشور شکل گرفت، اعتراضاتی که جدای از درست یا غلط بودن آن با التهاب آفرینی عده‌ای معدود از اعتراض‌کننده‌ها در برخی تجمعات به اغتشاش کشیده شد.

با شعله‌ور شدن آتش اغتشاشات در برخی از تجمعات تخریب اموال عمومی و به آتش کشیدن تعدادی از بانک‌ها و ساختمان‌ها در دستور کار اغتشاش‌گران قرار گرفت. آنچه در این فضا گم شده است اعتراض واقعی مردمی است که با انحراف تجمعات به سمت اغتشاش صدایشان شنیده نمی‌شود.

آماده‌ایم تریبون نمازجمعه را به مردم بسپاریم

حجت‌الاسلام علی‌اصغر عقیلی امام جمعه سامان گفت: طرح مشکلات مردم از تریبون نماز جمعه کار خوبی است که برای انجام این کار در سامان آمادگی داریم.

امیدواریم شرایطی فراهم شود که نمایندگان اقشار مردم بتوانند با حضور در نماز جمعه صدای خود را به گوش مسؤولان برسانند و همچنین مسؤولان مربوطه با حضور پررنگ‌تر در نمازهای جمعه هفته آتی حسن نیت خود را برای حل مشکلات مردم اثبات کنند.

مردم مطالبات خود را از طریق تریبون‌های نماز جمعه به گوش مسوولان برسانند

ماموستا عبدالرحمن خدایی امام جمعه سنندج نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به برخی اعتراضات مردمی در پی افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: این ناآرامی‌ها و تخریب اموال عمومی کار مردم نیست بلکه عده‌ای آشوب‌گر که‌ صفشان از مردم جداست اقدام به این کارها می‌کنند.

امام جمعه سنندج ادامه داد: بحث افزایش قیمت بنزین نتیجه کار کارشناسی مسوولین کشور است و حتما براساس برآوردهای تخصصی و کارشناسی اقدام به این افزایش قیمت کرده‌اند.

وی تاکید کرد: هرچند شروع اجرای این طرح نامناسب بود اما مردم هم عجله کردند و باید صبر پیشه می‌کردند چرا که طبق آیات قرآن بعد از هر صبری مشکلات حل می‌شود.

ماموستا خدایی تصریح کرد: مردم باید مطالبات و خواسته‌های خود را بصورت مسالمت‌آمیز از تریبون‌های رسمی مانند تریبون نمازهای جمعه بیان کنند که مسئولان هم صدای آنها را بشنوند.

از جوانان درخواست می‌کنم مطالبات‌شان را در نماز جمعه مطرح کنند

حجت‌الاسلام محسن ملکپور امام جمعه شهرستان فارسان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: از جوانان و دانشجویان درخواست می‌کنم مشکلات و مطالبات خود را به‌صورت منطقی از تریبون نمازجمعه به گوش مسؤولان برسانند نه اینکه اجتماعات خیابانی داشته باشند و خدایی ناکرده به اموال عمومی آسیب بزنند.

وی افزود: مسؤول یعنی کسی که نسبت به مسؤولیتش پاسخگو باشد، بنابراین مردم به‌جای پراکنده کار کردن بصورت منسجم مطالبات خود را مطرح کنند و مسؤولان هم گوش شنوا داشته باشند.

مسؤولان باید گوش شنوایی برای صحبت‌های ائمه جمعه داشته باشند

حجت الاسلام والمسلمین روح الله مختاری امام جمعه شهرستان ساوجبلاغ استان البرز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: با نماز جمعه اگر اراده‌ای از جانب حاکمیت باشد به گوش مردم می‌رسد و هم مطالبات به حق مردم از تریبون نماز به گوش حاکمیت می‌رسد.

مختاری افزود: امام جمعه وظیفه دارد بدون توجیه کردن اشتباهات هیچ گروهی، اهداف کلان نظام را به مردم برساند و سخن مردم را هم به گوش مسؤولین برساند و مأمنی برای افراد مستضعف جامعه باشد و با روی باز آن‌ها را بپذیرد و با توده‌های مردم ارتباط برقرار کند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

امام جمعه ساوجبلاغ اظهار داشت: خطیب نماز جمعه باید ارتباطات اجتماعی بالایی داشته باشد و از مشکلات مردم به صورت نزدیک آگاه باشد تا بتواند به بهترین شکل مطالبات مردمی را به مسئولین برساند تا آن‌ها بتوانند در شرایط عادی یا شرایط بحرانی تصمیمات درست را اعمال کنند.

وی ادامه داد: اگر امام جمعه مطالبات مردمی را به موقع و درست به مسؤولان برساند بسیاری از اعتراضات مردمی به کف خیابان‌ها کشیده نخواهد شد و مردم اطمینان خواهند داشت که وسیله‌ای برای رساندن مطالبات خود به مسئولان را دارند.

مختاری تصریح کرد: مسؤولان موظف اند گوش شنوایی در مقابل صحبت‌های ائمه جمعه داشته باشند تا ظرفیت اجتماعی بزرگ نماز جمعه کارکرد لازم را ایفا کند.

پیگیری مطالبات مردم از وظایف امام جمعه است

آیت‌الله محمدباقر محمدی لایینی درباره رسالت نمازجمعه و و ظایف ائمه جمعه به خبرنگار فارس گفت: بیان و پیگیری مطالبات مردمی از وظایف کلیدی امامان جمعه است.

وی خاطرنشان کرد: انتقاد و اعتراض مردمی پیرامون مسائل و موضوعات کارشناسی باید در فضای آرام و مسالمت‌آمیز صورت گیرد و در فضای متشتج و ناآرام هیچ هدف خیرخواهانه‌ای محقق نمی‌شود.

مشکلات با آشوبگری رفع نمی‌شود

آیت‌الله سیدمحمد شاهچراغی که امامت جمعه سمنان را بر عهده دارد، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: مشکلات مردم را باید در نماز جمعه عنوان کرد. باید درایت داشت تا دغدغه‌ها به این شکل رفع شود.

شاهچراغی درباره اغتشاشات اخیر نیز گفت: مشکلات مردم با آشوبگری عده‌ای فرصت‌طلب که از شرایط سوءاستفاده می‌کنند، رفع نمی‌شود. مردم ایران دوستدار نظام اسلامی و کشورشان هستند و حرکت‌هایی که امروز از سوی برخی فرصت‌طلبان دیده می‌شود، کار مردم نیست.

مطالبات مردم در نماز جمعه به روش‌های مختلف قابل طرح است

حجت الاسلام سیدمحسن محمودی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران و امام جمعه موقت ورامین جایگاه مهم نماز جمعه را متعلق به رهبری و مردم برشمرد و افزود: مردم باید حرف و مطالبات خود را از زبان خطیب نماز جمعه بشنوند.

وی با بیان اینکه در خطبه‌های نماز جمعه باید مطالبات مردم مطرح و پاسخ مسؤولان منتقل شود، تصریح کرد: مردم انتظار دارند که دغدغه‌های معمول، قانونی و قابل توجه خود را از زبان امام جمعه شهر خود بشنوند که خواسته به جایی است.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در ادامه ابراز داشت: وقتی در نماز جمعه مطالبات به طور صحیح و قانونی از طریق تریبون آن بیان شود خود به خود سبب امیدواری مردم و شاید مسؤولان هم ملزم و موظف‌ به پاسخگویی بهتر شوند.

امام جمعه موقت ورامین با تأکید بر آزاد بودن کامل فضای نماز جمعه اظهار داشت: مردم می‌توانند مطالب خود را در قالب بنر، طومار و دست نوشته مطرح کنند و حتی تشکل‌ها که به نوعی زبان مردم هستند به عنوان سخنران قبل از خطبه‌ها مواضع خود را بیان کنند و از این فضا استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم/دوربین مخفی: فست فود با سس بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری15 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری28 دقیقه قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز29 دقیقه قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری34 دقیقه قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری34 دقیقه قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری36 دقیقه قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری43 دقیقه قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری47 دقیقه قبل